Cam Temizleme Rehberi

Bardaklarınız eskisi gibi parlamıyor mu? Kavanoz etiketi nasıl çıkarılır mı diyorsunuz? Sizin için hazırladığımız cam temizleme rehberimizi okuyun ve cam temizliği ipuçlarını keşfedin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bakliyat kavanozları

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Güzel ve parlak cam süs eşyalar odalara ışık katar. Ancak zamanla sert su ve sabun cam ürünlerin parlaklığını azaltıp bulanık bir görüntüye neden olabilir. Şanslısınız ki, bu lekeleri çıkarmak ve cam eşyalarınıza yapışan etiketlerden kurtulmak mümkün. Cam temizliği nasıl yapılır, yağlı cam nasıl temizlenir, kavanoz etiketi nasıl çıkarılır merak ediyorsanız, cam eşyalarınızı eski parlaklığına kavuşturmak için cam temizleme önerilerimize kulak verin.

Bardak ve cam eşyaları temizlemenin en ideal yolu az bir miktar bulaşık deterjanı ve sıcak su ile elde yıkamaktır. Cam eşyalarınızın çizilmemesi için onları yumuşak bir bezle kurulayın ve deterjan kullanmadan önce ürünün kullanım talimatlarını okuyun.

Cam Nasıl Temizlenir?

Günlük cam temizliği yaparken kirleri çıkarmak ve leke oluşumunu önlemek için doğru teknikler kullanarak cam eşyalarınızı koruyabilirsiniz.

 • Bardakları elle temizleyin. Özellikle pahalı şarap kadehleri, el yapımı kristal bardaklar çizilmemeleri ve zarar görmemeleri için mümkünse elde yıkanmalıdır. Bulaşık makinelerinde kullanılan deterjanlar, cam üzerinde bir tabaka oluşturarak cam eşyalarınızın lekelenmesine sebep olabilir.

 • Cam yıkarken kullandığınız yöntem önemlidir. Cam eşya ve bardakları elde yıkarken az bir miktar bulaşık deterjanı ve sıcak su kullanarak günlük kirlerden kurtulabilirsiniz. Bardakları hemen durulayın ve ağzı aşağı bakacak şekilde temiz bir mutfak bezinin üstünde kurumaya bırakın. Eğer bardaklarınızı kurulamanız gerekiyorsa, mikrofiber bez gibi iplik bırakmayan materyalleri tercih edin.

Cam Lekeleri Nasıl Çıkar?

Sert suyun oluşturduğu izler, kahve ve şarap lekesi gibi organik lekeleri çıkarmak için aynı yöntemi izleyebilirsiniz. Cam lekeleri nasıl çıkar, camdaki yağ lekesi nasıl çıkar merak ediyor olabilirsiniz. Kabartma tozu, limon suyu ve sirke gibi her evde bulunan ürünler cam eşyalardaki lekeleri etkili bir biçimde çıkarır. Ayrıca cam ve aynalarda kullanılan cam temizleme ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Bulanıklaşmış ve lekeli cam eşyalar şu şekilde temizlenir:

 • Kabartma tozu ve yumuşak uçlu bir fırça kullanarak (eski bir dış fırçası olabilir) lekeli bölgeleri fırçalayın.

 • Bir ölçek arı su ve bir ölçek sirkeyi karıştırarak bulanıklaşmış cam eşyalarınızı bu karışımın içinde 12 saat bekletin ve daha sonra kendi kendine kurumaya bırakın.

 • Ayrıca temiz bir beze birkaç yemek kaşığı sirke ya da cam temizleyici dökerek cam eşyalarınızı silebilir ve daha sonra her zamanki gibi durulayabilirsiniz.

Musluktan bardağa su dolduran kadın

Özellikle pahalı şarap kadehleri ve el yapımı kristal objeler gibi cam eşyaları temizlerken bulaşık makinesi kullanmaktan kaçının. Pencereleriniz için ise Vim Silikonlu Sprey gibi etkili bir cam temizleyici sizin için doğru çözüm olabilir. Ayrıca bunu ayna temizliğinde de kullanabilirsiniz.

Şişe ve Kavanozlardaki Etiket Yapışkanı Nasıl Çıkar?

Bardak, şişe ve kavanozlardaki etiketleri çıkarmak bazen zor olabilir. Kavanoz etiketini çıkarmak için ayçiçek yağı gibi bir yağla ya da aseton gibi alkol bazlı bir ürünle çıkarmayı deneyebilirsiniz. Hala çıkmıyorlarsa özel yapıştırıcı ya da etiket çıkarıcı ürünler kullanabilirsiniz.

 1. 1

  Etiketli bardak ya da kavanozu sıcak suda su soğuyana kadar bekletin.

 2. 2

  Eğer etiket su bazlı bir yapıştırıcıyla yapıştırıldıysa kolaylıkla çıkacaktır. Eğer çıkmıyorsa, bir beze yukarıda bahsettiğimiz yağ ya da alkol bazlı bir temizleyici dökerek etiketin üzerine bastırın. Etiketin sıvıyı tamamen emdiğinden emin olun.

 3. 3

  On dakika sonra etiketi bezle ovarak çıkarın.

 4. 4

  Çıkmayan yapışkan izleri için bardağı ya da kavanozu gece boyunca sirke ya da yağ içinde beklettikten sonra özel cam temizleyici kullanarak çıkarabilirsiniz.

 5. 5

  Son olarak bardağı bulaşık deterjanıyla yıkayın ve kurumaya bırakın.

Her zamanki gibi temizlik ürünleri kullanırken koruyucu giysiler giymeye ve temizliği iyi havalanan odalarda yapmaya özen gösterin. Böylece cam temizlemek kolay ve sorunsuz olacaktır!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?