Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer hızlı hareket ederseniz, halıya dökülen ojenizi geride leke bırakmadan çıkarabilirsiniz! Sizin için hazırladığımız bu ipuçlarını takip edin ve halıya dökülen oje nasıl çıkar hemen öğrenin!

Güncellenmiş

Reklam
Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Parlak, renkli ojeler tırnaklar içindir, halılarda o kadar da güzel durmayabilir. Ama hepimizin bildiği üzere kaza geliyorum demez ve bir bakmışsınız ojeniz halınızı süslüyor! Böyle bir durumda lekeden kurtulmak istiyorsanız çok hızlı hareket etmeniz gerek!

Neyse ki halınızdan oje lekesini çıkarmanın kolay bir yolu var; yeter ki hemen öğrenip uygulayın. Buradaki pratik yedi adımı takip edin ve lekesiz, yumuşak halınıza tekrar kavuşun.

Oje lekesi halıdan nasıl çıkar diye üzülerek vakit kaybetmeyin. Hemen harekete geçin! Aksi halde oje lekesi halınızın ipliklerine işleyerek derinleşir ve çıkarması gittikçe zorlaşır.

7 Adımda Halıdan Oje Nasıl Çıkar?

Oje lekesini temizlemek biraz ince bir iştir. Bu adımları titizlikle takip ederek halınızdaki oje lekesinden kurtulabilirsiniz.

Unutmayın! Her zaman ürününüzün etiketindeki kullanım talimatlarını okuyun ve yeni leke çıkarıcı ürününüzü kullanmadan önce halınızın küçük ve dikkat çekmeyen bir yerinde test edin. Daha fazla bilgi için halınızın üreticisine de danışabilirsiniz.

  1. Lekenin üstünde kalan ojeyi almak için eski bir kurulama bezi ile hafifçe dokunup çekerek temizlemeye başlayın. Nazik dokunuşlar uygulayın ve lekeyi yaymaktan veya derinleştirmekten kaçının.
  2. Kaşığın tersi gibi keskin olmayan bir alet kullanarak halıdaki tüm kurumuş ojeyi çıkartın ama bu esnada lekeyi daha derinleştirmemeye veya halıya zarar vermemeye dikkat edin.
  3. Beyaz pamuklu bir bezin ucuna aseton döküp ardından lekeyi ufak dokunuşlar yaparak çıkarmaya çalışın. Dikkat: Halıdan oje çıkarırken, asetonu dikkatli ve az miktarlarda kullanın. Çok fazla aseton halının kendisine ve halı tabanına zarar verebilir; özellikle halınız lateks ise. Bu işlem esnasında odayı havalandırmayı unutmayın ve güvenlik için koruyucu bir gözlük kullanın.
  4. Kalan aseton artıklarını alıp kurutmak için bir bulaşık havlusu ile lekeye bastırın.
  5. Ardından, öncelikle spreyinizi temizlemek için içine su doldurup bir yemek kaşığı çamaşır suyu içermeyen deterjan ekleyin.
  6. Spreyinizi bununla yıkayıp boşaltın ve tekrar suyla doldurun. Halınızın lekeli kısmına püskürtüp, bölgeyi nemlendirin.
  7. Son olarak, kalan suyu temiz bir havluyla bastırarak alın. Kağıt havlu kullanmamaya çalışın çünkü arkasından topak topak peçete parçaları bırakabilir.

Bu adımları izleyerek, halınızdaki lekenin geçtiğini görebilirsiniz. Leke çıkmamakta direniyorsa, bir uzmana danışabilirsiniz. Halıdan oje nasıl çıkar diye üzülmeyin; artık halıdaki oje lekesi nasıl çıkar biliyorsunuz!

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Aslen yayınlandı