Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Zeytinyağı lekesini büyük bir dert olmaktan çıkarıyor ve en etkili yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

Güncellenmiş 18 Ekim 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Zeytinyağı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan zeytinyağlı yemeklere kim hayır diyebilir ki? Ancak o çok sevdiğimiz yemekleri hazırlarken ufak tefek kazalara maruz kalıyor ve ''Zeytinyağı lekesi nasıl çıkar?'' diye düşünüp duruyorsanız sizi böyle alalım. Zeytinyağı lekesini büyük bir dert olmaktan çıkarıyor ve en etkili yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz. 

Yemeklerin ve salataların vazgeçilmezi olan zeytinyağını çok seviyor ve sık sık kullanıyorsanız, küçük mutfak kazalarına şahit olmuşsunuzdur. Mis gibi zeytin kokusunu buram buram hissettiğiniz bu yağ elinizden kayıp, kıyafete veya halıya döküldüğünde bir anlık telaşa kapılmak oldukça normal. Böyle anlarda paniği bir kenara bırakıp, ''Zeytinyağı lekesini ne çıkarır?'' sorusunun cevaplarına yönelmeniz en doğrusu olacaktır. Ancak, lekeye müdahale etmeden önce zeytinyağının nereye döküldüğüne de dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Zeytinyağına ek olarak çikolata, vişne, çimen, çay, kahve gibi inatçı lekelerle başa çıkmak ve en etkili temizleme yöntemlerini öğrenmek için, leke rehberinden yardım alabilirsiniz.

Kıyafetten Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

En sevdiğiniz kıyafetinizin üzerine zeytinyağı döküldüyse, ''Lekeyi çıkarmanın yolunu sonra bulurum.'' diyerek kıyafetinizi çamaşır sepetine atmayın. Böyle durumlarda lekeye ne kadar erken müdahale ederseniz, iz bırakma ihtimali de o kadar düşer. Kıyafetten zeytinyağı lekesi nasıl çıkar sorusu için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Bulaşık deterjanı ile temizleme

Öncelikle yağ lekesinin üzerine kağıt havlu ile bastırın ve fazlalığını emdirin. Ardından lekenin üzerine ağartıcı içermeyen U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı dökün. Birkaç dakika bekledikten sonra, lekeli bölgeyi ılık su ile durulayın ve hafifçe ovalayın. Ardından makinede yıkayabilirsiniz.

  • Sıvı deterjan ile temizleme

''Beyaz kıyafetteki zeytinyağı lekesini ne çıkarır?'' diyorsanız, beyaz çamaşırlar için özel olarak üretilen Omo Active Sıvı Deterjandan faydalanabilirsiniz. Yağ lekesinin üzerine kağıt havlu ile tampon yapın. Ardından Omo sıvı deterjanı lekeli bölgeye dökün ve nemli sünger yardımıyla hafifçe çitileyin. Daha sonra ılık suyun altında durulayın ve çamaşır makinesinde yıkayın. Aynı işlemi koyu renkli kıyafetleriniz için de uygulayabilirsiniz.

  • Beyaz sabun ile temizleme

Zeytinyağı lekesi, kıyafetlerde sarımsı bir iz bırakır. Bunu önlemek için kağıt havlu veya yünlü havlu ile lekeli bölgeye bastırın. Yağın fazlalığını aldıktan sonra, kıyafeti suyla nemlendirin. Beyaz sabun ile lekeli bölgeyi nazikçe ovalayın. Leke tamamen çıktığında, çamaşır makinesinin en kısa ayarında yıkayabilirsiniz. 

Günlük hayatta kıyafetlerde en çok görülen ve sık sık merak edilen‘’Çay lekesi nasıl çıkar?’’ sorusunun cevabına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Halıdaki Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Evin en çok kirlenen eşyalarından biri olan halı, özellikle yemek yeme esnasında sıklıkla lekelere maruz kalır. ''Halıdan zeytinyağı lekesi nasıl çıkar?'' sorusuna geçmeden önce, ipek ve bambu gibi narin kumaşlı halılarınızda profesyonel kişilerden yardım almanız daha doğru olacaktır. Halıdaki zeytinyağı lekesini çıkarmak için, şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Bulaşık deterjanı ile temizleme

Halının üzerine kağıt havlu ile bastırın ve fazla yağı alın. Ardından lekenin üzerine nişasta dökün. Nişasta, zeytinyağını emdikten sonra elektrik süpürgesi ile çekin. Daha sonra lekenin üzerine U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı döküp ovalayın ve nemli bez yardımıyla silin. İşte, halıdaki lekelerden kurtulmak bu kadar kolay.

  • Cif ile temizleme

Halıda oluşan zeytinyağı lekesini çıkarmak için, Cif Her Yer Leke Uzmanından faydalanabilirsiniz. Bunun için lekeli bölgeye Cif kremden sıkın ve 10 dakika bekleyin. Ardından yumuşak nemli bezle lekeli bölgeyi ovalayın. Leke tamamen çıktığında halının üzerine havlu yerleştirerek kurumasını sağlayın.

  • Halı şampuanı ile temizleme

Halıdaki inatçı zeytinyağı lekesinden kurtulmak için, bir kovaya ılık su doldurun. Bir ölçek halı şampuanı ekleyerek karıştırın. Süngeri bu karışıma batırarak halıyı güzelce ıslatın. 5 dakika bekledikten sonra, süngeri tekrar karışıma batırın ve halıyı ovalayın. Leke çıktıktan sonra nemli bezle deterjan kalıntılarını alabilirsiniz.

Zorlu lekelere karşı hazırlıklı olmak için, en inatçı lekelerden biri kabul edilen ‘’Çikolata lekesi nasıl çıkar?’’ yazımıza göz atmayı unutmayın.

Koltuktan Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Televizyon karşısında yemek yerken birden koltuğa dökülen zeytinyağı lekesine hiç beklemeden müdahale etmeniz gerekir. ''Koltuktan zeytinyağı lekesi nasıl çıkar?'' sorusu için, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. 

  • Bebek pudrası ile temizleme

Özellikle narin kumaşlarda tercih edilen bebek pudrası, zeytinyağı gibi yağ lekelerini kolayca emer. Bunun için, koltuktaki lekeli bölgenin üzerine kağıt havlu ile tampon yapın ve yağın yayılmasını önleyin. Ardından lekeli bölgeye bolca bebek pudrası döküp 10 dakika bekleyin. Pudra yağı çektikten sonra elektrik süpürgesi ile çekin. Nemli beze U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı döküp, lekeli alanı silin. Leke çıktıktan sonra koltuğun üzerine temiz havlu yerleştirerek kurumasını sağlayabilirsiniz.

  • Çamaşır deterjanı ile temizleme

Bir kovada çamaşır deterjanı, ılık su ve beyaz sirkeyi karıştırın. Bezi bu karışıma batırarak koltuktaki lekeli alanı ovalayın. Leke tamamen çıktığında temiz bezle koltuğu tekrar silin.

  • Vazelin ile temizleme

Vazelin, sadece deri koltukları temizlemek için kullanılan bir yöntemdir. Deri koltuktaki zeytinyağı lekesini temizlemek için, önce mikrofiber bez ile koltuktaki fazla yağı silin. Ardından süngerin yumuşak tarafına vazelin sürün ve deri koltuğu çok bastırmadan nazikçe ovalayın. Leke çıktıktan sonra koltuğunuz eski parlaklığına kavuşacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular: Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Kuruyan zeytinyağı lekesini çıkarmak için, lekeli bölgeyi hafifçe ıslatın ve üzerine karbonat dökün. Karbonat, yağı emdikten sonra ağartıcı içermeyen U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı ile lekeli bölgeyi ovalayın. Ardından nemli bezle silerek lekelerden kurtulabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Zeytinyağı Lekesini Çıkarır Mı?

Çamaşır suyu, doğrudan kıyafet, halı veya koltuklara uygulanmamalıdır. İçeriğinde kimyasal maddeler bulunduğu için, doğrudan kullanılması halinde kıyafetiniz veya koltuğunuzda kalıcı renk değişiklikleri gözlemlenebilir. Bu yüzden zeytinyağı lekesi için, çamaşır suyu kullanılması önerilmez.

Saten Kumaşlardaki Zeytinyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Saten kumaşlardaki zeytinyağı lekesi için, ilk olarak lekeli bölgeye talk pudrası dökün ve 10 dakika bekleyin. Ardından pamuğu ılık suyla ıslatın ve lekeli bölgeye bastırın yağı emdirin. Daha sonra saten kıyafetinizi çamaşır makinesinin en düşük ısısında yıkayabilir veya kuru temizlemeye gönderebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?