Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kahve makineleri evlerimize girdiği günden bu yana hayatlarımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Ancak temizlik ve bakımlarına gerekli özen gösterilmezse, kolaylıkla bakteri ve küf üreten bu cihazlar ciddi bir sağlık sorunu haline gelebilir.

Güncellenmiş

Reklam
Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kahve makinenizi üreticinin tavsiye ettiği zaman aralıklarında temizlemeniz, hem lezzetten hem de sağlığınızdan ödün vermenizi önler. Kahve makinesi temizliği yapmaya başlamadan önce üreticinin bu konudaki önerilerini bilmeniz gerekir ve bu sebepten dolayı kullanım kılavuzunu dikkatli bir şekilde incelemeyi ihmal etmemelisiniz. Yazımızın devamında kahve makinesi temizliği için ihtiyacınız olan pratik bilgiler bulacaksınız.

Filtrenizi, aksi belirtilmediği sürece bulaşık makinesinde yıkamayın. Elde ve deterjan kullanmadan ılık suda yıkayın. Ne olursa olsun deterjan kullanmak isterseniz, daha sağlıklı bir çözüm için Seventh Generation bulaşık deterjanını kullanabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Kahve Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Kahve makinelerinin temizliği için her üreticinin önerdiği farklı yöntemler vardır ve bunları öğrenmek için, işe koyulmadan önce kullanım kılavuzunu dikkatle okumanız doğru olacaktır. Lezzet ve aroma kahveyi tanımlamak için kullanılan en önemli iki kelimedir. Kahve tiryakileri bu ikisinden de taviz vermek istemez. Bu noktada filtre temizliğinin önemine dikkatinizi çekip, her kullanımdan sonra filtrenizi ılık su ile yıkamanız gerektiğini hatırlatalım. Deterjan ve sabun kullanımı şart olmamak ile beraber kullanmayı tercih ettiğiniz takdirde, makine parçalarını çok iyi durulamanız gerektiğini de unutmayın.

Hazırladığınız sirkeli suyu makinede kullanmadan önce kireçlenmiş çaydanlığınızda kullanıp test edebilirsiniz. Hazırladığınız çözeltileri asla tadarak test etmeyin. Sirke yoğunluğu yüksek çözeltiler makinenizden gaz çıkışına neden olabilir.

Kireçlenmeyi Önlemek için Yapılması Gerekenler

İçine dinlendirilmiş, kaliteli içme suyu koysanız bile makineniz bir süre sonra kireçlenme yapmaya başlar. Suyun içindeki minerallerin birikmesi kireç oluşumuna zemin hazırlar. Bu durum ise kahvenizin lezzetini bozacağı gibi makinenizin damıtma işlemini de yavaşlatır. Her ay düzenli olarak yapacağınız beyaz sirkeli su bakımı kireç oluşumunu önleyecektir. Hazırlayacağınız eşit miktarda beyaz sirke ve sudan oluşan solüsyonu kullanabilirsiniz Yapmanız gerekenler sırası ile makinenizin su haznesine solüsyonu dökmek ve makineyi çalıştırmak ile başlar. Makine çalıştıktan sonra demleme işleminin ortasında makineyi kapatın ve 30 dakika bekleyin. Süre dolduğunda makineyi tekrar çalıştırın ve tüm suyu kahve yapar gibi boşaltın. İşlem tamamlandıktan sonra makineye temiz su koyarak yeniden çalıştırın, suyun tamamını yine aynı şekilde boşaltın.

Demlik Nasıl Temizlenir?

Bir filtre kahve makinesine sahipseniz, demliğinizin de zaman içinde lekelendiğini görürsünüz. Ayrıca, demliğiniz de tıpkı filtreniz gibi bakteri yapmaya müsait bir yapıya sahiptir. Bu yüzden onun da belli aralıklarda temizlenmesi şarttır. Demliğinizin içine bir avuç pirinç atıp üzerine sabunlu sıcak su dökebilirsiniz. Pirinç taneleri demlik dibinde oluşan lekeleri ve yapışkanlığı yok edecektir. Suyun soğumasını bekledikten sonra bir sünger yardımı ile içini silip, bol su ile çalkalayabilirsiniz.  

Bunlara Dikkat

Kahve makinenizi sileceğiniz zaman, elektrik fişinin çekili ve makinenizin kapalı olduğundan emin olun.

Aslen yayınlandı