Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Kına Lekesi Nasıl Çıkar?

Kına yakmak, günümüzde kına gecelerinde ve asker uğurlamalarında kabul gören, bazen keyifli bazense duygusal geleneklerimizden biridir. Özellikle kadınların kendi aralarında eğlenerek kutladıkları kına geceleri, sanıyoruz ki bu geleneğin en şenlikli parçasıdır. Geline yakıldıktan sonra davetlilere de dağıtılan kına, maalesef ki bazen istenmeyen lekelere sebep olabilir. Peki, kına lekesi kumaştan ve tenden nasıl çıkar? Cevabı yazımızın devamında.

Güncellenmiş

Kına lekesi nasıl çıkar

Kına Lekesi Yüzden Nasıl Çıkar?

Besleyiciliği ve doğallığı ile zaman zaman saç boyası olarak da kullanılan kına, bazen alın bölgesinde ve kulak yanlarında istenmeyen kırmızı izler bırakabilir. Ciltteki kına lekesi zeytinyağı ile ovalandığında rengini kaybeder ve birkaç uygulamadan sonra leke tamamen kaybolur. Üstelik zeytinyağı cildinizi besler ve zarar vermez.

Bunlara Dikkat

 • İşlem yapmadan önce mutlaka kıyafetlerinizin ve halılarınızın etiketlerinde yer alan yıkama talimatlarını okuyun ve seçtiğiniz temizlik yönteminin uygun olduğundan emin olun.
 • Hassas çamaşırlar ve halılar için profesyonel yardım almanızı önerilir.

Kına Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Kimi zaman da ufak bir dikkatsizlik sonucu kına kumaşa bulaşabilir. Kuruyan kınanın fazla kısmı basitçe kazındıktan sonra lekeli bölgeye Omo Active gibi kusursuz leke çıkarma gücüne sahip bir sıvı deterjanla ön işlem uygulanıp, ardından yıkanmalıdır.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Kına Lekesi Tişörtten Nasıl Çıkar?

Saçlarınıza ya da ellerinize uyguladığınız kına, olası bir aksilikte tişörtünüze bulaşabilir ve leke bırakabilir. Yapılacak ilk müdahale fazlalığı alınmış kına lekesini, tişörtün dokusunu bozmayacak şekilde nazik hareketlerle silmektir. Beyaz renkli tişörtlerdeki kına lekesi için bir miktar sulandırılmış çamaşır suyu kullanılabilir ve sonrasında tişört, yıkama talimatına uygun bir programda kaliteli bir çamaşır deterjan ile yıkanır.

Makinenizin kısa programında bile kusursuz leke çıkarma gücüne sahip Omo Active’in leke çıkarıcı kapakları ile kına lekelerine ön işlem uygulayabilirsiniz.
Kına lekesi tişörtten nasıl çıkar
 • Diğer lekelerin aksine çamaşırdaki kına lekesine işlem yaparken aceleci davranılmamalıdır. Kurumadan müdahale edilen kına lekesi yayılır ve büyür.
 • Yüzdeki kına lekesinden saç kremi ile hafifçe ovalayarak kurtulabilirsiniz. Bu işlemi göz çevresine uygularken dikkatli olunması gerekir.
 • Kına Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

  Kına lekesini halıdan çıkarmak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta halınızın cinsidir. Normal şartlarda halınızı yıkatmaktansa lokal bir temizlik çok daha kolaydır. Halınızı dairesel hareketlerle silmeniz lekeyi azaltacaktır. Bu işlem sırasında ılık su ile seyreltilmiş sıvı deterjan kullanırsanız hızlı ve etkili sonuç alabilirsiniz.

  Kına lekesi halıdan nasıl çıkar

  Aslen yayınlandı