Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Granit Tava Temizliği ve Bakımı

Granit tava temizliği ve bakımı, tavanın ömrü açısından oldukça önemlidir. Granit tavayı nasıl temizlemelisiniz? Bütün kullanım ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Güncellenmiş Fatoş Usta tarafından yazıldı

Granit tava
Reklam
Sign Up Banner

Granit tava temizliği konusunda herkes gibi sizin de şüpheleriniz var değil mi? Siz de tahmin edersiniz ki pahada ve yükte ağır olan granit tencere ve tavalar, konu temizliğe geldiğinde biraz daha farklı bir süreç gerektirecektir.

Granit tava ve tencereler sert ve kristal yapılı bir kaya olan granitten yapılır. Granit tencere ve tavalar kullanıldıkça kaplaması teflon gibi yanmaz veya soyulmaz. Kansere sebep olmaz. Çünkü granit tava ve tencereler %100 doğal kayadan elde edilir. Dolayısıyla teflon veya çelik ürünlere göre oldukça ağırdır. Marketlerde teflon tava fiyatına granit kaplamalı ürünler satılmaktadır. Peki, granit ve granit kaplama aynı mı? Bu sorunun cevabı çok basit: Hayır. Granit kaplama tencere ve tavalar hepimizin bildiği teflon ile kaplanmıştır. Kaplaması zamanla çizilebilir veya soyulabilir. Kaplaması soyulmuş bir tencere veya tava da kanserojen olabilir. Şimdi hazırsanız granit tencere, tava temizliği hakkında bilgi edinmeye başlayabiliriz.

İhtiyacın olacak:

 • Bulaşık süngeri
 • Bulaşık deterjanı
 • Yağ çözücü

Reklam

MPU Sign Up Banner

Granit Tencere ve Granit Tava Nasıl Temizlenir?

Granit tava temizliği, sıradan tencere ve tava temizliğinden biraz daha farklıdır. Çünkü bu temizliğe biraz özen göstermeniz gerekir. Sizler için birkaç öneri derledik. Bu önerilerimizi uygularsanız granit tencere ve tavanız uzun yıllar sizlerle olacak.

 1. Elde yıkamak, granit tava temizliği konusunda uygulanacak tek yöntemdir.

  Granit tencere, tava temizliği elde yapılmalıdır. Çünkü bulaşık makinesi deterjanlarındaki tuz, granit tavanızın zamanla aşınmasına sebep olacaktır. Ancak vaktiniz yoksa, bulaşık makinesinin kısa programını kullanabilirsiniz. Granit tavanızı yıkarken tuz içermeyen bulaşık makinesi deterjanı kullanmak kesinlikle daha iyi bir çözümdür. Ancak bulamadıysanız ve makinede yıkamak zorundaysanız, tavanızın ömrünü kısalttığınızı unutmayın. Bulaşık makinesinde tencere, tava temizliği konusunda detaylı bilgi için yazımızı okumayı unutmayın.

 2. Yumuşak sünger ile granit tencere tava temizliği yapın.

  Bildiğiniz gibi bulaşık süngerlerinin bir tarafı serttir. Süngerin sert tarafı daha zorlu kirleri çıkarmak için kullanılır. Tavanızda çıkaramadığınız kir olsa dahi, granit tava temizliği asla süngerin sert tarafı veya bulaşık teli ile yapılmamalıdır. Kullandığınız bu sert malzemeler, tavanızı aşındıracak ve yapışmaz özelliğinin yok olmasına sebep olacaktır.

 3. Tencere veya tavanızı sıcakken yıkamayın.

  Granit tencere, tava temizliği yapılmaya başlanmadan önce tavanın soğuması beklenmelidir. Sıcak granit, su veya başka bir şeyle temas ettiğinde zamanla yapısı bozulacaktır. Kirler sıcakken belki daha kolay çıkar ama tavanızın yapısı bozulduğunda bu özellik pek de işinize yaramayacaktır. Lekeleri sıcakken temizlemek yerine, tavanıza ılık su koyup bekletin. Dilerseniz birkaç damla bulaşık deterjanı da ekleyebilirsiniz. Böylece tavanızın yapısı bozulmadan, varsa yapışan kirler veya lekeler yavaş yavaş tavanızdan çıkacaktır. Elde bulaşık yıkamanın püf noktaları için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 4. Granit tavanın dışını yağ çözücü ile temizleyin.

  Pişirme esnasında yağın tava kenarından süzülerek tabanda yanması ile granit tava ve tencerelerin dış yüzeyinde sarı lekeler oluşabilir. Bu lekeleri gidermek için granit tava temizliği yapılırken tavanın dış kısmına Cif Power & Shine Mutfak gibi yemek yapılan alanlarda bile kullanılabilen spreylerden püskürtüp bir süre bekleyin. Ardından bulaşık süngerinin yumuşak tarafıyla granit tava temizliği işlemini tamamlayabilirsiniz.

Granit Tava Temizliği ve Bakımı

Uzun süreli kullanım için granit tava temizliği kadar granit tava bakımı da önemlidir. Granit tavanın ömrünü nasıl uzatırım diye düşünenler için aşağıda sıraladığımız birkaç madde büyük önem taşıyor. Vakit kaybetmeden başlayalım!

 1. Yeni alınan granit tencere nasıl temizlenir?

  Yeni tencere veya tavanızı ılık suyun altında, süngerin yumuşak tarafıyla güzelce yıkayın. Yıkama işleminden sonra tavanızı kurulamayı unutmayın. Tava üzerinde kalan su, leke oluşmasına sebep olabilir.

 2. Granit tencere veya tavanızı dolaba yerleştirirken dikkat edin.

  Granit tencere çizilir mi? Birçok kişi dolapta az yer kaplasın diye tencere ve tavalarını iç içe koyar. Ancak bu granit tencere ve tavalarınızın yapısını bozabilir veya çizilmesine sebep olabilir. Dolapta biraz fazla yer kaplayacak olsa da tencere veya tavanızın üstüne kendi kapağını ters kapatarak koymayı tercih edin. Bu sayede üzerine yerleştireceğiniz tava, granit tavanızı çizmeyecektir.

 3. Tavanızı ilk kullanımdan önce yağlayın.

  Granit tava yapışmaz ve sağlıklı yapısıyla ön plana çıkıyor. Özellikle ilk kullanımdan önce tavanızı pamuk ile hafifçe yağlayıp sonrasında kullanmaya başlamalısınız. Böylelikle tavanız uzun bir süre yağlanmaya ihtiyaç duymaz ve tavanızın ömrü uzar.

 4. Granit tavanızı metal ile temas ettirmeyin.

  Granit tava temizliği ve bakımı dendiğinde akla ilk olarak metal ürünler kullanmamak gelmelidir. Granit tava doğal bir kayadan elde edilir ve kaplaması yoktur. Ama bu çizilmesine, aşınmasına, yanmaz özelliğinin bozulmasına engel değildir. Metal çatal, kaşık, kepçe gibi mutfak aletleri tavanızı aşındıracaktır. Bu aşınma sonucunda da tavanızın yanmaz özelliği zarar görecektir. Bu yüzden granit tavanızı pişirme ve yıkama esnasında metal gereçler ile temas ettirmemelisiniz.

 5. Granit tava kullanırken asitli gıdalar pişirmekten kaçının.

  Sağlam yapısı ile bilinen granit tencere ve tavalar, asitli gıdalar pişirmeye geldiğinde biraz hassas olabiliyor. Balık ve bazı asitli, işlenmiş gıdalar granit tavanın aşınmasına sebep olduğu için bu tip yiyecekleri döküm tavalarda pişirmeniz tavanızın ömrü için daha doğrudur.

  Granit tava ve tencere bakımını öğrendiniz. Mutfağınızdaki döküm tavaların temizliği ile ilgili bilgiye mi ihtiyacınız var? Döküm tava temizliği yazımız tam size göre.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Granit Tava Temizliği: Sıkça Sorulan Sorular

Granit Tencere Çizilir mi?

Granit tencere sağlam yapısı dolayısıyla en çok tercih edilen mutfak gereçlerindendir. Tercih edilme nedenleri arasında ise yanmaz, yapışmaz özelliği ön plandadır. Birçok kullanıcı granit tencere çizilir mi diye düşünür. Bu sorunun cevabı size bağlıdır. Eğer granit tencere temizliği sert süngerle yapılıyorsa, metal ürünler kullanıyorsanız tavanız elbette çizilecektir. Kullanım esnasında granit tencere ve tavanın kullanım talimatlarını okur, önerileri uygularsanız granit tencereniz kolay çizilmez.

Granit Tencere Çizilirse Kullanılır mı?

Birçok kullanıcı, granit tava çizilirse zararlı mı sorusunun cevabını araştırıyor. Granit tencere çizildikten sonra zarar verir veya vermez demek çok zor. Çünkü bazı granit tavalar, granit etiketiyle satılır ancak aslında granit kaplamadır. Kaplamanın altındaki kısım ise teflondur. Bu gibi durumlarda çizilen tava kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü kaplaması kalkmış veya çizilmiş bir teflon, sağlımıza büyük tehdit oluşturur. Gerçek granit tavanın ise çizilmesi çok zordur. Bu kadar zorluğa rağmen tavanız çizildiyse ömrü dolmuş demektir. Size tavsiyemiz çizilmiş granit tavanızı bir daha kullanmamanız olacaktır.

Granit Tava Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Bulaşık makinesi deterjanındaki tuz, granit tavanız ile temas ettiğinde tavanın yüzeyini aşındırabilir. Aşınmış yüzeyli bir granit tava da yanmaz özelliğini yitirmiş demektir. Granit tavaları elde yıkama imkanınız yoksa, makinenizin en kısa programında yıkayabilirsiniz. Ancak bulaşık makinesinde granit tava temizliği işlemini çok sık yapmamaya çalışın. Zira ne kadar sık yaparsanız tavanızın ömrü o kadar çabuk dolacaktır.

Granit Tencere Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Granit tencere temizliği olabildiğince elde yapılmalıdır. Bulaşık makinesinde yıkamak zorundaysanız sizlere bu konu hakkında birkaç dezavantaj sıralayacağız. Birçok bulaşık makinesi deterjanı içeriğinde tuz bulundurur. Granit tava ve tencere de tuz ile temas ettiğinde zamanla yüzeyi aşınır. Yüzeyi aşınan granit tava ve tencere yanmaz, yapışmaz özelliğini kaybeder.

Granit Tava İçi Nasıl Temizlenir?

Granit tava her ne kadar sert yapılı bir kaya çeşidinden üretilmiş olsa da oldukça hassastır. Bu hassas yapısı dolayısıyla birçok kullanıcı granit tava içi nasıl temizlenir sorusunun cevabını arar. Granit tava temizliği işlemine başlamadan önce, tavanın içine bir miktar ılık su koyun ve birkaç dakika kirlerin yumuşamasını bekleyin. Ardından tavanın içindeki suyu dökün. Bulaşık süngerinin yumuşak kısmına bir miktar bulaşık deterjanı dökün ve tavanızı nazikçe ovalayın. Bulaşık süngerinin sert kısmını tavanızın iç yüzeyine sürmediğinizden emin olun. Unutmayın, bulaşık süngerinin sert kısmı tavanızı aşındırabilir. Ardından tavanızı durulayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı