Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Aspiratör Nasıl Temizlenir? Aspiratör Filtre Temizliği

Aspiratör nasıl temizlenir? Aspiratör filtresindeki inatçı yağlardan kurtulmanız için pratik ve etkili yöntemler.

Güncellenmiş

Reklam
Aspiratör nasıl temizlenir

Yakın bir zamanda davlumbaza göz attıysanız ve filtreler işini doğru yapmıyorsa gündeminizde yeni bir soru var demektir: Aspiratör nasıl temizlenir? Aspiratör filtresindeki kurumuş yağlardan nasıl kurtulabiliriz? Düzgün çalışan bir aspiratör filtresinin görevi, yağları toplamaktır. Bu nedenle, düzenli temizlenmeyen bir filtrede zamanla yağlar birikerek filtrelerin tıkanmasına neden olur. Tıkanmış bir aspiratörün çekiş gücü belirgin bir şekilde azalır; bu da mutfağınızın daha çok kirlenmesi ve tüm eve yayılan bir kötü koku demektir. O halde gelin, aspiratör yağları nasıl temizlenir öğrenelim ve aspiratör temizliği konusunda ipuçları ile zamandan tasarruf edelim.

Aspiratör Temizliği Nasıl Yapılır?

Davlumbaz temizliği iki adımdan oluşur:

 • Aspiratörün dış yüzeyi ve aksamlarının temizliği

 • Filtre temizliği

Davlumbaz filtrelerini evde temizlemenin en iyi yolunu keşfetmek için birazdan paylaşacağımız adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Reklam

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

İhtiyaç Listesi

 • Bulaşık eldiveni

 • Kağıt filtre (varsa)

 • Diş fırçası

 • Sünger

 • Mikrofiber bezi

 • Sabun ya da bulaşık deterjanı

 • Soda

 • Kase, lavabo ya da kova

Toplam Süre

 • Ortalama 40 dakika, derinlemesine bir temizlik için gece boyunca bekletin.

Yöntem:

1. Davlumbazın fişini çekin ve cihazınızın tamamen soğuduğundan emin olun.

Aspiratörünüzden herhangi bir parça çıkarmadan önce cihazın kapalı olduğundan ve sıcak olmadığından emin olun.

2. Filtrenizi dikkatlice çıkarın.

Davlumbazdan filtreyi ve diğer tüm çıkarılabilir parçaları çıkarın. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz mutlaka kullanım kılavuzunu okuyun.

3. Filtre yıkanabilen bir maddeden yapılıyorsa yıkayın, değilse filtreyi değiştirin.

Bazı aspiratörler, değiştirilebilen kağıt ve karbon filtrelere sahiptir. Bu filtreler ortalama 6 ayda bir değiştirilmelidir. Değişim süresi yemek pişirme sıklığınıza ve ürününüzün türüne göre değişebilir. En doğru bilgi için mutlaka kullanım kılavuzuna göz atın.

4. Filtrenizi ıslatmak için bir lavabo, kase veya kovayı sıcak suyla doldurun.

Aspiratör filtresi metalse, hazırlayacağınız sabunlu ya da bulaşık deterjanlı su karışımında, filtreyi mümkünse bir gece bekletin.

5. Islanmış filtreyi fırçalayın.

Gece boyunca su ile yumuşayan yağı ve kiri çıkarmak için filtrenizi bir sünger ya da yumuşak bir fırçayla fırçalayın. Ulaşılması zor köşeler için diş fırçası da kullanabilirsiniz.

6. Temizlenmiş filtreyi durulayın ve kurulayın.

Kullandığınız temizlik ürünlerinden arınması için filtreyi temiz su ile durulayın. Kuru bir bez ile filtreyi kurulayın ya da kuruması için bekletin. Yalnızca tamamen kuruduğunda davlumbaza geri koyun.

Yukarıdaki çözüme ek olarak birçok aspiratör temizleme yöntemi bulunuyor. Aspiratör ne ile temizlenir diye merak ediyorsanız gelin birlikte göz atalım.

Aspiratör Nasıl Temizlenir? Alternatif Yöntemler

1. Karbonatla Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

 • Bulaşık deterjanı ve karbonatla aspiratör filtresi temizliği yapmak oldukça pratik bir çözümdür. Bir ölçek bulaşık deterjanını ¼ su bardağı karbonatla karıştırın. Bir sünger ya da fırça yardımıyla macunu filtrenize uygulayın. 10 dakika bekleyin. Temiz bir süngerle kalıntıları temizleyin ve su ile durulayın.

 • Karbonat kullanarak uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de kaynayan su içine karbonat katarak aspiratör filtresini tencere içinde kaynatmaktır. Su kaynadığında bir çay kaşığı karbonat ekleyerek filtreyi içine yerleştirin. 1 dakika boyunca filtreyi karbonatlı su ile kaynatın. Filtrenizin tüm köşelerini bu şekilde kaynatarak derine işlemiş yağ ve kirlerden kurtulabilirsiniz.

 • Aspiratörde hala yağ kalıntıları varsa bulaşık deterjanı ve bir fırça yardımıyla köpürterek fırçalayın. Ardından kuruması için havalandırın ya da kuru bir bezle silin.

2. Yağ Sökücü ile Aspiratör Filtresi Temizliği

Tüm bu yöntemler oldukça pratik olsa da günlük hayatın koşuşturmacası içinde aspiratör temizliğine bu kadar vakit ayıramıyor olabilirsiniz. Durum buysa hızlıca davlumbaz filtresi nasıl temizlenir sorunuza sizi çok sevindirecek hızlı ve kolay bir yöntemimiz var.

Cif Power&Shine gibi bir yağ sökücü, aspiratör filtresi temizliğinde etkili bir çözüm sunacaktır. Uygulama için ambalaj üzerindeki talimatları izleyebilirsiniz. Yağ sökücüyü bir miktar su ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Spreyi 30 dakika beklettikten sonra filtreyi durulayın ve kurumaya bırakın.

Aspiratör Temizliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Aspiratör Filtresi Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Vaktiniz sınırlıysa ve aspiratör nasıl kolay temizlenir diye düşünüyorsanız bu yöntem tam size göre!

 • Aspiratör filtrenizde kırılabilecek hassas parça bulunmadığından emin olun. Şüpheniz varsa, filtrenizi elde yıkamak hasara neden olmaktan daha iyidir.

 • Birikmiş yağlar varsa makine ile ön yıkama yaptırabilir ya da elinizle kirleri yumuşatabilirsiniz. Filtrenizi makineye koymadan önce mutlaka kullanım kılavuzunu kontrol ederek makinede yıkanmaya uygun olup olmadığını kontrol edin.

Filte temizliği tamamlandı; fakat aspiratör temizliğini tamamlayabilmeniz için dış yüzey temizliğini de atlamamalısınız. Bu adımı filtre temizliğini bitirdikten sonra yaparsanız, filtreyi geri takarken oluşabilecek kirleri temizlemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca aspiratör filtresi kururken aspiratörün diğer parçalarını temizleyerek zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

Aspiratör Yüzeyi Nasıl Temizlenir?

Genel bir aspiratör temizleme, dış yüzeyin ve aksamlarının yüzeye zarar vermeyecek temizlik maddeleriyle silinmesiyle yapılır. Bunun için sabunlu su ya da bulaşık deterjanı damlattığınız ılık su gibi karışımlar kullanabilirsiniz. Bu karışımlar plastik benzeri yüzeylerde istediğiniz sonucu elde etmenize yardımcı olacaktır. Fakat paslanmaz çelik gibi daha ciddi bakım isteyen yüzeylerde profesyonel temizlik ürünlerini tercih etmelisiniz. Cam aspiratör temizliği yaparken lekesiz bir sonuç için temizlik sonrası nemli mikrofiber bir bezle yüzeyi silin. Böylece cam aspiratörünüzde herhangi bir iz kalmasını engellersiniz.

1. Kullanacağınız deterjanı yüzeye sıkın.

Cif Power & Shine Mutfak gibi bir temizlik ürününü doğrudan davlumbaza sıkın. Temizlik esnasında mümkünse bulaşık eldiveni kullanın.

2. Temiz ve yumuşak bir bez ya da sünger kullanarak yüzeyi silin.

Tel sünger veya fırça kullanırsanız özellikle cam ve paslanmaz çelik gibi aspiratör yüzeylerinde leke ve çizikler oluşturabilirsiniz. Bu nedenle sünger ya da bez tercih edin.

3. Aspiratör yüzeyini durulayın.

Deterjan kalıntıları yüzeyde leke oluşturabilir. Ürünü temiz ve nemli bir bezle silin.

4. Ulaşılması zor köşeler için diş fırçası kullanın.

Eski bir diş fırçasıyla detaylı temizlik yapın. Bu şekilde, kirin biriktiği tüm boşluklara ulaşabilirsiniz. Fırçayı kullanırken aspiratör yüzeyini çizmemek için sert hareketlerden kaçının. Standart davlumbazlardan farklılık gösteren inox davlumbaz nasıl temizlenir diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu tür aspiratörler için özel üretilmiş temizleyiciler bulunuyor. En iyi sonuç için bu temizleyicilerden kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Aspiratör Fanı Nasıl Temizlenir?

Aspiratör fanını temizlemeyi unutmak kolaydır. Ancak zamanla biriken kir ve yağ aspiratörünüzün performansını olumsuz etkileyebilir. Neyse ki, aspiratör fanı temizliğini oldukça kolay bir şekilde halledebilirsiniz.

 • Aspiratörün fişini çekin.

 • Fan kapağını çıkarın, ılık su ve bulaşık deterjanı karışımıyla yavaşça yıkayın.

 • Kapağı durulayın ve ardından bir havluyla kurulayın.

 • Bulaşık deterjanlı suya bir bez batırın ve fan kanatlarını silin. Bunu yapmadan önce bezi sıkmayı unutmayın.

 • Kuruttuğunuz fan kanatlarını ve kapağını aspiratöre yerleştirin.

Aspiratör ve Aspiratör Filtresini Yağsız Tutmak için İpuçları

 1. Yapış yapış olmuş bir aspiratör ve yağlı filtrenin en büyük sebeplerinden biri kızartma yapmaktır. Kızartma yapma sıklığınızı azaltarak hem sağlığınızı korumuş hem de mutfağınızın temizlik gereksinimlerini azaltmış olursunuz.

 2. Aspiratörü temiz tutmanın anahtarı düzenli olarak temizlemektir. Düzenli temizlik, zamanla yağ ve kir birikmesini azaltmaya yardımcı olacak ve gelecekte temizlik sürenizi kısaltacaktır.

 3. Her kullanımın ardından aspiratörün tüm dış yüzeyini deterjanlı su veya uygun bir temizlik ürünü ile silin.

 4. Davlumbazı her temizlediğinizde, su izlerini ve lekeleri önlemek için temiz bir bezle silerek kurulayın. Bu aynı zamanda davlumbazın güzel ve parlak kalmasına da yardımcı olacaktır.

 5. Mümkünse aspiratör filtresini ayda bir çıkarın ve lavaboda hızlıca yıkayın. Derinlemesine bir temizlikten sonra bu temizliği bir rutin haline getirebilirsiniz. Böylelikle kısa bir temizlemeyle davlumbaz filtrenizin temizliğini koruyabilirsiniz.

Aspiratör filtresi ve aspiratör nasıl temizlenir tüm ipuçlarıyla öğrendiğinize göre mutfak temizliğinizi tamamlamak için ocak ve fırın temizleme ipuçlarımıza göz atmayı unutmayın.

Aslen yayınlandı