Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabı nasıl temizlenmeli? Buzdolabı temizliği ile ilgili hızlı ve pratik yöntemler için burayı okumalısınız!

Güncellenmiş

Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabına ağzı açık olarak konan, dökülen ya da dolabın bir köşesinde unutulan gıdalar sağlık için tehdit oluşturduğu gibi aynı zamanda buzdolabınızda kurtulması güç kokular da bırakır. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken gıdaların başında çiğ et, balık, peynir, sarımsaklı yiyecekler ve kavun gibi kokulu meyveler gelir.

Kötü kokmayan bir buzdolabına sahip olmanın ilk adımı bu kokuların oluşumunu engellemektir. Hoş olmayan kokuların oluşumunu önlemenin yolu ise gıdaları doğru bir şekilde saklamaktan geçer.

Buzdolabınızda kötü koku oluşmaması ve yiyeceklerinizi sağlıklı bir şekilde saklamak için dolabınızın tüm raf ve bölmelerini ayda bir gözden geçirin. Varsa bozulan gıdaları atın. Dolap raflarına, sebzeliklere, arka ve yan duvarlara dökülen besin artıklarını temizleyin.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Yiyecekler Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Yiyeceklerinizi dolaba doğru ve düzenli bir şekilde yerleştirin. Sulu yemekler gibi dökülebilir gıdaları raf ve bölmelere dökülmeyecek şekilde koyun. Et, balık, peynir gibi besinleri içerdikleri sıvı akmayacak şekilde derin ve kapaklı saklama kaplarında saklayın.

Sarımsak, ton balığı gibi kokulu şeyler içeren gıdalar için sıkı kapatılmış buzdolabı poşetleri kullanın. Dondurucudan çıkarılan etler çözülmeleri için buzdolabına konduğunda ortaya çıkan sıvı buzdolabına akabilir. Uzun süreli elektrik kesintilerinde dondurucu bölmesinde bulunan etler eriyince de böyle bir problemle karşılaşabilirsiniz. O yüzden et ve balık gibi gıdaları dondurmadan önce sıkı kapaklı kutulara koyun ve düz duracak şekilde yerleştirmeye özen gösterin.

Et ve balık gibi bozulabilecek besinleri buzdolabında uzun süre çiğ olarak bekletmeme ye de özen gösterin. Çiğ et ürünleri, yumurta, sebze ve meyveler bakteri ya da mikrop taşıyor olabilir. Bunları pişmiş gıdalarla temas etmeyecek şekilde yerleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Buzdolabı Nasıl Temizlenmeli?

Bazen yiyeceklerinizi ne kadar doğru saklarsanız saklayın, ağzı sıkı kapanmamış bir saklama kabından buzdolabınıza yemek dökülebilir. Ya da dolabın derinliklerinde unuttuğunuz bir parça tavuk bozularak buzdolabınızı kötü kokutabilir. Eğer buzdolabınızdan hoş olmayan kokular yükseliyorsa, doğru yere geldiniz. Buzdolabı temizlemenin püf noktalarını sizler için adım adım yazdık.

  • Tüm raf ve bölmeleri inceleyerek kötü kokunun kaynağını bulun. Koku bozulmuş bir şeyden geliyorsa çöpe atın.
  • Eğer dolabınıza bir şey dökülmüşse, ilk olarak bıçak gibi bir cisimle lekenin fazlasını alın. Dökülen yemek artığı kurumuşsa önce ıslak bir süngerle yumuşatın.
  • Yemek dökülen bölgeye Cif Limon Kokulu Krem gibi kaliteli bir temizleyici dökün. Temiz bir sünger ya da mutfak bezi ile dairesel hareketler kullanarak ovun. Bu işlemi uygulamadan önce kullandığınız ürünün kullanım talimatlarına göz atın.
  • Tüm dolabın içini sabunlu suyla yıkayın. Daha sonra temiz suyla durulayın. Bunları yapmadan önce dolabınızın fişini çekmeyi unutmayın.
  • Sebzeliklerde çürümüş sebze ya da meyve varsa sebzelikleri çıkarın ve bulaşık deterjanı ile güzelce yıkayın. Kuruduktan sonra yerlerine geri takın.
  • Sebzeliklerin tabanına kağıt havlu sererseniz bir sonraki buzdolabı temizliğinde işiniz daha kolay olacaktır.

Reklam

Domestos

Aslen yayınlandı