Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Unilever logo
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Üzerinize çay mı döküldü? En etkili çay lekesi çıkarma yöntemlerini sizin için hderledik. Yazımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde ya da iş yerinde herkes bir bardak çay içmekten keyif alır. Fakat bir kaza yaşanınca lekenin kıyafetinize yerleşmemesi için çay lekesi çıkarma işlemine süratle başlamanız gerekir.

Lekeye hızlı müdahale etmek, evde olmadığınız zamanlarda kolay olmayabilir veya hassas yapıdaki kıyafetinize daha dikkatli yaklaşmak isteyebilirsiniz. Buradaki lekesi çıkarma rehberinde, herhangi bir çay lekesini etkili bir şekilde çıkarabileceğiniz yöntemleri bulacaksınız.

Başlamadan önce, lekeleri çıkarmak için kullanacağınız ürünün talimatlarını okuyun. Kıyafetlerinizin de yıkama talimatlarını gözden geçirip, temizlik ürününü kıyafetinizin görünmeyen bir kısımda test edin.

Çay lekesine ne kadar erken müdahale ederseniz, sonuç o kadar iyi olur Yıkama öncesinde lekeye Omo Active Sıvı gibi kaliteli bir deterjan uygulamak lekeyi yumuşatacaktır. Daha sonra kıyafetinizi normal yıkama ayarında yıkayabilirsiniz. Kullanacağınız ürünün kullanma talimatlarına uymayı unutmayın.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Kumaştan Çay Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Çay lekesi, çay yapraklarındaki maddelerin yanı sıra, şekerdeki karbonhidratlar ve meyveli çaylardaki baharatların yağlarından meydana gelir. Çay lekesine doğru yöntemlerle müdahale edildiği zaman, lekeye sebep olan maddelerin etkisini en aza indirmiş olursunuz. Çay üzerinize döküldüğü zaman evdeyseniz, hemen harekete geçmek iyi bir başlangıçtır.

  • Lekeyi en kısa zamanda çeşmede akan ılık suyun altında durulayın. Çay, suda çözünebildiği için bu adım lekenin azalmasına yardımcı olacaktır. Lekenin kumaşa yerleşmesine neden olmamak için bu işlemi yaparken sıcak su kullanmaktan kaçının.
  • Omo Active Sıvı gibi leke çıkarıcı özelliği olan bir deterjanı lekenin üzerine uygulayın ve durulamadan önce hafifçe çitileyin. Bu adımı leke azalıncaya kadar tekrar edin.

Reklam

OMO Biocide

Dışarıda ya da İş Yerindeyken Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Dışarıdayken üzerinize çay dökülürse, çay lekesinin kalıcı olmaması için biraz daha yaratıcı olmanız gerekecektir. Aşağıdaki çay lekesi çıkarma yöntemlerinden uygulayabildiğiniz kadarını deneyin.

  • Fazla sıvıyı peçete gibi emici özelliği olan bir materyalle üzerine hafifçe bastırarak alın. Tuvalet kağıdı gibi parçalanan bir materyal kullanmaktan kaçının, parçaları kıyafetinize yapışacaktır. Kağıt havlu gibi daha kalın yapısı olan bir malzeme tercih edin.
  • Yanınızda fazladan kıyafetiniz yoksa ya da üzerinizden çıkarıp durulayamayacaksanız, peçeteyi lekenin üzerine bastırmaya devam edin.
  • Eve geldiğiniz zaman lekenin üzerine Omo Active Sıvı gibi leke çıkarmada etkili bir deterjanla müdahale edip kıyafetinizi yıkama talimatlarına uygun bir şekilde normal yıkama ayarında yıkayın.
Lekeyi durulayın fakat bu işlemi yaparken sıcak su kullanmayın. Sıcak su lekenin kumaşa yerleşmesine neden olabilir. Yıkamadan önce, deterjanı lekenin üzerine uygulayın. İnatçı ve zor lekeler için, kıyafetinizi bir gece boyunca suya batırıp bekletmeniz gerekebilir. Tüm bu işlemleri yaparken kıyafetinizin etiketindeki  yıkama sembollerini de kontrol etmeyi unutmayın.

 

İnatçı Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Lekeye hemen müdahale edip ön uygulama yaptıysanız ve yine de leke çıkmadıysa, kıyafetinizi bir süre suya bastırabilirsiniz:

  • Bir kova suyun içerisine deterjan ekleyip kıyafetinizi içinde bir kaç saatliğine veya bir gece boyunca bekletin.
  • Daha sonra kıyafetinizi ıslakken makineye yerleştirip talimatlarına göre yıkayın.

Hassas Kumaşlardan Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

  • Hassas kumaşa sahip kıyafetlerinize hemen müdahale etmeyi tercih etmeyebilirsiniz, bu yüzden kıyafetinizi en yakın zamanda profesyonel bir kuru temizleyiciye götürmeniz gerekebilir.
  • Yünlü ve ipeklilerden çay lekesini çıkarmak için, hassas kumaşlara uygun Rinso Narin Bakım gibi özel formüllü bir deterjanla ön uygulama yapın. Çamaşır makinenizin elde yıkama ya da hassas yıkama ayarı, narin veya kuru temizleme gerektiren kıyafetleriniz için uygun olabilir. Kıyafetinizin yıkama ve kurutma talimatları için etiketini kontrol etmeyi unutmayın.
  • Yünlülerden çay lekesini çıkarırken, yıkadıktan sonra kıyafetinize yeniden şekil vermeniz gerekmektedir. İpekli kıyafetlerinizi suya batırırken suyun ılık olmasına dikkat edin.

Bu basit çay lekesi çıkarma yöntemleriyle kıyafetlerinizi temizlemek çok kolay olacaktır. Artık rahatlıkla arkanıza yaslanıp dökülme korkusu olmadan çayınızı yudumlayabilirsiniz!

Aslen yayınlandı