Kabul edelim, fırın temizliği pek de severek yaptığımız bir iş değil. Hatta çoğu zaman mutfak temizliğine fırını dahil etmeyi unuturuz. Sürekli ertelenenler listesine eklenen fırın temizliği, yağlı bir yemek pişirmenin ardından artık kaçınılmaz hale gelir. Bu temizliğin çözümü de her zamanki gibi pratik yöntemler ve doğru malzemeler seçmektir. Fırın nasıl temizlenir, düzenli fırın temizliği neden önemlidir ve fırın temizlemenin pratik yolları nelerdir gibi soruların cevabı yazımızın devamında saklı.

Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırın temizliği hem sağlık açısından hem de yemeklerinizin kalitesini korumak açısından önemlidir. Doğru temizlenmemiş bir fırındaki kalıntılar yanarak kanserojen etki yaratabilir. Ayrıca yapışmış yağ ve kir, yapacağınız yemekleri etkileyebilir. Bu nedenle doğru fırın temizliği oldukça önemlidir.

Fırın temizliği işlemini, doğal ürünlerle yaparak kimyasal maddelerden kaçınmak istiyorsanız tarifimiz sizi mutlu edecek. Evdeki malzemelerle kolayca yapabileceğiniz etkili ve pratik temizleme yöntemi için ihtiyaç listesini aşağıda bulabilirsiniz. Mutfak dolabınıza yapacağınız kısa bir yolculuk, fırın temizliği listenizi tamamlamanız için yeterli olacaktır.

İhtiyaç Listesi

Reklam

Cif
 • Karbonat

 • Ilık su

 • Sirke

 • Sprey şişe

 • Spatula

 • Mikrofiber bez

 • Bulaşık süngeri

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Toplam Süre

 • Uygulama: 15 dakika

 • Bekleme: 2 - 4 saat

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

1. Karbonat ve sirkeyi karıştırın.

Karbonatı sirke ile karıştırıp bir çözelti elde edin. Sirkenin ve karbonatın miktarını fırındaki lekelerin yoğunluğuna göre ayarladıktan sonra bu karışımı özellikle fırındaki lekelere ve kirlere yoğunlaşarak püskürtün.

2. Birikmiş yağları spatula ile temizleyin.

Fırınınızın içinde birikmiş yağ ve yemek artıkları tabakası varsa solüsyon sayesinde yumuşayanları bir spatula yardımıyla temizleyip tekrar karışımı fırınınızın içine sıkın. Fırın temizliği esnasında fırının zarar görmemesi için çizmeyecek bir malzemeden yapılmış olan spatulaları tercih edin.

3. Karışımı yeniden fırına püskürtün.

Solüsyonu tekrar fırının içine sıkıp yaklaşık bir saat beklettikten sonra ılık su ve iz bırakmayan mikrofiber bir temizlik beziyle silin.

4. Daha iyi bir sonuç için solüsyonu gece boyunca bekletin.

Daha iyi bir sonuç için karışımı bir gece fırında bekletin. Böylece kirleri temizlerken yerleşmiş kötü kokulardan da kurtulacaksınız.

5. Temiz su ve süngerle fırını temizleyin.

Son aşama olarak fırınınızı bir sünger yardımıyla silip temiz suyla iyice durulayın.

Detaylı Fırın İçi Temizliği

Fırın aksesuarlarının ve fırının tüm bölgelerinin derinlemesine temizlenmesi de fırın temizliği için bir diğer önemli noktadır. Dilerseniz fırın temizliğinde atlanmaması gereken aksesuar ve bölgeleri de inceleyelim.

Fırın Tepsisi Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırın temizliği esnasında, tepsi ve ızgaraların temizliğini atlamayın. Bunun en iyi yolu hepsini fırından çıkardıktan sonra ya bulaşık makinesinde ya da bulaşık deterjanıyla ve sıcak suyla elde yıkamaktır.

 • Zorlu kirler için Cif Power & Shine Mutfak Spreyi sıktığınız fırın tepsilerini iki saat kadar bekledikten sonra bir bulaşık teliyle ya da fırçayla fırçalayın ve durulayın. Fırına geri koymadan önce iyice kurulamayı unutmayın.

 • Karbonat, su ve sirkeyi karıştırarak elde edeceğiniz sprey ile de fırın tepsisi temizliği yapabilirsiniz. Önemli olan, fırçalama sürenizin en az düzeyde olması için malzemelerin yeterince uzun beklemesine izin vermektir.

 • Şanslıysanız, fırınınız küçük yiyecek dökülmelerini hızla gideren bir buharla temizleme seçeneğine sahip olabilir. Bu tip bir fırına sahipseniz, fırın tepsilerinizi fırında bırakarak temizleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Fırın Düğmeleri Nasıl Temizlenir?

Fırın temizliği sırasında, fırın düğmelerinin hassas bir şekilde temizlenmesi önemlidir. İster kendi yaptığınız isterseniz marketten aldığınız sprey olsun temizlik ürününü doğrudan fırın düğmelerine püskürtmemelisiniz. Kullandığınız sıvı, düğmelerin arkasına geçerek kontrol paneline kısa devre yaptırabilir. Bunu engellemek için sıvıyı doğrudan düğmelere sıkmak yerine bir beze püskürtün ve bez yardımıyla düğmeleri temizleyin. Nemli bir mikrofiber bez ve ıslak mendil bile çok kirli olmayan fırın düğmelerini temizlemek için kullanılabilir.

Fırın Camı Nasıl Temizlenir?

Fırınınızın cam kapısı çizilmelere karşı daha duyarlı olduğundan, raflara kıyasla daha nazik olmanızı gerektirir. Fırın temizliği için kullandığınız kabartma tozu ve su ile hazırladığınız macun, fırın camı temizliği için de kullanılabilir. Macunu tüm cama yayın ve 20 dakika ya da kirlerin yoğunluğuna göre daha fazla bekleyin. Ardından nemli bir mikrofiber bezle nazikçe silin. Durulanana kadar bu işleme devam edin. Fırın camı temizliği için deterjanlı su ya da Cif Power Shine Mutfak Sprey de kullanabilirsiniz. Su ile seyreltilmiş beyaz sirke de bir başka alternatif olabilir. Ulaşılması zor köşeler için ince bir çubuk kullanabilirsiniz. Fırın temizliği bittikten sonra fırınınızı havalandırmayı unutmayın.

Fırın Tavanı Nasıl Temizlenir?

Fırın temizliği söz konusu olduğunda, en önemli bölgelerden biri de fırın tavanıdır. Daha önce bahsettiğimiz tüm yöntemleri fırın tavanınızı temizlerken de kullanabilirsiniz. Ancak fırın tavanında bulunan ısı ızgaralarına ve boşluklara dikkat etmelisiniz. Kirler bu bölgelere girip fırınınızın kötü kokmasına neden olabilir. Tavan ve fırın lambası temizliği dikkatlice yapılmalı ve fırın çalışırken veya fişe takılıyken işlem uygulanmamalıdır.

Fırın Ne Sıklıkta Temizlenmeli?

Fırınınızı ne zaman temizleyeceğinizi kestiremiyorsanız fırın temizliği zamanının geldiğini anlayabileceğiniz üç işaret vardır:

1. Genel görünüm: Fırınınızın yan yüzeylerinde ve tabanında, siyah veya kahverengi lekeler ve tortular fark ettiniz mi? Fırın kapağı yağ ve kirle mi kaplanmış? O zaman fırın temizliği zamanı geldi demektir.

2. Koku: Fırınınız ısındığında belirgin bir koku ortaya çıkıyor mu? Herhangi bir şey pişirmeden önce kötü bir koku almak, pişirme sırasında fırın içine sıçramış yağ, kir veya yiyecek olduğu anlamına gelir.

3. Duman: Temiz bir fırında alışılmışın dışında bir duman görülmemelidir. Biriken kirlerin yüksek ısıyla birlikte yanması kalıcı lekelerin oluşmasına sebep olabilir.

Fırınınızı ne sıklıkla kullandığınız, fırın temizliği sıklığınızı da doğrudan etkiler. Düzenli olarak yemek pişirilen bir fırın, her pişirme işleminden sonra havalandırılmalı ve tercihen nemli bir bezle kabaca silinmelidir. İdeal fırın temizleme sıklığı 15 günde bir diyebiliriz. Fırınınızı nadiren kullanıyorsanız, detaylı fırın temizliği yerine oluşabilecek tozları gidermek için nemli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. Elbette yukarıda listelenen noktalara dikkat etmeli ve bir belirti görürseniz temizliği fazla ertelememelisiniz.

Fırın Temizliği için Alternatif Yöntemler

Karbonat Macunu İle Fırın Temizliği

Yukarıdaki yönteme ek olarak yine karbonat kullanarak bir macun yapabilir ve fırınınızı kolayca temizleyebilirsiniz.

 1. Bir miktar karbonatı biraz suyla karıştırıp macun kıvamına getirin. Karbonat ve su karışımı aşındırıcı görevi görürken biriken kirleri yumuşatır ve yiyecek parçacıklarını gevşetir. Bu nedenle karışım, oldukça etkili bir sonuç elde etmenize olanak sağlayacaktır.

 2. Hazırladığınız bu macunu fırınınızın içine bütün yüzeyi kaplayacak şekilde sürün ve etkili olması için bir süre bekletin.

 3. Daha sonra ılık su ile ıslatmış olduğunuz bir temizlik beziyle karbonatı fırından iyice temizleyin.

 4. Fırındaki karbonat kalıntılarını sirkeyle temizlemek lekelenmeyi önleyecektir. Sirke aynı zamanda fırınınızın iç kısmının dezenfekte olmasını sağlarken kötü kokuları da giderecektir.

 5. Son işlem olarak fırınınızı ıslak bir temizlik beziyle iyice silip durulayın ve havalandırarak kurumaya bırakın.

Limonla Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Her gün kullandığımız limonun fırın temizlemenin pratik yolları içerisinde olduğunu biliyor muydunuz? Limonla fırın temizliği için:

 1. Orta büyüklükte, fırına dayanıklı bir kabı suyla doldurun. İki limonu ortadan ikiye bölün ve kaseye koyun.

 2. Fırınınızı 250 dereceye ısıtın.

 3. Isındıktan sonra kabı raflardan birine yerleştirin. Bir saat bekletin.

 4. Bir saat sonra fırını kapatın, kapağı açın ve biraz soğumasını bekleyin.

 5. Fırın dokunabileceğiniz kadar soğuduğunda nemli bir bez alın ve arka, yanlar, alt, üst, kapı, köşeler dahil olmak üzere tüm yüzeyleri silin. Bunun için ıslak bir mikrofiber sünger veya bez kullanabilirsiniz.

Bu işlemi fırınınız tam olarak soğumadan tamamlamanız lekelerin kolay çıkarılabilmesi için önemlidir.

Fırın temizliği için bu kadar vaktiniz yoksa ve fırınınızda kendi kendini temizleme özelliği mevcut ise işiniz biraz daha kolay.

Kendi Kendini Temizleme Özelliği İle Fırın Temizliği

Kendi kendine gerçekleşen bir fırın temizliği kulağa gerçek olamayacak kadar güzel geliyor. Fırınınız orta derecede kirliyse rahatlıkla tercih edebileceğiniz bu yöntemin, büyük miktarda yağ ve kir birikmiş fırınlarda kullanılması önerilmiyor. Fırın temizliğinizi bu şekilde yapmaya karar verirseniz, herhangi bir tersliğe karşı temizlik süresince evde kalmanız yararlı olacaktır. Aşağıdaki basit adımları takip ederek kolayca fırın içi temizleme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

1. Temizliğe başlamadan önce fırını boşalttığınızdan emin olun.

2. Temizleme modu aktif hale geldiğinde alev alarak yangına neden olmaması için yan raylar da dahil olmak üzere tüm aksesuarlar çıkarılmalı ve bu parçalar elle silinmelidir.

3. Fırınınızın kullanım kılavuzundaki yönergeleri izleyerek program seçimi ve ayarını yapın.

4. Fırın temizliği süresi, fırınınızın kirlilik oranına bağlı olarak değişebilse de ortalama 2 - 2.5 saat sonra işlem tamamlanacaktır.

5. Fırın soğuyana kadar bekleyin. Temizlik modunun yaydığı sıcaklık fırının içindeki kirleri yakarak gri bir kül oluşmasına neden olacaktır. Oluşan külleşmiş yağ ve kirleri ıslak bir bezle temizleyin.

Fırın içinde yanmış ve kurumuş lekeler varsa kendi kendini temizleme işlemini birden fazla kez tekrarlamanız gerekebileceğini unutmayın. Bu yöntemin uygulama süresinin uzunluğu ve yüksek ısı kullanımı dolayısıyla hem ekonomik hem de pratik başka bir çözüm önerisine ne dersiniz? Fırın içi yanmış yağlar nasıl temizlenir cevabıyla devam edelim.

Fırın Yağı Nasıl Temizlenir?

Çok kirli fırın nasıl temizlenir? Ya da fırın içindeki kurumuş yağlar nasıl temizlenir? Fırın temizliğine zorlu kirler dahil olduğunda en iyi yöntem, temizlikte etkili Cif Power & Shine Mutfak Spreyi kullanmaktır. Size hem zamandan hem de gereksiz efordan tasarruf sağlayacak bu yöntemle fırındaki zorlu ve yanmış yağ lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

1. Tepsi, tel ve benzeri fırın aksesuarlarını çıkarın.

2. Fırının iç ve dışına spreyi sıkın.

3. Fırınınız elektrikliyse, spreyi ısıtma elemanlarının üzerine püskürtmeyin. Gazlı fırınınız varsa, gazın geldiği yere dikkat ederek spreyi uygulayın.

4. Spreyi yaklaşık 20 dakika bekletin.

5. Bekleme süresinde fırın aksesuarlarını yıkayın.

6. Bekleme süresini tamamladıktan sonra nemli bir bez ile fırını silin.

7. Fırın kuruyana kadar kapağını açık bırakarak havalandırın.

Cif Power & Shine Mutfak Spreyi kullanmak, fırın içi yanıkları nasıl temizlenir sorusuna verilecek en etkili cevaplardan biridir. Fırınınız çok kirli değilse ya da başa çıkmanız gereken yağlar yoksa diğer doğal fırın temizliği yöntemlerini de uygulayabilirsiniz.

Bunlara Dikkat:

 • Elektrikli fırınları temizlerken fişinin çekili, enerji bağlantısının kesilmiş olduğundan emin olun.

 • Herhangi bir temizlik ürününü kullanmaya başlamadan önce paketin üzerinde yer alan talimatları mutlaka okuyun.

 • Seçtiğiniz fırın temizliği yöntemini denemeden önce küçük ve göz önünde olmayan bir bölgede yüzeye zarar verip vermediğini test edin.

Fırın Temizlemenin Püf Noktaları

 • Fırınınızın kalitesini korumak ve fırın temizliği işlemini kolaylaştırmak adına fırının çok kirlenmesine izin vermeyin.

 • Her kullanım sonrası fırını temizlemek, sizi zorlu fırın temizliği işleminden kurtarır. Bunun için, fırınınızı kullandıktan sonra ısıya dayanıklı bir kapta bir miktar su koyun. 20-25 dk bekleyin. Bu işlem lekelerin yumuşamasını sağlayacaktır. Ardından, kağıt havlu ile fırının tüm iç yüzeyini silin.

 • Fırında sulu yemek pişiriyorsanız, pişirme tepsisinin üzerini ıslatılmış yağlı fırın kağıdı ile kapatabilirsiniz. Islatılmış yağlı kağıt, her tür pişirme kabının üzerini kolayca kaplayacak ve sıçrayan yağ lekelerinden fırını koruyacaktır.

 • Fırın tabanındaki yanmış yağ lekelerinden kurtulmaya çalışmak yerine, her kullanımda fırın tabanına alüminyum folyo sermeyi deneyebilirsiniz.

Fırın temizliği bitti. Peki, hemen üzerindeki ankastre ocak temizliği ile işe devam etmeye ne dersiniz? İlgili yazılarımıza göz atmayı unutmayın.