Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi çıkarmak artık gözünüzü korkutmasın. Kıyafetten mürekkep lekesi nasıl çıkar öğrenmek istiyorsanız sizin için derlediğimiz mürekkep çıkarma yöntemlerini keşfedin.

Güncellenmiş

mavi zemin üzerinde dağınık duran kıyafetler, kravat, ayakkabı ve not defteri
Reklam
Sign Up Banner

Ofiste veya okulda kıyafetlerimizde oluşan mürekkep lekeleri, koltuktaki tükenmez kalem lekeleri, cebimize akan mürekkepli kalem ve benzeri aksilikler günlük yaşamda hepimizin başına gelir. Mürekkep kalem lekesi nasıl çıkar, mürekkep lekesi nasıl geçer, kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar gibi sorular bu gibi durumlarda hepimizin aklına gelen ilk sorulardır. Mürekkep lekesi çıkar mı diye merak ediyorsanız aşağıdaki mürekkep lekesi çıkarma yöntemlerini uygulayarak kıyafetlerinizdeki mürekkep lekelerini çıkarabilirsiniz.

Önerilen miktarda deterjan kullandığınızdan ve önerilen programı doğru sıcaklıkta uyguladığınızdan emin olarak yıkama yapın. Lekelere en kısa sürede müdahale etmek önemlidir. Giysilerdeki lekeyi çıkarmadan önce etiketini okumayı da ihmal etmeyin.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kıyafetten Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

 1. Hemen müdahale edin

  Mürekkep lekesi oluştuğu anda hemen müdahale etmeniz çok önemlidir çünkü leke henüz ıslakken müdahale edildiğinde çok daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Fark ettiğiniz anda mürekkep lekesi oluşan bölgeyi temiz ve kuru bir bezle hemen kurulayın. Bu mümkün değilse bile en kısa sürede, leke çok kurumadan lekeye müdahale etmeye çalışın.

 2. Soğuk su kullanın

  Kumaşı sıcak suya sokmak lekeyi yayar. Bunun yerine lekeyi kuru bir bez veya peçete ile kurulayarak yayılmasını önleyin. Lekeyi kesinlikle ovalamayın.

 3. Yıkayın

  Sonrasında kumaşın cinsine göre en uygun yıkama yöntemini uygulayın. Mürekkep lekesini ne çıkarır diye merak ediyorsanız giysilerinize zarar vermeyen Omo Hijyen Sıvı gibi hijyenik temizlik sağlayan kaliteli bir deterjan kullanmanın ve kumaşa uygun yöntemle yıkamanın çok önemli olduğunu unutmayın.

 4. Leke çıkmadan kurulamayın

  Mürekkep lekesi tam olarak çıkmadan çamaşır kurutma makinesine koymayın. Sıcak, lekenin daha çok yerleşmesine neden olur.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Gün içinde kullandığımız birçok kalem, su bazlı mürekkepler içermektedir ve aslında bu lekeleri eşyalarımızdan çıkarmak oldukça kolaydır. Pantolondan mürekkep lekesi nasıl çıkar, su bazlı mürekkep lekesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız, çoğu durumda özel bir mürekkep lekesi sökücü bile gerekmez. Kaliteli bir çamaşır deterjanı ve ılık su kullanarak mürekkep lekelerini çıkartabilirsiniz. Daha inatçı lekeler için ise çamaşır makinenize mürekkep lekeli çamaşırlarınızı yerleştirip önce ön yıkamayı düşünebilir ve tabii ki Omo gibi etkili bir deterjan kullanmayı unutmadan aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 1. Lekenin dağılmasını önleyin

  Bir giysi üzerinde oluşan mürekkep lekesi için, lekenin olduğu alanı kurulamak ve kapatmak için yıkanabilir bir mikrofiber bez kullanın. Lekeyi silmeyin ve fırçalamayın. Lekenin dağılmasını önlemek için sadece mürekkep kuruyana kadar lekeyi kapalı tutun.

 2. Su bazlı leke çıkarıcı kullanın

  Leke çok büyük ise mürekkep lekesini çıkarmada yardımcı olmak için su bazlı bir leke çıkarıcı kullanın. Leke çıkarıcıyı lekeli alanda 10 dakika kadar bekletin veya ürünün kullanma talimatlarını uygulayın.

 3. Kuru bir bez ile kurulayın

  Lekeyi tekrar kuru bir bez ile kurulayın. Bu sayede mürekkep lekesinin daha da azaldığını ve mürekkep lekesini çıkarmaya çok daha yaklaştığınızı göreceksiniz. Artık giysiniz ön yıkama için daha hazır hale gelmiş durumda.

 4. Lekeli giysiyi yıkayın

  Tercihen, mürekkep lekeli elbiseyi çamaşır makinesine tek başına yerleştirin. Sanılanın aksine elbisenizi çok sıcak suda yıkamanız gerekmez. Genelde uyguladığınız sıcaklık ve uygun bir deterjan kullanmanız yeterlidir.

 5. Leke çıkmadan sıcakla temastan kaçının

  Elbisenizi kurutmadan önce mürekkep lekelerinin gitmiş olduğundan emin olun. Leke kalıntıları kaybolmamışsa elbisenizi bir kez daha yıkayın.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Elbisedeki mürekkep lekesi veya mürekkep kalem lekesi hala çıkmadı mı? Panik yapmayın. Mürekkep su bazlı değil de yağ bazlı olabilir. Bu lekeyi çıkarmak gerçekten de zordur ama imkansız değildir. Sadece lekeyi çıkarmak için normal deterjan çok etkili olmayabilir ve farklı mürekkep lekesi çıkarma yöntemleri kullanmanız gerekebilir. Bu durumda ihtiyacınız olan mürekkep lekesindeki yağları ayrıştırarak lekenin daha kolay çıkmasını sağlayacak olan bir mürekkep sökücüdür. Bu tip kalıcı ve inatçı lekeler için mürekkep sökücü bir leke çıkarıcı ürün kullanın ve ürünün kullanma talimatını izleyin. Farklı yüzeylerdeki kalem lekeleri ve tahta kalemi lekesi için farklı yöntemler kullanmanız gerektiğini unutmayın. Leke oluştuğunda doğru yöntemi uyguladığınızdan emin olun.

Aslen yayınlandı