Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Paslanmaz Çelik Nasıl Temizlenir?

Çelik yüzeyleri temizlemek sandığınızdan çok daha kolay. Etkili ve zarar vermeden paslanmaz çelik temizleme yöntemlerimizi buradan keşfedin!

Güncellenmiş

Mutfakta Çelik Tencereler ve Taze Sebzeler
Reklam
Sign Up Banner

İster lavabo olsun ister tencere, çoğumuzun evinde paslanmaz çelikten yapılmış birçok şey vardır. Hem pratik hem de güzel görünümlü olan paslanmaz çelik, günlük kullanım için de birebirdir. Ancak adına rağmen, paslanmaz çelik düzgün bakılmazsa parlaklığını kaybedebilir ve lekelenebilir. Paslanmaz çelik nasıl temizlenir konusunu sizin için açıkladık: bu paslanmaz çelik temizleme yöntemlerini, hem ev aletleri ve lavabolar için, hem de tencere, tavalar ve çatal bıçak setleri için kullanabilirsiniz.

Paslanmaz Çelik Eşyaları Temizlemek Neden Önemlidir?

Paslanmaz çelik ısıya ve aşınmaya dayanıklı olduğundan mutfaklarda çok kullanılır. Paslanmaz çeliğin içindeki krom, havadaki oksijenle tepkileşim içine girerek koruyucu bir film oluşturur ve pas oluşmasını engeller. Ancak çelik yüzey yağ ve kirle kaplandığında, bu tepkileşim oluşamaz ve çelik aşınabilir hale gelir. O yüzden düzenli temizlik yapmak ve paslanmaz çelikten yapılma lavaboların, ocakların ve buzdolaplarının nasıl temizleneceğini bilmek önemlidir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Paslanmaz Çelik Çatal Bıçak Takımları, Tencereler, Ev Aletleri ve Lavabolar Nasıl Temizlenir?

Paslanmaz çeliği temizlemek için sert kimyasallar kullanmanız gerekmez. Tam tersine, çamaşır suyu ya da aşındırıcı kimyasallar içeren paslanmaz çelik temizleyici karışımlar çeliğe zarar verebilir. Paslanmaz çeliği silerken ya da ovarken her zaman dairesel değil, çizgisel hareket kullanın. Mutlaka koruyucu giysi giymeyi ve temizlik yaptığınız alanı havalandırmayı unutmayın. İster ev yapımı, ister marketten alınma olsun, temizlik ürünü kullanmadan önce küçük bir bölgede test edin ve kullanım talimatlarını mutlaka okuyun.

 1. Sıcak Su Kullanın

  Paslanmaz çeliğe sıcak su ve temiz bir bez ya da sünger ile müdahale edin.

 2. Doğru Deterjan Kullanın

  İyi kalite bir bulaşık deterjanı ya da sabun kullanın.

 3. Benzer Malzemelere de Uygulayın

  Çatal bıçaktan mutfak yüzeylerine kadar paslanmaz çelikten yapılma her şey için bu işlemi uygulayın.

Paslanmaz Çelikteki Lekeler ve İzler Nasıl Temizlenir?

Küçük dokunuşlarla mutfağınızdaki çelik malzemeleri daha temiz ve parlak hale getirebilirsiniz. İşte püf noktaları!

 1. Mikrofiber Bezle Silin

  Paslanmaz çelikteki parmak ve su izlerinden kurtulmak için cam temizleyici sıkın ve mikrofiber bir bezle silin. Daha sonra çeliği durulayın ve kuru bir bezle silerek parlatın.

 2. Doğru Temizleyiciyi Kullanın

  Kurumuş yemek artıkları ve lekeleri temizlemek için paslanmaz çeliğe uygun bir temizlik ürünü kullanın (öncelikle ürünün etiketini mutlaka okuyun). Bunu kullanım talimatlarına göre bir süngerle yavaşça uygulayın. Musluklar gibi ulaşması zor bölgeler için de eski bir diş fırçası işinize yarayabilir.

  Step 2: Mutfakta Metal Yüzeyler ve Çelik Tencereler
 3. Karbonat ve Sudan Yararlanın

  Zor lekeler için kabartma tozunu azıcık suyla karıştırarak macun kıvamına getirin, lekenin üzerine sürerek yarım saat bekletin. Daha sonra nemli bir bezle silin, durulayın ve kurumaya bırakın.

Paslanmaz Çelik Nasıl Parlatılır ve Korunur?

Paslanmaz çelikten yapılmış olan aletleriniz parlaklığını kaybetmiş ya da çizilmişse, vereceğimiz püf noktalarını uygulayarak onları eski haline döndürebilirsiniz. Hemen okuyun!

 1. Paslanmaz Çelik Cilası

  Parlatma işini kolay hale getirmek için en kısa ve kolay yol paslanmaz çelik cilası satın alabilirsiniz.

 2. Evdeki Malzemelerden Yararlanın

  Bebe yağı ya da zeytinyağı kullanabilirsiniz. Az bir miktar yağı, kuru bir beze döküp çeliğe uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve kağıt havluyla silin.

 3. Düzenli Bakım Yapın

  Düzenli bakım, paslanmaz çelik temizliğini kolaylaştırır ve ev aletleriniz böylece parlaklığını daha uzun süre korur. Lekeleri önlemek için bir şey dökülünce hemen silerek kalıcı iz oluşmasını engelleyin.

 4. Her Zaman Kuru Tutun

  Kimyasal ürünler kullandıktan sonra suyla iyice durulayın ve metal yüzeyleri kuru tutun. Böylece su lekeleri ortaya çıkmayacaktır.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu adımları uyguladığınızda, paslanmaz çelik eşyalarınız anında eski parıltısına yeniden kavuşacaktir!

Sıkça Sorulan Sorular

Paslanmaz Çelik Ürünler Ne zaman Temizlenmeli?

Paslanmaz çeliğin içindeki krom, havadaki oksijenle tepkileşim içine girerek koruyucu bir film oluşturur ve pas oluşmasını engeller. Ancak çelik yüzey yağ ve kirle kaplandığında, bu tepkileşim oluşamaz ve çelik aşınabilir hale gelir. O yüzden düzenli temizlik yapmak ve paslanmaz çelikten yapılma ürünlere belli aralıklarla bakım yapmak önemlidir.

Paslanmaz Çelik Neyle Temizlenir?

Ev yapımı temizlik ürünleri risklidir ve paslanmaz çeliğe zarar verebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca marketten aldığınız ve bu iş için özel olarak hazırlanan profesyonel temizlik ürünlerini kullanmanız daha doğru olacaktır.

Paslanmaz Çelik Nasıl İlk Günkü Gibi Kalır?

Düzenli bakım, paslanmaz çelik temizliğini kolaylaştırır ve ev aletleriniz böylece parlaklığını daha uzun süre korur. Lekeleri önlemek için bir şey dökülünce hemen silerek kalıcı iz oluşmasını engelleyin. Kimyasal ürünler kullandıktan sonra suyla iyice durulayın ve metal yüzeyleri kuru tutun. Böylece su lekeleri ortaya çıkmayacaktır.

Aslen yayınlandı