Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Ev Tozu Akarı Nasıl Temizlenir?

Evinizin minik istenmeyen misafiri toz böceği ve güveden kurtulmanın püf noktaları için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
Toz Akarlarından Nasıl Kurtulunur

Evimizi ne kadar temizlesek de toz akarlarından kurtulmak kolay değildir. Yatağımızda, yastığımızda, halılarımızda, perdelerimizde, giysilerimizde ve hatta tüylü peluş oyuncaklarda yaşarlar. Temizlenmediği takdirde alerjik reaksiyonlara sebep olurlar. Özellikle astım solunum yetmezliği gibi çeşitli sağlık sorunlarını tetiklerler. Toz akarlarından tamamen kurtulmak mümkün olmayabilir fakat bazı yöntemler ve temizlik püf noktalarını uygulayarak sayılarını azaltıp zararlarını engelleyebilirsiniz. Toz böceği olarak da bilinen ev tozu akarı için alabileceğiniz bazı önlemler:

 • Evinizi sıklıkla elektrik süpürgesi ile süpürmelisiniz. Su filtresi olan elektrik süpürgeleri kullanmak toz akarının filtreye yapışmasını sağlar ve tekrar havaya karışmasını engeller. Evinizi haftada en az 3 kez iyice süpürdükten sonra mutlaka penceleri açıp evin havalanmasını sağlamalısınız.
 • Yaz ve kış evinizi sık sık havalandırın.
 • Yatak temizliği önemlidir. Yatağınızı elektrikli süpürgeyle süpürüp temiz tutmalısınız. Mümkünse yatağınızı, yorganınızı ve çarşaflarınızı alırken toz tutmayan anti bakteriyel ürünler olarak seçmelisiniz.
 • Çarşaflarınızı, yorgan ve yastık kılıflarınızı sık sık değiştirip en az 60 derece sıcaklıkta yıkamalısınız. Yüksek ısı toz akarlarının ölmesini sağlayacaktır.
 • Yatak odanızda halı yerine parke tercih etmek toz böceklerinin üremesini engelleyecektir. Halı kullanmayı tercih ediyorsanız, sentetik halı kullanmak toz akarlarının üremesini ve alerji oranını azaltacaktır.
 • Perde seçiminde astarsız ince perde daha sağlıkdır. Dilerseniz jaluzi perdeyi alternatif olarak kullanabilirsiniz. Perdelerinizin yıkanabilir türden olması ve toz tutmaması önemlidir.
 • Yatak odalarında tüylü peluş oyuncakların kullanımı toz böceklerinin üremesini kolaylaştırır. Bu tür oyuncaklar 60 derecede yıkanmalı ve kapaklı plastik kutularda muhafaza edilmelidir.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Güveden nasıl kurtulunur?

Evimize, giysi ya da gıda aracılığıyla farkında olmadan güve taşıyabiliriz. Güveler, mutfakta ve giysi dolaplarında olmak üzere iki çeşittirler. Güveler dolapdaki yiyeceklerinizden veya giysilerinizden beslenir. Bunun sonucunda gıdalarınız bozulur ve giysilerinizde çeşitli delikler oluşur. Güve sorununu aşağıdaki metodları uygulayarak engelleyebilirsiniz:

 • Kıyafetlerinizdeki güveler için: Öncelikle kıyafetlerinizde olabilecek delikleri kontrol etmelisiniz. Özellikle de yünlü ve ipekli eşyalarınızı. Tozlu ve küflü kıyafetleriniz de güve barındırmak için uygun yerlerdir. Bu durumda, güveler için üretilmiş yapışkanlı güve tuzakları kullanabilirsiniz. Tuzağı kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız sinek kağıdına bir miktar balık yağı sürün. Balık yağı güveleri kendine çekecektir. Güvelenmiş kıyafetlerinizi ya da üzerlerinde olabilecek olan güve yumurtalarını temizlemek için kıyafetlerinizi yıkamanız gerekmektedir. Bunun yanında, kıyafet dolabınızı sabunlu suyla iyice temizlemeniz tozlu yerlerde yaşayan güvelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Sabun yerine sirke de kullanabilirsiniz.
 • Gıdalardaki güveler için: Güveler kuru gıdalarla beslenmeyi severler. Eğer mutfağınızda güvelenmiş gıdalara rastlarsanız, hepsini çöpe atmanız gerekir. Kurulama bezi gibi dolap eşyalarınızda da deliklere rastlarsanız, onları da atmanız gerekir. Çöpe attığınız eşyalarınızı evin içinde tutmak güvelerin yayılmasına sebep olur. Bu yüzden çöpünüzü en kısa sürede dışarı çıkarmanız gerekir. Güve tuzakları yardımıyla güveleri öldürdükten sonra mutfağınızı sirkeli su kullanarak muhtemel güve yumurtalarından kurtulmak için temizlemeniz gerekmektedir.
 • Baş edemediğiniz veya ciddi sorun oluşturan toz akarlarından kurtulmak için profesyonel destek alabilirsiniz
 • Alerjik reaksiyona sebebiyet vermemek için toz akarı temizliği sırasında maske kullanmanız sağlık açısından faydalı olacaktır
 • Kıyafetlerinizi güvelerden korumak için tavan arası veya toz olabilecek mekanlar yerine temiz dolaplarda saklamalısınız
 • Bir bez parçasının içine nane, kekik ve lavanta karışımı koyup dolabınıza yerleştirmeniz kıyafetlerinizi güvelerden koruyacaktır
 • Aslen yayınlandı