Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Oje Asetonsuz Nasıl Çıkar?

Renk renk ojeler yüzyıllardır hayatımızı renklendiriyor ama bazen ufacık bir dikkatsizlik istenmeyen lekelere de neden olabiliyor. Akla ilk gelen çözüm olarak aseton, kimyasal yapısından dolayı her zaman çözüm olmayabilir. Neyse ki aseton dışında da leke çıkarıcı çözümler mevcut. İşte size önerilerimiz.

Güncellenmiş

Oje Asetonsuz Nasıl Çıkar?

Günlük hayatımızın bir parçası olan ojeler kaç yaşında olursak olalım renkleriyle her zaman dikkatimizi çekmeyi başarır. İster canlı bir pembe ister daha ten rengi bir oje olsun, eğer yeterince dikkatli değilsek daha kurumamış tırnaklarımızın bir anlık kıyafetimize değmesi veya oje dolu şişenin yanlışlıkla dökülmesi istenmeyen durumları beraberinde getirebilir.

Aseton, her ne kadar ojeleri çıkartabilecek en güçlü çözüm olsa da bazen evde bir damla bile bulunmaz, bulunsa bile güçlü yapısı yüzünden kıyafetinize veya koltuğunuzun kumaşına kalıcı hasar verebilir. İşte bu durumlarda imdadınıza koşacak malzemelerin aslında evinizde her zaman bulabileceğiniz şeyler olduğunu biliyor muydunuz?

Lekenin çıkartılma işlemi sonrasında giysinizi, yıkama talimatlarına uygun bir şekilde ‌Seventh ‌Generation Lavanta & Okaliptüs Konsantre Sıvı Çamaşır Deterjanı gibi kumaşınıza zarar vermeyecek ve güzel kokacak bir deterjan ile yıkayabilirsiniz.
NA

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos

Mutfağınızda ve evinizde kolaylıkla bulabileceğiniz ürünler ile oje lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Farklı yüzeylerden oje lekesini kolonya, limon ve sirke ile basitçe çıkartmak mümkün. Nasıl olduğunu merak ediyorsanız, hadi inceleyelim!

Bunlara Dikkkat

 • Asetonu hiçbir zaman sentetik kumaştan üretilmiş kıyafetlerinizin üzerinde kullanmayın. Doğal ürünlerle dokunan kumaşa  zarar verebilen aseton, özellikle sentetik kumaşlarda daha da büyük hasarlara neden olur.
 • Oje lekesini çıkarırken ovalamaya çalışmayın. Bu lekenin daha fazla yayılmasına neden olur.

Kolonya

Kolonya, içerisinde asit barındırdığı için aseton gibi oje çıkarıcı güce sahiptir. Üstelik asetona göre daha az oranda asit içerdiği için kumaşlara daha az zarar verir.

 • Giysiyi sert bir zemin üzerine yerleştirin. Lekenin bulunduğu bölgenin arkasına bez veya kâğıt havlu koyarak uygulamanın etkisini artırabilirsiniz.
 • Kumaşa zarar gelmemesi için ilk önce görünmeyen ve küçük bir alanda uygulayarak sonucu gözlemleyin.
 • Kolonya ile ıslatmış olduğunuz bez veya kağıt havluyu tampon hareketleri şeklinde baskı uygulayarak oje lekesinin bulunduğu bölgeye bastırın. 3-5 dakika süresince güç uygulayarak bastırmaya devam edin.
 • Kolonya ile çıkarma işleminden sonra oluşabilecek keskin kokuyu yok etmek için, bir sıvı çamaşır deterjanı ile giysiyi yıkama talimatlarına göre yıkayın.
NA

Limon

Listenin ikinci sırasında bulunan limon da içerisinde asit barındırması sayesinde oje lekesi çıkarma işlemi için kullanılabilir. İşlem sırasında diğerlerinden daha iyi bir koku vermesinden dolayı limonu tercih edebilirsiniz.

 • İlk adım olarak giysinin oje lekesi bulunan kısmını üste gelecek şekilde bir kaba serin ve kenarlarını bant ile sabitleyin.
 • Ardından yarım bardak limon suyunu oje lekesinin üzerine dökün ve ardından sıcak suyu üzerine dökerek lekenin kabın içine akmasını sağlayın.
 • Bu işlemi leke çıkıncaya kadar devam ettirin.

Sirke

Özellikle ayak tırnaklarınıza oje sürerken en çok tehlike altında olan halılardan da sirke yardımı ile oje lekelerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz ancak unutmayın; çıkarma işlemi sırasında en önemli olan şeylerden biri de halınızın rengidir.

 • Bu nedenle, giysilerinizde de olduğu gibi halınızın renginin atmayacağından emin olmak için halının köşesinde ve görünmeyecek bir yerinde sirkeyi önceden test etmeyi unutmayın.
 • Oje dökülen alanın boyutuna göre yarım çay bardağı sirkeyi dökün ve sirkenin iyice işlemesi için 5 dakika bekleyin. Beş dakika sonrasında üzerine sıcak su dökün.
 • Ardından ıslak bir sünger veya bez yardımı ile sirke-su karışımını iyice halınıza yedirin.
 • Bu iki işlemi halınız üzerindeki leke çıkana kadar tekrarlayın ve lekeden tamamen kurtulduktan sonra temizleme talimatlarına uygun bir şekilde halınızı temizleyin.
 • Oje lekesinin bulunduğu kumaş, arkasına hızlı geçirebilecek bir türde ise, bez veya kağıt havlu ile koruma altına almayı unutmayın.
 • Oje lekesinin üzerine bir şey sürmeden önce kalın ve kurumuş kısımları keskin olmayan bir alet yardımı ile kazıyın.
 • İşlem sırasında lekenin daha fazla dağılmaması için kumaşın kurumasını bekleyin.
 • Aslen yayınlandı