Çamaşır Deterjanı Seçimi: Toz Deterjan Mı Sıvı Deterjan Mı?

Çamaşır yıkamanın tek eğlenceli yanı, canlı renklerini koruyan çamaşırlarla komşularınızın gözünü almak olabilir. Sırrınızı merak ettirecek toz ve sıvı deterjan kullanımı bilgileri için okumaya devam edin; özellikle de alışveriş listenizi tamamlamadan önce!

Güncellenmiş 20 Temmuz 2021

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Toz deterjan mı sıvı deterjan mı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşır deterjanı seçiminde bazılarımız alışkanlıklarına bağlı kalırken bazılarımız da sürekli yeni ürünleri keşfetmeyi tercih ediyor. Çamaşır deterjanı satın alırken deterjanın sağladığı temizlikten kokusuna pek çok faktör etkili oluyor. Peki, çamaşır deterjanı seçerken nelere dikkat etmeli? Toz deterjan mı sıvı deterjan mı tercih etmeliyiz gibi soruların cevabı için okumaya devam edin.

Sıvı Deterjan Toz Deterjan Farkları Nelerdir?

Toz ve sıvı deterjanlar, 20. yüzyılın ortalarından beri kullanıyor. Her ikisi de tüm su sıcaklıklarında kullanıma uygundur ve benzer aktif maddeler içerir; yani her ikisi de giysilerinizi temizleyecektir. İkisi arasındaki karar genellikle fiyat ve tercihe bağlıdır. Deterjan seçimi, kullanım alışkanlıklarına ve alerji gibi çeşitli hassasiyetlere göre de değişebilir. Yine de toz deterjanlar, 1990'ların ortalarında yerini sıvıya bırakmadan önce tüketiciler için baskın seçimdi. 2004 yılına geldiğimizde ise sıvı deterjan satışları pazarın %75'ini oluşturmaya başladı. Peki tüketici tercihindeki bu değişime ne sebep oldu? Her ikisinin de bazı artı ve eksilerine bir göz atmadan önce farklarını anlamamız yararlı olacaktır.

 • Su sıcaklığı

Sıvı çamaşır deterjanı, yıkamada kullandığınız su sıcaklığı ne olursa olsun çözülür. Ancak bazı marka sıvı deterjanların önerilen miktardan fazla kullanılması giysinizde hala mavi topaklar veya lekeler bırakabilir. Toz deterjan ise hızla çözülecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak bunu aşırı soğuk suda yapamaz. Suyunuz çok soğuk değilse, sıvı ve toz deterjanların her ikisi de çeşitli su sıcaklıklarında eşit derecede iyi performans gösterebilir. Peki, inatçı lekeler için çamaşır makinesinde toz deterjan mı sıvı deterjan mı kullanmak daha etkilidir?

 • İnatçı lekeler

Etkili bir leke çıkarma işleminiz yoksa, sıvı deterjan su bazlı lekeler için hem etkilidir hem de ön işlem olarak uygulanabilir. Su bazlı lekelerin yaygın türleri kahve, çay, şarap, alkolsüz içecekler, meyve suyu veya yıkanabilir mürekkeptir. Sıvı deterjan genellikle bu lekelere daha kolay saldırır ve lekeleri çıkarır. Toz deterjanla leke gidermek mümkün olsa da, lekeye uygulamak için bir macun oluşturmak için önce tozu suyla karıştırmanız gerektiğinden, bu daha az uygundur. Özellikle yağ ve gres lekelerinde, sıvı deterjanlar çamaşırın liflerine kadar inerek lekeyi parçalar. Toz deterjanlarda ise ürünün çamaşıra etkisi, deterjanın su içinde çözünmesiyle başlar.Bu nedenle sıvı deterjanın bu kategoriyi kazandığını söyleyebiliriz. Leke çıkarmada etkili bir deterjan için Omo Sıvı deterjanları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

 • Genel Temizleme Gücü

Genel temizleme gücü söz konusu olduğunda, giysilerinizi temizlemede toz deterjan mı sıvı deterjan mı daha iyi sonuç elde etmenizi sağlar? Herkesin merak ettiği bu sorunun aslında kesin bir cevabı yok. Birçok markanın hem sıvı hem de toz deterjanlarında zorlukla telaffuz edebileceğiniz uzun bir içerik listesi vardır ve içerikler iki tür arasında değişebilir. Etken maddelerin uzman olduğu leke türlerine göre genel temizleme güçleri de değişebilir. Ancak sıvı deterjanlar daha hesaplı ve doğa dostudur diyebiliriz. Sıvı deterjanlar üretilirken daha az su kullanıldığı için bütçe ve doğa dostu sıvı deterjanları tercih edebilirsiniz.

 • Pratik kullanım

Sıvı deterjanlar pratik kullanımı sayesinde toz deterjanlar göre daha sık tercih ediliyor. Gerekli durumlarda sıvı deterjanı çamaşırın üzerine uygulayarak leke çıkarıcı olarak kullanmak da mümkün olmaktadır.

 • Alerjik hassasiyet

Toz halindeki deterjan partiküllerinin solunma ihtimali yüksektir. Çeşitli kokulara ve toza karşı hassasiyeti olanlar, toz deterjan seçenekleri yerine sıvı deterjana yönelebilir. Siz de ihtiyacınız olan en uygun deterjanı bulmak için denemeler yapabilirsiniz. Farklı deterjanların avantajlarından yararlanmak ve farkı kendiniz görmek için farklı türdeki sıvı ve toz deterjanları denemelisiniz.

Avantajlarıyla Sıvı Deterjan Kullanımı

Toz deterjan mı sıvı deterjan mı sorusunu, sıvı deterjan kullanımı ile elde edeceğinizin avantajları sıralayarak cevaplayalım. Ayrıca, sıvı ya da toz deterjan kullanımı için tüm artı ve eksileri inceleyerek hangisinin aileniz için daha uygun olduğunu bulabilirsiniz. Siz de sıvı deterjanın avantajlarını birebir test etmek ve farkı kendiniz görmek isterseniz en eski ve güvenilir çamaşır deterjanı markalarından Omo Sıvı Deterjan ya da Yeni Yumoş Deterjan çeşitlerinden faydalanabilirsiniz.

 1. 1

  Sıvı deterjanlar, herhangi bir su sıcaklığında homojen olarak dağılır.

 2. 2

  Sıvı deterjanın kullanımı daha kolaydır ve daha az dağınıklık yaratır. Sıvı, uygun bölmelerde veya kolay dökülen bir şişede gelir. Toz deterjan ise genellikle kolay dağılabilen ve israfa dönüşebilen, bir ölçü kabı olan bir kutuda bulunur.

 3. 3

  Sıvı deterjan, giysilerinizde daha az kalıntı bırakacaktır. Suda kolayca çözündüğü için giysi üzerinde kireçli bir kalıntı bırakma olasılığı daha düşüktür.

 4. 4

  Toz deterjan, cihazlarınız için o kadar güvenli olmayabilir. Toz kümeleri, çamaşır makinenizin pompasını tıkayabilir. Ayrıca tam olarak erimediğinde deterjan bölmelerinde kalıntılar bırakır ve daha sık temizlemenize neden olur.

 5. 5

  Lekeleri toz deterjanla, sıvı ile yapabildiğiniz kadar pratik bir şekilde ön işleme tabi tutmak kolay değildir.

 6. 6

  Çamaşırlar makinenin içerisinde genellikle sıkışık bir halde durur ve çamaşır yıkanırken kumaşların kat yerlerinde biriken toz deterjanlar durulanma esnasında tam olarak temizlenmeyebilir. Bu durumda çamaşır makinesinden çıkardığınız çamaşırların üzerinde beyaz lekeler gözlemleyebilirsiniz. Bu sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından da sakıncalı bir durumdur. Çünkü toz deterjanın cilde temas etmesi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Sıvı deterjan kullanımı sırasında bu dezavantajı yaşamazsınız.

 7. 7

  Çamaşırlarınızdaki temizlik hissini ve mis kokuları yoğun hissetmek istiyorsanız sıvı deterjan kullanımı tam da size göre olabilir. Güvenilir marka Rinso’nun sıvı deterjan çeşitleri, gül suyu, aloe vera gibi farklı ve doğal aromalara sahiptir. Kalıcı kokusuyla diğer sıvı deterjanlar arasından sıyrılarak aradığınız temizlik ve ferahlık hissini sağlayabilir. Çamaşırlarınıza son dokunuşu, giysilerin renklerini korurken yumuşacık bir doku bırakan Yumoş Uzman Renk Koruma gibi etkili bir yumuşatıcı ile yapabilirsiniz.

 8. 8

  Son olarak, konsantre sıvı deterjanlar, belirtilen ölçülerde kullanıldığı takdirde, toz deterjanlara nazaran daha çok sayıda yıkama yapılmasını da mümkün kılar. Ayrıca sıvı deterjanlar, yemek ve yağ lekelerinin temizliği konusunda çok başarılı sonuçlar verdiği için çocuklu evlerde sıklıkla tercih edilir.

Sıvı deterjan nasıl kullanır bilgisi edinmek için konsantre deterjan normal deterjan karşılaştırması yazımızı okuyarak en avantajlı alışverişi yapabilirsiniz. Ayrıca hassas ve alerjik ciltler için daha fazla yıkama önerisi ile aklınıza takılan tüm soruları birlikte cevaplayabiliriz.

Toz Deterjan mı Sıvı Deterjan mı: Sıkça Sorulan Sorular

En Uygun Çamaşır Deterjanı Nereden Alınır?

En uygun fiyatlı sıvı deterjanı bulmak için öncelikle deterjandan beklentimizi belirlememiz gerekiyor. Hemen hemen her üründe olduğu gibi deterjanlar da ucuza üretilmiş üçüncü sınıf temizleyicilerden, doğaya ve cilde dost en kaliteli leke çıkarıcılara kadar uzanıyor. Seçiminizde öncelikle sıvı deterjan mı toz deterjan mı, konsantre mi ultra konsantre mi gibi özelliklere karar verdikten sonra o kategoride fiyat/performans değerlendirmesi yapmalısınız.

Günümüzde ucuzluk süpermarketleri en yaygın alışveriş mağazalarının başında geliyor. Bu segmentteki süpermarketlerin kampanyalarını takip ederek çok daha uygun fiyata deterjan çeşitleri bulma imkanınız bulunuyor. Fakat daha fazla marka seçeneğine ulaşmak için yüksek kalitedeki markaları tüketicilerle buluşturan süpermarketler ve sanal marketler tercih edilebilir. Ayrıca online alışveriş siteleri gibi dijital kanallardan anında sipariş vererek hem hesaplı ve toplu alışveriş yapabilir hem de siparişlerinizin kapınıza kadar teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Siyah Çamaşırlar Hangi Deterjanla Yıkanır?

Siyah ve renkli giysilerde toz deterjan yerine siyah ve koyu renkli giysiler için özel üretilmiş sıvı deterjanların tercih edilmesi, çözülmemiş partiküllerin koyu giysilere yapışmasını önler ve olası renk solmalarının önüne geçer. Evinizde renkli giysiler ya da koyu renkler için özel üretilmiş bir deterjan yoksa, giysilerinizi yıkarken normalde kullandığınız deterjan ölçeğinden daha az miktarda deterjan kullanın. Ortalama ağırlıkta doldurulmuş bir makine için ideal deterjan miktarı, ürünlerin paketi üzerinde belirtilmektedir. Gereğinden fazla kullanılan deterjan, giysilerinizin boyalarının akmasına ya da deterjanın kumaşlarda kalıntı bırakarak kumaşların renklerinin solmasına neden olabilir.

Beyazlar Hangi Deterjanla Yıkanır?

Eper ön işlem yapmanızı gerektirecek inatçı bir leke varsa sıvı deterjan kullanarak lekeye ilk müdahaleyi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sıvı deterjan çeşitlerini, kullanışlı kapakları aracılığıyla direkt olarak makine haznesindeki kirlilerin arasına da yerleştirebilirsiniz. Bu yöntemler daha etkili bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Çok kirli olmayan beyazlar için beyaz giysilere özel toz bir deterjan kullanabilirsiniz.

Toz Deterjan Kullanımı Çamaşırlarda Leke Yapar mı?

Makineye gereğinden fazla çamaşır doldurduğunuzda ya da önerilen miktardan fazla deterjan kullandığınızda çamaşırlarınızda leke oluşma olasılığı bulunur. Giysilerin katlanma yerlerinde ya da iç içe geçmiş giysilerde toz deterjanlar birikerek durulanma esnasında tam olarak temizlenmeyebilir. Bu durumda çamaşır makinesinden çıkardığınız çamaşırların üzerinde beyaz lekeler gözlemleyebilirsiniz.

Çamaşırlar İçin Toz mu Sıvı Deterjan mı Daha İyi?

Her iki türün de kendi avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Bir çamaşır deterjanında en çok aranan özellikler, lekeleri çıkarma gücü ve kokusunun güzelliğidir. Deterjanlarda kullanılan aktif enzimler lekeleri çözmeyi amaçlar ve bu aktif enzimlerin, lekeyi sökerken çamaşırlara zarar vermemesi de oldukça önemlidir. Lekeleri çıkarma gücüne, çamaşırları tahrip etmemesine, kokusuna ve elbette fiyat-performans oranına göre hangi tür deterjanın daha iyi olduğunu anlayabilirsiniz. Kısacası, ihtiyacınıza ve lekenin türüne göre toz deterjan mı sıvı deterjan mı kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?