Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Ocak Nasıl Temizlenir?

Ocak temizliğini kimse sevmez; özellikle de zorlu yemek kalıntıları ve lekeler varsa... Yazımızı okuyarak işinizi kolaylaştıracak püf noktalarını öğrenin, ocak temizliği kabusunuz olmaktan çıksın!

Güncellenmiş

Ocak üzerinde çorba tenceresi
Reklam
Sign Up Banner

Temiz bir ocak, mutfağınızın görüntüsünü tamamen değiştirebilir. Ocak temizliği, kirli ve dağınık bir mutfağın bile ferah görünmesini sağlayabilecek bir unsurdur. Taşan yemekler veya etrafa sıçrayan soslar yüzünden ocaklar çok kolay kirlenir ve çoğumuzun her kullanımdan sonra ocak temizlemeye vakti yoktur. Kuruyan yemek artıklarını çıkarmak, çoğu zaman kabusa dönüşebilir, bu yüzden ocağa dökülen artıkları bekletmeden temizlemek en doğrusu olacaktır.

İndüksiyonlu ya da seramik ocak temizlerken doğru ürünü kullanmak büyük fark yaratır. Cif Sprey Ultra Hijyen gibi mutfaklar için özel üretilmiş ürünler, zor kalıntı ve yağ lekeleriyle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Dört Adımda Cam ya da Seramik Ocak Nasıl Temizlenir?

Seramik ocaklar güzel görünümleriyle her mutfağa şıklık katarlar. Fakat seramik ocağınızı nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız ocağınız çiziklerle dolabilir. Aynı şey cam ocaklar için de geçerlidir ve cam ocak nasıl temizlenir bilmiyorsanız, başınız belada demektir. Seramik ve cam ocakların kötü yanı, çok kolay çizilmeleridir. Ocağa yapışan kurumuş yemek artıklarını temizlemek için kazımak cazip gelebilir fakat bu işlem, seramik ocak yüzeyinin çizilmesine sebep olabileceğinden tavsiye edilmemektedir. Ocak gözleri nasıl temizlenir merak ediyorsanız, işte size birkaç öneri:

 1. Ocağa yapışmayan kolay lekeleri silerek çıkarın.

 2. Hijyenik temizlik yapmanıza yardımcı olabilecek çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen özel formüllü bir ürünü lekeye uygulayın. Yumuşak dokulu bu ürünler, seramik ya da cam ocağınıza zarar vermezler.

 3. Temizlik ürününün leke tarafından emilmesine izin verin ama tamamen kurumamasına da dikkat edin.

 4. Mikrofiber bir bez kullanarak, ocağın tamamını silin. Çıkmayan lekeleri buruşturduğunuz bir gazete kâğıdıyla ovun. Bu işlemi uygulamadan önce gazete kâğıdını küçük bir alanda test ederek seramiği çizmediğinden emin olun.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Dört Adımda İndüksiyonlu Ocak Nasıl Temizlenir?

İndüksiyonlu ocakları temizlemek çok kolaydır. Bu tip ocaklar pek leke tutmadığından, güçlü temizlik ürünlerine ihtiyacınız yoktur ve lekeleri basit bir mutfak spreyi ve suyla çıkarabilirsiniz. Yalnız, temizlemeden önce ocağın tamamen soğuduğundan emin olun.

 1. Kolay çıkan, yapışmamış yemek artıkları ve kirleri silin.

 2. Yumuşak bir bezle ocağa sabunlu su uygulayın. Yemek yağlarını hedef alan bir mutfak spreyi en iyisidir, ama bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.

 3. Ocağı durulayın ve kurulayın. Daha sonra nemli temiz bir bezle parlatın.

 4. Temiz bir bezle ocağın üstünü ovalayarak cilalayın.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce ürünün etiketinde yazan talimatları dikkatlice okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Tabi ki önce güvenlik; her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Dört Adımda Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir?

Elektrikli ocakları temizlemek biraz daha beceri ister. Birçok elektrikli ocak sahibi, ocağını ovalaması mı, yoksa nazikçe silmesi mi gerektiğini bilmez. Şanslısınız ki, elektrikli ocaklar çok narin değildir, o yüzden temizlemesi daha çabuk ve kolaydır.

 1. Ocak gözleri çıkıyorsa, onları çıkararak temizleyin.

 2. Mutfaklara özel bir temizlik ürününü, lekelere uygulayın ve bir süre bekletin.

 3. Ocağı bulaşık teli ile temizleyebilirsiniz ancak bu işlemi uygulamadan önce küçük bir bölgede test edin. Eğer ocak çiziliyorsa, daha yumuşak bir beze geçin.

 4. Temizlik sonrası ocağı iyice durulayın.

Ocağınızın temiz ve parlak kalması için dökülen ve sıçrayan yemekleri olabildiğince çabuk temizlemeye özen gösterin. Unutmayın ki, günde beş dakikanızı ocağınızın üstünü silmeye ayırmak ayda bir saatlerce ocak temizlemekten iyidir.

Artık ocağınızı nasıl hijyene kavuşturacağınızı biliyorsunuz! Adımları uygulayın, kolay ve etkili temizliğin tadını çıkarın...

Sıkça Sorulan Sorular

Ocak Demiri Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Ocak demirlerinin bulaşık makinesinde yıkanması, demirlerin gerektiğinden daha sıcak su ile buluşması anlamına gelir. Bu durum ise ocak demiri üzerindeki yağların ve kirlerin pişmesine ve daha da zorlu hale gelmesine neden olabilir.

Ocak Temizliğinde Karbonat Kullanılır mı?

Ocak demiri temizliği için deterjan ve yağ çözücüye alternatif olarak karbonat da kullanabilirsiniz. Bunun için ocak demirlerini karbonata bulayın ve ılık nemli bir bez ile demirleri nazikçe ovalayın. Karbonat, demirlerin üzerinde birikmiş kirleri etkili bir şekilde çıkaracaktır.

Ocaktaki Yağ ve Kirler Nasıl Çözülür?

Ocak demirlerini ovalarken bir taraftan da ılık su ve yağ çözücüde bekletmek kirlerin daha hızlı çözülmesini sağlar. Bu işlemi bitirdikten sonra ocak demirini bol su ile iyice durulayın ve ocağın üzerine yerleştirin. Her kullanımdan sonra kirlenmese bile soğuyan ocak demirini ılık bir bez yardımıyla silmek ocağın sürekli temiz görünmesini sağlayacaktır.

Mikrodalga Fırın Nasıl Temiz ve Bakımlı Kalır?

Mikrodalganızı düzenli olarak su, antibakteriyel sprey ve yumuşak aşındırıcı olmayan bir bez ile temizleyin. Mikrodalgalanabilir yiyecek ve malzemeler kullandığınızdan emin olun, gerekirse etiketlerine bakın. Her zaman üreticinin talimatlarını takip edin ki cihazınız hasar almasın.

Fırın Tavanı Nasıl Temizlenir?

Fırın temizliği söz konusu olduğunda, en önemli bölgelerden biri de fırın tavanıdır. Daha önce bahsettiğimiz tüm yöntemleri fırın tavanınızı temizlerken de kullanabilirsiniz. Ancak fırın tavanında bulunan ısı ızgaralarına ve boşluklara dikkat etmelisiniz. Kirler bu bölgelere girip fırınınızın kötü kokmasına neden olabilir. Tavan ve fırın lambası temizliği dikkatlice yapılmalı ve fırın çalışırken veya fişe takılıyken işlem uygulanmamalıdır.

Fırın Camı Nasıl Temizlenir?

Fırınınızın cam kapısı çizilmelere karşı daha duyarlı olduğundan, raflara kıyasla daha nazik olmanızı gerektirir. Fırın temizliği için kullandığınız kabartma tozu ve su ile hazırladığınız macun, fırın camı temizliği için de kullanılabilir. Macunu tüm cama yayın ve 20 dakika ya da kirlerin yoğunluğuna göre daha fazla bekleyin. Ardından nemli bir mikrofiber bezle nazikçe silin. Durulanana kadar bu işleme devam edin. Fırın camı temizliği için deterjanlı su ya da profesyonel bir mutfak temizleyici ürün kullanabilirsiniz. Fırın temizliği bittikten sonra fırınınızı havalandırmayı unutmayın.

Fırın Düğmeleri Nasıl Temizlenir?

İster kendi yaptığınız isterseniz marketten aldığınız sprey olsun temizlik ürününü doğrudan fırın düğmelerine püskürtmemelisiniz. Kullandığınız sıvı, düğmelerin arkasına geçerek kontrol paneline kısa devre yaptırabilir. Bunu engellemek için sıvıyı doğrudan düğmelere sıkmak yerine bir beze püskürtün ve bez yardımıyla düğmeleri temizleyin. Nemli bir mikrofiber bez ve ıslak mendil bile çok kirli olmayan fırın düğmelerini temizlemek için kullanılabilir.

Aslen yayınlandı