Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Gider ve Buzdolabı Nasıl Temizlenir ve Dezenfekte Edilir?

Buzdolabı temizlerken dikkat edilmesi gereken noktalar.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Buzdolabı temizliği

TemizSözlük Öneriyor: Buzdolabının içini kokusuz tutmak için gıdaları birbirinden ayrı saklamak ve raflara akıllıca yerleştirmek etkili olacaktır. Dolabın içinde açık bir kapta kabartma tozu, çekilmiş kahve ya da yulaf bulundurmak günlük kokuları emebilir.

Buzdolabını düzenli temizlememek, yemekleri doğru bir şekilde saklamamak ve bozulan yiyecekleri atmamak zamanla kötü kokulara sebep olabilir. Dolabınızın daima temiz ol-duğundan emin olarak kötü koku oluşumunu engelleyebilirsiniz. Buzdolabına ağzı açık olarak konan, dökülen ya da dolabın bir köşesinde unutulan gıdalar sağlık için tehdit oluşturduğu gibi aynı zamanda buzdolabınızda kurtulması güç kokular da bırakır. Bu an-lamda buzdolabı temizliğinde dikkat edilmesi gereken gıdaların başında çiğ et, balık, peynir, sarımsaklı yiyecekler ve kavun gibi kokulu meyveler gelir.

Kötü kokmayan bir buzdolabına sahip olmanın ilk adımı bu kokuların oluşumunu engel-lemektir. Hoş olmayan kokuların oluşumunu önlemenin yolu ise gıdaları doğru bir şekil-de saklamaktan geçer. Buzdolabı içi nasıl temizlenir, buzdolabı kokusu nasıl geçer, buz-dolabı nasıl dezenfekte edilir gibi soruları sizin için cevapladık.

Yiyecekler Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

 • Düzen Yiyeceklerinizi dolaba doğru ve düzenli bir şekilde yerleştirin. Sulu yemekler gibi dökülebilir gıdaları raf ve bölmelere dökülmeyecek şekilde koyun.

 • Sızdırmayan kaplar Et, balık ve peynir gibi besinleri içerdikleri sıvı akmayacak şekilde derin ve kapaklı saklama kaplarında saklayın.

 • Buzdolabı poşeti Sarımsak ve ton balığı gibi kokulu şeyler içeren gıdalar için sıkı kapatılmış buzdolabı poşetleri kullanın. Dondurucudan çıkarılan etler çözülmeleri için buzdolabına kon-duğunda ortaya çıkan sıvı buzdolabına akabilir. Uzun süreli elektrik kesintilerinde dondurucu bölmesinde bulunan etler eriyince de böyle bir problemle karşılaşabilir-siniz. O yüzden et ve balık gibi gıdaları dondurmadan önce sıkı kapaklı kutulara ko-yun ve düz duracak şekilde yerleştirmeye özen gösterin.

Reklam

Buzdolabı Kokusu Neden Olur?

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Buzdolabınız yiyecek ve içecekleri taze tutmak gibi zor bir görevi başarıyla üstlense bile, yeterince uzun sürede her türlü gıda bozularak dolapta hiç hoş olmayan bir kokunun or-taya çıkmasına sebep olabilir. Bazen büyük bir hevesle yaptığımız sağlıklı beslenme pla-nından vazgeçince dolapta unutulan sebzeler, bazen de günlük hayatın temposu içinde nasıl 1 haftalık olduğunu anlamadığımız etler bu kokunun sorumlusu olabilir. Ancak çok da nadir yapılmaması gereken detaylı bir buzdolabı temizliği ve birtakım önlemler buz-dolabı kokusu nasıl geçer, sorusundan sizi kurtaracaktır.

Buzdolabı İçi Nasıl Temizlenir?

Bazen yiyeceklerinizi ne kadar doğru saklarsanız saklayın, ağzı sıkı kapanmamış bir sakla-ma kabından buzdolabınıza yemek dökülebilir. Ya da dolabın derinliklerinde unuttuğu-nuz bir parça tavuk bozularak buzdolabınızı kötü kokutabilir. Eğer buzdolabınızdan hoş olmayan kokular yükseliyorsa, doğru yere geldiniz. Buzdolabı içi neyle temizlenir diye merak ediyorsanız, buzdolabı temizleme için ihtiyaç duyduğunuz püf noktalarını sizler için derledik.

Öncelikle buzdolabının içindekileri boşaltırken son kullanma tarihi geçmiş veya normal kokmayan her şeyi atın. Tüm raf ve bölmeleri inceleyerek kötü kokunun kaynağını bulun. Koku, bozulmuş bir şeyden geliyorsa çöpe atın.

Eğer dolabınıza bir şey dökülmüşse, ilk olarak bıçak gibi bir cisimle lekenin fazlasını alın. Dökülen yemek artığı kurumuşsa önce ıslak bir süngerle yumuşatın. Yemek dökülen böl-geye Cif Limon Kokulu Krem gibi kaliteli bir temizleyici dökün. Buzdolabı neyle silinir, diyecek olursanız temiz bir sünger ya da mutfak bezi işinizi görecektir. Lekeyi dairesel hareketler kullanarak ovun ancak bu işlemi uygulamadan önce kullandığınız ürünün kul-lanım talimatlarına göz atmayı unutmayın.

Buzdolabının içini sabunlu suyla da temizleyebilirsiniz. Daha sonrasında ise bu işlemi te-miz suyla durulayarak tamamlayın, kolaylık olması açısından buzdolabının sökülebilen parçalarını çıkararak su ve sabunla güzel bir şekilde yıkayabilirsiniz. Özellikle, sebzelikler-de çürümüş sebze ya da meyve varsa sebzelikleri çıkarıp yıkamanızı tavsiye ederiz. Elbet-te, bunları yapmadan önce dolabınızın fişini çekmeyi unutmayın.

Buzdolabı içi temizleme sürecine dair bir püf nokta: Sebzeliklerin tabanına kağıt havlu sererseniz bir sonraki buzdolabı temizliği sırasında işiniz daha kolay olacaktır.

Buzdolabında gerçek hijyen sağlamak için sık aralıklarla yapılan detaylı bir temizlik tek geçerli yöntemdir. Bu temizlik sırasında Cif Limon Kokulu Krem gibi ferah koku veren bir ürün kullanarak dolabınızın hoş bir şekilde kokmasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Geçer?

Buzdolabındaki bazı kokular diğerlerinden daha inatçıdır. Bu durumda genel bir temizlik-ten sonra dolabınızı birkaç günlüğüne havalandırmanız ya da içinde koku emici bir ürün bulundurmanız buzdolabı kokusunu ne giderir sorusunu cevaplayacaktır. Buzdolabındaki kokuyu emecek yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Kabartma tozu Geniş bir tepsiye kabartma tozu dökün ve dolabın içine yerleştirin. Koku geçene ka-dar bekleyin.

 • Yulaf Yulaf da kabartma tozu ile benzer şekilde kullanılabilir. Etkisini daha hızlı göstermesi için geniş yüzeyli bir kaba yulaf koyun ve buzdolabında bekletin.

 • Çekilmiş kahve Çekilmiş kahveyi bir ya da birkaç kaba koyarak buzdolabının çeşitli katlarına yerleşti-rebilirsiniz.

 • Gazete kağıdı Gazete kağıdı da kötü kokuları emer. Bolca gazeteyi buruşturup buzdolabına doldu-run ve kokunun geçmesini bekleyin.

Tüm bu yöntemlerin etkilerini göstermesi birkaç günü bulabilir. Sonrasında ise kokudan arındırılmış buzdolabınızı Cif Limon Kokulu Krem gibi bir ürünle temizleyerek ferah bir şekilde kokmasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabı kokusunu gidermek için ihtiyacınız olan derinlemesine temizlik ve koku ger-çekten inatçıysa birkaç günlük süredir. Koku emici kabartma tozu gibi bir ürünü normal zamanlarda da açık bir kaba koyarak buzdolabınızın içinde barındırabilirsiniz. Ancak dola-bınızdaki koku, burnunuza vereceği rahatsızlıktan daha önemli risklere işaret etmektedir. Yanlışlıkla bile olsa bozulmuş veya bozulmakta olan bir gıda tüketmemek için sık sık alış-veriş yaparak taze ürünlerle beslenmeye ve gıdaları saklarken bilinçli olmaya özen göste-rin.

Buzdolabınızda kötü koku oluşmaması ve yiyeceklerinizi sağlıklı bir şekilde saklamak için dolabınızın tüm raf ve bölmelerini ayda bir gözden geçirin. Varsa bozulan gıdaları atın. Dolap raflarına, sebzeliklere, arka ve yan duvarlara dökülen besin artıklarını temizleyin.

Buzdolabı Nasıl Temiz Kalır?

Taze tüketilmesi gereken ve çabuk bozulan sebze gibi gıdaları en alttaki çekmecelere koymak onları orada unutma riskinizi artırır. Üst raflar gibi daha görünür kısımlarda bulundurun. Hava geçirmeyen saklama kapları kullanırsanız gıdaların bozulmaları veya bir-birlerinin bozulmasını hızlandıracak etki yapmaları zorlaşır.

Son olarak, buzdolabını tekrar yerleştirirken kötü kokuya karşı bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin çabuk bozulan yumurta ve süt gibi ürünleri buzdolabının kapağına koymayın. Burası dolabın en çok açılan kısmı olduğundan en sık ısınan bölümüdür. Sebzeleri birbirlerinden ayrı şekilde saklamak ömürlerini uzatır çünkü beraberken birbirilerinin bozulmasını hızlandıracak gazlar üretirler. Sebzeleri dolaba ıslak koymak da bozulmalarını hızlandırabilir. Bunun için ürünlerinizi yerleştirirken kuru olmasına özen gösterin.

Derin dondurucu temizliği ile ilgili püf noktalarını öğrenerek buzdolabınızın dondurucu kısmını ve derin dondurucunuzu da temizleyebilirsiniz.

Bunları unutmayın

 • Buzdolabında oluşan kokuyu gidermek için karbonat, kahve, yulaf gibi doğal ürün-ler kullanabilirsiniz.

 • Buzdolabınızda son kullanma tarihi geçmiş, kullanmadığınız ürünleri sık sık boşal-tın.

 • Sızdırmaz kaplar ve buzdolabı poşetleri kullanın.

 • Buzdolabınızın sebzelik kısmının altına kağıt havlu yerleştirerek kullanın.

 • Dolabınızın kulplarını ve dış yüzeyini sık sık temizlemeyi ihmal etmeyin.

Aslen yayınlandı