Bulaşık Makinesinde Tencere Tava Temizliği

Tencere tava temizliği nasıl yapılır, çelik tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı, seramik tava nasıl temizlenir? Tencere, tava temizliği bulaşık makinesinde yapılır mı? Öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun.

Güncellenmiş 4 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ocak üzerinde tencereler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Nefis bir akşam yemeği ya da mükemmel bir kahvaltı hazırladıktan sonra tencere ve tavalarınız güzel bir temizliğe ihtiyaç duyar. Eğer bu tip bulaşıklara hemen müdahale etmezseniz yağ, sos ve diğer yemek kalıntıları kalıcı lekelere sebep olabilir. Bu zorlu lekelerden kurtulmak için bulaşık makinesinde tencere yıkanır mı diye merak ediyor olabilirsiniz.

Konu tencere tava temizliği olduğunda bulaşık makineniz en yakın yardımcınızdır. Fakat konu farklı malzemelerle imal edilmiş ekipmanlara geldiğinde seramik tencereler bulaşık makinesinde yıkanır mı, bakır tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı, seramik tava nasıl temizlenir gibi sorular önem kazanır. Merak etmeyin, tüm bu soruların cevabı bu yazıda sizi bekliyor.

Bu tencereyi bulaşık makinesinde yıkayabilir miyim diye düşündüğünüz anlarda önce tencerenizin hangi maddeden yapıldığını kontrol edin. Her zaman üreticinin önerdiği yıkama talimatlarına uyun ve gerekirse elde yıkayın. Böylece tencerenizin ömrü uzar ve görünümü daha uzun süre boyunca yeni gibi olur.

Bulaşık Makinesinde Tencere Tava Temizliği

Döküm Demir Tencere ve Tava Temizliği

Döküm tava ve tencereleri asla bulaşık makinesinde yıkamamalısınız. Bulaşık makinesi çalışırken içi sıcak ve nemli olur, bu da dökme demir için hiç iyi değildir. Bu koşullarda dökme demir tencere ve tavalar paslanabilir, yapışmaz yüzeyleri aşınabilir. Dolayısıyla dökme demir tencere ve tavalarınızı her zaman elde yıkamalısınız.

Yapışmaz Tava ve Tencere Temizliği

Bulaşık makinesi bu tip tencere ve tavaların yapışmaz özelliğini azaltabilir. O yüzden sadece kullanım talimatlarında “bulaşık makinesinde yıkanabilir” ibaresi varsa makinede yıkayın. Ürün ambalajını okuyarak veya üreticinin internet sitesindeki bilgilerini kontrol ederek tencere ve tavanızın bulaşık makinesine uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer ürün açıklamasına ulaşamıyor ve markayı da bilmiyorsanız işinizi garantiye alın ve elde yıkamayı tercih edin. Böylece yapışmaz özelliğini riske atmamış olursunuz.

Alüminyum Tava Temizliği

Alüminyum tencereleri bulaşık makinesine koymak her zaman iyi bir fikir değildir. Kullanım talimatlarını kontrol ederek bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz. Bu tip materyaller çizilmeye yatkın olduğundan alüminyum tencere ve tavanızı makineye yerleştirirken başka bir bulaşıkla temas etmediğinden emin olmalısınız.

Ayrıca alüminyum ürünler zamanla matlaşırlar. Tencere ve tavalarınız bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olsa bile parlaklığını daha uzun süre korumak için elde yıkamayı tercih edebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi

Paslanmaz Çelik Tencere ve Tava Temizliği

Pek çok uzman, paslanmaz çelik tencere ve tavaların bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olduğunu söylüyor. Yine de makinede yıkamayı tercih ederseniz bazı konularda dikkatli olmanızda fayda var. Bulaşık makinesinin çalışma esnasında ulaştığı yüksek nem seviyesi metalin zarar görmesine neden olabilir. Elde yıkamayla bunun önüne geçebilirsiniz. “Vakitten tasarruf etmek istiyorum, çelik tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı?” diye soruyorsanız ürününüz uygun olduğu sürece bulaşık makinesine koymanızda sakınca yok. Ancak tencere veya tavanızı makineye yerleştirirken çizilmeleri önlemek için diğer bulaşıklarla aralarına mesafe koymayı unutmayın.

Bakır Tencere ve Tava Temizliği

Bakır tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı dediğinizde bu ürünler için bulaşık makinesinde yıkama pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Bulaşık makinesi bakır ürünlerinizin parlak renklerini ve ışıltılı görünümlerini yitirerek matlaşmalarına neden olabilir. Bunun yerine elde yıkamayı tercih edebilirsiniz. Bakır tenceredeki zorlu kalıntıların temizliği içinse çok basit bir çözüm var: Yanık bölgelere tuz serpiştirin, üzerine beyaz sirke dökün ve bu karışımı 15 saniye beklettikten sonra ovalayarak yanıklardan kurtulun.

Seramik Tencere ve Tava Temizliği

Pek çok seramik kullanıcısının aklını meşgul eden bir soru da "Seramik tencereler bulaşık makinesinde yıkanır mı?" olsa gerek. Seramik tava temizliği ve tencere temizliği bulaşık makinesinde yapılmamalıdır. Seramik ürünlerin yüzeyi hassas olduğundan, rengi ve koruyucu kaplaması bulaşık makinesinde kolayca çizilebilir. Bu yüzden tencere temizliği için en iyi yöntemin elde yıkama olduğunu söyleyebiliriz.

Bulaşık Makinesinde Tencere Tava Temizliği İpuçları

Tava ve tencerelerinizi temizlerken üretici talimatlarında belirtilen yıkama yöntemine dikkat edin ve bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Eğer bulaşık makinesi için uygun olduğu belirtiliyorsa gönül rahatlığıyla makinede yıkayabilir, zamandan ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Yine de yukarda gördüğünüz farklı materyaller için uyarıları da aklınızın bir köşesinde bulundurun. Bazen elde yıkayarak tencere veya tavalarınızın uzun ömürlü olmasını sağlamak iyi bir fikir olabilir. Özellikle de el emeği isteyen inatçı lekelerde.    

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?