Mutfak Dolabı Yağları Nasıl Temizlenir?

Mutfak dolabı yağları nasıl temizlenir? Yağlı mutfak dolabı temizliği yapmaya başlamadan önce yazımızı mutlaka okuyun.

Güncellenmiş 17 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mutfak dolabı temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yemek yapmayı, yaptığı yemekleri sevdikleriyle paylaşmayı sevenler ve geçirdikleri zamanı terapi gibi görenler için belki de evin en keyifli bölümüdür mutfak. Ancak lezzetli bir yemeğin ardından günlük koşuşturma ve yorgunluk arasında yapılan temizlik bazen birikmiş, inatçı yağları çıkarmaya yetmeyebilir. Peki mutfak dolabı yağları nasıl temizlenir? Bu soruya cevap vermek, lekenin cinsine ve yüzeyin türüne göre kullanılması gereken uygun temizlik ürünlerini ve önemli püf noktaları biliyorsanız hiç de zor değil. Bu yazımızda zihnimizi meşgul eden yağlı mutfak dolabı temizliği konusunu, önemli ipuçları ve püf noktalarıyla sizler için detaylı olarak ele alıyoruz.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Mutfak Dolabı Yağları Nasıl Temizlenir?

  Mutfak dolaplarınızın rengini açmadan ve yüzeyini çizmeden yağ lekelerini çıkarmak için dolabınızın yüzeyine uygun deterjan seçimi yapmalısınız. Cilalı veya laminant yüzeylerde kullandığınız deterjanı ahşap mutfak dolaplarında kullandığınızda dolaplarınıza zarar verebilirsiniz. Bazı temizleyiciler sert yüzeylerde son derece etkili olsa da ahşap yüzeyleri korumak için özel ahşap temizleyicisi kullanmanız daha doğru olacaktır.

  1. 1

   Yağlı mutfak dolabı temizliği için uygun ürünü bulun.

   Mutfaktaki yağ lekelerinden kurtulmak için Cif Power & Shine gibi etkili bir yağ çözücü kullanabilirsiniz. Böylece paraben, fosfat, klor ve boya içermeyen formülü sayesinde sağlıklı bir çözüm elde etmiş olursunuz.

   Yağ lekelerini çıkarırken mutfak yüzeyine zarar vermemek için mutlaka yumuşak bir bez veya fırça kullanmalı, tahriş edici ağır kimyasallar içeren deterjanlardan kaçınmalısınız. Seçtiğiniz temizlik ürünlerini kullanmadan önce paketinde yer alan talimatları dikkatlice okumayı ve uygulamayı unutmayın.

  2. 2

   Mutfak dolapları için yağ çözücü uygulayın.

   Konumuz çok yağlı mutfak dolapları nasıl temizlenir olduğuna göre, mutfak dolapları için yağ çözücü ürünü dolaplara sıktıktan sonra 10 dakika bekletin. Bu ürünün içeriğindeki etken maddeler kirli yağ lekelerine iyice nüfuz ederek lekelerin çözülmesini sağlar. Daha sonra, temizleyiciyi ılık su ile nemlendirdiğiniz mikrofiber bezle silin. Mutfak dolaplarınızda leke bırakmamak için silme işleminden sonra mutlaka kuru bir bezle yüzeyin nemini alın.

   Eğer dolaplarınızda bezle çıkaramadığınız donmuş yağ lekeleri varsa yumuşak uçlu bir temizlik fırçası kullanarak daha etkili sonuç alabilirsiniz.
  3. 3

   Yağlı mutfak dolapları neyle silinir sorusunun bir diğer cevabı sıcak su ve bulaşık deterjanıdır.

   Bulaşık deterjanı, özellikle sıcak suyla karıştırıldığında yağı etkili bir şekilde çözen, alkali bazlı bir üründür. Bir kova sıcak suya birkaç damla bulaşık deterjanı koyun ve yumuşak bir sünger yardımıyla yağlı mutfak dolaplarını iyice silin. Suyu sıcak tutmaya çalışın ve yüzeyi çizmemek için nazik davranın. İşiniz bittiğinde dolapları durulayın ve kurulayın.

  4. 4

   Akrilik mutfak dolabı yağ lekesi nasıl çıkar?

   Akrilik boyalı dolaplar mutfaklarda sıkça karşılaşılan bir özelliktir. Mutfağınıza renk ve sıcaklık vermenin kolay bir yoludur. Ancak diğer tüm boyalı yüzeyler gibi, boyalı dolaplar da en iyi şekilde görünmeye devam etmek için biraz farklı bir bakım gerektirebilir. Bütçenize uygun bir yüzey temizleyiciyi biraz su ve karbonat ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Macunu lekeli bölgelerin üzerine sürün, birkaç dakika bekletin ve silerek temizleyin. Kalıntıları temiz bir bezle parlatın.

   Birkaç yıllık kullanımdan sonra veya boya çatlamaya başladığında dolapları yeniden boyamayı düşünebilirsiniz.
  5. 5

   Ahşap mutfak dolapları nasıl temizlenir?

   Ahşap mutfak dolaplarını temizlemenin en iyi yolunu belirlemek zor olabilir, çünkü ahşap dolaplar farklı yüzeylere sahiptir. Ahşap dolaplara her zaman nazik temizleyiciler uygulayın. Ahşap yüzey temizleyicilerin yanı sıra birçok yüzey temizleyici ahşap yüzeylerde de kullanıma uygun olabilir. Bunun için ürünün üzerindeki etiketleri okuyun. Bununla birlikte, bulaşık deterjanı ve su ikilisini kullanmanız da yanlış olmayacaktır.

   Ahşap dolapları temizlerken daima nemli, fazla ıslak olmayan bezler kullanmanız gerektiğini hatırlatalım. Çok fazla sıvı ahşaba zarar verir. Ahşabı cilalamak için ise kuru bir mikrofiber bez kullanın.

   Özellikle doğrudan ocağın üstündeki veya nemli bölgelerdeki ahşap dolaplara daha çok dikkat edin. Düzenli olarak buhara maruz kaldıkları için en çok özen gösterilmesi gereken dolap bölümleri bunlardır. Bu bölgelerdeki dolaplar için ekstra bir dolgu macun yaptırmayı düşünebilirsiniz.

  6. 6

   Cam mutfak dolabı nasıl temizlenir?

   Cam dolaplar genellikle ahşap veya laminant gibi başka bir malzeme ile karıştırılarak tasarlanır. Camın temizlenmesi basit olsa da çevresindeki ve yanındaki dolap malzemesine zarar vermeyecek bir madde seçtiğinizden emin olun. Cam bölmelerdeki parmak izlerini ve diğer kalıntıları temizlemek için cam temizleyici ve yumuşak bir mikrofiber bez kullanın.

   Yağ bazlı temizleyicilerden kaçının. Camın üzerinde çıkarılması zor olan kalıntılar ve çizgiler bırakabilirler.

  Mutfak dolabı yağları nasıl temizlenir sorusunun cevabı işte bu kadar basit. Yapmanız gereken en önemli noktayı unutmayın, yağların kuruması ve katılaşmasına asla izin vermeyin. Mutfak dolaplarının yanı sıra ocaklar ve döküm tavalar da zorlu yağ lekelerinin oluştuğu yerlerdir. Ocak nasıl temizlenir ve döküm tava nasıl temizlenir yazılarımızı okumanızı öneririz.

Yağlı Mutfak Dolabı Temizliği: Mutfak Dolabındaki Yağ Oluşumunu Nasıl Engelleriz?

Konu mutfak temizliği olduğunda, yağ oluşumu oldukça sinsi bir durumdur. Birbirinden güzel, lezzetli yemekler yaparken bunu düşünmezsiniz. Sonra birden, dolaplarınıza bakar ve lekelendiklerini fark edersiniz. Koyu, yapışkan bir yağ katmanıyla kaplanmış dolaplarınız hemen göze çarpar. Mutfak dolabı yağları nasıl temizlenir yukarıda açıkladık; ancak mutfak dolaplarınızı güzel ve temiz tutmak söz konusu olduğunda her şeyden önce yağ oluşumunu önlemeye odaklanmalısınız.

Mutfak Dolabı Yağları Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?