Evdeki Toz Böceği Nasıl Temizlenir?

Evinizin istenmeyen misafirleri toz böceği ve güveden kurtulmak için püf noktalarını keşfedin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Katlanmış çamaşırlar ve mandal kutusu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evimizi ne kadar temizlesek de toz böceği başka bir deyişle ev tozu akarlarından kurtulmak kolay değildir. Yatağımızda, yastığımızda, halılarımızda, perdelerimizde, giysilerimizde ve hatta tüylü pelüş oyuncaklarda yaşarlar. Temizlenmediği takdirde alerjik reaksiyonlara sebep olurlar. Özellikle astım, solunum yetmezliği gibi çeşitli sağlık sorunlarını tetiklerler. Toz akarlarından tamamen kurtulmak mümkün olmayabilir fakat bazı yöntemler ve temizlik püf noktalarını uygulayarak sayılarını azaltıp zararlarını engelleyebilirsiniz. Peki, akar böceği nasıl temizlenir ve önlenir? Akar böceği ve ev tozu akarı olarak da bilinen toz böceği için alabileceğiniz önlemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Toz Böceği İle Nasıl Mücadele Edilir?

Toz böceği yani ev tozu akarı nasıl temizlenir diyorsanız ev akarlarından kurtulmak için aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz:

  • Evinizi sıklıkla elektrik süpürgesi ile süpürmelisiniz. Su filtresi olan elektrik süpürgeleri kullanmak, toz akarının filtreye yapışmasını sağlar ve tekrar havaya karışmasını engeller. Evinizi haftada en az 3 kez iyice süpürdükten sonra mutlaka pencereleri açıp evin havalanmasını sağlamalısınız. Yaz, kış evinizi sık sık havalandırın.

  • Yatak temizliği önemlidir. Yatağınızı elektrikli süpürgeyle süpürüp temiz tutmalısınız. Mümkünse yatağınızı, yorganınızı ve çarşaflarınızı alırken toz tutmayan anti bakteriyel ürünler olarak seçmelisiniz.

  • Çarşaflarınızı, yorgan ve yastık kılıflarınızı sık sık değiştirip en az 60 derece sıcaklıkta, Omo Active Sıvı gibi kaliteli bir deterjanla yıkamalısınız. Yüksek ısı, toz akarlarının ölmesini sağlayacaktır.

  • Yatak odanızda halı yerine parke tercih etmek, toz böceği üremesini engelleyecektir. Halı kullanmayı tercih ediyorsanız sentetik halı kullanmak, toz akarlarının üremesini ve alerji oranını azaltacaktır.

  • Toz akarı nasıl temizlenir ve üremesi nasıl önlenir diyorsanız perde seçimi de önemlidir. Perde seçiminde astarsız, ince perde daha sağlıklıdır. Dilerseniz jaluzi perdeyi alternatif olarak kullanabilirsiniz. Perdelerinizin yıkanabilir türden olması ve toz tutmaması toz böceği oluşmasını önlemek için önemlidir.

  • Yatak odalarında tüylü peluş oyuncakların kullanımı toz akarı üremesini kolaylaştırır. Bu tür oyuncaklar 60 derecede yıkanmalı ve kapaklı plastik kutularda muhafaza edilmelidir.

Güveden Nasıl Kurtulunur?

Evimize, giysi ya da gıda aracılığıyla farkında olmadan güve taşıyabiliriz. Güveler, mutfakta ve giysi dolaplarında olmak üzere iki çeşittirler. Güveler dolaptaki yiyeceklerinizden veya giysilerinizden beslenir. Bunun sonucunda gıdalarınız bozulur ve giysilerinizde çeşitli delikler oluşur. Peki, güveden kurtulmak için ne yapmalı? Güve sorununu aşağıdaki metotları uygulayarak engelleyebilirsiniz:

  • Kıyafetlerdeki güveden kurtulmak için Öncelikle kıyafetlerinizde olabilecek delikleri kontrol etmelisiniz. Özellikle de yünlü ve ipekli eşyalarınızı. Tozlu ve küflü kıyafetleriniz, güve barındırmak için uygun yerlerdir. Bu durumda güveler için üretilmiş yapışkanlı güve tuzakları kullanabilirsiniz. Tuzağı kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız sinek kağıdına bir miktar balık yağı sürün. Balık yağı güveleri kendine çekecektir. Güvelenmiş kıyafetlerinizi ya da üzerlerinde olabilecek olan güve yumurtalarını temizlemek için kıyafetlerinizi yıkamanız gerekmektedir. Bunun yanında, kıyafet dolabınızı sabunlu suyla iyice temizlemeniz tozlu yerlerde yaşayan güvelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Sabun yerine sirke de kullanabilirsiniz.

  • Gıdalardaki güveden kurtulmak için Güveler kuru gıdalarla beslenmeyi severler, bu yüzden mutfakta haşere sorunu ne yazık ki oldukça yaygındır. Eğer mutfağınızda güvelenmiş gıdalara rastlarsanız, hepsini çöpe atmanız gerekir. Kurulama bezi gibi dolap eşyalarınızda da deliklere rastlarsanız, onları da atmanız gerekir. Çöpe attığınız eşyalarınızı evin içinde tutmak güvelerin yayılmasına sebep olur. Bu yüzden çöpünüzü en kısa sürede dışarı çıkarmanız gerekir. Güve tuzakları yardımıyla güveleri öldürdükten sonra mutfağınızı sirkeli su kullanarak muhtemel güve yumurtalarından kurtulmak için temizlemeniz gerekmektedir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?