Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya oje döküldü diye endişelenmeyin. Halıdan oje nasıl çıkar diyorsanız, yazımızı okuyun, halıdan oje çıkarma yöntemleri ve püf noktalarını öğrenin.

Güncellenmiş

Beyaz halı üzerine dökülmüş kırmızı oje
Reklam
Sign Up Banner

Parlak, renkli ojeler tırnaklar içindir, tertemiz halılarda o kadar da güzel durmayabilir. Ama hepimizin bildiği üzere kaza geliyorum demez ve bir bakmışsınız ojeniz halınızı süslüyor! Halıya oje döküldü diye endişelenmenize gerek yok. Halıdan oje lekesi nasıl çıkar merak ediyorsanız, öncelikle çok hızlı hareket etmeniz gerektiği hemen söyleyelim!

Peki ,halıdan oje çıkarma yöntemleri nelerdir? Neyse ki halınızdan oje lekesini çıkarmanın kolay bir yolu var; yeter ki hemen öğrenip uygulayın. Sizin için derlediğimiz pratik yedi adımı takip edin ve lekesiz, yumuşak halınıza tekrar kavuşun.

Oje lekesi halıdan nasıl çıkar diye üzülerek vakit kaybetmeyin. Hemen harekete geçin! Aksi halde oje lekesi halınızın ipliklerine işleyerek derinleşir ve çıkarması gittikçe zorlaşır.

7 Adımda Halıdan Oje Nasıl Çıkar?

Halıdan oje lekesi çıkarmak ince bir iştir. Peki, dökülen oje halıdan nasıl çıkar? Bu adımları titizlikle takip ederek halınızdaki oje lekesinden kurtulabilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Her zaman ürününüzün etiketindeki kullanım talimatlarını okuyun ve yeni leke çıkarıcı ürününüzü kullanmadan önce halınızın küçük ve dikkat çekmeyen bir yerinde test edin. Daha fazla bilgi için halınızın üreticisine de danışabilirsiniz.

  1. Halıya dökülen oje lekesinin üstünde kalan fazla ojeyi almak için eski bir kurulama bezi ile hafifçe dokunup çekerek temizlemeye başlayın. Nazik dokunuşlar uygulayın ve lekeyi yaymaktan veya derinleştirmekten kaçının.

  2. Kaşığın tersi gibi keskin olmayan bir alet kullanarak halıdaki tüm kurumuş ojeyi çıkartın ama bu esnada lekeyi daha derinleştirmemeye veya halıya zarar vermemeye dikkat edin.

  3. Beyaz pamuklu bir bezin ucuna aseton döküp ardından lekeyi ufak dokunuşlar yaparak çıkarmaya çalışın.  Dikkat: Halıdaki oje lekesini çıkarırken, asetonu dikkatli ve az miktarlarda kullanın. Çok fazla aseton, halının kendisine ve halı tabanına zarar verebilir; özellikle halınız lateks ise. Bu işlem esnasında odayı havalandırmayı unutmayın ve güvenlik için koruyucu bir gözlük kullanın.

  4. Kalan aseton artıklarını alıp kurutmak için bir bulaşık havlusu ile lekeye bastırın.

  5. Ardından, öncelikle spreyinizi temizlemek için içine su doldurup bir yemek kaşığı çamaşır suyu içermeyen deterjan ekleyin.

  6. Spreyinizi bununla yıkayıp boşaltın ve tekrar suyla doldurun. Halınızın lekeli kısmına püskürtüp, bölgeyi nemlendirin.

  7. Son olarak, kalan suyu temiz bir havluyla bastırarak alın. Kağıt havlu kullanmamaya çalışın çünkü arkasından topak topak peçete parçaları bırakabilir.

Halıya dökülen oje nasıl çıkar öğrendiğinize göre bu adımları izleyerek, halıdaki oje lekesinin geçtiğini görebilirsiniz. Aynı şekilde, halıdaki mum lekesi, vişne suyu lekesi gibi farklı leke türlerinde de lekeye uygun temizleme yöntemini uygulamalısınız. Leke çıkmamakta direniyorsa bir uzmana danışabilirsiniz. Halıdan oje nasıl çıkar diye üzülmeyin; artık halıdaki oje lekesi nasıl çıkar biliyorsunuz!

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Giysideki Oje Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Bez veya pamuğa aseton dökün ve lekeyi hafif dokunuşlarla çıkarın. Kumaşın dokusuna zarar vermemek için çok sert bastırmayın. Eğer leke çıkmazsa yeni bir bez veya pamuk alarak işlemi tekrarlayın. Leke çıkarma işlemi bittiğinde kumaşı kurumaya bırakın. Eğer bu adımlarla oje lekesi çıkmadıysa kuru temizlemecinizden profesyonel yardım alabilirsiniz.

Saten Kumaştan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Saten kumaştan oje nasıl çıkar sorusunun cevabı biraz daha karmaşıktır çünkü ipek, saten gibi hassas kumaşlar evdeki yöntemlerle oje lekesini çıkarmanın mümkün olmadığı malzemelerdir. Özellikle aseton gibi güçlü maddeler bu tür kumaşlara zarar verebileceğinden uzman temizleyicilerden yardım almak daha sağlıklı olacaktır. Kuru temizleme oje lekesini çıkarır mı ya da hangi kumaşlar için tercih edilmeli sorusu aklınıza takılmış olabilir. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz hassas kumaşlar, bazı mobilya ve aksesuarlardaki oje lekeleri için güvenilir kuru temizleme şirketlerinden yardım almak gerekebilir. Kumaşların kuru temizlemeye ihtiyaç duyup duymadığını öğrenmek için mutlaka yıkama talimatlarını okumalı, yıkamaya uygun olmayan ürünleri ve hassas kumaşları oje lekesinden arındırmak için kuru temizlemecilere başvurmalısınız.

Beyaz Eşyadan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje lekelerinin en çok göze çarptığı eşyaların başında beyaz eşyalarımız geliyor. Hepimiz buzdolabı ya da bulaşık makinesi kapağında gözümüze çarpan oje çiziklerinden rahatsız olmuşuzdur. Neyse ki aseton, beyaz eşyalardaki oje lekelerini gidermek için de oldukça etkilidir. Aseton bulamadığınız durumlarda mutfaklarda kullanılan profesyonel bir yüzey temileyici kullanarak da oje lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bir miktar aseton ya da temizleyiciyi bir beze ya da süngere dökerek işe başlayın. Lekeyi geniş bir alana yaymamaya özen göstererek görünmeyecek hale gelene kadar silin.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan oje nasıl çıkar merak ediyorsanız çareyi muhtemelen ilk başta aklınıza gelmeyecek bir üründe bulabilirsiniz. Saç spreyi kullanarak halınızdaki oje lekesinden kurtulmanız mümkün. Halıya dökülen oje lekesinin olduğu bölgeye ince bir tabaka saç spreyi sıkın ve 5 dakika kadar bekleyin. Yumuşayan lekeyi eski bir diş fırçası ya da yumuşak bir fırça ile dışarıdan içeriye hareketlerle temizleyin. Eğer halıdaki oje lekesi kurumuşsa bekleme süresini bir müddet daha uzatın. Saç spreyi kalıntılarını elektrikli süpürge yardımıyla temizleyin.

Aslen yayınlandı