Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Çamaşır Deterjanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır deterjanı seçiminde bazılarımız alışkanlıklara bağlı kalırken bazılarımız da sürekli yeni ürünleri keşfetmeyi tercih ediyor. Çamaşır deterjanı satın alırken deterjanın sağladığı temizlikten kokusuna pek çok faktör etkili oluyor. Peki, çamaşır deterjanı seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Güncellenmiş 20 Haziran 2019

Çamaşır Deterjanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır Deterjanı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir çamaşır deterjanında en çok aranan özellikler, lekeleri çıkarma gücü ve kokusunun güzelliği olarak öne çıkıyor. Deterjanlarda kullanılan aktif enzimler lekeleri çözmeyi amaçlıyor. Bu aktif enzimlerin, lekeyi sökerken çamaşırlara zarar vermemesi de önem taşıyor. Kısacası, çamaşır deterjanı alırken nelere dikkat etmeli sorusuna lekeleri çıkarma gücüne, çamaşırları tahrip etmemesine, kokusuna ve elbette fiyat-performans oranına şeklinde cevap vermek mümkün. Çamaşırın türü de çamaşır deterjanı seçiminde belirleyici olabiliyor. Beyazlar ve renkliler için farklı deterjanlar kullanmak gerekebiliyor. Ayrıca siyah çamaşırların grileşmesini önlemek için de özel ürünler bulunuyor.

Google Asistan uygulamanıza “OMO ile konuşmak istiyorum” diyerek kolaylıkla deterjan siparişi verebilirsiniz. Üstelik siparişiniz hiçbir kargo ücreti ödemeden kapınıza teslim ediliyor.

Sıvı Deterjan ve Toz Deterjan Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sıvı çamaşır deterjanları leke öncesi temizliği ve leke çıkarma için mükemmel. Özellikle yağ ve gres lekelerinde, sıvı deterjan çamaşırın liflerine kadar inerek lekeyi parçalıyor. Toz deterjanlarda ise ürünün çamaşıra etkisi, deterjanın su içinde çözünmesiyle başlıyor.

Deterjan seçimi, kullanım alışkanlıklarına ve alerji gibi çeşitli hassasiyetlere göre de değişiyor. Toz halindeki deterjan partiküllerinin solunma ihtimali yüksektir. Çeşitli kokulara ve toza karşı hassasiyeti olanlar, toz deterjan seçenekleri yerine sıvı deterjana yönelebiliyor. Ayrıca sıvı deterjan pratik kullanımı sayesinde de sıklıkla tercih ediliyor. Gerekli durumlarda sıvı deterjanı çamaşırın üzerine uygulayarak leke çıkarıcı olarak kullanmak da mümkün oluyor.

Sıvı Deterjan Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Çamaşırlar makinenin içerisinde sıkışık bir halde duruyor. Çamaşır yıkanırken kumaşların kat yerlerinde biriken toz deterjanlar durulanma esnasında tam olarak temizlenmeyebilir. Bu durumda çamaşır makinesinden çıkardığınız çamaşırların üzerinde beyaz lekeler kalabilir. Bu sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da sakıncalı bir durum. Çünkü toz deterjanın cilde temas etmesi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle sıvı deterjan, özellikle alerjik bünyeye sahip olanlar ve bebekler için ideal bir tercih. Konsantre sıvı deterjan, belirtilen ölçülerde kullanıldığı taktirde çok sayıda yıkama yapmak da mümkün oluyor. Ayrıca sıvı deterjan yemek ve yağ lekelerinin temizliği konusunda çok başarılı sonuçlar verdiği için, çocuklu evlerde sıklıkla tercih ediliyor.

Çamaşır Deterjanı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Uygun Fiyatlı Sıvı Deterjan Nereden Ve Nasıl Alınır?

En uygun fiyatlı sıvı deterjanı bulmak için öncelikle deterjandan beklentimizi belirlememiz gerekiyor. Hemen hemen her üründe olduğu gibi deterjanlar da ucuza üretilmiş üçüncü sınıf temizleyicilerden, doğaya ve cilde dost en kaliteli leke çıkarıcılara kadar uzanıyor. Deterjan seçiminde öncelikle sıvı mı toz mu, konsantre mi ultra konsantre mi gibi özelliklere karar verdikten sonra o kategoride fiyat/performans değerlendirmesi yapmalısınız.

Günümzüzde süpermarketler en yaygın alışveriş mağazalarının başında geliyor. BİM, A101, Şok gibi ucuzluk marketlerinde çok uygun fiyata deterjan çeşitleri bulma imkanınız varken, daha fazla ve yüksek kalitede seçenek için Migros ve Carrefour gibi mağazalar tercih edilebilir.

Ülkemizde, pek çok kategoride olduğu gibi, ev bakım ürünleri özelinde de internetten alışveriş oranı hızla yükseliyor. HepsiBurada, N11, Migros Sanal Market gibi dijital kanallardan anında sipariş vererek hem hesaplı alışveriş yapabilir, hem de siparişlerinizin kapınıza kadar teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Çamaşır Deterjanı En Kolay Nasıl Alınır?

Teknoloji geliştikçe alışveriş deneyimi de pratikleşiyor. OMO deterjan siparişi vermek için artık markete gitmeniz, hatta bilgisayar başına geçmeniz dahi gerekmiyor. Oturduğunuz yerden, sadece Google Asistan ile konuşarak OMO deterjan siparişi verebilir, kapıda ödeme yapabilirsiniz.

OMO deterjan siparişi vermek için Google Asistan uygulamanıza “OMO ile konuşmak istiyorum” demeniz yeterli. Daha sonra asistana “OMO siparişi ver” komutunu yöneltin ve ekranda size sunulan ürünlerden hangisini istiyorsanız adını söyleyin. Adres bilgilerinizi ve ödeme seçiminizi onayladıktan sonra siparişiniz ücretsiz kargo ile kapınıza teslim ediliyor. Üstelik siparişinizle birlikte TemizSözlük’ün pratik temizlik ipuçlarından da faydalanabilirsiniz.

Hayatı kolaylaştıran Google Asistan, OMO ile yaptığı iş birliği ile deterjan alışverişini son derece pratik hale getiriyor. Türkiye’de bir ilk olan Google Asistan üzerinden online olarak OMO sıvı deterjan veya toz çamaşır deterjanı siparişi verme özelliği, yoğun çalışanlar için müthiş bir kolaylık. Kusursuz temizliğe hızlı, kolay ve ekstra ücret ödemeden ulaşma ayrıcalığı, OMO tüketici memnuniyetinin de bir göstergesi olarak öne çıkıyor. Siz de Google Asistan desteğiyle OMO sıvı deterjan siparişi verebilir, kapıda ödeme ve ücretsiz kargo avantajlarından yararlanarak akıllı bir alışveriş yapabilirsiniz.

Aslen yayınlandı 5 Ağustos 2019