Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Evde Halı Nasıl Temizlenir?

Temiz bir halınız olsun istiyorsunuz ancak yıkayacak veya silecek vaktiniz yok. Evde halı temizliği nasıl yapılır öğrenmek için makalemizi okuyun.

Güncellenmiş

Halı Nasıl Süpürülür?
Reklam
Sign Up Banner

Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Çok severek aldığınız halınızın ilk günkü gibi görünmesini istiyorsanız halınızı düzenli bir şekilde temizlemeniz önemlidir. Halınızı yıkamaya vermeden veya kendiniz yıkamadan da temiz tutabilirsiniz. Evde halı temizliği nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin. Bu yazıda vereceğimiz halı temizliği pratik bilgileriyle evinizdeki halıları nasıl her zaman temiz tutabileceğinizi öğreneceksiniz. Evde halı nasıl yıkanır sorusunun cevabı içinse bu yazıya göz atabilirsiniz.

Karbonat ev temizliğinde oldukça etkili bir çözüm olduğu gibi halı temizliğinde de kullanılan maddelerin başında gelir. Halınızdaki lekelere karbonat, sirke ve su kullanarak müdahale edebilirsiniz.

Evde Halı Nasıl Temizlenir?

Halınızı temizlemeden önce mutlaka elektrik süpürgesiyle süpürün ve halının üstündeki saç, tüy, toz gibi kalıntılardan kurtulun. Elektrik süpürgesinin fırçalı kısmını kullanarak halınızın tüylerinin taranmasını da sağlayabilirsiniz. Ancak tabii ki bu işlemin halınızın türü açısından uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Kullanacağınız halı temizleme yöntemleri halının çeşidine göre değişiklik gösterecektir. Mesela el dokuması halıları temizlerken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Elektrikli süpürgeyi nazikçe uygulamanız önerilir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Halı temizliğinde sıkça kullanılan bir malzeme karbonattır. Karbonatla halı temizliği hem doğal bir halı temizleme yöntemidir hem de oldukça etkilidir. Hatta halıyı en iyi ne temizler sorusuna da cevap karbonat olacaktır.

 1. Halınızı temizlemeden önce süpürün, lekeleri tespit edin.

 2. Yumuşak bir fırça alın, karbonat ve suyla yaptığınız macunsu karışıma batırın. Lekeyi yavaşça ovaladıktan sonra 10 dakika kendi haline bırakın.

 3. Daha sonra 3-4 kaşık sirkeyle 2 bardak suyu karıştırın ve bu karışıma yumuşak bir bez batırın. Bu bezle lekenin üzerini durulayın.

 4. Lekeleri çıkardıktan sonra halıyı kurumaya bırakın.

 5. Halı kuruduktan sonra halıdaki kokuları gidermek ve halınızı temizlemek için halınızın üstüne her yere eşit gelecek şekilde karbonat dökün ve bir gece halınızı öylece bırakın.

 6. Ertesi gün halınızı tekrar elektrik süpürgesiyle süpürün.

Yeni Halının Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Eğer yepyeni bir halı aldıysanız ve tüy yapıyorsa halıyı süpürmeniz yeterli olmayacaktır. Yeni halının tüylerinden yayvan, orta sertlikte bir halı fırçasıyla tarayarak kurtulabilirsiniz.

 1. Bir kova su ve halı fırçanızı alın.

 2. Halının üst kısmından başlayarak tüyleri fırçayla toplamaya başlayın.

 3. Fırçanın halıyı çok fazla ıslatmamasına dikkat edin.

 4. Toplanan tüyleri başka bir kovaya atın.

 5. İşlem tamamlandıktan sonra halınızın kurumasını bekleyin.

 6. Kuru halınıza toz halı temizleyici veya karbonat dökün.

 7. Halınızı ertesi gün elektrik süpürgesiyle süpürün.

Gördüğünüz gibi çok fazla efor sarf etmeden de halınızı temiz tutabilirsiniz. Anlattığımız yöntemleri kullandığınızda halınızı temizlemeye vermek durumunda kalmayacaksınız.

 • Halınızın temiz kalmasını istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey, halıya sulu veya yağlı bir şey döküldüğünde anında müdahale etmeniz gerektiğidir.

 • Bir lekeyi temizlerken lekeye çok bastırmamanız gerekir. Lekeleri çıkarmak için sirke ve karbonat kullanmak en iyi çözümdür.

 • Sakız veya yapıştırıcı gibi yapışkan maddelerin kurumasını bekledikten sonra lekeye müdahale edebilirsiniz.

Aslen yayınlandı