Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Mutfakta Hijyen: Mutfak Fayans Temizliği İçin Hijyenik ve Etkili Yöntemler

Mutfakta hijyenik temizlik yapmak için işe fayanslardan başlamaya ne dersiniz? İşte temizlik yaparken ihtiyacınız olacak püf noktaları...

Güncellenmiş

Mutfak tezgahı, kesme tahtası ve plastik temizlik spreyi

Evin en önemli yaşam alanlarından biri olan ve çok sık kullanılan mutfağın her zaman temiz görünmesini isteriz. Bu yüzden mutfağın her bölümünün en etkili şekilde temizlenmesine dikkat etmeliyiz. Mutfakta unutmamamız gerekenlerden biri de fayans temizliği. Yemek sıçraması, buhar, toz ve düzenli temizlik yapmamak, zaman içinde mutfak fayanslarını matlaştırabilir; fayans aralarında kararmalar ve tortu görünümü ortaya çıkarabilir.

Peki mutfak fayansları nasıl temizlenir? Mutfak fayanslarının temizliği ile ilgili püf noktalarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Mutfak Fayansları Nasıl Temizlenir?

Fayanslara uygun bakım yapılmadığı takdirde zamanla kirli bir görünüm ve kalıcı lekeler oluştuğunu fark edebilirsiniz. Ancak, doğru bakım ve tekniklerle yıllarca yeni gibi ve parlak görünmelerini sağlayabilirsiniz.  Peki mutfak fayansı nasıl temizlenir? İşte mutfak fayanslarının temizliği için en etkili yöntemler.

Mutfak fayans temizliği için, etkili bir temizleyici seçerek işe başlayın. Mutfak fayansları neyle silinir? : Bu işlem için, sünger ve toz bırakmaması için mikrofiber bez yeterlidir. Birinci adımda kiri ve yağı kabaca temizledikten sonra  Cif Krem Ultra Hijyen gibi çok amaçlı, iyi bir fayans temizleyici kullanın. Çamaşır suyu katkılı formülü ile, fayans temizliği esnasında mutfağınız için etkili bir dezenfeksiyon sağlar. Ürünü nemli bir sünger veya bez yardımıya silinecek yüzeye uygulayın. Ardından yumuşak bir bezle silin. Durulamadan önce inatçı lekeler için birkaç dakika bekletebilirsiniz. 

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

İnatçı Kirler İçin En İyi Yöntem: Fırçalama

Ocağın etrafında bulunan fayans, seramik yüzeyler ve varsa doğalgaz boruları yağ tutmak için en elverişli yerlerin başında gelir. Eğer sık temizlenmezse yağlar, yemek buharı ile yüzeylere iyice yapışır.

Bu yüzeylerdeki lekeleri ve yapışkan kirleri temizlemek için fayanslara önce Cif Power & Shine mutfak spreyi gibi güçlü ve kaliteli bir yağ çözücü püskürtün. Ulaşamadığınız alanlar için fırça kullanın. Ardından yüzeyleri iyice durulayın.

Tebrikler, İşin en zor kısmını bitirdiniz. Peki, fayans derz aralarına dikkat ettiniz mi? Çok iyi durumda değilse mutfak derz araları nasıl temizlenir sorusunun cevabı için okumaya devam edin. 

Reklam

Domestos

Derz Dolgu Temizliği

Fayans temizliği sırasında derzleri unutmayın çünkü en temiz ve parlak fayanslar bile kirli derz dolgular ile çok kötü görülebilir. Peki mutfak fayans derzleri nasıl temizlenir? Mutfak derzleri, banyodaki fayanslarda karşılaşabileceğiniz gibi küflenmeyebilir. Ancak derz dolgusu turuncu bir renk alıyorsa ve pis görünüyorsa çamaşır suyundan yardım almak en iyisi. Cif Sprey Ultra Hijyen çamaşır suyu katkılı yeni formülü ve spreyin aktif molekülleri ile mutfağınızda hijyen ve temizlik için etkili bir yardımcıdır. Üstelik kolay durulanması da temizlik için ayırdığınız süreyi kısaltır, zamanınız size kalır.

Mutfak Fayansı Temizliği İçin Doğal Alternatifler

Mutfak fayans temizliği nasıl yapılır? En uygun ürün ve malzeme hangisi? Alışık olduğumuz ürünler temizlik konusunda etkili olsa da, kimi zaman doğal yöntemler kullanmak da tatmin edici sonuçlar sunabilir. Fakat önceden belirtelim ki doğal yöntemler inatçı lekeler ve uzun süre beklemiş kirleri çıkarmak konusunda size istediğiniz sonucu vermeyebilir. İşte mutfak fayans temizleme için birkaç doğal malzeme:

Karbonat

Mutfak fayans temizliği esnasında fayanslardan kir ve yağı söküp atmanın bir başka yolu da karbonattır. Bunun için bir miktar karbonatı süngere koyarak fayansları yavaşça silin. Daha sonra temiz bir bezle karbonat kalıntılarını durulayın. 

Mutfak fayans arası temizliği için kullanmadığınız diş fırçasından yardım alabileceğinizi biliyor muydunuz? Diş fırçası ve karbonat ile fayansları fırçaladıktan sonra iyice durulayın. Böylece ilerleyen zamanlarda çok detaylı bir temizlik yapmanıza gerek kalmayabilir.

Tuz

Tuzun yağ lekelerini emmek konusunda usta olduğunu biliyoruz. Öyleyse neden mutfak fayansı temizliği için kullanılmasın? Tüm yapmanız gereken yağ lekeleri üzerine biraz tuz serpmek. Tuz, yağ lekelerini emer. Ardından, bölgeye boraks çözeltisi püskürtün, nemli bir bez veya süngerle silin. 

Boraks

Boraks, mutfak fayans temizliğinde yağ lekelerini temizlemenin başka bir yoludur. Limon suyu ile boraksı karıştırarak macun kıvamına getirin ve ardından fayanslara uygulayın. Macunu bir süre duvarda bekletin ve ardından bir bez veya sünger ile silin.

Fayans Temizliği: Lekesiz Görünüm İçin Bunlara Dikkat Edin

Mutfak fayansı temizliği ile ilgili birçok ürün ve yöntem var. Ancak temizlik yaptıktan sonra daha uzun süre hijyen sağlamak ve ışıl ışıl fayanslar için aşağıdakileri göz önünde bulundurmakta fayda var.

  • Dökülen veya sıçrayan lekeleri mümkün olan en kısa sürede temizlemeye gayret edin. Herhangi bir şey döküldüğünde, kalıcı leke oluşumunu önlemek için hemen temizleyin.

  • Mutfak sandığınızdan daha büyük bir mikrop yuvası olabilir. Yaşam alanının, size ve sevdiklerinize zarar vermediğinden emin olmak için her zaman etkili bir dezenfektan sprey bulundurun. Domestos Hijyenik Mutfak Spreyi yemek artıkları ve kire karşı derinlemesine bir temizlik sunar, mutfakta daha hijyenik bir ortam yaratır.

  • Mutfak fayansları nasıl parlatılır? Bunun için en iyi yol, onları iyice durulamaktır. Parlak fayanslar için hangi temizlik ürününü kullanırsanız kullanın, onları iyice durulamayı ihmal etmeyin.

Son olarak, mutfakta temizlemeyi unutabileceğiniz başka yerler de olabilir. Mutfakta hijyenini tam anlamıyla sağlamak için buradaki yazımıza göz atmayı unutmayın.

Aslen yayınlandı