5 Adımda French Press Nasıl Temizlenir?

Kahve demlemenin en kolay yolu french press kullanmaktan geçiyor. Peki, french press nasıl temizlenir? French press temizlemek kolay mıdır? 5 adımda kolay french press temizliği için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
French press

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kahve tüketiminin artmasıyla evlere yayılan french press’ler kahveyi kısa sürede ve kolayca demlemenize yardımcı oluyor. Boyutlarına göre iki ila sekiz fincan kahve çıkarabilen french press’ler, diğer kahve demleme ürünlerine kıyasla çok daha kolay da temizlenebiliyor. Düzenli olarak temizlenmeyen french press’lerde ise kahve artıkları tortulara dönüşerek yapılan kahvenin tadını bozuyor/acılaştırıyor. Peki, french press temizliği nasıl yapılır? French press kolay temizlenir mi? French press’teki sarı lekeler nasıl çıkarılır? French press temizliği hakkında detaylı bilgi için okumaya devam edin.

İşte, 5 adımda kolay french press temizliği:

1. Kahve telvesinden arındırın.

French press’i dikkatlice parçalarına ayırın ve kahve telvesini varsa komposta, kompostunuz yoksa çöpe boşaltın. Kahve telvesini lavaboya dökmekten kaçının, boruları tıkayabileceğini unutmayın. Zemine yapışan kahve telvelerini silikon bir spatula ile kazıyın. Bu aşamada camı çizebilecek, kırılmasına neden olabilecek çatal, kaşık ya da aşındırıcı tahta materyaller kullanmaktan kaçının.

2. Ilık su ile yıkayın.

Zemin ve filtredeki kahve tortularından tamamen kurtulmak için ılık su ile yıkayın.

3. Sıcak su ve deterjan ile hijyenik temizlik yapın.

French press’in parçalarını tekrar birleştirin. French press sürahisinin içine sıcak su ve birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın. Kahvenizi presliyormuş gibi pistonu aşağı yukarı birkaç kez hareket ettirin. Piston yukarıdayken bu şekilde 5 dakika bekletin ve kahve lekelerinin çıkmasına izin verin.

4. Durulayın.

French press’in içindeki sabunlu suyu boşaltın. Tekrar parçalara ayırın ve her bir parçayı tek tek durulayın. Eğer yeterinde durulanmadığını düşünüyorsanız -özellikle filtrenin- sıcak su doldurduğunuz bir kovanın içinde bekletin ve ılık suyla durulayın.

5. Kurutun.

French press’in tüm parçalarını kuruması için bulaşıklığa ya da temiz kuru bir bezin üzerine yerleştirin. Tamamen kurumadan parçaları birleştirip kaldırmaktan kaçının.

Eğer temizlik sonrası French press’inizi hemen kullanacaksanız tüy bırakmayan bir bezle dikkatlice silebilirsiniz.

Derinlemesine French Press Temizliği Nasıl Yapılır?

French press’inizi uzun zamandır kullanıyorsunuz, her kullanım sonrası temizliğini yapıyorsunuz ancak yine de lekelenmeler mi oluşmaya başladı? Genel temizlikte çıkmayan sarı lekeler oluşmuşsa ve kahve tortularını çıkaramadığınızdan şüpheleniyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Sirke ile temizleyin.

French press’inizi her kullanımdan sonra temizliyor olsanız da bazen derinlemesine temizlik yapmak, french press’inizin uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bir kovanın içine yarım çay bardağı beyaz sirke ekleyin ve kalanını sıcak su ile doldurun. Parçalara ayırdığınız French press’i bu suya daldırın ve gece boyunca bekletin.

2. Kabartma tozu kullanarak lekeleri çıkarın.

French press’in içinde, kenarlarında yer edinen sarı kahve lekeleri için kabartma tozunu su ile macun kıvamına getirin ve lekeler kaybolana dek nazikçe ovalamaya devam edin.

3. Yıkayın, durulayın ve kurulayın.

Yukarıda sıraladığımız kolay temizlik yöntemleri ile yıkayın ve durulayın. Havadar bir alanda, tüm parçaları sererek kurutun. Tam olarak kurumadan parçaları birleştirmekten kaçının.

French Press parçalarını tamamen kurumadan birleştirir ve bu şekilde saklarsanız küf oluşumuna ve paslanmaz çelik bileşenlerinin oksitlenmesine sebebiyet verebilirsiniz. Her kullanım sonrası temizleyin, kuruduğundan emin olduktan sonra birleştirin ve kuru bir alanda muhafaza edin.

Artık French press’inizi nasıl temizleyeceğinizi biliyorsunuz. Siz de bu adımları uygulayın, kahvenizin tadından ödün vermeyin!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Doğrama Tahtası Nasıl Temizlenir?

  Doğrama tahtası mutfakların vazgeçilmezidir. Sebze, et, ekmek kesmek gibi birçok konuda da vazgeçilmez gereçlerimizdendir. Bu kadar farklı türde gıda için kullanılınca ister istemez ekmek tahtası nasıl temizlenir sorusu kafamızda yer ediniyor. Bu soruyu sormakta haklısınız; çünkü mutfaktaki bazı araç gereçler, temiz olduğunu düşünsek de tahmin ettiğimizden çok daha fazla mikrop ve bakteri barındırabilir. Sık sık kullandığımız doğrama tahtaları ise oldukça yoğun mikrop barındıran gereçlerdendir. Farklı materyallerden üretilen tahtaların kimileri yıkama biçimine göre yıpranabilir ya da deterjan kokusu bırakabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamanız için farklı materyallerden üretilmiş doğrama tahtası nasıl temizlenir cevabını verelim.

  1. 1

   Ahşap kesme tahtası nasıl temizlenir?

   Ahşabın hassas yapısı ve koku bırakması dolayısıyla siz de ahşap kesme tahtası nasıl temizlenir diye soranlardan mısınız? Ahşap kesme tahtası temizliği öncelikle bulaşık süngeri veya temizleme fırçası ile başlamalıdır. Doğrama tahtası üzerine yapışmış gıda artıklarını bulaşık fırçası ile güzelce temizleyin. Ardından doğrama tahtanızı su ile nemlendirin. Nemli bulaşık süngerinize az miktarda bulaşık deterjanı dökün ve tahtanızın üzerinde süngeri gezdirin. Tahtanızın temizlendiğinden emin olduktan sonra suyun altında durulayın. Doğrama tahtanızı duruladıktan sonra kuru bir bez ile kurulamayı tercih edebilirsiniz.

  2. 2

   Plastik doğrama tahtası nasıl temizlenir?

   Plastik doğrama tahtaları genellikle beyaz renkte olan polietilen malzemeden üretilir. Ancak plastik doğrama tahtaları tıpkı ahşap doğrama tahtaları gibi çabuk aşınır veya çizilir. Bu da tahtanın çizik kısımlarında daha fazla bakteri birikebileceği anlamına gelir. Dolayısıyla herkes plastik doğrama tahtası nasıl temizlenir diye araştırmaya girer. Polietilen kesim tahtası nasıl temizlenir sorusunun cevabı, bulaşık makinesinde yıkamak değildir. Plastik, sıcak su ile buluştuğunda yapısı bozulur ve bakteri veya mikrop üretmeye elverişli hale gelir. Bu yüzden plastik kesme tahtanızı elde yıkamak sağlığınız için daha uygundur. Plastik kesme tahtanızı günlük kullanımda bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Ancak arada yoğun temizlik yapmanız gerekir. Böyle durumlarda 3 kaşık karbonat, 1 kaşık hidrojen peroksit ve 1 kaşık bulaşık deterjanını karıştırın. Bu karışımı doğrama tahtanızın üzerine homojen bir şekilde yayın. 3-4 saat bekledikten sonra doğrama tahtanızı durulayıp kurulayın.

  3. 3

   Bambu tahtalar nasıl temizlenir?

   Bambu ile ahşap her zaman karıştırılır. Öncelikle belirtmek gerekir ki bambu, bir ahşap türü değildir. Bambu esasen oldukça dayanıklı bir ottur. Bambu kesme tahtaları ahşap kesme tahtalarına göre daha uzun ömürlü ve hijyeniktir. Bambu tahtaların çizilmesi veya deforme olması daha zordur. Bambu tahtalar nasıl temizlenir sorusunun cevabı ahşap ile benzerlik gösterse de yıkama suyu sıcaklığı farklıdır ve kullanılan bez türü de farklı olmalıdır. Bambu kesme tahtası nasıl temizlenir sorusunun cevabı çizmeyen ve yıpratmayan mikrofiber bir bez kullanmaktan geçiyor. Bulaşık deterjanı ve mikrofiber bez ile bambu kesme tahtası temizliği yaptıktan sonra kesme tahtanızı sıcak suyun altında durulayın ve mutlaka kurulayın. Bambu temizliği ile ilgili detaylı bilgi için yazımızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?