Kına Lekesi Nasıl Çıkar?

Kına yakarken istenmeyen bir kaza yaşadınız ve kına nasıl çıkar mı diyorsunuz? Endişelenmeyin, halıdan kına lekesi nasıl çıkar, kıyafetten kına lekesi nasıl çıkar gibi soruların cevaplarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
askıda siyah üzerine çiçek desenli kadın elbisesi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yüzdeki Kına Lekesi Nasıl Çıkar?

Besleyiciliği ve doğallığıyla zaman zaman saç boyası olarak da kullanılan kına, bazen alın bölgesinde ve kulak yanlarında istenmeyen kırmızı izler bırakabilir. Peki, ciltte yanlışlıkla oluşan kına lekesi nasıl çıkar? Ciltteki kına lekesi zeytinyağı ile ovalandığında rengini kaybeder ve birkaç uygulamadan sonra leke tamamen kaybolur. Üstelik zeytinyağı cildinizi besler ve zarar vermez.

Diğer lekelerin aksine çamaşırdaki kına lekesine işlem yaparken aceleci davranılmamalıdır. Kurumadan müdahale edilen kına lekesi yayılır ve büyür. Yüzdeki kına lekesinden saç kremi ile hafifçe ovalayarak kurtulabilirsiniz. Bu işlemi göz çevresine uygularken dikkatli olunması gerekir.

Kına Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Kimi zaman da ufak bir dikkatsizlik sonucu kına kumaşa bulaşabilir. Hint kınası kumaştan nasıl çıkar, kumaşa dökülen kına nasıl çıkar diyorsanız, kuruyan kınanın fazla kısmı basitçe kazındıktan sonra lekeli bölgeye Omo Active gibi kusursuz leke çıkarma gücüne sahip bir sıvı deterjanla ön işlem uygulayıp ardından yıkayabilirsiniz.

Hint Kınası Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Saçlarınıza ya da ellerinize uyguladığınız kına, olası bir aksilikte kıyafetinize de bulaşabilir ve leke bırakabilir. Kıyafetten kına lekesi nasıl çıkar diyorsanız, yapılacak ilk müdahale damlayan kınanın fazlalığını almak. Ardından, fazlalığı alınmış kına lekesini, tişörtün dokusunu bozmayacak şekilde nazik hareketlerle silmelisiniz. Beyaz renkli tişörtlerdeki kına lekesi için bir miktar sulandırılmış çamaşır suyu kullanılabilir ve sonrasında tişört, yıkama talimatına uygun bir programda kaliteli bir çamaşır deterjan ile yıkanır.

Makinenizin kısa programında bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip Omo Active’nin leke çıkarıcı kapakları ile kına lekelerine ön işlem uygulayabilirsiniz.

yeşil bezle lekeli beyaz tişörtü temizleyen biri

Halıdan Kına Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki mum lekesi, şarap lekesi gibi lekelerin yanı sıra kına lekesi de zorlu bir leke olabilir. Halıdan hint kınası nasıl çıkar diyorsanız, kına lekesini halıdan çıkarmak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta halınızın cinsidir. Normal şartlarda halıyı silmek yıkamaktan çok daha kolaydır. Halınızı dairesel hareketlerle silmeniz lekeyi azaltacaktır. Bu işlem sırasında ılık su ile seyreltilmiş sıvı deterjan kullanırsanız hızlı ve etkili sonuç alabilirsiniz.

İşlem yapmadan önce mutlaka kıyafetlerinizin ve halılarınızın etiketlerinde yer alan yıkama talimatlarını okuyun ve seçtiğiniz temizlik yönteminin uygun olduğundan emin olun. Hassas çamaşırlar ve halılar için profesyonel yardım almanız bazı durumlarda daha doğru olabilir.

yeşil süngerle halıyı köpürtüp silen biri

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?