Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Halıdaki vişne suyu lekesi nasıl çıkar?

Vişne suyu lekesi halıdan nasıl çıkar, dediğinizde birbirinden pratik cevaplar bu yazıda.

Güncellenmiş 23 Mayıs 2019

Vişne Suyu Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Temizliğin en zorlu sorularından biri de budur: Vişne suyu ve vişne lekesi nasıl çıkar? Konu gözden çıkarabileceğiniz eski giysiler olduğunda belki de sorun etmezsiniz. Peki ya evinizin en değerli parçalarından halılar? Gelin bu yazıda halınızda oluşan vişne suyu lekelerinden kurtulmanın yollarını birlikte keşfedelim.

Halılar evimizin en kıymetli ve belki de en çok göze çarpan eşyalarındandır. Lekelerden korumaya çalışsak da görünmez kazalar her an olabilir. Bu kazalar sonucu oluşan lekeler bazen bizi oldukça zorlar; özellikle de vişne gibi inatçı lekeler. Eğer halıdan vişne suyu lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünüyorsanız bu yazıdaki pratik yöntemlerle lekeden kolayca kurtulabilirsiniz.

Vişne suyu asidik yapısı ve güçlü pigmentleri sayesinde halı gibi gözenekli yüzeylere nüfuz ederek çıkarılması zor lekeler oluşturur. Böyle bir lekeyle karşı karşıyaysanız, bu yoğun pigmentlerle asidik çözeltiler yardımıyla başa çıkabilirsiniz. İşte halınızdaki vişne lekesini çıkarmada size yardımcı olacak bazı formüller:

Halınıza herhangi bir temizlik ürünü uygulamadan önce mutlaka görünmeyen, küçük bir bölgesinde test edin. Beklenmedik bir etki görürseniz o ürünü kullanmayın. Ürünleri daima etiketlerinde anlatıldığı şekilde kullanın.   

Hidrojen Peroksit

Bu güçlü bileşik pek çok lekeyi çıkarmada oldukça iyi sonuçlar verir. Vişne lekesi çıkar mı sorunuzun yanıtı hidrojen peroksit kullanımı ile oldukça basittir. İşte üç adımda lekelerden kolayca kurtulmanın yolu:

  1. Lekeli bölgeyi bir bez yardımıyla, bol su ile silin. Bu işlemde fırça kullanmanız lekenin daha derine işlemesine sebep olacağından bundan kaçının.
  2. Çeyrek bardak hidrojen peroksit ile bir bardak suyu karıştırın ve bir bez yardımıyla lekenin üzerine uygulayın.
  3. Leke tamamen çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın.
NA

Limon Suyu

Limon suyunun asidik özelliği çok güçlüdür ve diğer asidik meyvelerin lekelerini çıkarmada oldukça etkilidir. Bu tip lekeleri eşyalarınızdan çıkarmak için limon suyuna güvenebilirsiniz. Peki limonla vişne suyu lekesi nasıl çıkar? Yine bolca su ve bir bez ile lekeyi silin, fazlasını temizleyin. Lekenin üzerine birkaç damla limon suyu damlatın. Temiz bir sünger yardımıyla leke yok olana kadar üzerinden geçin.

Amonyak

Karşınızda yağ, boya, mürekkep de dahil olmak üzere pek çok lekeyi yok edecek bir yardımcı: amonyak. Kullanırken amonyağı suyla seyreltmeniz oluşabilecek muhtemel hasarların önüne geçecektir. Vişne lekesini çıkarmak için bir çorba kaşığı amonyak ile iki bardak suyu karıştırın. Boş bir sprey şişesine bu karışımı doldurun ve doğrudan lekenin üzerine uygulayın. Temiz bir sünger ile leke yok olana kadar silin.

İşte vişne suyu lekesi halıdan nasıl çıkar sorusuna birbirinden farklı yanıtlar bulduk. Siz de böyle bir lekeyle karşı karşıyaysanız vakit kaybetmeden müdahale edin. Doğru yöntemlerle halınızdaki lekeden kolayca kurtulun!

  • Halınıza dökülen vişne lekesini önce bol su ve bir bez ile silerek kabasını alın.
  • Hidrojen peroksit, limon suyu ve amonyak, vişne lekesine karşı etkili üç temizlik ürünüdür.
  • Halının liflerine zarar vermemek için silerken çok baskı uygulamamaya özen gösterin.
  • Aslen yayınlandı 5 Ağustos 2019