Bulaşık Makinesi Neden İyi Yıkamaz? | TemizSözlük

Bulaşık makinesi temiz yıkamıyor diye dert etmenize gerek yok. Bulaşık makinesi sorunlarının önüne nasıl geçebileceğinizi bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş 22 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bulaşık makinesinde tabak ve bardaklar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bulaşıkları her yıkamada pırıl pırıl yapan bir bulaşık makinesine sahip olmak birçok ev hanımının arzuladığı bir durumdur. Bulaşıkları etkili bir şekilde temizlemek bulaşık makinesinin teknik özellik ve becerilerine bağlı bir durum olsa da bulaşıklarda etkin bir temizliği devamlı hale getirmek, bulaşık makinenizin bakımı ve doğru kullanımı ile alakalıdır.

Ayrıca makinenizi doğru bir şekilde ve gerekli özeni göstererek kullanmak, bulaşıkları en iyi şekilde temizlemenin yanı sıra makinenizi uzun yıllar kullanabilmenizi de sağlar. Eğer siz de yıkamadan sonra tabaklarınızda yemek artıkları görüyorsanız ya da makinenizin içine sinmiş kötü bir koku olduğunu düşünüyorsanız birazdan bahsedeceğimiz adımları uygulayarak kolayca bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Bulaşık makinem iyi yıkamıyor diye düşünüyorsanız bu sorunu detaylı bir şekilde ele almasınız. Kullanım tarzınızı gözden geçirmek, kullandığınız deterjanı değiştirmek, makinenizde bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmek ve temizliğini yapmak iyi bir başlangıç olacaktır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Bulaşık Makinesi Neden Temiz Yıkamaz?

  Bulaşık makinesi temiz yıkamıyorsa çeşitli nedenleri olabilir. Bu sorunun önüne geçmek için bulaşık makinenizin bakımını yapmayı düşünmelisiniz. Bulaşık makinesi bakımı için şu adımları izleyin:

  1. 1

   Fıskiyeleri Temizleyin

   Makinenizin içindeki fıskiyeleri temizleyin. Bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Eğer bir tıkanıklık oluşmuşsa kürdan yardımıyla temizleyebilirsiniz.

  2. 2

   Kireç Çözücü Kullanın

   Eğer yaşadığınız bölgedeki sular sert ise bulaşık makineniniz için kireç çözücü kullanmayı düşünmelisiniz.

  3. 3

   Filtreleri Kontrol Edin

   Makinenizin filtreleri yağlanmışsa fırça ve su yardımıyla temizleyin. Daha sonra ise düzgün bir şekilde taktığınızdan emin olun.

  4. 4

   Yıkanabilir Parçaları Elde Yıkayın

   Makinenizin çıkarılabilir bölmelerini de çıkarıp yıkayabilirsiniz. Bunların başında gelen çatal kaşık koyduğunuz bölmeyi sıcak sabunlu suyla yıkamayı düşünebilirsiniz.

  Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri düzenli olarak uygulamanız, makinenizin ömrünü artırmada ve temiz yıkamada önemli ölçüde işinize yaracaktır. Bulaşık makinenizi yukarıdaki adımları uygulayarak ve düzenli olarak her ay en az bir defa temizlemeye özen gösterdiğiniz takdirde problemlerin önüne kolayca geçmiş olacaksınız.

Bakım işlemi yaparken bulaşık makinesinin fişinin çekili olduğundan emin olun. Çıkardığınız parçaları sağlam bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olarak istenmeyen bir sonucun oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Yerleştirirken Bunlara Dikkat!

Yıkamadan önce tabaklarınızdaki yemek artıklarını çöpe dökerek makinenizin filtrelerinin tıkanmasını önleyebilirsiniz. Bardaklarınızın aşınmasını istemiyorsanız bulaşık makinenizin temizleme işlemi biter bitmez içinde kalan buharı çıkarmak için kapağını açın ve bir süre onları soğumaya bırakın.

Bulaşıklarınızı, makinenizin kullanım talimatlarında anlatıldığı şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Bardaklar yukarıda ve tabaklar aşağıda olacak şekilde konumlandırın. Ayrıca makinenize aşırı miktarda bulaşık koymanın iyi bir temizliğin önüne geçebileceğini unutmayın. En etkili sonuç için bulaşıklarınızın üzerindeki kirlerin kuruyup iyice yerleşmesini beklemeden yıkayın. Bulaşık makinesi çalışmıyor veya su alamıyorsa çeşitli bölgelerinde tıkanma oluşmuş olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?