Ocak Nasıl Temizlenir?

Ocak temizliğini kimse sevmez; özellikle de zorlu yemek kalıntıları ve lekeler varsa... Yazımızı okuyarak işinizi kolaylaştıracak püf noktalarını öğrenin, ocak temizliği kabusunuz olmaktan çıksın!

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ocak üzerinde çorba tenceresi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Temiz bir ocak, mutfağınızın görüntüsünü tamamen değiştirebilir. Ocak temizliği, kirli ve dağınık bir mutfağın bile ferah görünmesini sağlayabilecek bir unsurdur. Taşan yemekler veya etrafa sıçrayan soslar yüzünden ocaklar çok kolay kirlenir ve çoğumuzun her kullanımdan sonra ocak temizlemeye vakti yoktur. Kuruyan yemek artıklarını çıkarmak, çoğu zaman kabusa dönüşebilir, bu yüzden ocağa dökülen artıkları bekletmeden temizlemek en doğrusu olacaktır.

İndüksiyonlu ya da seramik ocak temizlerken doğru ürünü kullanmak büyük fark yaratır. Cif Sprey Ultra Hijyen gibi mutfaklar için özel üretilmiş ürünler, zor kalıntı ve yağ lekeleriyle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Dört Adımda Cam ya da Seramik Ocak Nasıl Temizlenir?

Seramik ocaklar güzel görünümleriyle her mutfağa şıklık katarlar. Fakat seramik ocağınızı nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız ocağınız çiziklerle dolabilir. Aynı şey cam ocaklar için de geçerlidir ve cam ocak nasıl temizlenir bilmiyorsanız, başınız belada demektir. Seramik ve cam ocakların kötü yanı, çok kolay çizilmeleridir. Ocağa yapışan kurumuş yemek artıklarını temizlemek için kazımak cazip gelebilir fakat bu işlem, seramik ocak yüzeyinin çizilmesine sebep olabileceğinden tavsiye edilmemektedir. Ocak gözleri nasıl temizlenir merak ediyorsanız, işte size birkaç öneri:

 1. 1

  Ocağa yapışmayan kolay lekeleri silerek çıkarın.

 2. 2

  Hijyenik temizlik yapmanıza yardımcı olabilecek çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen özel formüllü bir ürünü lekeye uygulayın. Yumuşak dokulu bu ürünler, seramik ya da cam ocağınıza zarar vermezler.

 3. 3

  Temizlik ürününün leke tarafından emilmesine izin verin ama tamamen kurumamasına da dikkat edin.

 4. 4

  Mikrofiber bir bez kullanarak, ocağın tamamını silin. Çıkmayan lekeleri buruşturduğunuz bir gazete kâğıdıyla ovun. Bu işlemi uygulamadan önce gazete kâğıdını küçük bir alanda test ederek seramiği çizmediğinden emin olun.

Dört Adımda İndüksiyonlu Ocak Nasıl Temizlenir?

İndüksiyonlu ocakları temizlemek çok kolaydır. Bu tip ocaklar pek leke tutmadığından, güçlü temizlik ürünlerine ihtiyacınız yoktur ve lekeleri basit bir mutfak spreyi ve suyla çıkarabilirsiniz. Yalnız, temizlemeden önce ocağın tamamen soğuduğundan emin olun.

 1. 1

  Kolay çıkan, yapışmamış yemek artıkları ve kirleri silin.

 2. 2

  Yumuşak bir bezle ocağa sabunlu su uygulayın. Yemek yağlarını hedef alan bir mutfak spreyi en iyisidir, ama bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.

 3. 3

  Ocağı durulayın ve kurulayın. Daha sonra nemli temiz bir bezle parlatın.

 4. 4

  Temiz bir bezle ocağın üstünü ovalayarak cilalayın.

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce ürünün etiketinde yazan talimatları dikkatlice okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Tabi ki önce güvenlik; her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Dört Adımda Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir?

Elektrikli ocakları temizlemek biraz daha beceri ister. Birçok elektrikli ocak sahibi, ocağını ovalaması mı, yoksa nazikçe silmesi mi gerektiğini bilmez. Şanslısınız ki, elektrikli ocaklar çok narin değildir, o yüzden temizlemesi daha çabuk ve kolaydır.

 1. 1

  Ocak gözleri çıkıyorsa, onları çıkararak temizleyin.

 2. 2

  Mutfaklara özel bir temizlik ürününü, lekelere uygulayın ve bir süre bekletin.

 3. 3

  Ocağı bulaşık teli ile temizleyebilirsiniz ancak bu işlemi uygulamadan önce küçük bir bölgede test edin. Eğer ocak çiziliyorsa, daha yumuşak bir beze geçin.

 4. 4

  Temizlik sonrası ocağı iyice durulayın.

Ocağınızın temiz ve parlak kalması için dökülen ve sıçrayan yemekleri olabildiğince çabuk temizlemeye özen gösterin. Unutmayın ki, günde beş dakikanızı ocağınızın üstünü silmeye ayırmak ayda bir saatlerce ocak temizlemekten iyidir.

Artık ocağınızı nasıl hijyene kavuşturacağınızı biliyorsunuz! Adımları uygulayın, kolay ve etkili temizliğin tadını çıkarın...

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?