Hassas ve Alerjiye Yatkın Ciltler İçin 10 Çamaşır Yıkama Önerisi

Hassas ciltler için hangi deterjan kullanılır ve alerjik ciltler için çamaşır nasıl yıkanır gibi aklınıza takılan sorulanın cevapları için okumaya devam edin!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
kıyafet temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Özellikle hassas, alerjik bir cilde ya da seboreik dermatit, egzama gibi cilt hastalıklarına sahipseniz hava durumundan tükettiğiniz besinlere, kullandığınız kozmetik ürünlerden deterjanlara kadar pek çok detaya ekstra düzeyde dikkat etmeniz gerekebiliyor. Çamaşır yıkamak da bu detaylar arasında yer alıyor. Siz de hassas ve alerjiye yatkın ciltler için 10 çamaşır yıkama önerisini uygulayabilir, böylece cildinizi etkili bir şekilde koruyabilirsiniz.

1. Doğru Miktarda Deterjan Kullanın

Çamaşırlarınızı yıkarken gerek elde gerek çamaşır makinesinde yıkama için kullanmanız gereken deterjan miktarı, ürün ambalajları üzerinde belirtiliyor. Ancak çoğu zaman çamaşırların daha iyi temizleneceğini düşünerek daha fazla deterjan kullanıyor olabilirsiniz. Bu tarz durumlar özellikle hassas ciltlerde iritasyona yol açabileceği için deterjan miktarı konusunda her zaman dikkatli olmak, sadece belirtilen miktarlarda deterjan kullanmak gerekiyor.

2. Farklı Ürünler Denemekten Çekinmeyin

Markasından, performansından ya da fiyatından dolayı uzun yıllardır aynı deterjanı ve yumuşatıcıyı kullanıyor olabilirsiniz. Ancak cildiniz hassas ya da alerjik ise parfümsüz, hipoalerjenik ya da doğal kaynaklı ham maddeler içeren ürünler sizin için çok daha doğru seçim olabilir. Ufak bir değişiklikle belki de uzun süredir sizi rahatsız eden cilt problemlerini çözebilirsiniz.

3. Etkili Ürünler Kullanarak Tasarruf Edin

Güçlü etkiye sahip deterjan veya yumuşatıcı seçeneklerini kullanarak hem enerji ve su tasarrufu yapabilir hem de doğru ürün seçimiyle cildinizi koruyabilirsiniz. Kısa programlarda dahi istediğiniz sonucu almak için leke çıkarma performansı yüksek, hipoalerjenik, cildinizle dost deterjanınızı yine etkili ve hassas ciltlere uygun bir yumuşatıcı ile destekleyebilirsiniz.

4. Çamaşırlarınızı Kumaş Türlerine Göre Ayırın

Çamaşır yıkarken sadece beyazları ve renklileri değil, farklı kumaş türlerindeki çamaşırları da ayırmak gerekiyor. Narin kumaşlara sahip çamaşırlarınızı sert kumaşlarla bir arada yıkadığınızda lifleri zarar görebilir ve dokuları sertleşebilir. Bu da siz farkında olmadan teninizi tahriş edebilir.

5. Çamaşır Makinesi Temizleyici Kullanmayı Unutmayın

Deterjanlar, zaman içinde çamaşır makinenizin deterjan haznesinden tamburuna kadar birçok noktasında kalıntılar meydana getirebiliyor. Bu durum kullandığınız ürünleri değiştirseniz dahi cildinizde hassasiyete sebep olabiliyor. Düzenli aralıklarla Omo Çamaşır Makinesi Temizleyici kullanarak çamaşır makinenizin içindeki kalıntıları temizleyebilirsiniz.

6. Yeni Aldığınız Kıyafetleri Giymeden Önce Yıkayın

Yeni kıyafetleri giymeden önce yıkamak yaygın bir alışkanlık sayılsa da hassas ve alerjiye yatkın cilde sahip olanların bu konuda çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Nevresim takımlarından montlara, yeni alınan ve ciltle temas eden her üründe bu işlemi uygulamakta fayda var. Aksi takdirde hem kumaşlara uygulanan koruyucu maddeler hem de toz cildinizi tahriş edebilir.

7. Elde Yıkama Konusunda Ekstra Dikkatli Olun

Eğer kuru, hassas ya da dermatit, egzama gibi rahatsızlıklara yatkın bir cildiniz varsa çamaşırları elde yıkamaktan kaçınmanızda fayda var. Ancak çamaşırlarınızı elde yıkamak zorunda kaldığınızda dermatolojik olarak test edilmiş, size ve cildinize zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış temizleyici ürünleri tercih etmeli ve eldiven takmayı unutmamalısınız.

Çamaşır Makinesi ve Kadın

8. Uygun Bir Deterjan Kullanmayı İhmal Etmeyin

Daha temiz ve cildinizi tahriş etmeyen çamaşırlara sahip olmak isterseniz hassas ciltler için yumuşatıcı kullanımına ek olarak benzer özelliklere sahip bir deterjan kullanabilirsiniz. Nemlendirici aloe vera özleri içeren ürünlerle cildinize ihtiyaç duyduğu özeni göstermeye ne dersiniz? Dermatolojik olarak test edilmiş, hipoalerjenik ve aloe vera özleri içeren bir deterjan tercih ederek teninize değen her şeyin tertemiz ve yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz.

9. Teninizle Temas Eden Tüm Tekstil Ürünlerine Aynı İşlemleri Uygulayın

Hassas cilde sahip olanlar genelde kıyafetler konusunda titiz davransa da cilde temas eden tüm çamaşırlarda aynı hassasiyeti göstermek gerekiyor. Yastık kılıfları, nevresimler ve hatta kumaş yüz maskeleri gibi diğer tekstil ürünlerini yıkarken de hipoalerjenik deterjan ve yumuşatıcıları tercih etmek önem taşıyor.

10. Hassas Ciltlere Uygun Ürünleri Tercih Edin

Tüm önlemleri alsanız dahi çamaşırlarınız cildinizi tahriş ediyorsa hassas ve alerjiye yatkın ciltlere uygun ürünler kullandığınızdan emin olmalısınız. Omo Bioactive hipoalerjenik deterjanın içeriğinde boya, fosfat, klor ve paraben bulunmuyor. Bitkisel bazlı leke çıkarıcılar sayesinde çamaşırlarınızdaki en zorlu lekeleri bile ilk yıkamada çıkaran bu özel deterjan, aloe vera özleri içeren formülü ile hassas ciltler ve tüm aile için cilde dost bir seçenek sunuyor. Hem lekelere karşı güçlü hem de içeriği hassas ve alerjik ciltlere uygun olsun diyorsanız, Omo Bioactive deterjanı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?