Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Elde Bulaşık Yıkamanın Püf Noktaları

Elde bulaşık yıkama bu ipuçları ile daha kolay ve daha hızlı.

Güncellenmiş

Reklam
Elde Bulaşık nasıl yıkanır

Ailemiz ve arkadaşlarımızla bol sohbetli, güzel bir yemeğin tadına doyum olmaz. Fakat ardından bulaşıklarla uğraşmak da kaçınılmazdır. Elde bulaşık yıkama kimsenin favori ev işi olmasa da bazen mecburi hale gelir. Özellikle de bulaşık makinesinde yıkanamayan hassas kristaller, tahta saplı bıçaklar veya kesme tahtaları söz konusuysa.  

İşte bulaşık nasıl yıkanır dediğinizde, en iyi sonuçları almanız için elde bulaşık yıkamanın püf noktaları!

İnatçı yağ lekeleriyle savaşırken cildinize karşı nazik olacak bir bulaşık deterjanı seçmeye özen gösterin. Böylece hassasiyet problemlerini ortadan kaldırmış olursunuz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Elde bulaşık yıkama için doğru ürünleri bulun

Dolabınızda deneyip beğenmediğiniz, yarısı dolu bulaşık deterjanları mı birikti? İşe yaramadığını düşündüğünüz tüm temizlik malzemelerinden kurtulun. Bu ürünleri geri dönüşüme gönderirseniz çevre için de güzel bir şey yapmış olursunuz.

Elde bulaşık yıkama işlemi için önce piyasadaki onlarca seçenek arasından doğru deterjanı bulmanız çok önemlidir. Bu noktada unutmamanız gereken şey seçeceğiniz bulaşık deterjanının bulaşıklar üzerinde etkiliyken cildinize karşı hassas olmasıdır. İkinci olarak tabaklarınızdaki yağ kalıntılarını tamamen çıkarma özelliğine sahip bir deterjan seçmeye dikkat edin.

Bulaşıklarınız hep ışıl ışıl olsun

Elde bulaşık yıkamanın püf noktaları arasında doğru deterjanı seçmek kadar önemli başka konular da var. Tabaklarınızı, cam eşyalarınızı ve çatal bıçak takımlarınızı tertemiz tutmak için pek çok insanın uyguladığı bu birbirinden kolay yöntemleri siz de deneyebilirsiniz.

  • Temizlik denince akla gelen konulardan biri de bulaşıklar kaç derecede yıkanmalı sorusudur. Bulaşıklarınızı her zaman sıcak suyla yıkamanız gerekir. Eğer musluğunuzdan yeterli sıcaklıkta su gelmiyorsa bir kettle yardımıyla ısıttığınız suyu kullanabilirsiniz. Suyu elinizi yakacak kadar ısıtmayın ancak soğuk veya ılık olmamasına da dikkat edin. Sıcak su yağların daha kolay çözülmesine ve bakteri oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Özellikle çiğ et veya balık keserken kullandığınız eşyaların mutlaka sıcak suyla yıkanmaları gerekir!
  • Tencere ve tavalardaki zorlu lekelerde bir miktar kabartma tozu harika sonuçlar verir. Yıkamadan önce lekenin üzerine kabartma tozu-su karışımını sürün ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra bulaşığı yıkadığınızda lekenin kolayca çıktığını göreceksiniz.
  • Cam eşyaları yıkarken bulaşık deterjanınız beyaz lekelere ve buğulu bir görünüme yol açabilir. Deterjanın tamamen çıktığından emin olmak için cam bulaşıklarınızı önce sirkeye batırın, sonra da suyla durulayın.
  • Eğer fincanlarınızın ve kupalarınızın ağız bölgesinde kahve veya çay lekeleri görüyorsanız bu lekeleri önce bir parça limonla silin, ardından her zamanki gibi yıkayın. Limondaki doğal asit bu tip lekelerin kolayca çıkmasına yardımcı olacaktır.

Elde bulaşık yıkama bu adımları uyguladığınız sürece oldukça kolay ve sorunsuz bir işlemdir. Siz de artık tüm lekeleri kolayca çıkarabilir, mutfak eşyalarınızı her zaman ışıl ışıl kullanabilirsiniz.    

  • Yağ lekelerini çıkarabilmek için bulaşık yıkarken mutlaka sıcak su kullanın.
  • Pişirme kaplarınızdaki zorlu lekelerin üzerine kabartma tozu ve su karışımı koyarak yıkamadan önce 30 dakika bekletin.
  • Fincanlardaki çay ve kahve lekelerini yıkamadan önce limon ile silin.
  • Bulaşık süngerinizi temiz ve hijyenik olması için düzenli olarak değiştirin. 
  • Aslen yayınlandı