Mutfaktaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Mutfaktaki kötü kokular ile başınız dertte mi? Yazımızı sonuna kadar okuyarak kötü kokulardan nasıl kurtulacağınızı öğrenin, sizin de mutfağınız mis gibi koksun!

Güncellenmiş 20 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
beyaz ve aydınlık mutfak

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Mutfakta sık karşılaşılan sorunlardan biri mutfaktan gelen kötü kokulardır. Biriken çöpler, çöp kovasından gelen kokular, yemek artıkları, kirli bulaşıklar, nemli kalan plastik kaplar, lavabo gider kokusu, iyi yıkanmayan kesme tahtaları, pişen balık, bozulan yiyecekler, kirli aspiratör filtresi ve kızartma gibi birçok neden mutfak için koku giderme arayışına neden olur. Peki, mutfaktaki kokular nasıl giderilir? Zor gibi görünse de tüm bu sorunların çözümü var! Siz de mutfaktaki kötü kokuları gidermenin püf noktalarını öğrenerek en yoğun kokuları bile hızla mutfağınızdan kovabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Mutfaktan Kötü Koku Nasıl Gider?

  1. 1

   Kötü Kokunun Kaynağını Bulun

   Öncelikle pis koku kaynağını bulmalısınız. Elbette her koku için farklı öneriler mevcut olsa da, genel oda atmosferini iyileştirmek için öneriler de vardır. Örneğin, mutfağınızı ferah kokulu bitkilerle donatarak tüm kokulara karşı önlem alabilirsiniz. Taze kekik, fesleğen ve lavanta saksılarını tercih edebilirsiniz.

  2. 2

   Buzdolabınızı Kontrol Edin

   Buzdolabından gelen kötü kokunun sebebi bozuk yemek, meyve veya sebze olabilir. Her şey taze olsa da, buzdolabını uzun süredir temizlememeniz veya temizledikten sonra nemli bırakmanız da koku oluşturur. Bozuk ürünleri attıktan sonra, buzdolabına bir kase içinde biraz karbonat koyabilir, ilk fırsatta buzdolabını limonla ovarak temizleyebilirsiniz.

   Mutfak ve Açık Buzdolabı
  3. 3

   Mutfağı Havalandırın

   Kızartma kokuları mutfak perdelerine veya aspiratör filtreleri üzerine yapışabilir. Aspiratör kokusu nasıl giderilir diyorsanız, düzenli aspiratör temizliği ihmal edilmemelidir. Kızartma kokusunu gidermek için odayı iyice havalandırabilir, tekstil ürünlerini yıkayabilir, filtreyi Cif Yağ Çözücü ile temizleyebilirsiniz. Bir tavada vanilya kavurmak kokuyu yok etmenize yardım edebilir.

  4. 4

   Balık Kokusuna Dikkat!

   Balık kokusu her evin kabusudur. Balık pişirirken mutfakta bir cezve içinde sirkeli su kaynatabilirsiniz.

 • Koku Giderici Pratik ve Doğal Yöntemler

  1. 1

   Ahşap Kesme Tahtasını Temizleyin

   Ahşap kesme tahtalarını; sirke, limon ve karbonatla ovarak temizleyebilirsiniz. Böylelikle kötü kokudan eser kalmayacaktır.

  2. 2

   Güzel Kokulu Doğal Yağlardan Yardım Alın

   Küçük tealight mumların üzerinde ısınan demlikleriniz varsa demliklerin içine biraz su ve doğal aromatik yağlardan damlatabilirsiniz. Mum ısısında yavaş yavaş, yanmadan yayılacak kokular için kan portakalı yağı ve lavanta yağı tercih edilebilir.

  3. 3

   Ocak ve Fırını Silin

   Ocak, fırın içi, tezgah gibi yüzeyleri düzenli aralıklarla Cif Yüzey Temizleyici ile temizlemelisiniz. Özellikle fırın içerisinde biriken yağ ısı ile yemeklerinize damlayabilir. Koku ve hijyen sorunu yaratabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?