Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Halıdaki Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen vişne suyu nasıl çıkar diyorsanız, vereceğimiz vişne suyu lekesi çıkarma ipuçlarını keşfedin!

Güncellenmiş

Evde beyaz halı üstünde laptop telefon ve kitaplar
Reklam
Sign Up Banner

Temizliğin en zorlu sorularından biri: Halıya dökülen vişne suyu lekesi nasıl çıkar? Konu gözden çıkarabileceğiniz eski giysiler olduğunda belki sorun etmezsiniz fakat evinizin en değerli parçalarından biri olan halılarınız için aynı şey söylemek zor olabilir. Gelin, bu yazıda halıdaki vişne suyu lekesi nasıl çıkar adım adım inceleyelim.

Halınıza herhangi bir temizlik ürünü uygulamadan önce mutlaka görünmeyen, küçük bir bölgede test edin. Beklenmedik bir etki görürseniz o ürünü kullanmayın. Ürünleri daima etiketlerinde anlatıldığı şekilde kullanın.

Vişne Suyu Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halılar evimizin en kıymetli ve belki de en çok göze çarpan eşyalarındandır. Lekelerden korumaya çalışsak da görünmez kazalar her an olabilir. Bu kazalar sonucu oluşan kahve lekeleri, şarap lekeleri ve yağ lekeleri bazen bizi oldukça zorlayabilir; özellikle de vişne gibi inatçı lekelerse. Eğer vişne suyu halıdan nasıl çıkar diye kara kara düşünüyorsanız bu yazıdaki pratik yöntemlerle halınızı silerek zorlu lekeden kolayca kurtulabilirsiniz.

Vişne suyu asidik yapısı ve güçlü pigmentleri sayesinde halı gibi gözenekli yüzeylere nüfuz ederek çıkarılması zor lekeler oluşturur. Böyle bir lekeyle karşı karşıyaysanız bu yoğun pigmentlerle asidik çözeltiler yardımıyla başa çıkabilirsiniz. İşte halınızdaki vişne lekesini çıkarmada size yardımcı olacak bazı formüller:

Reklam

MPU Sign Up Banner

Hidrojen Peroksit ile Halıdaki Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu güçlü bileşik pek çok lekeyi çıkarmada oldukça iyi sonuçlar verir. Vişne lekesi halıdan nasıl çıkar sorusunun yanıtı hidrojen peroksit kullanımı ile oldukça basittir. İşte üç adımda halıdaki vişne lekesinden kolayca kurtulmanın yolu:

  1. Lekeli bölgeyi bir bez yardımıyla bol su ile silin. Bu işlemde fırça kullanmanız lekenin daha derine işlemesine sebep olacağından bundan kaçının.

  2. Çeyrek bardak hidrojen peroksit ile bir bardak suyu karıştırın ve bir bez yardımıyla lekenin üzerine uygulayın.

  3. Leke tamamen çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Limon Suyu ile Halıdan Vişne Suyu Nasıl Çıkar?

Limon suyunun asidik özelliği çok güçlüdür ve diğer asidik meyvelerin lekelerini çıkarmada da oldukça etkilidir. Bu tip lekeleri eşyalarınızdan çıkarmak için limon suyuna güvenebilirsiniz. Peki limonla vişne lekesi halıdan nasıl çıkar? Yine bolca su ve bir bez ile lekeyi silin, fazlasını temizleyin. Lekenin üzerine birkaç damla limon suyu damlatın. Temiz bir sünger yardımıyla leke yok olana kadar üzerinden geçin.

Lekeli halı

Amonyak ile Halıdan Vişne Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

İşte size yağ, boya ve hatta mürekkep de dahil olmak üzere pek çok lekeyi yok edecek bir yardımcı: Amonyak. Kullanırken amonyağı suyla seyreltmeniz oluşabilecek muhtemel hasarların önüne geçecektir. Vişne lekesini çıkarmak için bir çorba kaşığı amonyak ile iki bardak suyu karıştırın. Boş bir sprey şişesine bu karışımı doldurun ve doğrudan lekenin üzerine uygulayın. Temiz bir sünger ile leke yok olana kadar silin.

Halıdaki vişne suyu lekesi nasıl çıkar sorusuna birbirinden farklı yanıtlar bulduk. Bundan sonra "Halıya vişne suyu döküldü, şimdi ne yapacağım?" diye kara kara düşünmenize gerek yok. Siz de böyle bir lekeyle karşı karşıyaysanız vakit kaybetmeden müdahale edin. Doğru yöntemlerle halınızdaki lekeden kolayca kurtulun! 

Sıkça Sorulan Sorular

Halıdaki Vişne Suyu Lekesi Nasıl Silinir?

Halınıza dökülen vişne lekesini önce bol su ve bir bez ile silerek kabasını alın. Hidrojen peroksit, limon suyu ve amonyak, vişne lekesine karşı uygulanabilecek en etkili üç temizlik ürünüdür. Halının liflerine zarar vermemek için silme işlemi sırasında çok baskı uygulamamaya özen gösterin.

Halıdaki Vişne Suyu Lekesi Limonla Çıkar mı?

Limon suyunun asidik özelliği çok güçlüdür ve diğer asidik meyvelerin lekelerini çıkarmada da oldukça etkilidir. Bu tip lekeleri eşyalarınızdan çıkarmak için limon suyuna güvenebilirsiniz. Bolca su ve bir bezle lekeyi silin, fazlasını temizleyin. Lekenin üzerine birkaç damla limon suyu damlatın. Temiz bir sünger yardımıyla leke yok olana kadar üzerinden geçin.

502 Yapıştırıcı Halıdan Nasıl Çıkar?

Yapıştırıcının kurumasını bekledikten sonra bir damlalık yardımıyla lekeye aseton damlatın. Ardından kuru bir bezle bölgeyi kurulayın. Japon yapıştırıcısı kalıntısı kalmayana kadar işleme devam edin. Renksiz bir aseton kullanmanız, asetonun halıya renk bırakmasını önleyecektir. Lekeden kurtulduktan sonra halınıza zarar vermemesi için aseton kalıntısını temizleyin. Halıdan asetonu temizlemek için bir miktar suya çamaşır deterjanı ekleyip ilgili bölgeyi silin. İkinci bir yol olarak bir miktar hidrojen peroksiti direkt bölgeye döküp temiz nemli bir bezle silebilirsiniz.

Halıdaki Mum Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Halınızda oluşan mum lekesi telaş etmenize sebep olabilir. Ancak aceleci davranmak yerine dikkatli olmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Halıya mum döküldüğünde soğutmadan müdahale etmeyin ve suyla temizlemeye çalışmayın. Nemlenen mum daha da sertleşir ve çıkması zorlaşır.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan oje nasıl çıkar merak ediyorsanız çareyi muhtemelen ilk başta aklınıza gelmeyecek bir üründe bulabilirsiniz. Saç spreyi kullanarak halınızdaki oje lekesinden kurtulmanız mümkün. Halıya dökülen oje lekesinin olduğu bölgeye ince bir tabaka saç spreyi sıkın ve 5 dakika kadar bekleyin. Yumuşayan lekeyi eski bir diş fırçası ya da yumuşak bir fırça ile dışarıdan içeriye hareketlerle temizleyin. Eğer halıdaki oje lekesi kurumuşsa bekleme süresini bir müddet daha uzatın. Saç spreyi kalıntılarını elektrikli süpürge yardımıyla temizleyin.

Aslen yayınlandı