Yanık Tencere Nasıl Temizlenir?

Yanmış tencere nasıl temizlenir diye kara kara düşünüyorsanız yanık tencere temizleme püf noktalarımızı keşfedin, dibi yanmış tencereleriniz pırıl pırıl olsun.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kırmızı örtülü mermer zeminde ters dönmüş çelik sos tenceresi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Tencerenin dibini yakmak sadece acemi aşçıların işi değil, hepimizin başına gelebilir. Bir anlık dalgınlığımız bile pişirdiğimiz pilavın dibinin tutmasına sebep olup en sevdiğimiz tencereyi mahvedebilir. Bazen yemeklerin taşması sonucu ocak üzerinde de yanmış yemek artıkları oluşabilir. Kimileri böyle bir durumda nasıl temizleyeceğini bilemediği için tencereyi bile gözden çıkarabilir... Yazımızı okuyun, yanık tencere nasıl temizlenir öğrenin, tencereniz size kalsın!

Yanık tencerelerinizi suya batırmak, yanık lekelerinin gevşeyip temizlenmesini kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte yağ ve yanık yemek artıklarının temizlenmesi için üretilmiş bir ürün kullanırsanız süngeri sürtmenize bile gerek kalmadan tencerenizi kolayca temizleyebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

  1. 1

   Sıcak Su Doldurun

   Yanık tencere nasıl temizlenir diyorsanız yanmış tencere temizleme işlemine başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey tencerenizi veya tavanızı sıcak suda bekletmektir. Bunun en hızlı ve etkili yolu ise çaydanlık veya su ısıtıcınızda bir miktar su kaynatıp bunu tencerenin içine yanık alanları kapatana kadar doldurmaktır. Eğer tencereniz derinse ve yanık yerler tencerenin üst kısımlarına kadar geliyorsa iki defa su kaynatmanız gerekebilir.

   İsterseniz tencereye sıcak su doldururken bir miktar da bulaşık deterjanı koyabilirsiniz. Yanmış tencere veya tavanıza sıcak su doldurduktan sonra en az bir saat beklerseniz veya gece bırakıp sabah temizlerseniz inatçı kirlerin bile çok rahat çıktığını göreceksiniz.

   Dibi yanmış tencereye sıcak su doldurmak, kendiliğinden lekeleri çıkarmayacak ancak tencerenin içine yapışan yanık yemekleri ve inatçı kirleri yumuşatarak çıkmalarını kolaylaştıracaktır. Artık suyu döküp bu yumuşamış kirleri çıkarabilirsiniz.

  2. 2

   Doğru Ürünleri Kullanın

   Yanık tencere ve tavaları temizlerken kaliteli bulaşık deterjanları kullanmak çok önemlidir. Ürünün üzerindeki talimatları takip ettiğinizden emin olun. Tencere veya tavanıza sıcak su doldurduktan sonra suya bir miktar kaliteli bulaşık deterjanı eklemek, gözle görülür şekilde bir fark yaratır.

  3. 3

   İnatçı Kirlere Macun Uygulayın

   Yanık tencere temizliği için birinci ve ikinci adımı takip ettiğiniz sürece yanmış tencere veya tavanızdaki kirlerin çoğundan kurtulabilirsiniz. Ancak bazı inatçı kirler, özellikle de yanmış yağ üzerine yapışan artıklar hala gözünüze çarpabilir. İçi yanmış tencere nasıl temizlenir sorusunun cevaplarından biri de doğal alternatiflerdir. Bu tür lekelerden kurtulmak için karbonat ve soğuk suyu karıştırarak hazırlayacağınız macunu kullanabilirsiniz. Karbonatı koyulaşıp macun haline gelinceye kadar az miktarda su ile karıştırın fakat bu işlemi yaparken akışkan hale gelmemesine dikkat edin. Bu karışımı yanık artıkların bulunduğu yerlere yapıştırın ve bir iki saat bekletin. Karbonat, asla çıkmayacağını düşündüğünüz lekeleri çıkarma konusunda çok başarılıdır.

   Mutfakta Çelik Tencereler ve Taze Sebzeler
  4. 4

   Ovalayın ve Silin

   Eğer yanık tava ve tencereler nasıl temizlenir öğrenmek istiyorsanız, unutmamanız gereken çok önemli bir konu var: Yanık tencereye asla çelik pamuğu veya metal bulaşık teli sürtmeyin. Paslanmaz çelik tencerelerin en büyük düşmanları çelik pamuğu ve metal bulaşık telleridir. Dolayısıyla tencere veya tavanıza karbonat macununu sürdükten sonra inatçı lekeleri çıkarmak için yumuşak bir sünger veya bez kullanmanız en iyisi olacaktır.

  5. 5

   Her Zamanki gibi Durulayın

   Dibi yanan tencere nasıl temizlenir sorusunun cevabı işte bu kadar basit! Geriye bir tek durulama işlemi kalıyor. Lekeleri çıkardıktan sonra tencerenizi bulaşık makinesine koymanıza bile gerek kalmadığını göreceksiniz. Son bir kez daha durulayın ve tencerenizi kirlerden kurtardıktan sonra kurumaya bırakın.

Döküm tava, seramik tencere gibi mutfak ürünlerinin farklı temizlik uygulamaları gerektirebileceğini unutmayın.

Yanık tencere temizleme işlemi sırasında mutlaka bulaşık eldiveni giyin ki elleriniz tahriş olmasın. Yapışmış yemek artıklarını temizlemek için tencereyi sıcak suda bekletmeyi unutmayın. Paslanmaz çelik tencereleri temizlerken çizilip özelliklerini kaybetmemeleri için asla çelik pamuğu veya metal bulaşık teli kullanmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?