Asetonsuz Oje Çıkarma Yöntemleri

Asetonsuz oje nasıl çıkar diyorsanız, alternatif ve asetonsuz oje çıkarma yöntemlerini yazımızı okuyarak keşfedin.

Güncellenmiş 29 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
el ve ayak tırnakları kırmızı ojeli biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Ojelerin hayatımıza renk kattığı kesin. Ancak bazen birkaç hafta önce yaptırdığınız manikür ve pedikür sıkıcı görünmeye başlayabilir ve oje rengini değiştirmek için can atarsınız. Belki oje sürerken yanlışlıkla cildinize sürmüş olabilirsiniz. Bu durumda aklımıza ilk oje çıkarıcı olarak aseton gelse de kimi zaman hazırlıksız yakalanırız ve evde aseton olmadığını fark ederiz. Merak etmeyin! Asetonsuz oje çıkarmak için birçok alternatif var. Asetonsuz oje nasıl çıkar sorusuna her evde olan ucuz, doğal ve pratik yöntemlerle yanıt verebiliriz. Özellikle zor durumdaysanız ve aseton yoksa, oje asetonsuz nasıl çıkar diye merak ediyorsanız tavsiyelerimiz hayatınızı kolaylaştıracak!

Oje Asetonsuz Nasıl Çıkar?

Diş macunu, deodorant veya nemlendirici krem gibi aseton da günlük hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz malzemelerden biridir. Ojeleriniz çıkmaya başlamış olabilir veya farklı renk bir oje denemek istiyor olabilirsiniz ve asetona ihtiyaç duyarsınız. Öte yandan evde aseton bulamıyor olabilirsiniz. Ayrıca aseton kokusu genellikle rahatsız edicidir, güçlü yapısı ise tırnaklarımızı ve cildimizi kurutur. Bu da bizi aseton yerine ne kullanılır diye düşündürür. Ne de olsa bugünlerde her şey için bir alternatif var.

Evde Asetonsuz Oje Çıkarma Yöntemleri 

Aseton kullanmak istemiyorsanız ve aseton yerine ne kullanılır merak ediyorsanız, tırnaklarınız için evde kendiniz yapabileceğiniz bazı yöntemlere değiniyoruz. Kendi yapacağınız alternatifler geleneksel yöntemlerden daha uzun sürebilir; ancak kimyasal uygulamaktan daha sağlıklı olacaktır. İşte asetonsuz oje çıkarma yolları:

1. Yeni Bir Kat Oje Sürüp Hemen Çıkarmak

Yeni bir kat oje sürmenin ve ardından hiç beklemeden, hızlıca silmenin eski ojeyi yumuşatmaya ve çıkarmaya yardımcı olduğunu göreceksiniz. Bu her zaman işe yaramasa da evde aseton yoksa denemeye değer.

2. Sıcak Su ile Oje Çıkarma

Asetonsuz oje çıkartma işlemi sandığınızdan çok daha basit olabilir. Üstelik sıcak su ve sert bir bez dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

 • Yapmanız gereken tek şey, aynı manikür yapacakmış gibi bir kabı sıcak suyla doldurmak ve parmaklarınızı bir süre bekletmek. 

 • Yaklaşık 20 dakika sonra tırnaklarınızdaki ojenin yumuşadığını fark edeceksiniz. O zaman bez yardımıyla tırnaklarınızı ovalamaya başlayın. 

 • Bu yöntem elbette asetonla oje çıkarmaktan daha uzun sürer ve biraz yorucu olabilir; ancak en azından aseton alamayacak durumdayken ya da herhangi bir kimyasal kullanmadan oje çıkarmak için oldukça etkili bir yoldur. 

3. Beyaz Sirke ve Limon ile Doğal Oje Çıkarma

Limonla doğal oje çıkarma yöntemi için sirke ile limonun belirli oranlarda karıştırılması gerekir. Sirkenin asitli yapısı ojeyi yumuşatırken limon suyu etkinliğini artırır ve taze bir koku verir.

Malzemeler:

 • 2-4 yemek kaşığı sirke

 • Bir adet limonun suyu

 • Pamuk 

 • Küçük kase

Kullanımı:

Sirke ve limon suyunu kasede karıştırın ve tırnaklarınızı 10- 20 dakika kasede bekletin. Ardından ojelerinizi çıkarmak için pamuk yardımıyla nazikçe ovalayın. Gerekirse kalan oje lekelerini törpüleyin.

4. Hidrojen Peroksit ve Sıcak Su ile Oje Çıkarma

Hidrojen peroksit pek çok kozmetik ve güzellik ürününde kullanılır ve eskiyen ojelerinizi çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Malzemeler:

 • Hidrojen peroksit

 • Sıcak su

 • Kase

 • Tırnak törpüsü

Kullanımı:

 • Yarım bardak hidrojen peroksit ile çeyrek bardak sıcak suyu bir kasede karıştırın. Ardından tırnaklarınızı hafifçe ovalayarak kasedeki hidrojen peroksit ve sıcak su karışımına batırmayı deneyin. Bu, ojeyi yumuşatacaktır. Böylelikle tırnaklarınızı nazikçe silebilirsiniz. Kalan oje lekelerini tırnak törpüsü ile törpüleyin.

 • Hidrojen peroksit güçlü bir madde olduğundan su ile seyreltmeyi unutmayın.

elinde makyaj pamuğu ve aseton tutan siyah ojeli biri

Aseton Yerine Ne Kullanılır: Farklı Ürün Alternatifleri

Oje nasıl çıkarılır, asetonsuz oje çıkarmak için ne kullanılır merak ediyorsanız farklı kişisel bakım ürünlerinden destek alabilirsiniz. Daha önce aklınıza gelmeyecek bazı ürünler, oje çıkarmada size yardımcı olabilir. İşte en etkili oje çıkarma yöntemleri:

1. Diş Macunu ile Oje Çıkarma

Malzemeler:

 • Diş macunu

 • Tırnak veya diş fırçası

 • İki orta boy kase

 • Ilık su

 • İsteğe bağlı olarak limon dilimi ve hindistan cevizi yağı

Kullanımı:

 • Başlamadan önce parmak uçlarınızı yaklaşık 1-2 dakika ılık suda bekletin. Dilerseniz suya biraz limon sıkın. Ardından diş macununu fırçaya sıkın ve ıslatın. Parmaklarınızı fırçalamaya başlayın.

 • Diş macununun köpürmesi için fırçayı ve tırnaklarınızı arada bir ıslatın. Fırçalamayı bitirince durulamadan önce macunu birkaç dakika tırnaklarınızda bekletin.

 • Duruladıktan sonra dilerseniz biraz hindistan cevizi yağı sürerek bakım yapabilirsiniz. 

 • Diş macunu, asetonsuz oje çıkarma konusunda etkili olduğu bilinen bir içeriğe sahip olduğundan tırnaklarınız için her zaman kullandığınız veya karbonat içeren bir diş macununu tercih edebilirsiniz.

Peki tırnakta ve ciltte iz bırakan kırmızı oje nasıl çıkarılır? Kırmızı oje oldukça sık tercih edilir; ancak kırmızı ojeyi çıkarırken her seferinde parmaklarınız kanıyor gibi korkunç bir görüntü ortaya çıkar. Aynı sorundan muzdaripseniz endişelenmeyin. Yukarıda anlattığımız adımları izleyerek diş macunu ile fırçalayıp bu görüntüden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

2. Alkol ile Oje Çıkarma

Alkol oje çıkarır mı? Alkol çözücü bir madde olduğu için tırnaklarınızı, az miktar alkole batırdığınız bir pamukla silmek ojeyi çıkarabilir. Her ne kadar bu yöntem alışık olduğumuz oje çıkarma yöntemlerinden uzun sürse de aceleniz yoksa deneyip işe yaradığını görebilirsiniz.

 • Kolonya: Doğal asetonsuz oje çıkarma yöntemlerinden biri de içerisinde yüksek oranda alkol bulunduran kolonyadır. Tırnaklarınızı birkaç dakika kolonyada beklettikten sonra pamuk yardımıyla tırnaklarınızı ovalayın.

 • Alkollü el dezenfektanı: Alkollü el dezenfektanı da aseton yerine ne kullanılır sorusunun cevapları arasında. Tırnaklarınızı el dezenfektanı ile birkaç dakika iyice ıslatın. Daha sonra pamukla ovalayın.

 • Alkollü İçecekler: Bu noktada varsa bir içki dolabı da asetona alternatif olarak size yardımcı olabilir. Votka, cin gibi alkollü içkiler yüksek alkol oranına sahip oldukları için ojelerinizi yumuşatabilir. Tırnaklarınızı 20 dakika süreyle alkollü içki dolu bir kasede tuttuktan sonra ojenizi silmeyi veya soymayı deneyin.

 • Parfüm, Deodorant, Saç Spreyi: Alkol içeriği ne kadar güçlüyse tırnaklarınızdan oje çıkarma konusunda o kadar fazla işe yarayacaktır. İzopropil alkol kullanmak, oje çıkarmada etkilidir; ancak etil glikol içeren başka ürünler de işe yarar. Evinizdeki parfüm, saç spreyi, deodorant gibi ürünlerin içeriğinde alkol görürseniz, o ürün alternatif asetonsuz oje çıkarma konusunda etkili olabilir. Bir parça pamuk yardımıyla bu ürünlerin herhangi birini tırnağınıza sürün ve ovalayın. Gerektiği kadar tekrarladıktan sonra ellerinizi iyice yıkamayı ve el kremi kullanmayı unutmayın.

 • Alkol Bazlı Diğer Ürünler: Eğer evde kendinize manikür ve pedikür yapıyorsanız cildinize de oje bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Peki aseton olmadan oje nasıl geçer, evde manikür pedikür yaparken cilde bulaşan oje nasıl temizlenir? Cilde bulaşan ojeyi temizlemek için kurumadan müdahale etmek önemlidir. Ilık su ile cildinizi yıkadıktan sonra cildinizdeki ojeyi çıkarmak için pamuk veya pamuklu çubuk yardımıyla alkol bazlı bir ürün kullanabilirsiniz.

3. Sıvı Uhu ile Oje Çıkarma

Uhu, sıradan bir oje çıkarma alternatifi değil. Tüm ojelerde işe yaramayabilir ancak parıltılı/simli ojeleri sürerken uhu uygularsanız, çıkarmak için oldukça akıllıca bir yöntem olabilir.  

 • Tırnaklarınıza oje öncesinde baz yerine bir kat uhu sürün. Kurumasını bekleyin.

 • Kuruduktan sonra, simli ojenizi sürün. 

 • Ojeyi çıkarmak istediğinizde, uhuyu ve bununla birlikte simli ojeyi kolayca soyabilirsiniz. Uhu, uygulandıktan sonra tırnaklarınıza kolayca yapışır; ancak ojeyi çıkarmak istediğinizde de zahmetsiz bir alternatif sunar ve kolayca sıyrılır.

4. Asetonsuz Oje Çıkarıcı

Oje çıkarıcılar aseton içeren ve aseton içermeyen olarak ikiye ayrılır. Eğer aseton kullanmak istemiyorsanız asetonsuz oje çıkarıcı iyi bir alternatif olabilir. Peki asetonsuz oje çıkarıcı zararlı mı? Her iki tür oje çıkarıcının da çok sık veya uygun havalandırma şartları olmadan kullandığınız takdirde size zararlı olabilecek kimyasallar içerdiğini unutmayın. Aseton içermeyen ürünler de uzun süreli kullanımda zararlı olabilecek kimyasallar içerir. Aseton, ojeyi daha hızlı ve verimli bir şekilde çıkarır. Oje çıkarabilen diğer kimyasallarla karşılaştırıldığında kimyasal oranı daha düşüktür. Aseton içermeyen oje çıkarıcılar, aseton bazlı çıkarıcılardan daha az toksik olabilir; ancak oje çıkarmanın daha uzun sürdüğünü ve bu ürünlerin koyu oje renklerini çıkarmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

kapağı açık kırmızı oje, kırmızı ruj ve temiz makyaj fırçası

Oje Çıkarma Yöntemleri Denerken Unutulmaması Gerekenler

 • Asetonsuz oje silme yöntemleri daha doğal alternatifler olsa da yine de tırnaklarınız ve cildiniz için uygun olmayabilir. Bu yüzden çok sık kullanmamakta fayda var.

 • Oje çıkarırken her zaman pamuk kullanın. 

 • Ojelerinizi çıkardıktan sonra elinizi yıkayıp el kremi ile nemlendirmeyi unutmayın.

 • Tırnaklarınızın yapısını korumak ve sararmasını engellemek için oje sürmeye zaman zaman ara verin.

 • Oje sürerken veya çıkarırken oluşan oje lekeri için farklı oje çıkarma yöntemleri uygulamanız gerektiğini unutmayın. Kumaştan oje lekesi çıkarma ve halıdan oje lekesi çıkarmak için farklı yöntemler uygulamanız gerekebilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?