Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırın mutfağımızın en önemli parçalarından biri ve olmazsa olmazıdır. Önemli günler için hazırlanan en güzel yemekler burada pişer. Fırın sayesinde mutfaktaki hünerlerimizi sergileriz. Peki bu kadar çok kullanılan fırın nasıl temizlenir? En özel yemeklerin piştiği fırınınıza özel etkili ve hızlı temizlik yöntemleri için yazımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

banyodaki kireç birikintisi nasıl giderilir

Özellikle yanmış yağlar ve kurumuş lekelerle gözünüzde büyüyen fırın temizliği için dilerseniz paketli temizlik ürünlerinden yararlanabilir, dilerseniz kendi karışımınızı uygulayabilirsiniz. Bu yazımızda sizinle her iki yöntemi kullanarak etkili ve pratik fırın temizliği nasıl yapılır paylaşacağız.

İhtiyacınız olan malzemeler:

 

 • Ilık su
 • Bir miktar sirke
 • Bir miktar karbonat
 • Sprey şişe
 1. Dilerseniz sirkenin ve karbonatın miktarını fırındaki lekelerin yoğunluğuna göre arttırabilirsiniz. Daha sonra bu karışımı özellikle fırındaki lekelere ve kirlere yoğunlaşarak püskürtün.
 2. Fırınınızın içinde fazlaca birikmiş yağ ve yemek artıkları tabakası varsa, solusyon sayesinde yumuşayanları bir spatula yardımıyla sıyırıp tekrar karışımı fırınınızın içine sıkın.
 3. Solusyonu yaklaşık bir saat kadar beklettikten sonra ılık su ve  iz bırakmayan bir mikrofiber temizlik beziyle silin.
 4. Daha sonra solusyonunuzu tekrar fırının içine sıkıp yaklaşık bir saat beklettikten sonra aynı işlemi tekrarlayın.
 5. Son aşama olarak fırınınızı bir sünger yardımıyla silip temiz suyla iyice durulayın.
 

Alternatif temizlik yöntemi:

 1. Bir miktar kabartma tozunu biraz suyla karıştırıp macun kıvamına getirin.
 2. Hazırladığınız bu macunu fırınınızın içine bütün yüzleri kapsayacak şekilde sürün ve etkili olması için gece boyunca bekletin.
 3. Daha sonra ıslatmış olduğunuz bir temizlik beziyle karbonatı fırından iyice temizleyin.
 4. Sonrasında karbonat kalıntılarını sirkeyle temizlemek etkili olacaktır. Sirke aynı zamanda fırınınızın iç kısmının dezenfekte olmasını sağlayacaktır.
 5. En son işlem olarak fırınınızı ıslak bir temizlik beziyle iyice silip durulayın ve kurumaya bırakın.
En zorlu yağ lekelerini bile %100 çözen Cif Power & Shine Mutfak ile fırın yüzeylerini çizmeden kolayca temizleyebilir ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Profesyonel temizlik ürünleri ile fırın nasıl temizlenir?

Eğer fırın temizliği için profesyonel ve etkili bir ürün kullanmayı tercih ederseniz Cif Power & Shine Mutfak gibi yağ çözmede %100 etkili, yüzeylere zarar vermeyen ve hatta parlaklık kazandıran bir sprey temizleyici işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Yapmanız gereken tek şey, temizlik spreyini fırınınızın içine püskürtüp bir süre beklettikten sonra temizlemek. Aynı işlemi fırın kapağınız için de kolayca uygulayabilirsiniz.

Reklam

Domestos
 • Fırın temizliğine başlarken fırın tepsilerini çıkarıp yıkamalısınız. Tepsileri ılık suda yıkamak işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra temizliğe devam ederken tepsileri kurumaya bırakabilirsiniz
 • Fırın yüzeyine yağların damlamasını engellemek için yemeğinizi pişirmeden önce fırının en alt kısmına alüminyum folyo yayabilirsiniz
 • Yemek artıklarının yanmasını engellemek için kurumadan önce artıkları tahta kaşıkla sıyırın, böylece yanık kokusunu da önlemiş olursunuz
 • Damlayan yağların çözülmesi için üzerine biraz tuz serpebilirsiniz
 • Unutmayın

  • Fırınınızın kalitesini korumak ve temizliğinizi kolaylaştırmak adına aşırı kirlenmesine izin vermeyin.
  • Elektrikli fırınları temizlerken fişinin çekili, enerji bağlantısının kesilmiş olduğundan emin olun.
  • Herhangi bir temizlik ürününü kullanmaya başlamadan önce paketin üzerinde yer alan talimatları mutlaka okuyun.
  • Seçtiğiniz temizlik yöntemini denemeden önce küçük ve göz önünde olmayan bir bölgede yüzeye zarar verip vermediğini test edin.

  Aslen yayınlandı