Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Bulaşık Makinem Neden Temiz Yıkamıyor?

Bulaşık makinesi temiz yıkamıyor diye dert etmenize gerek yok. Bulaşık makinesi sorunlarının önüne nasıl geçebileceğinizi bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Bulaşık makinesinde tabak ve bardaklar
Reklam
Sign Up Banner

Bulaşıkları her yıkamada pırıl pırıl yapan bir bulaşık makinesine sahip olmak birçok ev hanımının arzuladığı bir durumdur. Bulaşıkları etkili bir şekilde temizlemek bulaşık makinesinin teknik özellik ve becerilerine bağlı bir durum olsa da bulaşıklarda etkin bir temizliği devamlı hale getirmek, bulaşık makinenizin bakımı ve doğru kullanımı ile alakalıdır.

Ayrıca makinenizi doğru bir şekilde ve gerekli özeni göstererek kullanmak, bulaşıkları en iyi şekilde temizlemenin yanı sıra makinenizi uzun yıllar kullanabilmenizi de sağlar. Eğer siz de yıkamadan sonra tabaklarınızda yemek artıkları görüyorsanız ya da makinenizin içine sinmiş kötü bir koku olduğunu düşünüyorsanız birazdan bahsedeceğimiz adımları uygulayarak kolayca bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Bulaşık makinem iyi yıkamıyor diye düşünüyorsanız bu sorunu detaylı bir şekilde ele almasınız. Kullanım tarzınızı gözden geçirmek, kullandığınız deterjanı değiştirmek, makinenizde bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmek ve temizliğini yapmak iyi bir başlangıç olacaktır.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Bulaşık Makinesi Neden Temiz Yıkamaz?

Bulaşık makinesi temiz yıkamıyorsa çeşitli nedenleri olabilir. Bu sorunun önüne geçmek için bulaşık makinenizin bakımını yapmayı düşünmelisiniz. Bulaşık makinesi bakımı için şu adımları izleyin:

 1. Fıskiyeleri Temizleyin

  Makinenizin içindeki fıskiyeleri temizleyin. Bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Eğer bir tıkanıklık oluşmuşsa kürdan yardımıyla temizleyebilirsiniz.

 2. Kireç Çözücü Kullanın

  Eğer yaşadığınız bölgedeki sular sert ise bulaşık makineniniz için kireç çözücü kullanmayı düşünmelisiniz.

 3. Filtreleri Kontrol Edin

  Makinenizin filtreleri yağlanmışsa fırça ve su yardımıyla temizleyin. Daha sonra ise düzgün bir şekilde taktığınızdan emin olun.

 4. Yıkanabilir Parçaları Elde Yıkayın

  Makinenizin çıkarılabilir bölmelerini de çıkarıp yıkayabilirsiniz. Bunların başında gelen çatal kaşık koyduğunuz bölmeyi sıcak sabunlu suyla yıkamayı düşünebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri düzenli olarak uygulamanız, makinenizin ömrünü artırmada ve temiz yıkamada önemli ölçüde işinize yaracaktır. Bulaşık makinenizi yukarıdaki adımları uygulayarak ve düzenli olarak her ay en az bir defa temizlemeye özen gösterdiğiniz takdirde problemlerin önüne kolayca geçmiş olacaksınız.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bakım işlemi yaparken bulaşık makinesinin fişinin çekili olduğundan emin olun. Çıkardığınız parçaları sağlam bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olarak istenmeyen bir sonucun oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Yerleştirirken Bunlara Dikkat!

Yıkamadan önce tabaklarınızdaki yemek artıklarını çöpe dökerek makinenizin filtrelerinin tıkanmasını önleyebilirsiniz. Bardaklarınızın aşınmasını istemiyorsanız bulaşık makinenizin temizleme işlemi biter bitmez içinde kalan buharı çıkarmak için kapağını açın ve bir süre onları soğumaya bırakın.

Bulaşıklarınızı, makinenizin kullanım talimatlarında anlatıldığı şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Bardaklar yukarıda ve tabaklar aşağıda olacak şekilde konumlandırın. Ayrıca makinenize aşırı miktarda bulaşık koymanın iyi bir temizliğin önüne geçebileceğini unutmayın. En etkili sonuç için bulaşıklarınızın üzerindeki kirlerin kuruyup iyice yerleşmesini beklemeden yıkayın. Bulaşık makinesi çalışmıyor veya su alamıyorsa çeşitli bölgelerinde tıkanma oluşmuş olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Bulaşık Makinesi Kullanmalıyım?

Bulaşık makinesi elde yıkamaya oranla çok daha az su kullanır, dolayısıyla evde su tasarrufuna yardımcı olur. Tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. Bulaşık makinesinde suyun verimli kullanımına dikkat etmek, bütçenizde tasarruf sağlarken dünyadaki su kaynaklarının gereksiz tüketilmesinin önüne geçer.

Bulaşık Makinesi Tuzunun Makineye Faydası Nedir?

Kireç molekülleri, başta rezistans olmak üzere makinenizin parçalarını kaplar ve zamanla bu parçaların işlevlerini yerine getirmesini engeller. Bulaşık makinesi tuzu bu moleküllerin makine parçalarına ulaşmasını engeller ve sizi gereksiz masraftan kurtarır.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nedir?

Bulaşık makinesi tuzu hem bulaşık makinesi hem de bulaşıklar için faydalı olan, granül kaya tuzudur. Makinede dağılma sürecinin daha yavaş ve etkin olması amacıyla toz halinde değil iri taneler halinde kullanılır. Masa ve deniz tuzlarından farklı olarak üretimi sırasında içerdiği demir ve karbonatlardan arındırılır. Böylece suyun sertliğini azaltarak kireç ve tortu birikimini önler, makinenizi ve bulaşıklarınızı korur.

Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar?

Bulaşık tuzu hem makinenizi hem de bulaşıklarınızı sert suyun etkilerinden korur. Bulaşık makinesi tuzu nasıl kullanılır diye soruyorsanız, makinenizdeki özel hazneye tuzu koymanız yeterli olacaktır. Sofra ve deniz tuzları bulaşık makinesi tuzuna benzese de makinenizde kullanmak için uygun değildir.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

Bulaşık makinesi kaç litre su harcar dediğinize tam bir yıkama programı yaklaşık 15 litre su harcamaktadır. En verimli makineler ise bu miktarı 11 litreye kadar indirebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre; bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkayarak elde yıkamaya göre %85 daha az su harcayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı