Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Ocak Nasıl Temizlenir

Ocak temizliğini kimse sevmez! Özellikle de uğraştırırsa! Burada sizin için işinizi kolaylaştıracak püf noktaları hazırladık. Okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Dört Adımda Seramik, İndüksiyonlu ve Elektrikli Ocaklar Nasıl Temizlenir?

Temiz bir ocak, mutfağınızın görüntüsünü tamamen değiştirebilir. Ocak temizliği, kirli ve dağınık bir mutfağın ferah görünmesine yardımcı olur. Maalesef, taşan yemekler ve etrafa sıçrayan soslar yüzünden, ocaklar çok kolay kirlenir ve çoğumuzun her kullanımdan sonra ocak temizlemeye vakti yoktur. Kuruyan yemek artıklarını çıkarmak kabusa dönüşebilir, o yüzden ocağa dökülen şeyleri bir an önce temizlemek en iyisidir.

İndüksiyonlu ya da seramik ocak temizlerken doğru ürünü kullanmak büyük fark yaratır. Cif Power & Shine Mutfak Spreyi gibi mutfaklar için özel üretilmiş ürünler, zor lekeler ve yağ lekeleriyle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Dört adımda cam ya da seramik ocak nasıl temizlenir?

Seramik ocaklar güzel görünümleriyle her mutfağa yakışırlar. Ama seramik ocağınızı nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız ocağınız çiziklerle dolabilir. Aynı şey, cam ocaklar için de geçerlidir. Cam ocak nasıl temizlenir bilmiyorsanız, başınız belada demektir. Seramik ve cam ocakların kötü yanı, çok kolay çizilmeleridir. Ocağa yapışan kurumuş yemek artıklarını temizlemek için kazımak cazip gelebilir. Fakat bu işlem, seramik ocak yüzeyinin çizilmesine sebep olabileceğinden dolayı tavsiye edilmemektedir. Ocak gözleri nasıl temizlenir merak ediyorsanız, işte size birkaç öneri:

 1. Ocağa yapışmayan kolay lekeleri silerek çıkarın.
 2. Cif Power & Shine Mutfak Spreyi gibi ocaklar için özel üretilmiş bir ürünü lekeye uygulayın. Yumuşak dokulu bu ürünler seramik ya da cam ocağınıza zarar vermezler.
 3. Temizlik ürününün leke tarafından emilmesine izin verin ama tamamen kurumamasına da dikkat edin.
 4. Mikrofiber bir bez kullanarak, ocağın tamamını silin. Çıkmayan lekeleri buruşturduğunuz bir gazete kâğıdıyla ovun. Bu işlemi uygulamadan önce gazete kâğıdını küçük bir alanda test ederek seramiği çizmediğinden emin olun.

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Dört adımda indüksiyonlu ocak nasıl temizlenir?

İndüksiyonlu ocakları temizlemek çok kolaydır. Bu tip ocaklar pek leke tutmadığından, güçlü temizlik ürünlerine ihtiyacınız yoktur ve lekeleri basit bir mutfak spreyi ve suyla çıkarabilirsiniz. Yalnız, temizlemeden önce ocağın tamamen soğuduğundan emin olun.

 1. Kolay çıkan, yapışmamış yemek artıkları ve kirleri silin.
 2. Yumuşak bir bezle ocağa sabunlu su uygulayın. Yemek yağlarını hedef alan bir mutfak spreyi en iyisidir, ama bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.
 3. Ocağı durulayın ve kurulayın. Daha sonra temiz bir bezle, azıcık sirke sürerek parlatın.
 4. Temiz bir bezle ocağın üstünü ovalayarak cilalayın.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Dört adımda elektrikli ocak nasıl temizlenir?

Elektrikli ocakları temizlemek biraz daha beceri ister. Birçok elektrikli ocak sahibi, ocağını ovalaması mı, yoksa nazikçe silmesi mi gerektiğini bilmez. Şanslısınız ki, elektrikli ocaklar çok narin değildir, o yüzden temizlemesi daha çabuk ve kolaydır.

 1. Ocak gözleri çıkıyorsa, onları çıkararak temizleyin.
 2. gibi mutfaklara özel bir temizlik ürününü, lekelere uygulayın ve bir süre bekletin.
 3. Ocağı bulaşık teli ile temizleyebilirsiniz ancak bu işlemi uygulamadan önce küçük bir bölgede test edin. Eğer ocak çiziliyorsa, daha yumuşak bir beze geçin.
 4. Temizlik sonrası ocağı iyice durulayın.

Ocağınızın temiz ve parlak kalması için, dökülen ve sıçrayan yemekleri olabildiğince çabuk temizleyin. Unutmayın ki günde beş dakikanızı ocağınızın üstünü silmeye ayırmak ayda bir saatlerce ocak temizlemekten iyidir. Bu yöntemleri uygulayarak ocak temizlemekte uzman hale geleceksiniz!

Aslen yayınlandı