Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Ders çalışırken veya işte sıklıkla kullandığımız malzemelerden bir olan kalemler, zaman zaman lekelere neden olabilir. Kalem lekesi nasıl çıkar öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Gazlı kalemle boya yapan küçük çocuklar
Reklam
Sign Up Banner

Kalem lekeleri; duvar yüzeylerinde, halılarda, sandalyelerde ve koltuklarda karşılaşılan zorlu leke türlerindendir. Kalemin niteliğine göre, lekenin zorluk oranı da artıp azalabilir. Özellikle çocuklu evlerde kalem lekeleriyle sıkça karşılaşılır. Evlerde, ofislerde veya diğer iç mekanlarda çirkin görüntüler oluşturan bu lekeleri çıkarmak için izleyebileceğiniz yöntemleri sizin için derledik.

Deri koltuk, tay tüyü koltuk ya da diğer döşeme kumaşlarında kalem lekesi temizleme yöntemleri farklılık gösterebilir. Bunun sebebi ise deri yüzeylerin oldukça hassas bir yapıya sahip olması ve her temizlik deterjanıyla temizlenememesidir. "Derideki kalem lekesi nasıl çıkar?" sorusu için hazırladığımız önerilerimizi, diğer döşeme kumaşlarından kalem lekesi temizleme yöntemleri ile birlikte aşağıda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Duvarların her birinde boya türleri değişiklik gösterir. Silinebilen boyaların yanı sıra silikonlu, plastik, su bazlı, ipeksi, saten gibi çok sayıda boya çeşidi bulunur. Bu boya türleri ile boyanmış duvardan kalem lekesi çıkarmak için temizlik işlemi yaparken doğru deterjan türlerini seçmek ve oldukça dikkatli olmak gerekir. Bu metotları uyguladığınızda evinizi boyatma fikrinden vazgeçebilir, olası bütçe maliyetlerini de engelleyebilirsiniz. Kalem lekelerini eşyaların üzerinden çıkarmak için de oldukça kolay ve basit yöntemler mevcuttur. Peki, kalem lekesi koltuktan ve duvardan nasıl çıkar? İşte sizin için hazırladığımız yanıtlar...

Kalem Türlerine Göre Leke Çıkarma Yöntemleri

Kalem türlerinin her biri farklı bir boya türü ile üretilir. Dolayısıyla kumaşlar veya duvarlar üzerinde farklı etkiler bırakırlar. Tükenmez kalem, pilot kalem ya da kurşun kalem türleri için farklı temizlik metotları uygulanır. Bazı kalem türlerinin bıraktığı lekelerin temizliği oldukça güç olabilir. Bu yüzden temizlik malzemeleri ve temizlik şekli de kalem türlerine göre değişiklik gösterir. Aşağıda sizin için gerekli olan kolay yöntemi bulabilir, bu lekelerden anında kurtulabilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Pilot Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Pilot kalem lekesi, diğer kalem türlerine göre daha zorlu olan lekelerdendir. Koltuk yüzeyinde ya da kıyafetlerinizde pilot kalem lekesi varsa çözüm için beyaz sabuna başvurabilirsiniz. Açık renkli ve beyaz kumaş türlerinde ise saf alkol ve limon suyu kullanabilirsiniz. Saf alkolü eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. "Dolma kalem lekesi nasıl çıkar?" sorusunun cevabı olarak da yine aşağıdaki metodu uygulayabilirsiniz çünkü dolma kalemin mürekkep içeriği pilot kalemler ile aynıdır.

 1. Saf Alkol

  Saf alkolü yeterli miktarda kumaş yüzeyine dökün. Ardından yumuşak bir bez yardımıyla silmeye başlayın. İşlem sonrası lekenin kumaş yüzeyinde dağılmaya başladığını göreceksiniz.

 2. Çamaşır Suyu

  Bu işlemin ardından beyaz sabun ya da dilerseniz beyaz kumaşlarda Domestos gibi yoğun kıvamlı bir çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Çamaşır suyunun kumaş yüzeylerde ağartıcı etkisi olduğu için su ile karıştırarak az miktarda kullanmanız önerilir.

 3. Ilık Su

  Diğer tüm renkli kumaşlar için beyaz sabun, ılık su ve yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Yeni oluşan lekeler için bu yöntem etkilidir. Ancak uzun süre sabit kalmış bir lekeyi çıkaracaksanız bu aşamada süt ve limon tuzu kullanarak lekenin tamamen kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

 4. Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici

  Duvardan pilot kalem lekesi çıkarmak için ise Cif Sprey Ultra Hijyen gibi çok amaçlı temizleyici spreyle ovalayabilir, ardından yüzeyi hafif nemli bir bezle silebilirsiniz.

  Step 4: Kalem lekeli duvar

Kurşun Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurşun kalem lekesi diğer kalem türlerine oranla daha hızlı ve kolay bir şekilde temizlenebilir. Kurşun kalemlerin içeriğinde kömürden elde edilen kalem ucu bulunur. Bu nedenle sizi çok fazla zorlamayacak bir lekedir. Kurşun kalem lekesini çıkarmak için:

 1. Çamaşır Deterjanı

  Bir miktar çamaşır deterjanını lekenin üzerine serperek nemli bez ile silmeyi deneyebilirsiniz. Sertçe ovalanan leke kısa sürede kaybolur.

 2. Saf Alkol

  İnatçı bir leke ise bu kez saf alkol ilave ederek yeniden ovalayabilirsiniz.

 3. Nemli Bez

  Ardından durulanmış nemli bir bez kullanarak leke bölgesinin üzerinden geçebilirsiniz.

  Step 3: Kalemlikler kalemler ve kırtasiye gereçleri

CD Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

CD kalemi diğer kalem türlerine oranla en zorlu lekelerden biridir. Diğer adı asetat kalemi olan bu kalem, yoğun mürekkep içermesi ve kalın uçlu olması nedeniyle evlerde oldukça çirkin görüntüler oluşturabilir. Bu rahatsızlığı hemen gidermek için oldukça kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz yöntemler bulunuyor. Örneğin bulaşık makinesi parlatıcıları, asetat kalemleri üzerinde oldukça etkilidir. İşte parlatıcı uygulama talimatları:

 1. Bulaşık Makinesi Parlatıcı

  Asetat kalemi lekesinin bulunduğu alana bulaşık makinesi parlatıcısı dökün.

 2. Bekleyin

  Parlatıcıyı döktükten sonra leke renk kaybetmeye başlayıncaya kadar bekletin.

 3. Durulayın

  Ardından ılık suyla lekenin bulunduğu alanı iyice durulayın. Durulama doğru yapılmadığında lekenin tamamen ortadan kalkması zorlaşabilir. Bu nedenle ıslak bez uygulaması yaparak bölgenin iyice durulandığından emin olmalısınız. Eğer leke tamamen çıkmadıysa işlemi tekrarlayabilirsiniz.

İkinci yöntem olarak saç spreyi kullanmayı deneyebilirsiniz. Saç spreyleri de asetat kalemlerinin oluşturduğu lekeleri derinlemesine temizleyebilir. İlk olarak lekenin bulunduğu alana 10 cm uzaktan saç spreyi sıkın. Sıkma işlemine, lekeli yüzeyi tamamen ıslatana kadar devam edin. Lekenin büyüklüğüne göre 5 veya 10 dakika kadar bekledikten sonra, lekeli alan iyice durulanmalıdır. Durulama işlemiyle birlikte lekenin tamamen yüzeyden çıktığını göreceksiniz.

Peki gazlı kalem lekesi nasıl çıkar? Bu konu hakkında da sizler için ipuçlarımız var. Asetat kalemlerine uygulanan yöntemi, renkli gazlı kalemler için de kullanabilirsiniz.

Halıdaki Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılar oldukça yumuşak ve hassas yüzey dokularına sahiptir. Aynı zamanda lekelerin en çok göze battığı eşyalardır. Halınızda kalem lekeleri varsa temizlik işlemi için endişelenmenize gerek yok. Aşağıdaki yöntemle halınıza dökülen mürekkebi dahi temizleyebilirsiniz. Halılardan kalem lekesini çıkarmak için traş kremi ya da alkol kullanabilirsiniz. 

 1. Alkol Dökün

  Kalem lekesi bulunan bölgeye bol miktarda alkol dökün. Ardından yumuşak bir bez veya sünger yardımıyla baskı uygulayarak silin. Hav miktarı (halı ipi yüksekliği) yüksek olan halılarda aşağı ve yukarı, sağa ve sola ovma işlemi yapabilirsiniz.

 2. İşlemi Tekrar Edin

  Leke halı yüzeyinden tamamen silinene kadar alkol dökerek işlemi tekrar edebilirsiniz.

 3. Sabunlu Suyla Silin ve Kurutun

  Ilık su ve beyaz sabunla bölgeyi tekrar sildikten sonra son olarak durulayıp kurulayabilirsiniz. Kurutma işlemini fön makinesi yardımıyla kolayca yapabilirsiniz.

Deriden Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri yüzeyler son derece hassastır. Deri üzerine herhangi bir deterjanla yapacağınız işlemler deri yüzeyinde renk solması yapabilir, deride form bozulmaları meydana gelebilir, yüzey buruşabilir ve oldukça çirkin bir görüntü oluşabilir. Dolayısıyla deri eşyalarınıza zarar vermemek için aşağıdaki metodları uygulayarak temizlik işlemi yapmanızı öneririz.

Deri koltukta kalem lekesi varsa ya da deri çanta ve cüzdanınızda kalem lekesi varsa bu yöntemi uygulamanız daha doğru olur. Suni deri yüzeylerde ise yine yukarıda bahsedilen alkol yöntemini deneyebilirsiniz. Öncelikle, özel deri temizleme losyonlarını bu işlem için tercih edebilirsiniz. Ancak kalem lekeleri konusunda size yeterli gelmeyebilirler. Yeterli olmazsa aşağıdaki işlemi uygulamanızı tavsiye ederiz. Peki, derideki kalem izi nasıl çıkar?

 1. Arap Sabunu

  Öncelikle küçük bir kova içerisine az miktarda arap sabunu ve su ekleyebilirsiniz. Deri alana çok fazla su temas ettirmemeye özen göstermelisiniz.

 2. Lekeyi Silin

  Kova içerisinde mikrofiber, renk vermeyen bir bezi iyice sıktıktan sonra, kalem lekesinin bulunduğu yüzeyi yumuşak bir şekilde silin. Deri yüzeye aşırı miktarda baskı yapmak deforme olmasına neden olabilir.

 3. Durulayın

  İşlemden sonra hafif nemli bir bezle sildiğiniz yüzeyi durulamalısınız. Daha sonra deri yüzeyi mutlaka kurulamayı unutmayın. Kurulama işlemi yapılmadığında deri yüzey sertleşebilir.

 4. Vazelin Sürün

  Deriyi kuruladıktan sonra sertleşmesini önlemek için bir miktar vazelini ince bir tabaka halinde deri yüzeye sürebilirsiniz. Bu işlem deriye aynı zamanda bakım yapmanızı da sağlayacaktır.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Yüzey Temizliği Yaparken Bunlara Dikkat!

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce, paketin üzerinde yer alan kullanma talimatlarını her zaman okumalısınız. Temizleyeceğiniz ürünlerin yıkama talimatlarını öncesinde mutlaka kontrol edin ve en uygun temizlik yöntemini tercih ettiğinizden emin olun. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin.

Sıkça Sorulan Sorular

Her Kalem Lekesi Aynı Şekilde Temizlenir mi?

Kalem türlerinin her biri farklı bir boya türü ile üretilir. Dolayısıyla kumaşlar veya duvarlar üzerinde farklı etkiler bırakırlar. Tükenmez kalem, pilot kalem ya da kurşun kalem türleri için farklı temizlik metodları uygulanır. Bazı kalem türlerinin bıraktığı lekelerin temizliği oldukça güç olabilir. Bu yüzden temizlik malzemeleri ve temizlik şekli de kalem türlerine göre değişiklik gösterir.

Saf Alkol Tükenmez Kalem Lekesi Çıkarmak İçin Kullanılır mı?

Evet kullanılır fakat saf alkolü asla lekenin üzerine boca etmeyin. Bu lekenin yayılmasına sebep olur. Bunun yerine alkolü beyaz bir bez üzerine dökün ve leke üzerine baskı uygulayın. Tüm leke temizlenene kadar bu işleme devam edin. Mürekkep lekesi tamamen kaybolduğunda bir havlu yardımıyla temizlediğiniz bölgeyi iyice kurulayabilirsiniz.

Beyaz mobilya temizliği ne sıklıkla yapılmalı?

Aslında beyaz mobilya temizliği ne sıklıkla yapılmalı sorusunun tek bir cevabı yok. Mobilyanızın yüzey yapısı, kullanım sıklığı vb. faktörler, temizleme sıklığını belirlemenizde büyük önem taşır. Genel mobilya temizliği için iki haftada bir ya da haftada bir temizlik yapılması önerilir. Siz de kullanım alışkanlığınıza göre beyaz mobilyanızın kirlenme hızını gözlemleyebilir, kendi temizlik rutininizi oluşturabilirsiniz.

Kurşun Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir miktar çamaşır deterjanını lekenin üzerine serperek nemli bezle silmeyi deneyebilirsiniz. Sertçe ovalanan leke kısa sürede kaybolur. İnatçı bir leke ise bu kez saf alkol ilave ederek yeniden ovalayabilirsiniz. Ardından durulanmış nemli bir bez kullanarak leke bölgesinin üzerinden geçebilirsiniz.

Aslen yayınlandı