Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Halıdan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza şarap döküldü diye geceniz mahvolmasın! Şarap lekesi çıkar mı, şarap lekesi halıdan nasıl çıkar diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak endişelerinizi giderebilir ve bir sonraki sefere hazırlıklı hale gelebilirsiniz. Okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Şarap şişesi ve kadehi
Reklam
Sign Up Banner

Misafirlerinizin evinizde rahat ve eğleniyor olması sizin misafirperverliğinizi gösterir. Bu ortamda misafirlerinizden birinin ya da ev sahibi olarak sizin halıya şarap dökmeniz gecenin tadını kaçırmasın. Tabii ki söz konusu olan sizin halınızsa tedirgin olmakta haklısınız. Kimse halısının cinayet mahalli gibi gözükmesini istemez! Ancak çok da endişe etmeyin. Şarap lekesi, doğru yöntemleri bildiğinizde aslında göründüğünden daha kolay bir lekedir.

Profesyonel şarap lekesi çıkarma ürünleri bu gibi durumlarda işinize yarayabilir ve çok etkilidir. Ayrıca diğer sıradan halı temizleme ürünlerini ve leke çıkartıcıları da kullanabilirsiniz. Aldığınız ürünü kullanmadan önce her zaman üreticinin talimatlarını takip edin ve ürünü halınızın göze çarpmayan bir yerinde deneyin. Halınıza şarap döküldüğü an halınız üzerinde kullanabileceğiniz bir temizlik ürünü o an evinizde kalmamış da olabilir. Bu durumda da size yardımcı olabilecek ipuçlarımız var.

Halınıza şarap döküldüyse ve bu şarap lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız, işin sırrı bir an önce harekete geçmekte yatar. Ne kadar çabuk bu lekeyle mücadeleye başlarsanız kurtulmanız bir o kadar kolay olur. Hem bu arada biraz da kendinize gelmiş olursunuz, fena mı?

Halıdan Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Şarap lekesini temiz bir bezle çıkarabildiğiniz kadar çıkarmayı deneyin. Hafif bir şekilde kaşıkla alır gibi aşağıdan yukarıya hareketlerle silin. Lekeli bölgeye bastırmayın ve sürterek temizlemeyin ki leke daha da derine işlemesin. Lekeyi bezle tamamen ıslatınca, lekenin en can alıcı ve renk verici kısmından kurtulmuş olacaksınız.

  • Bir sonraki adımımız; halılar için özel leke çıkartıcı kullanmak. Kullanacağınız ürünün üzerindeki talimatları mutlaka okuyup takip edin.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Eğer halılar için özel bir leke çıkartıcınız yoksa alternatif olarak şunları yapabilirsiniz:

Ahşap Zeminde Kırmızı Şarap, Şarap Açacağı ve Şişe Mantarı
  • İlk duyduğunuzda yangına körükle gitmek gibi gelecek ama aslında lekenin üzerine biraz daha şarap dökebilirsiniz. Daha doğrusu, kırmızı şarap lekesi üzerine beyaz şarap dökebilirsiniz. Beyaz şarap, kırmızı şarap lekesini hem çözecek hem de kırmızı şarabın rengini seyrelterek daha kolay çıkarabilmenizi sağlayacaktır.

  • Aynı şekilde soda veya maden suyu da kırmızı şarap lekesini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Kirlenen yere bir miktar soda döküp lekeyi nemli bir bezle dikkatli bir şekilde silerek temizleyebilirsiniz.

  • Lekeye tuz dökmek de çözüm olabilir. Tuz nemi emer. Şarap lekesinin üstüne tuz dökerek lekenin nemini tuza emdirebilirsiniz. Tuzu lekenin üstüne ince bir katman olarak uyguladıktan sonra elektrik süpürgesi ile temizleyin. Böylece lekenin küçüldüğünü fark edeceksiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Sıkça Sorulan Sorular

Giysiden Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Fazla sıvıyı temiz bir bez veya havlu ile kurulayın ve lekenin üzerine bir miktar tuz dökün. Böylece fazla sıvı emilmiş olacak ve kumaşa daha fazla yerleşmesi önlenecektir. Daha sonra ılık su ile durulayın ve normal yıkama programında, kumaşın niteliklerine uygun bir şekilde yıkama yapın.

Halıdaki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap lekesini temiz bir bezle çıkarabildiğiniz kadar çıkarmayı deneyin. Hafif bir şekilde kaşıkla alır gibi aşağıdan yukarıya hareketlerle silin. Lekeli bölgeye bastırmayın ve sürterek temizlemeyin ki leke daha da derine işlemesin. Lekeyi bezle tamamen ıslatınca muhtemelen en can alıcı ve renk verici kısmından kurtulmuş olacaksınız. Bir sonraki adımımız halılar için özel leke çıkarıcı bir ürün kullanmaktır. Kullanacağınız ürünün üzerindeki talimatları mutlaka okuyup takip edin.

Ağda Lekesi Halıdan Neyle Temizlenir?

Sir ağdada sentetik tiner kullanılması lekenin daha kolay çıkmasına yardımcı olur. Sentetik tiner, hem halının rengine hem de dokusuna zarar vermeden yüzeyi temizleyebilir. Lekenin üzerine sentetik tineri döküp sert bir fırça ya da tarakla halıdan ağda lekesini kazımak oldukça etkili bir yöntemdir. Normal ağda için lekenin olduğu bölgeye buz kalıpları koyarak ağdanın donması beklenir. Donan ağda sert bir nesne ile kazınarak temizlenebilir.

Halıdaki Vişne Suyu Lekesi Nasıl Silinir?

Halınıza dökülen vişne lekesini önce bol su ve bir bez ile silerek kabasını alın. Hidrojen peroksit, limon suyu ve amonyak, vişne lekesine karşı uygulanabilecek en etkili üç temizlik ürünüdür. Halının liflerine zarar vermemek için silme işlemi sırasında çok baskı uygulamamaya özen gösterin.

Her Halı Aynı Temizleyici İle Yıkanır mı?

Halınızın türüne uygun bir temizleyici seçmeye özen gösterin. Örneğin yün halılar için özel yün şampuanları kullanmanız gerekir. Toz şeklinde olan halı temizlik ürünleri, kuruma süresi gibi bir sorunu olmadığından temizliği daha hızlı ve kolaydır. Eğer halılarınıza sinmiş kötü kokular varsa halınızın üzerine karbonat serpebilir, birkaç saat beklettikten sonra elektrikli süpürge yardımıyla iyice süpürebilirsiniz.

Evde Halı Neyle Yıkanır?

Evde halı neyle yıkanır dediğinizde, halı yıkamak için tasarlanan halı yıkama şampuanlarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Seçtiğiniz ürünü talimatlarında belirtildiği şekilde kullanıp sonrasında daha kolay kuruması için fazla su kullanmamaya, halının tüylerini bozacak kadar güç uygulamamaya dikkat edin. Elektrik süpürgenizin su çekme özelliği varsa bunu kullanarak kuruma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Yeni Halının Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Bir kova su ve halı fırçanızı alın. Halının üst kısmından başlayarak tüyleri fırçayla toplamaya başlayın. Fırçanın halıyı çok fazla ıslatmamasına dikkat edin. Toplanan tüyleri başka bir kovaya atın. İşlem tamamlandıktan sonra halınızın kurumasını bekleyin. Kuru halınıza toz halı temizleyici veya karbonat dökün. Halınızı ertesi gün elektrik süpürgesiyle süpürün.

Halıdaki Mum Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Halınızda oluşan mum lekesi telaş etmenize sebep olabilir. Ancak aceleci davranmak yerine dikkatli olmak daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Halıya mum döküldüğünde soğutmadan müdahale etmeyin ve suyla temizlemeye çalışmayın. Nemlenen mum daha da sertleşir ve çıkması zorlaşır.

Aslen yayınlandı