Tül Perdeler Nasıl Yıkanır?

Perdelerinizin bembeyaz olmasını mı istiyorsunuz? Tül perdeler nasıl temizlenir, perdeler için hangi deterjan kullanılır, tül perdeler nasıl beyazlatılır gibi soruların cevaplarını ve en etkili tül perde yıkama yöntemlerini sizin için derledik.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Pencerede uçuşan beyaz tül perde ve turuncu fon perde

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Tül perdelerimizin tozlanmasına ve zaman içinde renklerinin solmasına karşı çaresiz miyiz? Hayır, umutsuzluğa kapılmaya gerek yok.

Tül perdeler dışarıdan kaptıkları toz ve kiri hem evimizin içine hem de temas ettiğimiz ellerimiz aracılığıyla doğrudan bize taşır. Temiz tutulmaları çok önemli olduğu gibi sık yıkamak da tüllere zarar verebilir. Bu yüzden perde temizleme bir çoğumuzun kabusu olmuştur. Yine de beyaz ve yıpranmamış tül perdelerine sahip olmak mümkün. Peki tül ve perdeler nasıl yıkanır, tül perdeler nasıl beyazlatılır?

Bu yüzden, tül perde gibi hassas yapısı olan çamaşırlar için doğru deterjanı kullanmak önemlidir. Omo Active Sıvı gibi bir deterjan, tül perdelerinize zarar vermeden temizlemede yardımcı olacaktır. İşte sizin için “Tül perdeler nasıl yıkanır?” sorusuna verdiğimiz adım adım cevap:

BUNLARA DİKKAT

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, üzerinde yazan talimatlarını mutlaka okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabii ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Tül Perde Temizliği: Tül Perdeler Nasıl Yıkanır?

Tül Perdeyi Çıkartın

Tülü kornişten yavaşça çıkartın. Eğer ayaklı bir merdiven aracılığıyla tavana uzanıyorsanız, merdivenin sabitlendiğinden emin olun ve size uygun sağlam bir ayakkabı giyin. Mümkünse dengenizi sağlamak için evdeki yakınınızdan yardım isteyin.

Yıkamadan Önce Lekelere Müdahale Edin

Bazı lekelerin sadece normal yıkama ile çıkmasını beklemek çok gerçekçi olmaz. Bu yüzden işinizi garantiye alıp lekeye yıkama öncesi müdahale edin. Omo Active gibi leke çıkarma özelliği yüksek bir sıvı deterjanlarla yapılacak müdahale çoğu zaman kusursuz bir şekilde lekeyi çıkartmaya yeterlidir. Mutlaka yıkayacağınız ürünün etiketini kontrol edin ve uygulayacağınız metodu önce ürünün ufak bir bölgesinde test edin. Seçtiğiniz sıvı deterjanı lekenin bulunduğu bölgenin arkasına da uygulamayı ihmal etmeyin ama lekeli bölgeyi ovalamaktan kaçının.

Çamaşır Makinesinde Doğru Programı ve Sıcaklığı Seçin

Perdeler hangi programda yıkanır merak ediyorsanız tül perdenizi beyazlatmak için çamaşır makinenizin hassas programını ve düşük sıcaklığı seçmelisiniz. Peki tül perde hangi deterjanla yıkanır? Tülün zarar görmesini engellemek için hassas ürünlere özel bir deterjan kullanmanız ve gereken dozdan ne az ne de fazlasını kullanmamanız son derece önemlidir. Deterjanınızın kalitesi ne kadar yüksekse, ürünü yıkayacağınız sıcaklığın düşük olması da o kadar mümkün olacaktır. Daha düşük bir sıcaklıkta lekeyi çıkartabilmeniz ise tül perdenin ömrünü uzatacaktır.

Tül Perdeyi Kurulayın

Lekeyi çıkartmak için en doğru yolları kullandıktan sonra sıra kurulamaya geldi. Çamaşır kurutucusu kullanmak tüllerin boyunun kısalmasına ve zarar görmesine neden olabilir.

Bizim tavsiye edebileceğimiz en uygun kurulama yöntemi, öncesinde pencereleri de temizleyip tül perdeyi tekrar astıktan sonra doğal biçimde kurumasını beklemektir. Kurutma aşamasında tül perdelerin altına havlu veya bez sererek zeminin ıslanmasını da engelleyebilirsiniz.

Tüyolar

  • Yıkama öncesi lekeye kaliteli bir sıvı deterjan uygulayın.

  • Tül perdeye zarar gelmesini engellemek için hassas yıkama programında ve düşük sıcaklıkta yıkayın.

  • Perdelerinizi ve diğer beyaz çamaşırlarınızı beyazlatmak için doğal yöntemler de uygulayabilirsiniz.

  • Beyaz çamaşır yıkama tekniklerine göz atarak perdelerinizin daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Hassas ürünlere uygun bir deterjanı kullanma kılavuzundaki doza uygun miktarda kullanmayı ihmal etmeyin.

  • Çamaşır kurutucusu kullanmak yerine tül perdeyi doğal biçimde kurumaya bırakın.

  • Çamaşırlarınızı doğru yöntemlerle yıkayarak ömürlerini uzatabilirsiniz. Çamaşır yıkama rehberine göz atarak doğru çamaşır yıkama yöntemlerini incleyebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?