Ankastre Ocak Nasıl Temizlenir?

Ankastre ocak nasıl temizlenir veya cam ocak nasıl silinir gibi soruların cevaplarını, tüm temizlik ipuçları ile birlikte bu yazıda bulacaksınız.

Güncellenmiş 10 Mayıs 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ankastre Ocak

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Modern mutfak temizliğinde en çok sorulan sorulardan biri de ankastre ocak ve cam ocak nasıl temizlenir sorusudur. Geleneksel temizleme yöntemleriyle kolayca çizilebilen bu ürünler mutfağa gömülü olduğu için çizik görünümünden kurtulmanız uzun süre boyunca mümkün olmayacaktır. Bu sebeple ankastre ocak temizliğini dikkatli ve özenli bir şekilde yapmak gerekir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Ankastre Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

  Ankastre ocak temizliğinde önemli bir unsur lekelere hızlı müdahale etmektir. Böylece ocağın sıcağıyla çıkarılması daha da zorlu hale gelmezler.

  1. 1

   Kirler Kurumadan Temizliğe Başlayın

   Ocağın üstüne dökülen malzemeleri nemli bir mikrofiber bezle alın. Ocağın sökülebilen parçaları eğer bulaşık makinesine atılabiliyorlarsa, temizliğini bu şekilde kolayca yapabilirsiniz.

  2. 2

   Doğru Temizlik Ürününü Kullanın

   Krem temizleyiciler ocağınızı çizebilir. Bunun için mutfağa özel üretilmiş ve yüzeyleri çizmeyen, Cif Power & Shine Mutfak gibi spreyli bir ürünü kullanın. Ürünü soğumuş olan ocağa sıktıktan sonra süngerin sadece yumuşak tarafını kullanarak yüzeyi temizleyin.

  3. 3

   Ocağınızı İyice Durulayın

   Sonrasında ıslak ve temiz bir mikrofiber bezle ocağınızın yüzeyini durulayın. Bulaşık makinesine atmadığınız sökülebilen parçaları da elde yıkayabilir ya da kullandığınız spreyle temizleyebilirsiniz. Ancak ocağınızın iyi çalışması için bunları güzelce kurulamaya dikkat edin.

 • Cam Ocak Nasıl Temizlenir?

  Cam ocak temizliği, malzemenin hassaslığından dolayı biraz daha dikkatli yapılmalıdır. Öncelikle ocağın kapalı olduğundan ve soğuduğundan emin olun. Cam ocağın yüzeyindeki döküntüleri bir bez yardımıyla çizmeden alın. Sonrasında şu yöntemlerden birini uygulayabilirsiniz.

  1. 1

   Bulaşık Deterjanından Yararlanın

   Eğer ocakta ağır lekeler yoksa sıcak suya bir miktar bulaşık deterjanı katın. Bu karışımla ocağın yüzeyini güzelce silin. Islak mikrofiber bir bezle ocak yüzeyini iyice duruladıktan sonra kuru bir bezle kurulayın.

  2. 2

   Karbonat ile Temizleyin

   Ocağın yüzeyine bol miktarda karbonat serpin. Sıcak suyla ıslattığınız bir bezi veya havluyu ocağın üstüne kapatın. Yarım saat kadar bekledikten sonra bezi kaldırın ve kalan inatçı lekeleri karbonatla güzelce ovun. Sonrasında bulaşık deterjanı kattığınız sıcak suyla ocağı silebilir ve temiz mikrofiber bir bezle durulayabilirsiniz.

  3. 3

   Profesyonel Temizlik Ürünü Kullanın

   Ocağın yüzeyine inatçı lekeler üzerinde etkili Cif Power & Shine- Mutfak gibi bir sprey sıkın. Ürünün lekelere etki etmesi için bir süre bekledikten sonra camı çizmeyecek bir süngerle, dairesel hareketlerle ovun. Sonrasında temiz bir bezle cam ocağınızı durulayın ve kurulayın.

Bunlara Dikkat!

Siyah cam ocak nasıl temizlenir dediğinizde bu malzeme renginden dolayı üzerinde yanan yağları çok göstermediğinden lekeleri elinizle kontrol etmeniz gerekecektir. Bu yöntemlerle cam ocak temizleme ve ankastre ocak temizliği sırasında etkili sonuçlar alabilir, mutfağınıza bütünlük katan bu ocakları tertemiz ve lekesiz tutabilirsiniz.

Cam ocak temizleme sırasında kimyasal ürün kullanmak istemiyorsanız karbonat kullanarak lekeleri giderebilirsiniz. Ankastre ocak temizliği sırasında kötü sürprizlerle karşılaşmamak için ocağı üreten markanın talimatlarına mutlaka uyun.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?