Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir?

Kızartma yemek gibisi yok, peki ya kızartma kokusu? Kızartma yaparken kokmaması için uygulayabileceğiniz püf noktalarını ve kızartma kokusundan kurtulmanın yollarını öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun!

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
demir döküm tavada kızarmış tavuk, yabakta brokoli ve havuç

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yemek pişirme yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan kızartma işlemi, yaşam alanlarında kâbusa dönüşen kokular yayılmasına neden olur. Kıyafetlere ve vücuda sinen kokuların giderilmesi için duş almak ve kıyafetleri yıkamak yeterli olurken eve ve mutfağa yayılan kokuları gidermek daha zahmetlidir. Peki, kızartma kokusu nasıl giderilir ve kızartma yaparken kokmaması için neler yapılabilir?

Kızartma yaptığınız tencere, tava gibi araçları işlem biter bitmez mutlaka yıkamalısınız. Böylece hem araçların temizliği daha kolay olur hem de kızartma kokusunun daha fazla yayılması engellenir.

Kızartma Kokusu Nasıl Önlenir?

Kızartma yapmaya başlamadan önce mutfak penceresini ya da balkon kapısını açmak, işe koyulmadan önce almanız gereken önlemlerin başında yer alır. Kızartma yağının içine birkaç dal taze maydanoz atarak kokuları maskeleyebilirsiniz. Derin kızartma yöntemi de kokuların yayılmasını önleyen önemli bir ayrıntıdır. Kızartma tenceresine bol yağ atarak hem besinlerin daha az yağ çekmesini sağlayabilir hem de işlemin hızlı olmasını destekleyerek kısa sürede işinizi bitirebilirsiniz.

Kızartma kokusunu vanilya özü kullanarak da engelleyebilirsiniz. Mutfak ve diğer odalarda yer alan lambalarınızın üzerine vanilya özü sürmeniz kızartma kokularının etkisini minimuma düşürebilir. Kızartma yapmaya başlamadan önce ampullerin üzerine vanilya özü sürün ve lamba yandığında ortaya çıkan ısıyla keskin vanilya kokusunun ortama yayılmasını sağlayın.

Kendine özgü bir kokuya sahip olan vanilya özü, kızartma kokusunu bastırarak hoş bir aroma yayar. Kızartma yağına birkaç adet defne yaprağı da ekleyerek kızartma kokusunun azalmasını sağlayabilirsiniz. Defne yaprağı, aynı zamanda kızartmalarınıza farklı bir aroma katar ve bu küçük öneri ile kızartmalarınızın daha lezzetli olmasına yardımcı olabilirsiniz.

wok tavanın içinde kızartma yağı ve kalıntılar

Kızartma yapmaya başlamadan önce evi hazırlamanız kızartma kokularının ev içine yayılmasını önleyebilir. Başta mutfak olmak üzere tüm odalarda kokulu mumlar yakabilirsiniz. Diğer odalarınızın kapılarını kapatabilir ve mutfak penceresini ya da havalandırmayı kızartma yapmadan önce açabilirsiniz.

Evdeki Kızartma Kokusu Evden Nasıl Gider?

Muhteşem lezzetiyle özellikle Türk mutfağının vazgeçilmezi olan kızartmaların geride bıraktığı koku oldukça rahatsız edicidir. Kızartma kokuları, özellikle de balık kızartırken evin kokmaması için ne yapmalıyız sorusu, kızartma yapmanın en tatsız tarafıdır. Peki, evdeki ve mutfaktaki kızartma kokusu nasıl gider? Patates veya balık kızartırken kokmaması için birkaç pratik öneriden yararlanabilirsiniz.

Tavada Toz Vanilya Kavurmak

Kendine özgü bir aromaya sahip olan vanilya, kavrulduğunda esansiyel yağlarından kaynaklı keskin bir koku yayar. Kızartma yaptıktan sonra boş bir tava içerisine 1 paket vanilyayı, hiçbir malzeme ile karıştırmadan tavada kavurun. Kısa süre içinde tüm mutfak ve odalara yayılan mis vanilya kokusunun kızartma kokusunu bastırdığını görebilirsiniz.

Limonlu Su Kaynatmak

İster balık ister köfte ister patlıcan hangi besini kızartırsanız kızartın, kızartma kokusundan kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biri, limonlu su kaynatmak. Kızartma yaptıktan sonra ağzı geniş bir tencere içine 1 bardak su, yarım limon suyu ekleyerek kaynatın. Yaklaşık 10-15 dakika ocak üzerinde kaynamaya bıraktıktan sonra ağzını kapatın ve soğumaya bırakın. Bir süre sonra kızartma kokusunun dağıldığını fark edebilirsiniz.

kızarmış balık, limon, yeşillik

Kızartma yaparken yağın, üzerinize ve ellerinize sıçramasını önlemek için yıkadığınız sebzeleri iyice kurulamalısınız. Yağın içine düşen su damlaları yağın sıçramasına neden olabilir. Eldiven, önlük gibi koruyucu ekipmanlar kullanmalı ve kızaran besinleri almak için maşa, çatal ya da kevgir gibi ekipmanlar tercih etmelisiniz.

Kızartma Tavasına Yeşil Elma Dilimlemek

Kızartma kokusunu gidermek için kullanılan, pek bilinmeyen bir yöntem de elma dilimleri kullanmaktır. Kızartma yapmaya başlamadan önce yağın içine elma dilimleri koyabilirsiniz. Elma dilimleri kokuların etrafa yayılmasını önlemeye yardımcı olur fakat kızartma işlemi tamamen bitinceye kadar elma dilimlerini ara ara değiştirmeniz gerekebilir. Eğer dikkat etmezseniz elma dilimleri de yandığında kötü kokulara sebep olabilir.

Kaynamış Suya Limon ve Kabuk Tarçın Eklemek

Kabuk tarçın ve limon... Her ikisi de kendine özgü bir aromaya ve kokuya sahiptir. Sıcak su ile karıştırıldığında içeriklerindeki aromatik yağlar açığa çıkarak keskin bir koku yayılmasını sağlar. Kızartma yaptıktan sonra 2 bardak suyu, ağzı geniş bir tencerede kaynatıp içerisine limonları dilimleyin ve bir kabuk tarçın ekleyin. Tencerenin kapağını açık bırakarak bekletin. Kısa bir süre sonra kızartma kokularının yok olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Kokulu Mumlar Yakmak

Evdeki yağ kokusu nasıl gider sorusunun cevaplarından biri de kokulu mum yakmaktır. Kızartma yaptığınız ocağın kenarına ve mutfağın diğer bölümlerine birkaç kokulu mum yerleştirin. Kokulu mumlar, etrafa kendine has kokularını yayar ve siz de kızartma kokusundan kolayca kurtulabilirsiniz. Kokulardan tamamen kurtulmak için yemeğiniz bittikten sonra birkaç saat daha mumları yanık olarak bırakmalısınız.

Ocakta Limon Kabuğu Yakmak

Limon kabuğunun etkili kokusu ile kızartma kokusundan kurtulabilirsiniz. Kızartma işlemi bittikten sonra ocağın altını kısarak limon kabuklarını yakabilirsiniz. Limon kabuğunun kendine has kokusu mutfağa ve diğer odalara yayılarak kızartma kokusunun maskelenmesini sağlar. Aynı işlemi portakal kabuğu ile de yapabilirsiniz.

Siyah Kuru Çay Kavurmak

Kuru siyah çay da kendine has aromatik yağlar içerir. Kızartma kokusu evden nasıl gider diyorsanız, siyah kuru çay kavurmayı deneyin. Özellikle teflon tava içine bir yemek kaşığı kadar siyah kuru çay koyun ve duman çıkıncaya kadar kavurun. Duman çıktıktan sonra yaklaşık 5-10 saniye bekleyin ve ocağın altını kapatın. Kısa bir süre sonra kavrulan çay, tüm mutfağa yayılarak kokunun ortadan kaybolmasına yardımcı olur.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?