Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Sıklıkla süpürsek bile halılarımız zaman zaman derin bir temizliğe ihtiyaç duyacaktır. Halı yıkama püf noktalarını keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş 7 Ocak 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Halı Yıkama Makinesi ile Halı Nasıl Yıkanır

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yakın geçmişe kadar halı yıkama işi, mahalledeki komşularla birlikte yapılan, çocukların suyla eğlenerek bayram ettiği bir etkinlikti. Günümüzde ise halılar derinlemesine temizlenmeleri gerektiğinde yıkamaya verilmekte ya da halı yıkama makineleri kullanılmaktadır. Artık halıları evin dışına çıkartıp hortumlar ve sabunlarla yıkamak mümkün olmasa da halı yıkamanın püf noktaları ile halınızı evde yıkayabilir ve ömrünü uzatabilirsiniz.

Halılar artık eskisi gibi sokakta hortumla değil makinelerle yıkanıyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar halının yapısına zarar vermeyecek kadar basınç uygulamak, fazla suyla ıslatmaktan kaçınmak ve direkt güneş almayan, havadar bir ortamda kurutmak olacaktır. Halınızdaki günlük kirler içinse Cif Her Yer Leke Uzmanı gibi çok amaçlı formüle sahip bir ürünü kullanabilirsiniz.

Evde Halı Yıkama Nasıl Yapılır?

Halıları haftada en az bir kere süpürürken, yılda en az iki kere yıkamak, temizliği açısından ideal olacaktır. Evde halı nasıl yıkanır sorusunu sizin için adım adım cevapladık:

  • Öncelikle halınızı güzelce süpürün. Böylece yıkamadan uzaklaştırabileceğiniz toz ve kirlerden kolayca kurtulmuş olursunuz.

  • Halınızda lekeler varsa bunlara temiz bir bezle, fazla ovmadan müdahale edin. Bunun için ılık suyun içine damlatacağınız, ağartıcı bulundurmayan bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Ancak karışımı kullanmadan önce mutlaka halının küçük bir bölgesinde deneyin. Sonrasında ılık suyla durulayın. Halınızdaki günlük kirleri çıkarmak için Cif Her Yer Leke Uzmanı gibi çok amaçlı bir ürünü doğrudan uygulayarak da kullanabilirsiniz.

  • Halınızı elde yıkıyorsanız halı için üretilen özel bir şampuanı, talimatlarında belirtilen şekilde kullanabilirsiniz. Sonrasında daha kolay kuruması için fazla su kullanmamaya, halının tüylerini bozacak kadar güç uygulamamaya dikkat edin. Elektrik süpürgenizin su çekme özelliği varsa bunu kullanarak kurumayı hızlandırabilirsiniz.

  • Halı yıkama makinesi kullanıyorsanız, etiketinde belirtilen miktarda halı şampuanını temiz su bölmesine ekleyin. Makineyle halının tümünü güzelce yıkadıktan sonra su emme fonksiyonuyla fazla suyunu alın.

  • Son olarak halınızı kurumaya bırakın. Bu sırada renginin zarar görmemesi için doğrudan güneş almamasına ve iyi havalanan bir yerde kurumasına özen gösterin.

Halınızı haftada en az bir kere süpürmek ve yılda en az iki kere yıkamak, temiz kalması için yeterlidir. Halınıza sakız yapışmışsa önce buz tutarak donmasını sağlayın. Sonrasında bir kaşık ya da bıçağın keskin olmayan yüzünü kullanarak nazikçe kazıyabilirsiniz.

Evde Halı Nasıl Yıkanır

Halı Yıkamanın Püf Noktaları

Dikkat edilecek bazı unsurlarla halınızın görünümünü ve yapısını korumanız kolaylaşır:

  • Halı neyle yıkanır? Halınızın türüne uygun bir şampuan seçmeye özen gösterin. Örneğin yün halılar için özel yün şampuanları kullanmanız gerekir.

  • Elde halı nasıl yıkanır biliyor olabilirsiniz, ancak bazı halılar için bu, doğru bir çözüm değildir. El dokuma halılar veya antika halılar söz konusuysa hassas yapılarından dolayı profesyonel bir halı yıkama hizmetini tercih etmelisiniz.

  • Eğer halılarınıza sinmiş kötü kokular varsa halının üzerine karbonat serpebilir, birkaç saat beklettikten sonra iyice süpürebilirsiniz.

  • Halıların temizliği, özellikle de üzerinde oynayan çocuklarınız varsa daha da önem kazanır. Bu işlemlerle halılarınızda hijyeni sağlayabilir ve ailenizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Halılarınızı temizledikten sonra yeni lekelerin oluşmasını önlemek için önlemler almak bir sonraki halı yıkama gününde işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun için halınızın üstünde yemek yememeye dikkat edin. Bir leke oluştuğunda anında müdahale edin ve lekeyi daha da sabitleyebileceği için temizlerken ovalamaktan kaçının. Halı yıkama işlemi de var olan lekeleri derine iterek çıkması zor bir leke haline getirebilir. Bu yüzden yıkamadan önce lekelere doğrudan müdahale etmek önemlidir. Artık halı yıkamanın püf noktalarını biliyorsunuz; halınızı lekelerden arındırabilir ve temiz tutabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?