Silikon Nasıl Temizlenir?

Evde yaptığınız küçük tadilatlardan sonra silikon nasıl çıkar, silikon nasıl temizlenir veya silikon lekesi nasıl geçer diye düşünüyorsanız okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Pencere Camı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kullanım alanı çok geniş bir malzeme olması nedeniyle silikon, özellikle tamirat ve tadilat işlerinde sıklıkla tercih edilir. Buna ek olarak bazı el işlerinde ya da kendin yap aktivitelerinde de kullanılır.

Bu kadar yaygın olarak kullanılırken, silikonun neden olduğu küçük kazaların başınıza gelmesi de gayet olağandır. Çeşitli el işi aktivitelerinde kullanırken benzer şekilde giysilerinizde lekelenmelere sebep olabilir ya da elinize bulaşabilir. Bu durumların üstesinden gelecek yöntemlerin bazılarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Silikonu Ne Çıkarır?

Silikonun etkilediği yüzey değiştikçe müdahale araçlarınız da duruma uygun şekilde değişmelidir. Farklı özelliklere sahip alanlarda, farklı etkiler göstermesi bunun en temel sebebidir. Ayrıca her temizleme şekli ve temizlik maddesi, bütün yüzeylerin kullanım şartlarına uygun olmayabilir. Örnek vermek gerekirse, fayans için uygulamanız gereken bir işlemi giysinize uygulamanız zarar verebilir, ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle, yöntemlerin seçiminde dikkatli davranmalı ve özellikli ürünler için gerekirse ürünün kullanma kılavuzundan faydalanmalısınız.

Her yüzeye uygun olan temizlik yöntemini tercih ettiğinizden emin olun. Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce paketin üstündeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.

Ele Bulaşan Silikon Nasıl Çıkarılır?

Eldiven takmayı unutmuş ya da eldiven bulamamış olabilirsiniz. Bu durumda, silikon uygularken elinize bulaştıysa yapmanız gereken ilk hareket ıslak bir mendil ya da bezle müdahale ederek lekelenmenin önüne geçmektir. Her zaman bulaştığı an fark edemeyebilirsiniz.

Kazıyarak Temizleme

 1. 1

  Ellerinizi, yakmayacak sıcaklıkta, su içerisinde 5 dakika bekletin.

 2. 2

  Bir miktar yumuşamış olan silikonu kesici ya da delici olmayan sert bir materyalle kazıyın.

 3. 3

  Silikon temizlenene kadar aynı işlemleri tekrarlayın.

Bu yöntemde kazıma için asla bıçak ya da benzeri bir araç kullanmamalısınız. Vücudunuza zarar vermemek için kredi kartı benzeri sert plastik ya da kalın karton tercih etmelisiniz

Sıvı Deterjan Pompası

Deterjanla Temizleme

 1. 1

  Bir miktar bulaşık deterjanını elinize dökün.

 2. 2

  Ellerinizi yakmayacak sıcaklıkta, akan su altında ovuşturun.

Bu yöntem için de önemli olan, içeriğindeki maddelere alerjiniz olmayan bir deterjan kullanmanız. Seventh Generation gibi bitki bazlı bir sıvı deterjan tercih edebilirsiniz.

Donmuş Silikon Nasıl Çözülür?

Silikonun en önemli özelliği havayla temas edince donmasıdır; hatta kullanılma sebebi doğrudan bu özelliği taşımasıdır. Aynı özellik, istenmeyen durumlarda can sıkıcı olabilir.

Tüp İçerisinde Donduysa

Maalesef kullanıldıktan sonra düzgün muhafaza edilmezse bütün bir tüp donabilir. Bu durumda en doğru çözüm yeni bir silikon almak olacaktır. Uzun ömürlü olması için saklama koşullarına dikkat etmek gerekir.

 1. 1

  Kullandıktan sonra, takılı olan ucu çıkarın.

 2. 2

  Tüpün ağzını, hava almasını engelleyecek bir materyalle sarın.

Bu şekilde tüp içinde donmasının belli bir süre için önüne geçebilirsiniz.

Kavanoz

Yüzeyde Donduysa

Isıyla Çözme:

 1. 1

  Isı tabancası ya da kurutma makinesi yardımıyla yüzeyi silikon çözülene kadar ısıtın.

 2. 2

  Temiz ve nemli bir bezle alanı iyice silin.

 3. 3

  İşlemleri yüzey tamamen temizlenene kadar tekrarlayın.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta, ısı uygulanacak yüzeyin bu işlem için uygun olup olmadığıdır.

Solüsyonlarla Çözme:

Silikonu çözebilen bazı solüsyonlar olduğu gibi doğrudan bu amaçla üretilmiş ürünler de vardır. Örneğin izopropil alkol veya aseton silikonun çözülmesini sağlar. Silikon çözücüler ise doğrudan silikonu çözme amacıyla üretilmişlerdir. Kullanacağınız yüzeyin özelliklerini gözeterek bunlardan birini seçebilirsiniz. Kumaş için aseton doğru bir tercih olabilir. Ancak, özellikle hassas kumaşlar için bu yöntemler kullanılmamalı, kuru temizleme tercih edilmelidir.

 1. 1

  Ellerinizi korumak için eldiven giyin.

 2. 2

  Ürünü silikon lekesinin üzerine uygulayın.

 3. 3

  Bir bez yardımıyla tampon hareketlerle yüzeyi temizleyin.

 4. 4

  Silikon lekesi tamamen silinene kadar işlemleri tekrarlayın.

 5. 5

  Lekeyi tamamen sildikten sonra yüzeyi muhakkak suyla temizleyin ve kurulayın.

Gri-beyaz renklerin hakim olduğu temiz ve düzenli bir banyo

Duşakabin Silikonu Nasıl Sökülür?

Duş alanları, silikonun yapısı sebebiyle yoğun olarak kullanıldığı yerlerdendir. Küflenme, eskime, kararma, sızdırma gibi sebeplerle kullanılan silikonların yenilenmesi gerekebilir. Eskiyen silikonları sökmek, yenilerini daha sağlam yapmak için ilk adımdır.

 1. 1

  Elinizi koruyacak bir eldiven giyin.

 2. 2

  Eskiyen silikonu, yüzeyle bağlantısı kopmuş bir yerden çekerek koparmaya başlayın. Bağlantısı kopmamışsa küçük çizikler atabilirsiniz.

 3. 3

  Kalan artıklar için çok bastırmadan, yüzeye zarar vermeden cam kazıyıcı kullanın. Bu adımda kendinizi yaralamamak için de lütfen çok dikkatli olun.

 4. 4

  Özel silikon sökücü ya da izopropil alkol kullanarak, yüzeydeki silikon kalıntılarını bulaşık süngerinin sert tarafı, bulaşık teli ya da zımpara yardımıyla temizleyin.

Camdaki Silikon Nasıl Temizlenir?

Cam yüzeyden silikon lekesi silmek dikkatli olunması gereken bir işlem. Kim silikon lekesinden kurtulmaya çalışırken yeni yaptırdığı camların çizilmesini ister ki? Eğer lekeyi çok erken fark ettiyseniz ve hemen müdahale edebiliyorsanız şanslısınız. Sert bir plastikle kalıntıyı alıp ıslak ve temiz bir bez yardımıyla yeni oluşmuş lekeyi temizleyebilirsiniz. Bu aşamada tam temizlemeden silikonu yüzeye yayıp bırakırsanız, lekelenme daha büyük bir alanda görülecek ve temizliği daha zor olacaktır. Tabii diğer bir durum da silikonun camda donmuş olmasıdır.

Elle Temizleme

 1. 1

  Cam yüzeydeki lekenin bir ucunu tırnak yardımıyla kaldırın.

 2. 2

  Silikonu çekere yüzeyden ayırın.

 3. 3

  Yüzeyi nemli ve temiz bir bezle silin.

Bu yöntem, silikon fazla sert bir yapıya sahipse ellerinize ve tırnaklarınıza zarar verebilir.

Silikon Lekesi

Kazıyarak Temizleme

 1. 1

  Ellerinizi korumak için eldiven giyin.

 2. 2

  Cam kazıyıcı ya da alt kısmında koruma olan bir hazır jilet kullanarak ve çizmemeye gayret ederek lekeyi kazıyın.

 3. 3

  Kalıntıyı aldıktan sonra yüzeyi nemli, temiz bir bez yardımıyla silin.

Bu yöntemlerin haricinde yukarıda yer bahsettiğimi Isıyla Çözme ve Solüsyonlarla Çözme yöntemlerini cam yüzeyler için de uygulayabilirsiniz. Cam ürünün yüzeyi ısıya dayanıklıysa, kurutma makinesiyle silikonun çözülmesinin sağlayıp lekeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Sağlığınızı kötü şekilde etkilemeyecekse ve yüzey kullanım için uygunsa solüsyonlardan da yardım almanızda hiçbir sakınca yok. Ama bu tarz ürünleri kullanmadan araştırmayı, içeriklerine göz atmayı ve üzerinde deneyeceğiniz ürün için kullanım şartlarına bakmayı ihmal etmeyin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?