Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Seramik Tencereler Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı?

Seramik, çelik ya da bakır tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı, bu yazıda keşfedin.

Güncellenmiş

Seramik Tencereler Bulaşık Makinesinde Yıkanır Mı

Nefis bir akşam yemeği ya da mükemmel bir kahvaltı hazırladıktan sonra tencere ve tavalarınız güzel bir temizliğe ihtiyaç duyar. Eğer bu tip bulaşıklara hemen müdahale etmezseniz yağ, sos ve diğer yemek kalıntıları kalıcı lekelere sebep olabilir.

Konu tencere ve tava olduğunda bulaşık makineniz size harika bir yardımcıdır. Yine de kendinizi “seramik tencereler bulaşık makinesinde yıkanır mı?” veya “bakır tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı?” gibi sorular sorarken bulabilirsiniz. Merak etmeyin, tüm bu soruların cevabı bu yazıda sizi bekliyor.

“Bu tencereyi bulaşık makinesinde yıkayabilir miyim?” diye düşündüğünüz anlarda önce tencerenizin hangi maddeden yapıldığını kontrol edin. Her zaman üreticinin önerdiği yıkama talimatlarına uyun ve gerekirse elde yıkayın. Böylece tencerenizin ömrü uzar ve görünümü daha uzun süre boyunca yeni gibi olur.

Hangi Tip Tencere Ve Tavalar Bulaşık Makinesinde Yıkanır?

Dökme Demir Tencere ve Tavalar

Dökme demir tencere veya tavaları asla bulaşık makinesinde yıkamayın. Bulaşık makinesi çalışırken içi sıcak ve nemli olur, bu da dökme demir için hiç iyi değildir. Bu koşullarda dökme demir tencere ve tavalar paslanabilir, yapışmaz yüzeyleri aşınabilir. Dolayısıyla dökme demir tencere ve tavalarınızı her zaman elde yıkamalısınız.

Yapışmaz Tencere ve Tavalar

Bulaşık makinesi bu tip tencere ve tavaların yapışmaz özelliğini azaltabilir. O yüzden sadece kullanım talimatlarında “bulaşık makinesinde yıkanabilir” ibaresi varsa makinede yıkayın. Ürün ambalajını okuyarak veya üreticinin internet sitesindeki bilgileri kontrol ederek tencere ve tavanızın bulaşık makinesine uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer ürün açıklamasına ulaşamıyor ve markayı da bilmiyorsanız işinizi garantiye alın ve elde yıkamayı tercih edin. Böylece yapışmaz özelliğini riske atmamış olursunuz.

Alüminyum Tencere ve Tavalar

Alüminyum tencereleri bulaşık makinesine koymak her zaman iyi bir fikir değildir. Kullanım talimatlarını kontrol ederek bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz. Bu tip materyaller çizilmeye yatkın olduğundan alüminyum tencere ve tavanızı makineye yerleştirirken başka bir bulaşıkla temas etmediğinden emin olmalısınız.

Ayrıca alüminyum ürünler zamanla matlaşırlar. Tencere ve tavalarınız bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olsa bile parlaklığını daha uzun süre korumak için elde yıkamayı tercih edebilirsiniz.

Paslanmaz Çelik Tencere ve Tavalar

Pek çok uzman, paslanmaz çelik tencere ve tavaların bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olduğunu söylüyor. Yine de bazı konularda dikkatli olmanızda fayda var. Bulaşık makinesinin çalışma esnasında ulaştığı yüksek nem seviyesi metalin zarar görmesine sebep olabilir. Elde yıkama ile bunun önüne geçebilirsiniz. “Vakitten tasarruf etmek istiyorum, çelik tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı?” diye soruyorsanız ürününüz uygun olduğu sürece bulaşık makinesine koymanızda sakınca yok. Ancak tencere veya tavanızı makineye yerleştirirken çizilmeleri önlemek için diğer bulaşıklarla aralarına mesafe koymayı unutmayın.

Bakır Tencere ve Tavalar

“Bakır tencere bulaşık makinesinde yıkanır mı?” dediğinizde bu ürünler için bulaşık makinesinde yıkama pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Bulaşık makinesi bakır ürünlerinizin parlak renklerini ve ışıltılı görünümlerini yitirerek matlaşmalarına sebep olabilir. Bunun yerine elde yıkamayı tercih edebilirsiniz. Bakır tencerelerdeki yanık yağ lekesi içinse çok basit bir çözüm var. Yanık bölgelere tuz serpiştirin, üzerine beyaz sirke dökün ve bu karışımı 15 saniye beklettikten sonra ovalayarak yanıklardan kurtulun.

Seramik Tencere ve Tavalar

Pek çok seramik kullanıcısının aklını meşgul eden bir soru da “Seramik bulaşıklar bulaşık makinde yıkanır mı” olsa gerek. Seramik bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkamamanız gerekir. Seramik ürünlerin yüzeyi hassas olduğundan, rengi ve koruyucu kaplaması bulaşık makinesinde kolayca çizilebilir. Bu yüzden seramik tencereler nasıl temizlenir sorusuna en güzel cevabın elde yıkama olduğunu söyleyebiliriz.

Bulaşık Makinesine Girebilecek Ürünü Seçme

Tava ve tencerelerinizi temizlerken üretici talimatlarında belirtilen yıkama yöntemine dikkat edin. Eğer bulaşık makinesi için uygun olduğu belirtiliyorsa gönül rahatlığıyla makinede yıkayabilir, zamandan ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Yine de yukarda gördüğünüz farklı materyaller için uyarıları da aklınızın bir köşesinde bulundurun. Bazen elde yıkayarak tencere veya tavalarınızın uzun ömürlü olmasını sağlamak iyi bir fikir olabilir. Özellikle de el emeği isteyen inatçı lekelerde.

“Seramik tencereler bulaşık makinesinde yıkanır mı” dediğinizde cevap hassas yüzeyleri sebebiyle “hayır” olacaktır.Bakır tencerelerdeki yağ lekeleri tuz ve beyaz sirke karışımıyla ovularak çıkarılabilir.Çelik tencereler genellikle bulaşık makinesinde yıkamaya uygundur ancak diğer bulaşıklar tarafından çizilmemelerine dikkat etmelisiniz.

Aslen yayınlandı