Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum lekesi nasıl geçer diye merak edenler için 5 kolay adımda mum lekelerinden kurtulmanın yolu bu yazıda.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Halı Yıkama

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hepimizin bildiği gibi evin havasını değiştirmenin en kolay ve etkili yollarından biri birkaç mum yakmaktır. Mumların farklı kokulara sahip dekoratif ve küçük türlerinden, büyük ve gösterişli türlerine kadar pek çok çeşidi bulunur ve birisi mutlaka sizin oluşturmak istediğiniz atmosferi tamamlar. Diğer yandan evinde mum yakmayı seven herkes yere dökülen mumu temizlemenin ne kadar zor olduğunu bilir. Siz de korkmadan mum yakmak istiyorsanız, mum lekelerini temizlemenin bu pratik yollarına göz atın ve halıdan mum lekesi nasıl çıkar keşfedin.

Erimiş Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum lekesini temizlemek neden bu kadar zordur? Mumlar ortamı yumuşattıkları gibi ısındıkça kendileri de yumuşarlar. Bu da sıvı hale geçerek etrafa dökülmelerine ve leke oluşturmalarına sebep olur. Her ne kadar erimiş mum şamdanda hoş bir görüntüye sebep olsa da, halınızda göze o kadar da iyi gelmeyebilir. Siz de kendinizi bir anda mum lekesi nasıl geçer gibi sorular sorarken bulursunuz.

Hızlı ve akıllıca davranırsanız umutsuzluğa kapılmanıza gerek kalmadan işi halledebilirsiniz! İster evde sevgilinizle yemekte olun ister arkadaşlarınızı davet ettiğiniz kalabalık bir partide, lekelerden kurtulmanın hızlı yolları size yardımcı olacak.

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızda mum lekesi oluştuğunda şu adımları takip edin:

 1. 1

  Hemen kalın bir plastik poşet bulun ve su doldurarak üzerinde delik olmadığını kontrol edin. Süpermarket poşetleri bu işte kullanılabilir fakat ıslanan lekeyi çıkarmak daha zor olacağından poşetin su geçirmediğinden emin olun. Kilitli poşetler bu iş için idealdir. Poşetinizi buzla doldurun ve sertleşmesi için lekenin üzerine temas ettirin.

 2. 2

  Leke donduktan sonra kör bir bıçak yardımıyla kazıyabildiğiniz kadar mumu kazıyın. Bıçak kullanırken dikkatli olun ve bir yerinizi kesmemeye özen gösterin.

 3. 3

  Lekenin üzerine temiz bir havlu veya birkaç parça kağıt havlu yerleştirerek havlu kalan mumu emene kadar sıcak ütüyle üzerinden geçin. Ütünün halıyla temas etmemesine veya yanık oluşturacak kadar ısınmamasına dikkat edin.

 4. 4

  Bir çift eldiven takın ve bir süngere halı temizleyici deterjan dökerek lekenin üzerinden süngerle, deterjanın kullanım talimatlarında anlatıldığı şekilde geçin. İlk kez kullanacağınız bir temizlik ürününü eşyalarınızın küçük ve görünmeyen bir bölümünde deneyerek test etmeniz önerilir.

 5. 5

  Son adım olarak lekelenen bölgeye bir miktar kokulu halı spreyi sıkın.

İşte bu beş kolay adımla halınızdaki lekelerden hızlıca kurtulabilirsiniz. Işıkları kapatın ve gecenize devam edin. Artık mum lekesi nasıl geçer diye endişelenmenize gerek yok.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorulan

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?