Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Mutfak Dolaplarındaki Yağlar Nasıl Temizlenir

Özellikle yemek yapmayı, yaptıklarını sevdikleriyle paylaşmayı sevenler ve geçirdikleri zamanı terapi gibi görenler için belki de evin en keyifli bölümüdür mutfak. Lezzetli bir yemeğin ardından günlük koşuşturma ve yorgunluk arasında yapılan temizlik bazen birikmiş ve inatçı yağları çıkarmaya yetmeyebilir. Bu yazımızda bazen ertelesek de zihnimizi meşgul eden mutfak yağları nasıl temizlenir sorusunun cevabını, önemli ipuçları ve püf noktalarıyla sizler için paylaşıyoruz.

Güncellenmiş 23 Mayıs 2019

mutfak dolabındaki yağların temizliği

Mutfak dolaplarındaki yağ lekeleri nasıl çıkar sorusuna cevap vermek, lekenin cinsine ve yüzeyin türüne göre kullanılması gereken uygun temizlik ürünlerini ve önemli püf noktaları biliyorsanız hiç de zor değil.

Yağ lekelerine ne kadar hızlı müdahale ederseniz o kadar kolay temizlersiniz. Yağların kurumasına ve katılaşmasına izin vermeyin.

Mutfak dolabındaki yağ oluşumunu nasıl engelleriz?

Mutfak, evimizin hijyen ve düzenli temizliğe en çok ihtiyaç duyan alanlarından biridir. Mutfak dolaplarındaki kir ve yağ lekelerini oluşmadan rutin temizlik ile önlemek, yağ lekeleri yüzeyde yer ettikten sonra temizlemekten çok daha az vakit alacaktır. Günlük yapılan düzenli temizliğin yanı sıra belirli aralıklarla yapılan derinlemesine temizlik ise mutfağınızda ihtiyaç duyduğunuz hijyenin korunmasını sağlar.

Günlük rutin temizlikte uygulamanız gereken ilk adım, mutfağınızda yağ lekelerinin en sık görüldüğü dolap kapakları ve kollarının az miktarda bulaşık deterjanı ve nemli bez ile silinmesidir. Ardından yüzeydeki deterjan kalıntılarını temiz nemli bir bez ile durulayın ve daha sonra kuru bir bez ile kurulayarak işlemi tamamlayın.

Günlük temizliğin yanı sıra, kızartma gibi yağlı yemekler yaptıktan sonra da dolap ve yüzeylere bulaşan yağ lekelerini katılaşmadan temizleyin. Bu sayede yeni oluşmuş yağ lekelerini zamanında temizleyerek derinlemesine temizliğe ayırdığınız zamanı azaltabilirsiniz.

Mutfak dolabındaki yağlar nasıl temizlenir?

Mutfak dolaplarınızın rengini açmadan ve yüzeyini çizmeden yağ lekelerini çıkarmak için dolabınızın yüzeyine uygun deterjan seçimi yapmalısınız. Cilalı veya laminant yüzeylerde kullandığınız deterjanı ahşap mutfak dolaplarında kullandığınızda dolaplarınıza zarar verebilirsiniz. Bazı temizleyiciler sert yüzeylerde son derece etkili olsa da ahşap yüzeyleri korumak için özel ahşap temizleyicisi kullanmanız daha doğru olacaktır.

  1. Öncelikle sıcak su ile ıslattığınız yumuşak dokulu beze az miktarda mutfak yüzeyleri için tasarlanmış, yağ sökme özellikli temizleyicinizi dökün ve yağlı yüzeyleri temizleyin.
  2. Eğer dolaplarınızda bezle çıkaramadığınız zorlu donmuş yağ lekeleri varsa yumuşak uçlu bir temizlik fırçası kullanarak daha etkili sonuç alabilirsiniz.
  3. İkinci adım olarak bezinizi sıcak su ile durulayarak dolap yüzeyindeki deterjan kalıntılarını temizleyin.  
  4. Mutfak dolaplarınızda leke bırakmamak için durulama işleminden sonra mutlaka kuru bir bezle yüzeyin nemini alın.

Mutfaktaki yağ lekeleri nasıl temizlenir sorusunun cevabını böylece vermiş oluyoruz. Yapmanız gereken en önemli noktayı unutmayın, yağların kuruması ve katılaşmasına asla izin vermeyin.

Mutfak dolaplarının yanı sıra ocak ve mutfak tezgâhı da zorlu yağ lekelerinin oluştuğu yerlerdir. Mutfaktaki yağ lekelerinden kurtulmak için Cif Sprey Power&Shine Mutfak gibi zorlu yağ lekelerini hızlıca temizlemeniz için özel olarak geliştirilmiş bir temizlik ürünü kullanabilirsiniz.
  • Yağ lekelerini çıkarırken mutfak yüzeyine zarar vermemek için mutlaka yumuşak bir bez veya fırça kullanmalı, tahriş edici ağır kimyasallar içeren deterjanlardan kaçının.
  • Seçtiğiniz temizlik ürünlerini kullanmadan önce paketinde yer alan talimatları dikkatle okuyun ve uygulayın.
  • Aslen yayınlandı 5 Ağustos 2019