Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Tül ve Perdeler Nasıl Yıkanır?

Bembeyaz tüller elde etmek artık çok kolay. Tül perdeler nasıl beyazlatılır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Açık pencere ve rüzgarda havalanan perde

Tül perdelerimizin tozlanmasına ve zaman içinde renklerinin solmasına karşı çaresiz miyiz? Hayır, umutsuzluğa kapılmaya gerek yok.

Tül perdeler dışarıdan kaptıkları toz ve kiri hem evimizin içine hem de temas ettiğimiz ellerimiz aracılığıyla doğrudan bize taşır. Temiz tutulmaları çok önemli olduğu gibi sık yıkamak da tüllere zarar verebilir. Bu yüzden perde temizleme bir çoğumuzun kabusu olmuştur. Yine de beyaz ve yıpranmamış tül perdelerine sahip olmak mümkün.

Bu yüzden, tül perde gibi hassas yapısı olan çamaşırlar için doğru deterjanı kullanmak önemlidir. Omo Active Sıvı gibi bir deterjan, tül perdelerinize zarar vermeden temizlemede yardımcı olacaktır. İşte sizin için “Tül perdeler nasıl yıkanır?” sorusuna verdiğimiz adım adım cevap:

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, üzerinde yazan talimatlarını mutlaka okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Tül Perdeler Nasıl Yıkanır?

  • Tül Perdeyi Çıkartın

Tülü kornişten yavaşça çıkartın. Eğer ayaklı bir merdiven aracılığıyla tavana uzanıyorsanız, merdivenin sabitlendiğinden emin olun ve size uygun sağlam bir ayakkabı giyin. Mümkünse dengenizi sağlamak için evdeki yakınınızdan yardım isteyin.

  • Yıkamadan Önce Lekelere Müdahale Edin

Bazı lekelerin sadece normal yıkama ile çıkmasını beklemek çok gerçekçi olmaz. Bu yüzden işinizi garantiye alıp lekeye yıkama öncesi müdahale edin. Omo Active gibi leke çıkarma özelliği yüksek bir sıvı deterjanlarla yapılacak müdahale çoğu zaman kusursuz bir şekilde lekeyi çıkartmaya yeterlidir. Mutlaka yıkayacağınız ürünün etiketini kontrol edin ve uygulayacağınız metodu önce ürünün ufak bir bölgesinde test edin. Seçtiğiniz sıvı deterjanı lekenin bulunduğu bölgenin arkasına da uygulamayı ihmal etmeyin ama lekeli bölgeyi ovalamaktan kaçının.

  • Çamaşır Makinesinde Doğru Programı ve Sıcaklığı Seçin

Tül perdenizi beyazlatmak için çamaşır makinenizin hassas programını ve düşük sıcaklığı seçin. Tülün zarar görmesini engellemek için hassas ürünlere özel bir deterjan kullanmanız ve gereken dozdan ne az ne de fazlasını kullanmamanız son derece önemlidir. Deterjanınızın kalitesi ne kadar yüksekse, ürünü yıkayacağınız sıcaklığın düşük olması da o kadar mümkün olacaktır. Daha düşük bir sıcaklıkta lekeyi çıkartabilmeniz ise tül perdenin ömrünü uzatacaktır.

  • Tül Perdeyi Kurulayın

Lekeyi çıkartmak için en doğru yolları kullandıktan sonra sıra kurulamaya geldi. Çamaşır kurutucusu kullanmak tüllerin boyunun kısalmasına ve zarar görmesine neden olabilir.

Bizim tavsiye edebileceğimiz en uygun kurulama yöntemi, öncesinde pencereleri de temizleyip tül perdeyi tekrar astıktan sonra doğal biçimde kurumasını beklemektir. Kurutma aşamasında tül perdelerin altına havlu veya bez sererek zeminin ıslanmasını da engelleyebilirsiniz.

Tüyolar

  • Yıkama öncesi lekeye kaliteli bir sıvı deterjan uygulayın.
  • Tül perdeye zarar gelmesini engellemek için hassas yıkama programında ve düşük sıcaklıkta yıkayın.
  • Hassas ürünlere uygun bir deterjanı kullanma kılavuzundaki doza uygun miktarda kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Çamaşır kurutucusu kullanmak yerine tül perdeyi doğal biçimde kurumaya bırakın.

Aslen yayınlandı