Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Buzdolabı Temizliği

Buzdolabı nasıl temizlenmeli? Buzdolabı temizliği ile ilgili hızlı ve pratik yöntemler için burayı okumalısınız!

Güncellenmiş

buzdolabı nasıl temizlenir

Buzdolabına ağzı açık olarak konan, dökülen ya da dolabın bir köşesinde unutulan gıdalar sağlık için tehdit oluşturduğu gibi aynı zamanda buzdolabınızda kurtulması güç kokular da bırakır. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken gıdaların başında çiğ et ve balık, peynir, sarımsaklı yiyecekler ve kavun gibi kokulu meyveler gelir.

Kötü kokmayan bir buzdolabına sahip olmanın ilk adımı bu kokuların oluşumunu engellemektir. Hoş olmayan kokuların oluşumunu önlemenin yolu ise gıdaları doğru bir şekilde saklamaktan geçer.

Yiyecekler buzdolabında nasıl saklanmalı?

 • Yiyeceklerinizi dolaba doğru ve düzenli bir şekilde yerleştirin. Sulu yemekler gibi dökülebilir gıdaları raf ve bölmelere dökülmeyecek şekilde koyun. Et, balık, peynir gibi besinleri içerdikleri sıvı akmayacak şekilde derin ve kapaklı saklama kaplarında saklayın. Sarımsak, ton balığı gibi kokulu şeyler içeren gıdalar için sıkı kapatılmış buzdolabı poşetleri kullanın.
 • Dondurucudan çıkarılan etler çözülmeleri için buzdolabına konduğunda ortaya çıkan sıvı buzdolabına akabilir. Uzun süreli elektrik kesintilerinde dondurucu bölmesinde bulunan etler eriyince de böyle bir problemle karşılaşabilirsiniz. O yüzden et ve balık gibi gıdaları dondurmadan önce sıkı kapaklı kutulara koyun ve düz duracak şekilde yerleştirmeye özen gösterin.
 • Et ve balık gibi bozulabilecek besinleri buzdolabında uzun süre çiğ olarak bekletmeyin.
 • Çiğ et ürünleri, yumurta, sebze ve meyveler bakteri ya da mikrop taşıyor olabilir. Bunları pişmiş gıdalarla temas etmeyecek şekilde yerleştirin.

Buzdolabı nasıl temizlenmeli?

Bazen yiyeceklerinizi ne kadar doğru saklarsanız saklayın, ağzı sıkı kapanmamış bir saklama kabından buzdolabınıza yemek dökülebilir. Ya da dolabın derinliklerinde unuttuğunuz bir parça tavuk bozularak buzdolabınızı kötü kokutabilir.

Eğer buzdolabınızdan hoş olmayan kokular yükseliyorsa, doğru yere geldiniz. Buzdolabı temizlemenin püf noktalarını sizler için adım adım yazdık.

 • Tüm raf ve bölmeleri inceleyerek kötü kokunun kaynağını bulun. Koku bozulmuş bir şeyden geliyorsa çöpe atın.
 • Eğer dolabınıza bir şey dökülmüşse, ilk olarak bıçak gibi bir cisimle lekenin fazlasını alın. Dökülen yemek artığı kurumuşsa önce ıslak bir süngerle yumuşatın.
 • Yemek dökülen bölgeye Cif Limon Kokulu Krem gibi kaliteli bir temizleyici dökün. Temiz bir sünger ya da mutfak bezi ile dairesel hareketler kullanarak ovun. Bu işlemi uygulamadan önce kullandığınız ürünün kullanım talimatlarına göz atın.
 • Tüm dolabın içini sabunlu suyla yıkayın. Daha sonra temiz suyla durulayın. Bunları yapmadan önce dolabınızın fişini çekmeyi unutmayın.
 • Sebzeliklerde çürümüş sebze ya da meyve varsa sebzelikleri çıkarın ve bulaşık deterjanı ile güzelce yıkayın. Kuruduktan sonra yerlerine geri takın. Sebzeliklerin tabanına kağıt havlu sererseniz bir sonraki buzdolabı temizliğinde işiniz daha kolay olacaktır.

Bizden tavsiye: Buzdolabınızda kötü koku oluşmaması ve yiyeceklerinizi sağlıklı bir şekilde saklamak için dolabınızın tüm raf ve bölmelerini ayda bir gözden geçirin. Varsa bozulan gıdaları atın. Dolap raflarına, sebzeliklere, arka ve yan duvarlara dökülen besin artıklarını temizleyin.

 • Buzdolabında kötü koku oluşumunu önlemek için yiyecekleri ağzı kapalı saklama kaplarıyla, düz duracak şekilde dolabınıza yerleştirin. Et ve balık gibi gıdaları dondururken de mutlaka saklama kabı kullanın.
 • Bozulabilecek besinleri uzun süre buzdolabında bekletmeyin. Çiğ et ve yumurta gibi gıdaları diğer besinlere değmeyecek şekilde saklayın.
 • Buzdolabınızdan hoş olmayan kokular geliyorsa kokunun kaynağını bulun. Bozulmuş bir besinse çöpe atın.
 • Buzdolabındaki yiyecek kalıntılarını temizlemek için Cif Limon Kokulu Krem gibi kaliteli bir ürün kullanın. Bu tür ürünleri kullanmadan önce mutlaka kullanım talimatlarını gözden geçirin.
 • Reklam

  Domestos virüs ve bakterileri öldürür

  Aslen yayınlandı