Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bulaşık Makinem Neden Temiz Yıkamıyor?

Bulaşık makinesi temiz yıkamıyor diye dert etmenize gerek yok. Bulaşık makinesi sorunlarının önüne nasıl geçebileceğinizi bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Bulaşık Makinem Neden Temiz Yıkamıyor?

Bulaşıkları her yıkamada pırıl pırıl yapan bir bulaşık makinesine sahip olmak birçok ev hanımının arzuladığı bir durumdur. Bulaşıkları etkili bir şekilde temizlemek biraz da bulaşık makinesinin teknik özellik ve becerilerine bağlı bir durum olsa da, bulaşıklarda etkin bir temizliği devamlı hale getirmek bulaşık makinenizin bakımı ve doğru kullanımı ile alakalıdır.

Ayrıca makinenizi doğru bir şekilde ve gerekli özeni göstererek kullanarak bulaşıkları en iyi şekilde temizlemenin yanı sıra makinenizi uzun yıllar kullanabilmeniz de sağlanmış olur. Eğer siz de yıkamadan sonra tabaklarınızda yemek artıkları görüyorsanız ya da makinenizin içine sinmiş kötü bir koku olduğunu düşünüyorsanız birazdan bahsedeceğimiz adımları uygulayarak kolayca bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Bulaşık makinem iyi yıkamıyor diye düşünüyorsanız bu sorunu detaylı bir şekilde ele almasınız. Kullanım tarzınızı gözden geçirmek, kullandığınız deterjanı değiştirmek, makinenizde bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmek ve temizliğini yapmak iyi bir başlangıç olacaktır.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Bulaşık Makinesi Neden Temiz Yıkamaz?

Bulaşık makinesi temiz yıkamıyor ise yeterince temiz yıkamamasının çeşitli nedenleri olabilir. Bu sorunun önüne geçmek için bulaşık makinenizin bakımını yapmayı düşünmelisiniz. Bulaşık makinesi bakımı için şu adımları izleyin:

  • Makinenizin içindeki fıskiyeleri temizleyin. Bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Eğer bir tıkanıklık oluşmuş ise kürdan yardımıyla temizleyebilirsiniz.
  • Deterjan bölmesine karbonat koyarak boşta çalıştırmayı deneyin. Bu işlem sırasında bir bardak içine sirke koyup makinenize dökülmeyecek bir şekilde yerleştirebilirsiniz.
  • Eğer yaşadığınız bölgedeki sular sert ise bulaşık makineniniz için kireç çözücü kullanmayı düşünmelisiniz.
  • Makinenizin filtreleri yağlanmışsa fırça ve su yardımıyla temizleyin. Daha sonra ise düzgün bir şekilde taktığınızdan emin olun.
  • Makinenizin çıkarılabilir bölmelerini de çıkarıp yıkayabilirsiniz. Bunların başında gelen çatal kaşık koyduğunuz bölmeyi sıcak sabunlu suyla yıkamayı düşünebilirsiniz.

Not: Bulaşık makineniz bardaklarınızı iyi yıkamıyor ve üzerinde lekeler bırakıyorsa, "Bulaşık Makinesinden Lekeli Çıkan Bardakları Temizleme" konulu yazımızı okumak sorununuzu çözecektir. 

Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri düzenli olarak uygulamanız makinenizin ömrünü artırmada ve temiz yıkamada önemli ölçüde işinize yaracaktır. Bulaşık makinenizi yukarıdaki adımları uygulayarak düzenli olarak her ay en az bir defa temizlemeye özen gösterdiğiniz takdirde problemlerin önüne kolayca geçmiş olacaksınız.

Güvenlik Uyarısı

  • Bakım işlemi yaparken bulaşık makinesinin fişinin çekili olduğundan emin olun.
  • Çıkardığınız parçaları sağlam bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olarak istenmeyen bir sonucun oluşmasını engelleyebilirsiniz.
Yıkamadan önce tabaklarınızdaki yemek artıklarını çöpe dökerek makinenizin filtrelerinin tıkanmasını önleyebilirsiniz. Bardaklarınızın aşınmasını istemiyorsanız, bulaşık makinenizin temizleme işlemi biter bitmez içinde kalan buharı çıkarmak için kapağını açın ve bir süre onları soğumaya bırakın. Bulaşıklarınızı, makinenizin kullanım talimatlarında anlatıldığı şekilde yerleştirmeye özen gösterin ve bardaklar yukarıda ve tabaklar aşağıda olacak şekilde konumlandırın. Ayrıca makinenize aşırı miktarda bulaşık koymanın iyi bir temizliğin önüne geçebileceğini unutmayın. En etkili sonuç için bulaşıklarınızın üzerindeki kirlerin kuruyup iyice yerleşmesini beklemeden yıkayın. Bulaşık makinesi çalışmıyor veya su alamıyorsa çeşitli bölgelerinde tıkanma oluşmuş olabilir.

Aslen yayınlandı