Evde Halı Nasıl Temizlenir?

Evde halı temizliği nasıl yapılır öğrenmek ve halı temizliği hakkında püf noktalarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 3 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
mavi-beyaz renkli halı üzerinde elektrikli süpürge başlığı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Halı Nasıl Temizlenir?

Çok severek aldığınız halınızın ilk günkü gibi görünmesini istiyorsanız halınızı düzenli bir şekilde temizlemeniz önemlidir. Halınızı yıkamaya vermeden veya kendiniz yıkamadan da temiz tutabilirsiniz. Evde halı nasıl silinir, evde halı temizliği nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin. Bu yazıda vereceğimiz halı temizliği püf noktaları ile evinizdeki halıları nasıl temiz tutabileceğinizi öğreneceksiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Evde Halı Nasıl Temizlenir?

  Halı temizleme işleminden önce mutlaka elektrik süpürgesi ile süpürün ve halının üstündeki saç, tüy, toz gibi kalıntılardan kurtulun. Elektrik süpürgesinin fırçalı kısmını kullanarak halınızın tüylerinin taranmasını da sağlayabilirsiniz. Ancak tabii ki bu işlemin halınızın türü açısından uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Kullanacağınız halı temizleme yöntemleri halının çeşidine göre değişiklik gösterecektir. Mesela el dokuması halıları temizlerken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Elektrikli süpürgeyi nazikçe uygulamanız önerilir.

  Halı neyle silinir merak ediyorsanız, halı temizliği için sıkça kullanılan bir malzeme karbonattır. Karbonatla halı temizleme hem doğal bir halı temizleme yöntemidir hem de oldukça etkilidir. Peki karbonatla halı temizliği nasıl yapılır?

  1. 1

   Önce süpürün

   Halınızı temizlemeden önce süpürün, lekeleri tespit edin.

  2. 2

   Karışımı lekenin üzerine uygulayın

   Yumuşak bir fırça alın, karbonat ve suyla yaptığınız macunsu karışıma batırın. Lekeyi yavaşça ovaladıktan sonra 10 dakika kendi haline bırakın.

   Daha sonra 3-4 kaşık sirkeyle 2 bardak suyu karıştırın ve bu karışıma yumuşak bir bez batırın. Bu bezle lekenin üzerini durulayın.

  3. 3

   Kurumaya bırakın

   Halının üzerindeki lekeleri çıkardıktan sonra halıyı bir süre kurumaya bırakın.

  4. 4

   Karbonat dökün ve süpürün

   Halı kuruduktan sonra halıdaki kokuları gidermek ve halınızı temizlemek için halınızın üstüne her yere eşit gelecek şekilde karbonat dökün ve bir gece halınızı öylece bırakın. Ertesi gün halınızı tekrar elektrik süpürgesiyle süpürün.

    

 • Yeni Halının Tüyleri Nasıl Temizlenir?

  Eğer yepyeni bir halı aldıysanız ve tüy yapıyorsa halıyı süpürmeniz yeterli olmayacaktır. Yeni halının tüylerinden yayvan, orta sertlikte bir halı fırçasıyla tarayarak kurtulabilirsiniz.

  1. 1

   Fırçayla tüyleri toplayın

   Bir kova su ve halı fırçanızı alın. Halının üst kısmından başlayarak tüyleri fırçayla toplamaya başlayın. Fırçanın halıyı çok fazla ıslatmamasına dikkat edin. Fırçayla toplanan tüyleri başka bir kovaya atın.

  2. 2

   Kurumasını bekleyin

   Tüyleri toplama işlemi tamamlandıktan sonra halınızın kurumasını bekleyin.

  3. 3

   Karbonat dökün ve süpürün

   Kuruyan halınıza toz halı temizleyici veya karbonat dökün. Halınızı ertesi gün elektrik süpürgesiyle süpürün.

Gördüğünüz gibi çok fazla efor sarf etmeden de halınızı temiz tutabilirsiniz. Anlattığımız yöntemleri kullandığınızda halınızı temizlemeye vermek durumunda kalmayacaksınız.

Halı Temizliği Püf Noktaları

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?