Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Üzerinize çay döküldüyse endişelenmenize hiç gerek yok. Sizin için derlediğimiz adımları izleyerek çay lekesi nasıl geçer, beyaz tişörtten çay lekesi nasıl çıkar gibi soruların cevaplarını öğrenebilir ve çıkmayan çay lekesi kabusundan kurtulabilirsiniz. .

Güncellenmiş 25 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
komodin üzerinde devrilmiş fincan ve yorganda çay lekesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evde ya da iş yerinde herkes bir bardak çay içmekten keyif alır. Fakat bir kaza yaşanınca lekenin kıyafetinize yerleşmemesi için çay lekesi çıkarma işlemine süratle başlamanız gerekir.

Kurumuş çay lekesi ile başa çıkmak daha zor olduğu için lekeye anında müdahale etmek çok önemlidir. Ancak evde olmadığınız zamanlarda bu kolay olmayabilir veya hassas yapıdaki kıyafetinize daha dikkatli yaklaşmak isteyebilirsiniz. Çay lekesi çıkarma rehberimizde, gömlekten çay lekesi nasıl çıkar, çay lekesini ne çıkartır gibi soruların cevaplarını ve en etkili çay lekesi çıkarma yöntemlerini bulacaksınız.

Başlamadan önce, lekeleri çıkarmak için kullanacağınız ürünün talimatlarını okuyun. Kıyafetlerinizin de yıkama talimatlarını gözden geçirip, temizlik ürününü kıyafetinizin görünmeyen bir kısımda test edin.

Çay lekesine ne kadar erken müdahale ederseniz, sonuç o kadar iyi olur Yıkama öncesinde lekeye Omo Active Sıvı gibi kaliteli ve kumaş türüne uygun bir deterjan ile müdahale etmek lekeyi yumuşatacaktır. Daha sonra kıyafetinizi normal yıkama ayarında yıkayabilirsiniz. Kullanacağınız ürünün kullanma talimatlarına uymayı unutmayın.

Giysiden Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay lekesi, çay yapraklarındaki maddelerin yanı sıra, şekerdeki karbonhidratlar ve meyveli çaylardaki baharatların yağlarından meydana gelir. Çay lekesine doğru yöntemlerle müdahale edildiği zaman, lekeye sebep olan maddelerin etkisini en aza indirmiş olursunuz. Çay üzerinize döküldüğü zaman evdeyseniz, hemen harekete geçmek iyi bir başlangıçtır.

 • Lekeyi en kısa zamanda çeşmede akan ılık suyun altında durulayın. Çay, suda çözünebildiği için bu adım lekenin azalmasına yardımcı olacaktır. Özellikle de beyaz tişört veya gömleğinize çay döküldüğünde bu adımı uygulamanız çok önemlidir. Ancak lekenin kumaşa yerleşmesine neden olmamak için bu işlemi yaparken sıcak su kullanmaktan kaçının.

 • Omo Active Sıvı gibi leke çıkarıcı özelliği olan bir deterjanı lekenin üzerine uygulayın ve durulamadan önce hafifçe çitileyin. Bu adımı leke azalıncaya kadar tekrar edin.

Dışarıda veya İşteyken Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Dışarıdayken üzerinize çay dökülürse, çay lekesinin kalıcı olmaması için biraz daha yaratıcı olmanız gerekecektir. Aşağıdaki çay lekesi çıkarma yöntemlerinden uygulayabildiğiniz kadarını deneyin.

 • Fazla sıvıyı peçete gibi emici özelliği olan bir materyalle üzerine hafifçe bastırarak alın. Tuvalet kağıdı gibi parçalanan bir materyal kullanmaktan kaçının, parçaları kıyafetinize yapışacaktır. Kağıt havlu gibi daha kalın yapısı olan bir malzeme tercih edin.

 • Yanınızda fazladan kıyafetiniz yoksa ya da üzerinizden çıkarıp durulayamayacaksanız, peçeteyi lekenin üzerine bastırmaya devam edin.

 • Eve geldiğiniz zaman lekenin üzerine Omo Active Sıvı gibi leke çıkarmada etkili bir deterjanla müdahale edip kıyafetinizi yıkama talimatlarına uygun bir şekilde normal yıkama ayarında yıkayın.

Lekeyi durulayın fakat bu işlemi yaparken sıcak su kullanmayın. Sıcak su lekenin kumaşa yerleşmesine neden olabilir. Yıkamadan önce, deterjanı lekenin üzerine uygulayın. İnatçı ve zor lekeler için, kıyafetinizi bir gece boyunca suya batırıp bekletmeniz gerekebilir. Tüm bu işlemleri yaparken kıyafetinizin etiketindeki  yıkama sembollerini de kontrol etmeyi unutmayın.

İnatçı Çay Lekesini Ne Çıkartır?

Lekeye hemen müdahale edip ön uygulama yaptıysanız ve yine de leke çıkmadıysa, kıyafetinizi bir süre suya bastırabilirsiniz:

 • Bir kova suyun içerisine deterjan ekleyip kıyafetinizi içinde bir kaç saatliğine veya bir gece boyunca bekletin.

 • Daha sonra kıyafetinizi ıslakken makineye yerleştirip talimatlarına göre yıkayın. Detaylı çamaşır yıkama rehberinden yararlanarak kıyafetlerinizi yıkama talimatlarına uygun yıkayabilirsiniz.

Peki, kurumuş çay lekesi kıyafetten nasıl çıkar?

Her zaman lekeye anında müdahale etme şansınız olmayabilir. Ancak döküldüğü anda müdahale etmediğiniz çay, kumaşa işlemiş ve çıkarması güç bir leke haline dönüşmüş olabilir. Kurumuş çay lekesi kumaşta yer ettiğinden temizliği özen ister.

İşte kurumuş çay lekelerini çıkarmak için öneriler:

 • Öncelikle kumaşın tersini çevirin ve çay lekesi bulunan bölgeyi tersinden soğuk suyla yıkayın.

 • Ardından lekeye Omo Active Sıvı gibi lekeler üzerinde etkili bir deterjan dökün ve deterjanı elinizle yedirin. Yarım saat bu şekilde bekletin.

 • Beklettiğiniz kıyafeti kullanma talimatlarında yazan bilgiler doğrultusunda makineye atarak yıkayın.

Çıkmayan lekeler için bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Hassas Kumaşlardaki Çay Lekesi Nasıl Geçer?

 • Hassas kumaşa sahip kıyafetlerinize hemen müdahale etmeyi tercih etmeyebilirsiniz, bu yüzden kıyafetinizi en yakın zamanda profesyonel bir kuru temizleyiciye götürmeniz gerekebilir.

 • Yünlü ve ipekli giysilerinizden çay lekesini çıkarmak için, hassas kumaşlara uygun bir deterjan seçtiğinizden emin olun. Rinso Narin Bakım gibi özel formüllü bir deterjanla ön uygulama yapın. Çamaşır makinenizin elde yıkama ya da hassas yıkama ayarı, narin veya kuru temizleme gerektiren kıyafetleriniz için uygun olabilir. Kıyafetinizin yıkama ve kurutma talimatları için etiketini kontrol etmeyi unutmayın. Hassas giysilerinizi elde yıkarken dikkatli olun ve gerekli adımları mutlaka uygulayın.

 • Yünlülerden çay lekesini çıkarırken, yıkadıktan sonra kıyafetinize yeniden şekil vermeniz gerekmektedir. İpekli kıyafetlerinizi suya batırırken suyun ılık olmasına dikkat edin.

Bu basit çay lekesi çıkarma yöntemleriyle kıyafetlerinizi temizlemek çok kolay. Artık giysilerinizden çıkmayan çay lekesi korkusu olmadan dilediğiniz gibi çayınızı yudumlayabilirsiniz. Halıdaki çay ve kahve lekeleri ile nasıl başa çıkabileceğinizi merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz ipuçlarına göz atabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?