Kilim Nasıl Yıkanır?

Kilim nasıl yıkanır? Doğru kilim temizliği için rehberimizi okumadan geçmeyin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kilim yıkama

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kilimler güzel birer sanat eseridir. Renkleri ve desenleriyle yaşam alanınıza canlılık katar. Üstelik son derece dayanıklı ve uzun ömürlü olabilirler. Ancak kilimlerle birlikte genellikle lekeler ve tozlar da gelir, bu nedenle kilim nasıl yıkanır bilmek önemlidir. Bununla birlikte, kilim temizliği söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken faktörler vardır. Örneğin kilim temizleme yaparken sert temizlik maddelerinden kaçınmanız gerekir; ancak elbette evde kilim temizlemenin kolay yolları da vardır. Temel bakım, derin temizlik ve leke çıkarma için hazırladığımız basit ipuçlarını takip ederek kilimlerinizin en iyi şekilde görünmesini sağlayın. Ayrıca, belirli kilim türlerine nasıl düzgün şekilde bakım yapacağınızı öğrenin.

Kilim Yıkama: Kilim Makinede Yıkanır Mı?

Kiliminizi uzun süre kullanmak istiyorsanız ona iyi bir şekilde bakmalısınız. Çünkü iyi bakım ev tekstilinin ömrünü uzatır. Bu yalnızca düzenli olarak süpürmek anlamına gelmez. Peki kilim makinede yıkanır mı? Kilim nasıl yıkanır ve kilim yıkama öncesinde nelere dikkat etmeniz gerekir? Bu soruların yanıtları için aşağıdaki püf noktalarını okumanız yeterli.

 • Makinede yıkanabilir kilimler ile ilgili hızlıca bir arama yapmak, karşınıza hemen hemen her perakendecide bulunan birçok seçeneği çıkaracaktır. Eğer kilimlerinizi makinede yıkayabileceğinizden emin olmak istiyorsanız, buna elverişli kilimlerden satın almayı tercih edebilirsiniz.

 • İşinizi kolaylaştırmak için bir kilim satın alırken malzemesine özellikle dikkat etmelisiniz. Örneğin polipropilen, poliakrilik ve polyesterden yapılmış sentetik elyaf kilimlerin bakımı kolaydır ve kir tutmaz.

 • Pamuklu veya sentetik elyaftan yapılmış kilimler - kauçuk, kaymaz bir tabana sahip olanlar bile - çamaşır makinesine girebilir. Küçük örgülü veya dokuma kilimler makinede yıkanabilir. Ancak sorun şu ki birçok kilim sıradan bir makinede normal bir döngüde yıkamak için genellikle çok büyük ve hantal olabilir. Ayrıca, kilimin kurumasını beklemeniz zaman alacaktır.

 • Örgülü, el yapımı ve doğal elyaflı kilimler de dahil olmak üzere birçok kilim "yalnızca leke temizleme” olarak etiketlenmiştir. Bu etiket, kilimin normal bir çamaşır yıkama döngüsünde kolayca zarar görebileceği anlamına gelir. Bu nedenle elle temizlenmeleri ve yalnızca lekeli alana müdahale edilmesi gerekir.

 • Kiliminiz küçük ve hafifse, çamaşır makinesinde yıkamanızı tavsiye ederiz. Ancak dikkat edin, bu tüm küçük ve hafif kilimlerin makinede yıkanabileceği anlamına gelmez. Kiliminizi yıkamadan önce arkasında bulunan temizleme talimatlarını okumalı ve üreticinin talimatlarına kesinlikle uymalısınız.

 • Kilim çamaşır makinesinde yıkanabiliyorsa, mutlaka sormanız gereken iki önemli soru var: Çamaşır makinesinde kilim hangi programda yıkanır ve kilim kaç derecede yıkanır? Üretici talimatlarında belirtilen sıcaklığı ve yıkama programının yanı sıra, kilimi yıkamanıza izin verilen temizlik maddesini de mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca etikette kilimin bükülüp bükülemeyeceği belirtilmelidir. Bu ayrıntılarla ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyorsa, profesyonel bir halı temizleyicisine danışmak en iyisidir. Bu, kötü sürprizlerden kaçınmanıza yardımcı olur. Bu arada yüksek kaliteli oryantal kilimler veya diğer değerli parçalar, zarar görmemeleri için her zaman profesyonelce temizlenmelidir.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kilim Nasıl Yıkanır?

  Kiliminizin üzerinde yazan talimatları okuyarak kilim makinede yıkanır mı yıkanmaz mı öğrendiyseniz, aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

  1. 1

   Kilimin çamaşır makinesinin tamburuna sığıp sığmadığını kontrol edin.

   Bunu yaparken dikkatli olun. Fazla zorlayarak kilimin yırtılmasına veya makinenizin arızalanmasına sebep olabilirsiniz.

  2. 2

   Kiliminizi kurutmak için uygun bir yer bulun.

   Boyutuna ve malzemesine bağlı olarak, kiliminiz ıslandığında çok ağır ve hantal olabilir. Bunun için önceden plan yapmanızda ve uygun bir yer belirlemenizde fayda var.

  3. 3

   Kilimi elektrikli süpürgeyle süpürün.

   Kiliminizi makineye atmadan önce üzerindeki kir ve tozdan kurtulmakta fayda var. Böylece kilim çamaşır makinesinde daha iyi temizlenecektir. Ayrıca makinenize de zarar vermesini önlemiş olursunuz. Kilimin her iki tarafını da süpürün. Ancak çok yüksek bir emiş hızı kullanmayın. Kilimin püsküllerini süpürmeyin.

   Evcil hayvan tüylerini veya saçları çıkardığınızdan emin olmak için bir fırça kullanın.
  4. 4

   İnatçı lekelere önceden müdahale edin.

   Kiliminizi makineye atmadan önce inatçı lekeler olup olmadığını kontrol edin ve lekelere önceden müdahale edin. Özellikle yiyecek ve yağlı lekeler olmak üzere lekeleri kilimi yıkamaya atmadan önce ön işlemden geçirirseniz daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Lekeye neyin sebep olduğunu biliyorsanız, suçlu için doğru leke çıkarma tekniğini izleyin. Halı temizleme ve halıdan farklı lekeleri çıkarma ile ilgili yazılarımızdan en iyi yöntemin hangisi olduğuna siz karar verin: Halıdan şarap lekesi nasıl çıkar, halıdan oje lekesi nasıl çıkar, mum lekesi halıdan nasıl çıkar.

   Herhangi bir lekelenmeye karşı derhal müdahale etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu lekenin liflere iyice yerleşmesini önler ve lekeyi daha kolay çıkarmanızı sağlar. Sinir bozucu bir lekeye karşı güçlü bir temizleyici veya leke çıkarıcı kullanmak istiyorsanız, devam etmeden önce ürünü kilimin görünmeyen bir noktasında test edin. Ardından seyrelterek kullanın. Sonrasında ürünün kilimin yüzeyinden çıktığından emin olmak için kilimi birkaç kez soğuk suyla durulayın.

  5. 5

   Kilim yıkama: Çamaşır torbası kullanın.

   Kiliminizde yıkama sırasında makineye takılabilecek uzun iplikler veya püsküller varsa çamaşır torbası kullanmanızı öneririz.

  6. 6

   Çamaşır makinesinde kilim hangi programda yıkanır ve kilim makinede kaç derecede yıkanır?

   Üreticinin talimatlarına uygun bir yıkama programıyla birlikte önerilen sıcaklığı seçin. Kilim ve halılar genellikle hassas döngüde ve 30 derece gibi soğuk bir sıcaklık ayarında yıkanmalıdır. Omo Sıvı Deterjan gibi kiliminize zarar vermeyecek, sert kimyasallar içermeyen ancak etkili ve derinlemesine temizlik sağlayacak bir deterjan seçin.

   Halınızın bilinmeyen lekeleri veya küf gibi daha ciddi sorunları olmasa bile her durumda profesyonel bir temizlik yaptırmanız gerektiğini hatırlatalım. Halı ve kilim yıkama firmaları, hoş olmayan kokuları dezenfekte edip nötralize edebilen özel servisler sunar. Üstelik en iyi yanı, halınızı nasıl taşıyacağınız konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır. Çoğu firma halı ve kilimleri evinizden alma ve eve geri bırakma hizmeti de sunar.

  7. 7

   Kilimi tek başına yıkayın.

   Kilim yıkama sırasında kiliminizi diğer tekstillerden ayrı tutmanız oldukça önemlidir. Böylece kilim liflerine yabancı liflerin yapışmasını engeller ve dokusunun aynı kalmasını sağlarsınız. Aynı şekilde kiliminizden de diğer eşyalarınıza farklı liflerin yapışmasını önlersiniz.

   Birbirinin aynısı olan iki veya üç kiliminiz varsa, bunlar birlikte yıkanabilir. Tüm kilimleri tek seferde yıkayarak zamandan ve sudan tasarruf edersiniz.
  8. 8

   Kurutucuya koymayın.

   Kiliminizi yıkadıktan sonra kurutucuya koymamanızı öneririz. Bunun yerine, dışarıda halının asılabileceği ve yavaşça kurumasına izin verilebilecek bir yer bulun. Kilimdeki nemin eşit bir şekilde dağılması önemlidir çünkü kilim liflerinin orijinal, tek biçimli şeklini korumasının tek yolu budur. Kurutma sırasında doğrudan güneş ışığına koymamaya da dikkat edin. Bu kilimin renklerini soldurabilir.

   Kilim yıkanma sırasında çok fazla su çeker ve kuruması uzun sürer. Bu işlemi hızlandırmak için halıyı asmadan önce yumuşak bir fırça ile fırçalayabilirsiniz. Ardından halıyı bir çamaşır askısına asarak kurutun.

  Artık kilim nasıl yıkanır bildiğinize göre, burada sunulan yöntemlerden birini seçmek size kalmış. Daima halınızın malzemesini ve ayrıca üreticinin ilgili bakım talimatlarını göz önünde bulundurun. Evde kilim temizliği yapmanın asla bir uzman tarafından yapılan temizliğin yerini tutamayacağını unutmayın. Bu nedenle, her halükarda kiliminizi uzun süre kullanmak istiyorsanız, düzenli aralıklarla profesyonelce temizletin. Ancak bu şekilde derin kirler etkin bir şekilde ve her şeyden önce risksiz bir biçimde ortadan kaldırılabilir.

Kilim Nasıl Yıkanır: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?