Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Halıdan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza Şarap döküldü diye geceniz mahvolmasın! Şarap lekesi çıkar mı, şarap lekesi halıdan nasıl çıkar diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak endişelerinizi giderebilir ve bir sonraki sefere hazırlıklı hale gelebilirsiniz. Okumaya devam edin…

Güncellenmiş

Reklam
şarap lekesi nasıl çıkar

Misafirlerinizin evinizde rahat ve eğleniyor olması sizin misafirperverliğinizi gösterir. Bu ortamda misafirlerinizden birinin halınıza şarap dökmesi keyfinizi kaçırmasın. Tabii ki söz konusu olan sizin halınızsa tedirgin olmakta haklısınız. Kimse halılarının cinayet mahalli gibi gözükmesini istemez! Ancak çok da endişe etmeyin. Şarap lekesi aslında göründüğünden daha kolay bir lekedir.

Profesyonel şarap lekesi çıkarma ürünleri bu gibi durumlarda işinize yarayabilir ve çok etkilidir. Ayrıca diğer sıradan halı temizleme ürünlerini ve leke çıkartıcıları da kullanabilirsiniz. Aldığınızı ürünü kullanmadan önce her zaman üreticinin talimatlarını takip edin ve ürünü halınızın göze çarpmayan bir yerinde deneyin ki halınıza zarar verip vermediğini görün. Halınıza şarap döküldüğü an halınız üzerinde kullanabileceğiniz bir temizlik ürünü o an evinizde kalmamış da olabilir. Bu durumda da size yardımcı olabilecek ipuçlarımız var.

Halınıza şarap döküldüyse ve bu şarap lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, işin sırrı bir an önce harekete geçmekte yatar. Ne kadar çabuk bu leke ile mücadeleye başlarsanız kurtulmanız bir o kadar kolay olur. Hem bu arada biraz da kendinize gelmiş olursunuz, fena mı?

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Halıdan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Şarap lekesini temiz bir bezle çıkarabildiğiniz kadar çıkarmayı deneyin. Hafif bir şekilde kaşıkla alır gibi aşağıdan yukarıya hareketlerle silin. Lekeli bölgeye bastırmayın ve sürterek temizlemeyin ki leke daha da derine işlemesin. Lekeyi bezle tamamıyla ıslatınca lekenin en can alıcı ve renk verici kısmından kurtulmuş olacaksınız.
  • Bir sonraki adımımız halılar için özel leke çıkartıcı kullanmak. Kullanacağınız ürünün üzerindeki talimatları mutlaka okuyup takip edin.
  • Eğer halılar için özel bir leke çıkartıcınız yoksa alternatif olarak şunları yapabilirsiniz:
  • İlk duyduğunuzda yangına körükle gitmek gibi gelecek ama aslında lekenin üzerine biraz daha şarap dökebilirsiniz. Daha doğrusu kırmızı şarap lekesi üzerine beyaz şarap dökebilirsiniz. Beyaz şarap, kırmızı şarap lekesini hem çözecek hem de kırmızı şarabın rengini seyrelterek daha kolay çıkarabilmenizi sağlayacaktır.
  • Aynı şekilde soda veya maden suyu da kırmızı şarap lekesini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Kirlenen yere bir miktar soda döküp, lekeyi nemli bir bezle dikkatli bir şekilde silerek temizleyebilirsiniz.
  • Lekeye tuz dökmek de çözüm olabilir. Tuz nemi emer. Şarap lekesinin üstüne tuz dökerek lekenin nemini tuza emdirebilirsiniz. Tuzu lekenin üstüne ince bir katman olarak uyguladıktan sonra elektrik süpürgesi ile temizleyin. Böylece lekenin küçüldüğünü fark edeceksiniz.

Aslen yayınlandı