Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Deri ve Kumaş Koltuk Nasıl Silinir?

Salonunuzun en önemli parçalarından biri olan koltuğunuz lekelendiyse endişe etmeyin. Yazımızı sonuna kadar okuyarak püf noktalarını öğrenin, lekeler korkulu rüyanız olmaktan çıksın!

Güncellenmiş

Salon koltuk ve dekorasyon malzemeleri
Reklam
Sign Up Banner

Televizyon karşısında yediğimiz atıştırmalıklar, parti sırasında yudumlanan içecekler ya da çocuğumuza keyifli vakit geçirten boyalar bazen koltuklarımızda istenmeyen izler bırakabilir. Hızla müdahale edilmesi gereken bu lekelere karşı etkili olabilecek koltuk temizleme püf noktaları ile koltuğunuzun güzel görünümünü koruyabilir, genel bir koltuk temizliği öncesinde lekelere doğrudan çözüm bulabilirsiniz. Evde koltuk temizliğiyle ilgili daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Çok amaçlı formülü sayesinde Cif Ultra Hız Her Yer kolay bir şekilde koltuklarınızdaki günlük kirleri temizlemenize yardımcı olur.

Koltuk Nasıl Silinir?

Koltuğunuzdaki lekelere herhangi bir uygulama yapmadan önce temizlik talimatlarına göz atmalısınız. Böylece su bazlı temizleyicilerle mi yoksa susuz mu temizlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz:

  • Leke yeni oluştuysa bulaşan maddenin fazlasını dağıtmadan alın ve hemen leke çıkarma aşamasına geçin.

  • Leke yeni değilse, müdahale etmeden önce neyle baş etmeniz gerektiğini tam olarak görmek için koltuğunuzu elektrik süpürgesi ile süpürün.

  • Koltuk neyle silinir diyorsanız, suyla temizlenebilen bir koltuğunuz varsa koltuk şampuanı kullanabilir ya da etkili bir deterjan ile temizleyebilirsiniz. Sonrasında temiz bir ıslak bezle tekrar silerek bölgeyi arındırın.

  • Susuz temizlenmesi gereken koltuklar neyle silinir diyorsanız, bu tür koltuklar için özel olarak üretilmiş leke çıkarıcı ürünleri, etiketinde belirtilen talimatlarına uygun olarak kullanın.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Koltuk nasıl silinir, kumaş koltuk nasıl temizlenir sorusunun cevabında son aşama her zaman koltuğun iyi hava alan bir ortamda kurumasına izin vermektir.

Lekeli Kumaş Koltuk Ne ile Silinir?

Lekeli koltuk nasıl temizlenir diyorsanız, koltuğunuzda belirli lekeler oluştuğunda bu lekeleri gidermek için aşağıdaki koltuk silme yöntemleri işinize yarayabilir. Ancak bunları uygulamadan önce mutlaka koltuk silme talimatlarına göz atmalı ve kumaşa zarar vermediğinden emin olmak için görünmeyen bir bölgesinde denemelisiniz:

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

  • Ketçap Lekesi: Koltuğunuza ketçap döküldüyse önce fazlasını bir kaşıkla alın. Sonrasında ılık su ve bulaşık deterjanı yardımıyla lekeyi silin.

  • Çikolata Lekesi: Çikolata lekesi koltuktan nasıl çıkar diyorsanız, bu durumda önce çikolatayı dondurarak daha fazla yayılmasını engellemek gerekir. Buz tutarak bölgeyi soğutun ve donan çikolatayı bulaşmadan alın. Sonrasında ılık ve bulaşık deterjanı karışımı lekeyi çıkaracaktır.

  • Yağ Lekesi: En zorlu lekelerden biri olan yağ lekesi koltuktan nasıl çıkar diyorsanız, bilmeniz gereken, su yağı iteceği için doğrudan bulaşık deterjanına batıracağınız eski ama temiz bir diş fırçasını kullanarak lekeye müdahale etmeniz gerektiğidir.

  • Boya Lekesi: Boya lekelerinde koltuk silme yöntemi boyanın türüne göre değişir. Su bazlı boyalar su – bulaşık deterjanı yardımıyla çıkarılabilir ancak yağlı boya için uygun bir çözücü madde kullanılmalıdır. Bir pamuk yardımıyla uygulayacağınız aseton veya tiner lekenin çıkmasına yardımcı olabilir ancak önce koltuğun görünmeyen bir bölgesinde denenmelidir.

Koltuğunuzdaki leke eğer yağ bazlı değilse biraz buhar uygulamak, yumuşayarak daha kolay çıkmasını sağlayabilir. Bunun için ütünüzün buhar özelliğini kullanabilirsiniz.

Eğer koltuğunuza genel bir temizlik ya da yıkama yaptıracaksanız öncesinde lekeleri çıkartmak doğru bir tercihtir. Böylece lekelerin daha da yerleşme ihtimalini yok etmiş olursunuz. Çıkmayan inatçı lekeler, eve gelerek profesyonel koltuk yıkama yapan ekipler tarafından çıkarılabilir. Kendiniz de temizlik robotunuzla koltuğunuzu yıkayabilir ya da suyu emdirecek bir cihazınız yoksa koltuk şampuanı ve su kullanarak, fazla ıslatmadan koltuğunuzun tümünü silebilirsiniz. Bu faydalı ipuçlarıyla koltuğunuz, ailenizle geçireceğiniz keyifli anlara hazır hale gelecektir.

Koltuk halı ve salon aksesuarları

Koltuk silme sırasında gereğinden fazla su kullanmazsanız su lekelerinin ortaya çıkma ihtimali de düşer. Islak mendiller ani lekelere karşı etkili olabilir. Ancak önce koltuğunuzun görünmeyen bir yerinde deneyerek kumaşa zarar verip vermediğini mutlaka test edin.

Deri Koltuk Nasıl Silinir?

Deri koltuk temizlemek ile kumaş koltuk temizlemek arasında büyük fark vardır. Çok fazla su ya da sabun kullanmak deriye zarar verebilir. Deri koltukları temizlemeye, derideki ve minder aralarındaki tozları elektrikli süpürgeyle alarak başlayın. Deride küf varsa azıcık sirkeyi suyla karıştırarak bir sprey şişesi yardımıyla deriye sıkın ve küfü silin.

Deri koltuk döşemelerini temizlerken en önemli adım, deriye özel ürünler kullanmaktır. Deri temizleyici için özel sabunlar ve balmumu bazlı deri temizleyiciler koltuğunuza zarar vermez. Temizleyiciyi deriye uyguladıktan sonra fazlasını silin.

Koltuğunuz ister deri olsun ister kumaş, ara sıra uygulayacağınız bu temizleme yöntemleri sayesinde, uzun sure temiz kalarak ailenizi ve konuklarınızı ağırlamaya devam edecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Uhu Lekesi Koltuktan Nasıl Temizlenir?

Eğer kuruması beklenmeden temizlenmeye çalışılırsa uhu yayılabilir ve kalıcı olarak koltuğa işleyebilir. Bu sebeple uygulamaya başlamadan önce 1-2 saat kurumasının beklenmesini tavsiye ederiz. Kuruduktan sonra keskin olmayan bir bıçakla veya kart yardımıyla uhu kazınır. Sonrasında sadece su ile ıslatılmış bez kullanarak koltuğunuzu silerseniz uhu lekesinden kurtulmuş olursunuz.

Deri Koltuk Gliserinle Temizlenir mi?

Deri koltuk temizliği için pratik yöntemlerden biri gliserinli su kullanmaktır. Bu uygulama için eczanelerden alabileceğiniz gliserini bir miktar suyun içine koyun ve iyice karıştığından emin olun. Daha sonra mikrofiber bezle koltuğunuzu temizleyin ve hiç vakit kaybetmeden kuru bir bezle kurulayın.

Beyaz Deri Koltuk Ne ile Silinir?

Bir kabın içine su doldurun ve içine bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Hazırladığınız bu solüsyonu püskürtebileceğiniz bir aparatın içine boşaltıp temiz bir bez yardımıyla koltuklarınız silebilirsiniz. Beyaz deri koltuk temizliğinde her zaman yumuşak dokulu bezler kullanmaya gayret etmelisiniz. Sert yapılı fırçalar ve süngerler derinin çizilmesine neden olarak koltuğunuzun görünümüne zarar verebilir.

Kumaş Koltuk Nasıl Temizlenir?

Eğer kumaş koltuğunuzun döşemeleri çıkarılabilir değilse iç döşeme temizleyicisi kullanın. Bu tür ürünleri kullanmadan önce kullanım talimatlarını mutlaka okuyun ve ürünü öncelikle görünmeyen bir yerde test edin. Koltuğunuzun bakım talimatlarına göz atmayı unutmayın. Koltuğunuzu ve koltuk minderlerinizi derinlemesine temizlemek için buharlı temizleyici de kullanabilirsiniz. Buharlı koltuk yıkamadan sonra, minderleri koltuğunuza geri yerleştirmeden önce her şeyin tamamen kurumasını bekleyin.

Beyaz mobilya neyle silinir?

Daha önce sıraladığımız yöntemlere ek olarak yüzey temizleyici mendiller, hızlı döşeme temizliği için şaşırtıcı derecede etkilidir. Ancak kumaşa zarar vermeyeceklerinden emin olmak için her zaman önce göze çarpmayan bir alanda test etmelisiniz. Deri, pamuk veya polyester döşeme için harika olan bu mendiller, çok az nem içeren yumuşak ama etkili bir karışım sunar. Dökülme olduğunda lekeleri anında çıkarmak için oturma odasında bir paket bulundurmak akıllıca olacaktır. Beyaz mobilyanız üzerindeki kahve damlamalarına ve diğer ufak kazalara karşı hızlı hareket edin. Leke daha sertleşmeden mendille lekeli bölgeye müdahale edin.

Aslen yayınlandı