Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Deri ve Kumaş Koltuk Nasıl Silinir?

Salonunuzun en önemli parçalarından olan koltuğunuz lekelendiyse endişe etmeyin. Bu yazımızda koltuk temizlemenin püf noktalarını keşfedebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Beyaz modern bir salon, renkli koltuk ve minderler

Televizyon karşısında yediğimiz atıştırmalıklar, parti sırasında yudumlanan içecekler ya da çocuğumuza keyifli vakit geçirten boyalar bazen koltuklarımızda istenmeyen izler bırakabilir. Hızla müdahale edilmesi gereken bu lekelere karşı etkili olabilecek koltuk temizlemenin püf noktaları ile koltuğunuzun güzel görünümünü koruyabilir, genel bir koltuk temizliği öncesinde lekelere doğrudan çözüm bulabilirsiniz. Evde koltukları nasıl yıkayacağınızla ilgili daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Çok amaçlı formulü sayesinde Cif Ultra Hız Her Yer kolay bir şekilde koltuklarınızdaki günlük kirleri temizlemenize yardımcı olur.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Koltuk Ne İle Temizlenir?

Koltuğunuzdaki lekelere herhangi bir uygulama yapmadan önce temizlik talimatlarına göz atmalısınız. Böylece su bazlı temizleyicilerle mi yoksa susuz mu temizlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz:

  • Leke yeni oluştuysa bulaşan maddenin fazlasını dağıtmadan alın ve hemen leke çıkarma aşamasına geçin.
  • Leke yeni değilse, müdahale etmeden önce neyle baş etmeniz gerektiğini tam olarak görmek için koltuğunuzu elektrik süpürgesi ile süpürün.
  • Suyla temizlenebilen bir koltuğunuz varsa, koltuk şampuanı kullanabilir ya da beyaz sirke, ılık su ve bir miktar bulaşık deterjanını karıştırarak lekeyi silebilirsiniz. Sonrasında temiz bir ıslak bezle tekrar silerek bölgeyi arındırın.
  • Susuz temizlenmesi gereken bir koltuğunuz varsa bunlar için özel olarak üretilmiş leke çıkarıcı ürünleri, etiketinde belirtilen talimatlarına uygun olarak kullanın.

Koltuk nasıl silinir sorusunun cevabında son aşama her zaman koltuğun iyi hava alan bir ortamda kurumasına izin vermektir.

Koltuk silme sırasında gereğinden fazla su kullanmazsanız su lekelerinin ortaya çıkma ihtimali de düşer. Uygun döşemeye sahip koltukları sirkeli su karışımıyla silmek daha parlak görünmelerini sağlayacaktır. Islak mendiller ani lekelere karşı etkili olabilir. Ancak önce koltuğunuzun görünmeyen bir yerinde deneyerek kumaşa zarar verip vermediğini test edin.

Farklı Lekelerde Koltuk Neyle Silinir?

Koltuğunuzda belirli lekeler oluştuğunda bu lekeleri gidermek için aşağıdaki koltuk silme yöntemleri işinize yarayabilir. Ancak bunları uygulamadan önce mutlaka koltuğunuzun temizleme talimatlarına göz atmalı ve kumaşa zarar vermediğinden emin olmak için görünmeyen bir bölgesinde denemelisiniz:

  • Ketçap Lekesi: Koltuğunuza ketçap döküldüyse önce fazlasını bir kaşıkla alın. Sonrasında ılık su ve bulaşık deterjanı yardımıyla lekeyi silin.
  • Çikolata Lekesi: Bu durumda önce çikolatayı dondurarak daha fazla yayılmasını engellemek gerekir. Buz tutarak bölgeyi soğutun ve donan çikolatayı bulaşmadan alın. Sonrasında ılık ve bulaşık deterjanı karışımı lekeyi çıkaracaktır.
  • Yağ Lekesi: Ya yağ lekeli koltuk ne ile silinir? Bilmeniz gereken, su yağı iteceği için doğrudan bulaşık deterjanına batıracağınız eski ama temiz bir diş fırçasını kullanarak lekeye müdahale etmeniz gerektiğidir.
  • Boya Lekesi: Boya lekelerinde koltuk silme yöntemi boyanın türüne göre değişir. Su bazlı boyalar su – bulaşık deterjanı yardımıyla çıkarılabilir ancak yağlı boya için uygun bir çözücü madde kullanılmalıdır. Bir pamuk yardımıyla uygulayacağınız aseton veya tiner lekenin çıkmasına yardımcı olabilir ancak önce koltuğun görünmeyen bir bölgesinde denenmelidir.

Koltuğunuzdaki leke eğer yağ bazlı değilse biraz buhar uygulamak, yumuşayarak daha kolay çıkmasını sağlayabilir. Bunun için ütünüzün buhar özelliğini kullanabilirsiniz.

Eğer koltuğunuza genel bir temizlik ya da yıkama yaptıracaksanız öncesinde lekeleri çıkartmak doğru bir tercihtir. Böylece lekelerin daha da yerleşme ihtimalini yok etmiş olursunuz. Çıkmayan inatçı lekeler, eve gelerek profesyonel koltuk yıkama yapan ekipler tarafından çıkarılabilir. Kendiniz de temizlik robotunuzla koltuğunuzu yıkayabilir ya da suyu emdirecek bir cihazınız yoksa koltuk şampuanı ve su kullanarak, fazla ıslatmadan koltuğunuzun tümünü silebilirsiniz. Bu faydalı ipuçlarıyla koltuğunuz, ailenizle geçireceğiniz keyifli anlara hazır hale gelecektir.

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Deri koltuk temizlemek ile kumaş koltuk temizlemek arasında büyük fark vardır. Çok fazla su ya da sabun kullanmak deriye zarar verebilir. Deri koltukları temizlemeye, derideki ve minder aralarındaki tozları elektrikli süpürgeyle alarak başlayın. Deride küf varsa azıcık sirkeyi suyla karıştırarak bir sprey şişesi yardımıyla deriye sıkın ve küfü silin.

Deri koltuk döşemelerini temizlerken en önemli adım, deriye özel ürünler kullanmaktır. Deri temizleyici için özel sabunlar ve balmumu bazlı deri temizleyiciler koltuğunuza zarar vermez. Temizleyiciyi deriye uyguladıktan sonra fazlasını silin. Deri koltuk temizliği ve bakımı hakkında daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyarsanız "Deri Koltuk Temizliği" başlıklı yazımız size merak ettiğiniz bütün bilgileri verecektir.

Koltuğunuz ister deri olsun ister kumaş, ara sıra uygulayacağınız bu temizleme yöntemleri sayesinde, uzun sure temiz kalarak ailenizi ve konuklarınızı ağırlamaya devam edecektir.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan önce mutlaka paketin üzerinde yer alan talimatları okuyun ve ilk aşamada koltuğunuzun görünmeyen bir bölümünde test edip yüzeye zarar verip vermediğinden emin olun.

Aslen yayınlandı