Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Üzerinize çay mı döküldü? En etkili çay lekesi çıkarma yöntemlerimizi sizin için hazırladık. Buradan okumaya devam edin!

Güncellenmiş

kışın enerji tasarrufu nasıl yapılır

Evde ya da iş yerinde, herkes bir bardak çay içmekten keyif alır. Fakat, bir kaza yaşanınca lekenin kıyafetinize yerleşmemesi için çay lekesi çıkarma işlemine hızlı başlamanız gerekir.

Lekeye hızlı müdahale etmek, evde olmadığınız zamanlarda kolay olmayabilir, veya hassas yapıdaki kıyafetinize daha dikkatli yaklaşmak isteyebilirsiniz. Buradaki çay lekesi çıkarma rehberimizde, herhangi bir çay lekesini etkili bir şekilde çıkarabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.

Başlamadan önce, lekeleri çıkarmak için kullanacağınız ürünün talimatlarını okuyun. Kıyafetlerinizin de yıkama talimatlarını gözden geçirip, temizlik ürününü kıyafetinizin görünmeyen bir kısımda test edin.

Çay lekesine ne kadar erken müdahale ederseniz, sonuçları o kadar iyi olacaktır. Yıkama öncesinde lekeye Omo gibi kaliteli bir deterjan uygulamak lekeyi yumuşatacaktır – daha sonra kıyafetinizi normal yıkama ayarında yıkayabilirsiniz. Kullanacağınız ürünün kullanma talimatlarına uymayı unutmayın.

En Çok Kullanılan Kumaşlardan Çay Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Çay lekesi, çay yapraklarındaki maddelerin yanı sıra, şekerdeki karbonhidratlar ve meyveli çaylardaki baharatların yağlarından meydana gelir. Çay lekesine doğru yöntemlerle müdahale edildiği zaman, lekeye sebep olan maddelerin etkisini en aza indirmiş olursunuz. Çay üzerinize döküldüğü zaman evdeyseniz, hemen harekete geçmek iyi bir başlangıçtır.

 • Lekeyi en kısa zamanda çeşmede akan ılık suyun altında durulayın. Çay suda çözünebildiği için, bu adım lekenin azalmasına yardımcı olacaktır. Lekenin kumaşa yerleşmesine sebep olacağından dolayı sıcak su kullanmaktan kaçının.
 • Omo gibi leke çıkarıcı özelliği olan bir deterjanı lekenin üzerine uygulayın ve durulamadan önce hafifçe çitileyin. Bu adımı leke azalıncaya kadar tekrar edin.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Dışarıda ya da İş Yerindeyken Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Dışarıdayken üzerinize çay dökülürse, çay lekesinin kalıcı olmaması için biraz daha yaratıcı olmanız gerekecektir. Aşağıdaki çay lekesi çıkarma yöntemlerinden uygulayabildiğiniz kadarını deneyin.

 • Fazla sıvıyı peçete gibi emici özelliği olan bir materyalle üzerine hafifçe bastırarak alın. Tuvalet kağıdı gibi parçalanan bir materyal kullanmaktan kaçının, parçaları kıyafetinize yapışacaktır. Kağıt havlu gibi daha kalın yapısı olan bir materyal tercih edin.
 • Yanınızda fazladan kıyafetiniz yoksa ya da üzerinizden çıkarıp durulayamayacaksanız, peçeteyi lekenin üzerine bastırmaya devam edin.
 • Eve geldiğiniz zaman lekenin üzerine Omo uygulayıp kıyafetinizi yıkama talimatlarına uygun bir şekilde normal yıkama ayarında yıkayın.

İnatçı Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Lekeye hemen müdahale edip ön uygulama yaptıysanız ve yine de leke çıkmadıysa, kıyafetinizi bir süre suya bastırabilirsiniz:

 • Bir kova suyun içerisine Omo gibi bir deterjan ekleyip kıyafetinizi içinde bir kaç saatliğine veya bir gece boyunca bekletin.
 • Daha sonra kıyafetinizi ıslakken makineye yerleştirip talimatlarına göre yıkayın.

Hassas Kumaşlardan Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Hassas kumaşı olan kıyafetlerinize hemen müdahale etmeyi tercih etmeyebilirsiniz, bu yüzden kıyafetinizi en yakın zamanda profesyonel bir kuru temizleyiciye götürmeniz gerekebilir.

Yünlü ve ipeklilerden çay lekesini çıkarmak için, hassas kumaşlara uygun bir deterjanla ön uygulama yapın. Çamaşır makinenizin el yıkama ya da hassas yıkama ayarı, narin veya kuru temizleme gerektiren kıyafetleriniz için uygun olabilir. Kıyafetinizin yıkama ve kurutma talimatları için etiketini kontrol etmeyi unutmayın.

Yünlülerden çay lekesini çıkarırken, yıkadıktan sonra kıyafetinize yeniden şekil vermeniz gerekmektedir. İpekli kıyafetlerinizi suya batırırken suyun ılık olmasına dikkat edin.

Bu basit çay lekesi çıkarma yöntemleriyle kıyafetlerinizi temizlemek çok kolay olacaktır. Artık rahatlıkla arkanıza yaslanıp dökülme korkusu olmadan çayınızı yudumlayabilirsiniz!

 • Lekeyi durulayın. Sıcak su kullanmayın – lekenin yerleşmesine sebep olacaktır.
 • Yıkamadan önce, deterjanı lekenin üzerine uygulayın.
 • İnatçı ve zor lekeler için, kıyafetinizi bir gece boyunca suya batırıp bekletmeniz gerekebilir.
 • Kıyafetinizin yıkama sembollerini kontrol etmeyi unutmayın.
 • Aslen yayınlandı