Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Ankastre ocak nasıl temizlenir veya cam ocak nasıl silinir gibi soruların cevaplarını, tüm temizlik ipuçları ile birlikte bu yazıda bulacaksınız.

Güncellenmiş

Ankastre Ocak
Reklam
Sign Up Banner

Modern mutfak temizliğinde en çok sorulan sorulardan biri de ankastre ocak ve cam ocak nasıl temizlenir sorusudur. Geleneksel temizleme yöntemleriyle kolayca çizilebilen bu ürünler mutfağa gömülü olduğu için çizik görünümünden kurtulmanız uzun süre boyunca mümkün olmayacaktır. Bu sebeple ankastre ocak temizliğini dikkatli ve özenli bir şekilde yapmak gerekir.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Ankastre ocak temizliğinde önemli bir unsur lekelere hızlı müdahale etmektir. Böylece ocağın sıcağıyla çıkarılması daha da zorlu hale gelmezler.

 1. Kirler Kurumadan Temizliğe Başlayın

  Ocağın üstüne dökülen malzemeleri nemli bir mikrofiber bezle alın. Ocağın sökülebilen parçaları eğer bulaşık makinesine atılabiliyorlarsa, temizliğini bu şekilde kolayca yapabilirsiniz.

 2. Doğru Temizlik Ürününü Kullanın

  Krem temizleyiciler ocağınızı çizebilir. Bunun için mutfağa özel üretilmiş ve yüzeyleri çizmeyen, Cif Power & Shine Mutfak gibi spreyli bir ürünü kullanın. Ürünü soğumuş olan ocağa sıktıktan sonra süngerin sadece yumuşak tarafını kullanarak yüzeyi temizleyin.

 3. Ocağınızı İyice Durulayın

  Sonrasında ıslak ve temiz bir mikrofiber bezle ocağınızın yüzeyini durulayın. Bulaşık makinesine atmadığınız sökülebilen parçaları da elde yıkayabilir ya da kullandığınız spreyle temizleyebilirsiniz. Ancak ocağınızın iyi çalışması için bunları güzelce kurulamaya dikkat edin.

Cam Ocak Nasıl Temizlenir?

Cam ocak temizliği, malzemenin hassaslığından dolayı biraz daha dikkatli yapılmalıdır. Öncelikle ocağın kapalı olduğundan ve soğuduğundan emin olun. Cam ocağın yüzeyindeki döküntüleri bir bez yardımıyla çizmeden alın. Sonrasında şu yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz.

 1. Bulaşık Deterjanından Yararlanın

  Eğer ocakta ağır lekeler yoksa sıcak suya bir miktar bulaşık deterjanı katın. Bu karışımla ocağın yüzeyini güzelce silin. Islak mikrofiber bir bezle ocak yüzeyini iyice duruladıktan sonra kuru bir bezle kurulayın.

 2. Karbonat ile Temizleyin

  Ocağın yüzeyine bol miktarda karbonat serpin. Sıcak suyla ıslattığınız bir bezi veya havluyu ocağın üstüne kapatın. Yarım saat kadar bekledikten sonra bezi kaldırın ve kalan inatçı lekeleri karbonatla güzelce ovun. Sonrasında bulaşık deterjanı kattığınız sıcak suyla ocağı silebilir ve temiz mikrofiber bir bezle durulayabilirsiniz.

 3. Profesyonel Temizlik Ürünü Kullanın

  Ocağın yüzeyine inatçı lekeler üzerinde etkili Cif Power & Shine- Mutfak gibi bir sprey sıkın. Ürünün lekelere etki etmesi için bir süre bekledikten sonra camı çizmeyecek bir süngerle, dairesel hareketlerle ovun. Sonrasında temiz bir bezle cam ocağınızı durulayın ve kurulayın.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bunlara Dikkat!

Siyah cam ocak nasıl temizlenir dediğinizde bu malzeme renginden dolayı üzerinde yanan yağları çok göstermediğinden lekeleri elinizle kontrol etmeniz gerekecektir. Bu yöntemlerle cam ocak temizleme ve ankastre ocak temizliği sırasında etkili sonuçlar alabilir, mutfağınıza bütünlük katan bu ocakları tertemiz ve lekesiz tutabilirsiniz.

Cam ocak temizleme sırasında kimyasal ürün kullanmak istemiyorsanız karbonat kullanarak lekeleri giderebilirsiniz. Ankastre ocak temizliği sırasında kötü sürprizlerle karşılaşmamak için ocağı üreten markanın talimatlarına mutlaka uyun.

Sıkça Sorulan Sorular

Ocak Demiri Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Ocak demirlerinin bulaşık makinesinde yıkanması, demirlerin gerektiğinden daha sıcak su ile buluşması anlamına gelir. Bu durum ise ocak demiri üzerindeki yağların ve kirlerin pişmesine ve daha da zorlu hale gelmesine neden olabilir.

Ocak Temizliğinde Karbonat Kullanılır mı?

Ocak demiri temizliği için deterjan ve yağ çözücüye alternatif olarak karbonat da kullanabilirsiniz. Bunun için ocak demirlerini karbonata bulayın ve ılık nemli bir bez ile demirleri nazikçe ovalayın. Karbonat, demirlerin üzerinde birikmiş kirleri etkili bir şekilde çıkaracaktır.

Ocaktaki Yağ ve Kirler Nasıl Çözülür?

Ocak demirlerini ovalarken bir taraftan da ılık su ve yağ çözücüde bekletmek kirlerin daha hızlı çözülmesini sağlar. Bu işlemi bitirdikten sonra ocak demirini bol su ile iyice durulayın ve ocağın üzerine yerleştirin. Her kullanımdan sonra kirlenmese bile soğuyan ocak demirini ılık bir bez yardımıyla silmek ocağın sürekli temiz görünmesini sağlayacaktır.

Aslen yayınlandı