Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Aspiratör Nasıl Temizlenir?

Aspiratörünüzün içi mutfaktaki en kirli yerlerden biri olabilir. Aspiratör nasıl temizlenir sorusuna cevap olacak püf noktalarını yazımızın devamında bulacaksınız.

Güncellenmiş

Aspiratör Nasıl Temizlenir?

Mutfak temizliği deyince aklımıza evye, ocak, lavabo ve buzdolabı gibi cihazların temizliği gelir. Ocak temizliği yanmış lekeler sebebiyle zor olduğu için bazen ertelenir ancak asıl zorlu yağ lekeleri sizi görünmeyen bir bölgede, aspiratörün içinde bekliyor olacaktır. Eğer aspiratörünüzün ilk günkü gibi çalışmasını, filtresinin verimli olmasını istiyorsanız düzenli olarak aspiratör temizliği yapmalı, aspiratör filtresi nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulmalısınız.

Aspiratör nasıl temizlenir sorusunu sorduğunuzda yüzeyini silerken Cif Jel Ultra Hijyen gibi çizmeyecek bir ürün tercih etmek ve filtrelerini söktükten sonra çamaşır suyu katkılı Cif Ultra Hijyen gibi etkili bir spreyle temizlemek en iyi sonuçları verecektir.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Aspiratör Temizliği Nasıl Yapılır?

Aspiratörünüzü kullanım talimatlarında belirtildiği şekilde sökmek, içerideki lekelere erişiminizi sağlayacaktır. Aspiratör temizleme sırasında şu adımları izleyin:

  1. Öncelikle su dolu bir tencereyi ocağa koyun ve ağzı açık biçimde kaynatın. Çıkan su buharı aspiratördeki yağ lekelerinin yumuşamasını sağlayacaktır.
  2. Aspiratörün parçalarını sökün. Bulaşık makinesinde yıkanabilen kısımları varsa makineye atabilirsiniz.
  3. Söktüğünüz parçaları elektronik kısımlarına su gelmeyecek şekilde yağ sökücü bir bulaşık deterjanıyla yıkayabilirsiniz.
  4. Filtre gibi en inatçı yağ lekelerinin olduğu kısımlarda hijyenik temizlik yapabilmek için çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen gibi etkili bir ürün sıkın. Bir süre bekledikten sonra filtreyi durulayabilirsiniz.
  5. Aspiratör temizliğinde son aşama aspiratörün dış yüzeyini silmektir. Buradaki yağ ve toz lekeleri de oldukça inatçı olabilir. Böyle bir durumda biz beze damlatacağınız az miktarda zeytinyağı, lekelerin yumuşamasını ve çıkmasını sağlayacaktır.

Bu adımlarla aspiratör nasıl temizlenir sorusuna cevap bulmuş olacaksınız.

Reklam

Domestos

Davlumbaz Filtresi Nasıl Temizlenir?

Davlumbaz nasıl temizlenir dediğinizde ise temizlik yöntemleri yine aynıdır ancak bazı aspiratör ve davlumbaz filtrelerindeki yağ lekeleri beklediğinizden daha zorlu olabilir. Böyle bir durumda:

  1. Bir tencerede su kaynatın ve kaynamadan hemen önce içine yarım çay bardağı beyaz sirke koyun.
  2. Köpürüp taşmamasına dikkat ederek bir tatlı kaşığı karbonat ekleyin.
  3. Söktüğünüz filtreleri kaynayan suyun içine koyun ve bekletin.
  4. Lekeler iyice yumuşadıktan sonra filtreyi suyun altında durulayın.
  5. Yumuşayan lekeleri bir fırça yardımıyla çıkarın.

Bu adımların sonunda aspiratör filtresi nasıl temizlenir problemine çözüm bulmuş olacak ve davlumbaz temizliğini tamamlamış olacaksınız.

Özellikle inox davlumbaz temizliği yaparken yüzeyi çizmeyecek bir temizlik ürünü ve bez kullandığınızdan emin olun. Böylece sonrasında çizik görünümüyle uğraşmanız gerekmeyecektir. Aspiratör temizliğini 3-4 haftada bir yapmak filtrelerin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Yüzeyinin temizliğini ise genel mutfak temizliğiniz sırasında günlük olarak yapabilirsiniz.

Aspiratörün üzerindeki lekelere müdahale ederken elektronik parçaları ıslatmamaya dikkat edin ve birikmiş yağ / toz lekelerini yumuşatmak için az miktarda zeytinyağı ile ovmayı deneyin. Ağır yağ lekeleri olan aspiratör filtresi nasıl temizlenir dediğinizde ise filtreyi su, sirke ve karbonat karışımında kaynatmak etkili bir sonuç verecektir.

Aslen yayınlandı