Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

''Halıdan yağ lekesi nasıl çıkar?'' sorusu için birbirinden etkili yöntemlerimiz var.

Güncellenmiş 18 Ekim 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Halıyı Silen Kadın Eli

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evde yemek yaparken veya bol soslu bir yemek yerken bir anda halınıza yağ döküldüğünü fark ettiniz. Bu gibi durumlarda canınız çok sıkılsa da, paniğe kapılmadan yağ lekesine hızlıca müdahale etmeniz gerekir. Hızlı müdahale, yağın kurumasını önler ve halıda leke kalma ihtimalini düşürür.

Genellikle mutfak halılarında görülen bu sorun, yemek yeme aşamasında salon ve yemek odası gibi alanlarda görülebilir. Dikkatsizlik yüzünden yere dökülen yağ lekeleri tadınızı kaçırsa da, ''Halıdan yağ lekesi nasıl çıkar?'' sorusu için birbirinden etkili yöntemlerimiz var. Halıdan yağ lekesi çıkarma yöntemlerini denemeden önce, halının türüne göre uygulama yöntemi seçmeniz gerekir. Aksi takdirde bambu, ipek gibi hassas halılarda istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Halı, evdeki en çok eşyalardan biridir. Dekorasyonun ayrılmaz parçası olan halıların tertemiz görünmesini sağlamak için, ''Evde halı nasıl dezenfekte edilir?'' yazımıza göz atın.

Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı üzerindeki yağ lekesi, daha ilk göründüğü andan itibaren kişiyi rahatsız edebilir. Bu yüzden elinizi çabuk tutun ve en pratik yöntemleri denemek için işe koyulun.

 • Bebek pudrası ile temizleme

Halıya dökülen yağ lekesinin üzerine bebek pudrası veya talk pudra döküp bekleyin. Pudra, yağın fazlalığını emer ve lekenin yayılmasını engeller. 5 dakikalık bekleme sürecinin ardından pudrayı elektrik süpürgesi ile çekin. Daha sonra lekeli bölgeyi ılık su ve temiz bir bez yardımıyla silebilirsiniz.

 • Bulaşık deterjanı ile temizleme

''Halıya dökülen yağ lekesi nasıl çıkar?'' diye merak ediyorsanız, bulaşık deterjanından yardım alabilirsiniz. Bunun için halının üzerine kağıt havlu ile bastırın ve fazla yağı emdirin. Ardından yumuşak süngere ağartıcı içermeyen U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı dökün ve su ile hafifçe ıslatın. Lekeli bölgeyi nazikçe ovalayın. Leke tamamen çıktığında nemli bez yardımıyla deterjan kalıntılarını temizlemeyi unutmayın.

 • Soda ile temizleme

Halıdan yağ lekesi çıkarmak için, lekeli alana nişasta veya pudra döküp fazla yağı emdirin. Daha sonra süpürgenin vakumuyla nişastayı temizleyin. Lekeli bölgeye az miktarda sade soda dökün ve çok bastırmadan lekeli alanı ovalayın. Leke tamamen çıktığında, ovalama işlemini temiz su ile yapın ve halının kurumasını sağlamak için üzerine havlu yerleştirin.

 • İzopropil alkol ile temizleme

Halıdan yağ lekesi nasıl çıkar sorusu için, eczanelerde satılan izopropil alkol halının üzerine uygulayabilirsiniz. Alkolü doğrudan halıya dökmek yerine, kağıt havluya döküp tampon şeklinde lekeli bölgeye uygulayın. Daha sonra yağ lekesini temiz su ve mikrofiber bez yardımıyla ovalayın. İşte, yağ lekesinden kurtulmak bu kadar kolay.

 • Yağ sökücü ile temizleme

Yağ sökücü, aslında mutfak eşyalarındaki yağları sökmek için kullanılır. Ancak temiz suyun içerisine az miktarda yağ sökücü döküp halıdaki lekeli alanı bu karışımla silerseniz, yağ lekesinden iz kalmadığını görebilirsiniz.

 • Sıvı çamaşır deterjanı ile temizleme

Açık renkli halıdan yağ lekesi çıkarmak için, Omo Active Oxygen Sıvı Çamaşır Deterjanı kullanabilirsiniz. Lekeli bölgenin üzerine sıvı deterjan dökün ve 2-3 dakika bekleyin. Ardından nemli bez yardımıyla halıyı nazikçe ovalayın. Leke tamamen çıktığında, temiz bezle halının üzerini kurulamayı unutmayın.

 • Arap sabunu ile temizleme

Halıya dökülen yağ lekesi nasıl çıkar sorusu için, arap sabunu yöntemini kullanabilirsiniz. Arap sabununu bir kova suya dökerek seyreltin. Ardından temiz süngeri bu suya batırın ve yağ lekesini çok bastırmadan ovalayın. Leke tamamen çıktığında, temiz ve nemli bir bezle halıyı silmeyi unutmayın.

Süpürme, silme, leke çıkarma gibi adım adım ve detaylı bir temizlik için, ''Evde halı nasıl temizlenir?'' yazımızdan faydalanabilir, tüm lekelerden kurtulabilirsiniz.

Türüne Göre Halıdan Çıkmayan Yağ Lekeleri İçin Temizlik Önerileri Nelerdir?

Halı üzerindeki yağ lekesini çıkarma yöntemleri, halının türüne göre değişiklik gösterir. Yukarı verilen yöntemler, klasik halılarda kullanılabilir. Ancak özel bakım gerektiren halılara, farklı yöntemler uygulayabilirsiniz.

 • İpek Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

İpek halıya bulaşan yağ lekesini çıkarmak için, ilk olarak lekenin üzerine un serpiştirin ve yağı emmesini bekleyin. Ardından lekeli alanı elektrik süpürgesi ile vakumlayın. Daha sonra, beyaz sabun ile lekeli bölgeyi ovalayın. Daha iyi ovalamak için sünger kullanabilirsiniz. Leke tamamen çıktığında, halının üzerini nemli bezle silebilirsiniz.

 • Bambu Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Bambu halı, diğer halı türlerine göre daha narindir. Bu yüzden çok fazla bastırmadan, lekeye doğrudan uygulama yapmak gerekir. Tüyleri daha kısa ve sık olan bambu halıyı temizlemek için, halı şampuanı kullanabilirsiniz. Bir kova ılık suyun içerisine bir ölçek halı şampuanı dökün. Süngeri bu suya batırın ve yumuşak tarafıyla lekeli alanı silin. Leke çıktığında, mikrofiber bez yardımıyla deterjan kalıntılarını silin. 

 • Yün Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yün halıdaki lekeden kurtulmak için, kabartma tozu ve tuzu karıştırın. Lekeli bölgenin üzerine serpin. Ardından elektrik makinesiyle çektirin. Daha sonra halıdaki lekeli alanı, ılık suyla ıslattığınız temiz bir bez yardımıyla silebilirsiniz. 

 • Pamuk Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Pamuk halıdan yağ lekesini çıkarmak için, leke çıkarıcı kullanın. Yağ lekesi olan bölgeye, leke çıkarıcı deterjan döküp nemli bezle ovalayın. Leke tamamen çıktığında, üzerine havlu yerleştirerek kurumasını sağlayın.

Evde, işte ve dışarıda bulaşan çikolata, çay, kahve, çimen, dondurma, boya gibi zorlu lekelerle nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, leke rehberine göz atarak en etkili leke temizleme yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular: Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıda Beklemiş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Bekleyen yağ lekesini yumuşatmak için, ılık su ile halının üzerine tampon yapın. Ardından üzerine talk pudrası dökün ve bir süre bekleyin. Daha sonra sabunlu bezle halıyı silin ve leke çıktıktan sonra pudra kalıntılarını temizlemek için elektrik süpürgesi kullanın.

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay lekesini çıkarmak için, sıcak su ve U-Pro Cif Bulaşık Deterjanı karıştırın. Lekeli bölgeyi, deterjanlı sünger yardımıyla ovalayın. Leke çıkana kadar aynı işlemi tekrar edin.

Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kan lekesinin yayılmasını önlemek için, mutlaka soğuk su kullanın. Bir bez veya süngeri soğuk suyla ıslatın ve lekenin üzerine tampon yapın. Leke azalmaya başladığında, üzerine sıvı deterjan dökün ve bezle ovalayın. Daha sonra nemli bez ile deterjan kalıntılarından arındırın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?