Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Yanan Tencere Nasıl Temizlenir?

Ömrünüzü yanan tencerelerin diplerini kazıyarak geçirmeyin! Dibi yanan tencere nasıl temizlenir sorusuna cevap arıyorsanız ipucu ve yöntemlerimizi kullanarak inatçı yanık yağ ve yemek artıklarını tencerelerinizden nasıl temizleyebileceğinizi öğrenin!

Güncellenmiş

yastıklar nasıl temizlenir

Tencerenin dibini yakmak sadece acemi aşçıların işi değil. Hepimizin başına gelebilir. Bir anlık dalgınlığımız bile pişirdiğimiz pilavın dibinin tutmasına sebep olup en sevdiğimiz tencereyi mahvedebilir. Bazıları ise böyle durumlarda tencere kötü oldu deyip tencereyi atmayı bile düşünüyor ama paranıza yazık değil mi? Halbuki böyle durumlarda yanan çelik tencere nasıl temizlenir bilseniz tencerenizi boşu boşuna atmazsınız. Bunun ne kadar kolay olduğuna siz de şaşıracaksınız. Sadece bu beş adımı takip ederek yeni gibi bir tencereye sahip olabilirsiniz. Artık pilavın bazen dibini tutturduğunuzu kim bilebilir?

Yanık tencerelerinizi suya batırmak yanık lekelerin gevşeyip temizlenmesini kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte bir de Cif Krem gibi yağ ve yanık yemek artıklarının temizlenmesi için üretilmiş bir ürün kullanırsanız sürtmenize bile gerek kalmadan tencerenizi temizleyebilirsiniz. Dibi yanan çelik tencere nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız veya tencereniz özel başka bir maddeden üretildiyse tencerenizin yıkama talimatlarına da bakmayı unutmayın. Nihayetinde bazı tencereler yapıldıkları materyallerden dolayı daha özel bir bakım gerektirebilir.

Yanan Tencereler Nasıl Temizlenir: 1. İpucu

1. Adım: Sıcak Su Doldurun

Yanık lekeleri ile boğuşmaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey tencerenizi veya tavanızı sıcak suda bekletmektir. Bunun en hızlı ve etkili yolu çaydanlık veya su ısıtıcınızda bir miktar su kaynatıp bunu tencerenin içine yanık alanları kapatana kadar doldurmaktır. Eğer tencereniz derinse ve yanık yerler tencerenin üst kısımlarına kadar geliyorsa iki defa su kaynatmanız gerekebilir. Tencereye sıcak su doldurmak kendiliğinden lekeleri çıkarmayacak ancak tencerenin içine yapışan yanık yemekleri yumuşatarak çıkmalarını kolaylaştıracaktır. Artık suyu döküp bu yumuşamış kirleri çıkarabilirsiniz. Bu yöntemin işinizi ne kadar kolaylaştırdığını bu esnada fark edeceksiniz. İsterseniz tencereye sıcak su doldururken bir miktar da bulaşık deterjanı koyabilirsiniz. Tencere veya tavanıza sıcak su doldurduktan sonra en az bir saat beklerseniz veya gece bırakıp sabah temizlerseniz inatçı kirlerin bile çok rahat çıktığını fark edeceksiniz.

2. Adım: Doğru Ürünleri Kullanın

Yanan tencere ve tavaları temizlerken Cif Krem gibi kaliteli bulaşık deterjanları kullanmak çok önemlidir. Ürünün üzerindeki talimatları takip ettiğinizden emin olun. Tencere veya tavanıza sıcak su doldurduktan sonra suya bir miktar kaliteli bulaşık deter

3. Adım: İnatçı Kirlere Macun Uygulayın

Birinci ve ikinci adımı takip ettiğiniz sürece tencere veya tavanızdaki kirlerin çoğundan kurtulabilirsiniz. Ancak bazı inatçı kirler, özellikle de yanmış yağ üzerine yapışan artıklar hala gözünüze çarpabilir. Bunlardan kurtulmanın püf noktası karbonat ve soğuk suyu karıştırarak hazırlayacağınız macundur. Karbonatı koyulaşıp macun haline gelinceye kadar az miktarda su ile karıştırın. Dikkat edin akışkan hale gelmesin. Bu karışımı yanık artıkların bulunduğu yerlere yapıştırın ve bir iki saat bekletin. Karbonat aynı zamanda ev temizliğinde de çok iyi bir şekilde kullanılabilir. Özellikle de asla çıkmayacağını düşündüğünüz lekeleri çıkarma konusunda çok başarılıdır.

4. Adım: Ovalayın ve Silin

Eğer yanık tava ve tencereler nasıl temizlenir öğrenmek istiyorsanız, unutmamanız gereken çok önemli bir konu var: Yanık tencereyi asla çelik pamuğu veya metal bulaşık teli ile sürtmeyin. Hatta tavanızın yanında bunların adını bile anmayın ki tadı kaçmasın! Paslanmaz çelik tencerelerin en büyük düşmanı çelik pamuğu ve metal bulaşık telleridir. Dolayısıyla tencere veya tavanıza karbonat macununu sürdükten sonra inatçı lekeleri çıkarmak için yumuşak bir sünger veya bez kullanmanız daha iyi olacaktır. Nihayetinde bu macunun da aşındırıcı özelliği olduğundan tencerenizi daha fazla yormak istemezsiniz. Ovma tellerini eski ve atmayı düşündüğünüz tencerelerinizde kullanmanız daha doğru olacaktır. Sürtmek kalan yanık lekelerinden kurtulmak için en hızlı yöntemdir ancak bulaşıkları sürtmek yerine narince silmeyi tercih ederseniz bulaşıklarınızı çizmez, özellikle de paslanmaz çelik tava ve tencerelerinize daha iyi bakmış olursunuz.

5. Adım: Her Zamanki gibi Durulayın

Dibi yanan tencereler nasıl temizlenir sorusunun cevabı budur. Ancak son adım olan durulamayı da bu cevaba ekleyebilirsiniz. Eğer lekeleri çıkardıktan sonra tencerenizi bulaşık makinesine koyacaksanız buna bile gerek yok. Aksi halde son bir kez daha durulayın ki tencerenizi sökülmüş kirlerden ve diğer artıklardan tamamıyla arındırın.

  • Tencere veya tavanızı temizlerken bulaşık eldiveni giyin ki elleriniz tahriş olmasın.
  • Yapışmış yemek artıklarını temizlemek için tencereyi sıcak suda bekletin.
  • Paslanmaz çelik tencereleri temizlerken asla çelik pamuğu veya metal bulaşık teli kullanmayın ki tencereniz çizilip bozulmasın.
  • Aslen yayınlandı