Filtre Kahve Yapımı Yöntemleri ve Püf Noktaları

Filtre kahveye, hele de enfes kokusunu aldıktan sonra kimse hayır diyemez. Filtre kahve nasıl demlenir? Evde filtre kahve yapımı için uygulanacak yöntemler hangileridir?

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
GettyImages-1172190506

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Son dönemde her sokak başında gördüğümüz alternatif kahveciler ve bize sundukları lezzetli kahveler sayesinde birçoğumuz filtre kahve yapımı hakkında bilgi edinmek istiyoruz. Kahve sadece lezzetiyle bizi büyülemekle kalmıyor aynı zamanda güne başlamak ve enerji kazanmak için genellikle kahveyi tercih ediyoruz. Tavsiye edilen miktarda tüketildiğinde sağlığımız için oldukça yararlı olan filtre kahve, farklı demlenme yöntemleriyle oldukça büyük bir tüketici kitlesine sahip. Öyle ki sadece Amerika’da son 10 yılda filtre kahve tüketimi %46 artarken evde filtre kahve yapımı oranı %41 artmış.  Gelin, filtre kahve nedir, nasıl yapılır ve daha birçok konu hakkında bilgi edinelim. Böylece kendimiz ve sevdiklerimiz için evde lezzetli filtre kahve yapmanın yollarını keşfedelim.

Filtre Kahve Nedir?

Her tüketici, tükettiği ürünün ne olduğunu, nasıl üretildiğini veya hazırlandığını bilmek ister. Filtre kahve tüketicileri veya bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen her kişi filtre kahve nedir sorusunu araştırmıştır. Filtre kahve, uygun ekipman ve filtre kağıdı kullanılarak öğütülmüş kahve çekirdeklerinin demlenmesidir. Kısaca açıklamak gerekirse, öğütülmüş kahve çekirdekleri filtre kağıdının içine konulur ve kahvenin üzerine sıcaklığı 90 – 95 ℃ olan su dökülür. Filtre kağıdından süzülen kahve, birkaç dakika bekletildikten sonra demlenmiş ve içilmeye hazır hale gelmiş olur.

Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Evde filtre kahve yapımı için kullanabileceğiniz birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar: 

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • French Press Filtre Kahve Yapımı

  French press ile kahve yapımı filtre kağıdı veya elektrikli bir cihaz kullanılmadan gerçekleştiğinden, makinesiz filtre kahve nasıl yapılır diye düşünenlerin ilk tercihidir. Üstelik yapımı da oldukça kolaydır. French press nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız kısaca açıklıyoruz. 

  1. 1

   İlk olarak french press satın alın.

   Mağazalarda her bütçeye ve cam kalitesine göre french press bulmak mümkün. French press, 350ml, 500ml, 1000ml gibi ölçülerde olabilmektedir. İstediğiniz ölçüde bir french press satın alarak kendiniz veya birkaç kişi için tek seferde filtre kahve yapabilirsiniz. 

  2. 2

   Filtre kahvenizi seçin.

   Gerek kahve mağazalarında gerekse marketlerde birçok çeşitte ve aromada filtre kahve bulunur. Kahvenin tadı yetiştiği bölgeye göre değişiklik gösterir. Örneğin, meyve bahçesine yakın bir konumda yetişen kahvenin aroması ile sert ve kurak iklimde yetişen bir kahvenin aroması arasında büyük farklılık vardır. Bu yüzden hangi aromayı sevdiğinizi bilmiyorsanız, ilk alışverişinizde az miktarda farklı çeşitlerde kahve satın almayı deneyebilirsiniz.

  3. 3

   Demleme zamanı

   Filtre kahve yapımı için 90 – 95 ℃ sıcaklığında su kullanmalısınız. Kaynar su kahvenin aromasını bozacaktır. 1 kupa kahve için 1 tatlı kaşığı (yaklaşık 7 gram) kahveyi french press içerisine koyun ve üzerine sıcak suyu ekleyin. French press pistonu yukarıda kalacak şekilde kahvenizi 5 dakika demlenmesi için bekletin.

  4. 4

   Kahveniz hazır

   5 dakikanın ardından, french press pistonunu yavaşça aşağı indirerek kahvenizi filtreleyin. Şimdi kahvenizi keyifle içebilirsiniz. 

 • Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

  Filtre kahve makinesi, kullanım kolaylığı ve belli bir süre kahveyi sıcak tutması gibi özellikleri dolayısıyla filtre kahve yapımı için sıklıkla tercih edilir. Filtre kahve makinesi nasıl kullanılır,  filtre kahve makinesine ne kadar kahve konur diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. 1

   Filtre kağıdı satın alın.

   Filtre kahve makinesinin filtre haznesinde filtre yoksa, hazneye uygun ölçüde filtre kağıdı satın almalısınız.

  2. 2

   Kahveyi makinenin haznesine koyun.

   Damak zevkinize göre satın aldığınız filtre kahvenizi, filtre kağıdı yerleştirdiğiniz hazneye uygun ölçüde koyun. Bu ölçü 1 fincan kahve için 1 tatlı kaşığı kadardır. Eğer kahvenizi daha sert veya yoğun seviyorsanız kahveyi daha fazla koyabilirsiniz.

  3. 3

   Su haznesini doldurun. Ardından kahveniz birkaç dakika içerisinde hazır.

   Filtre kahve nasıl demlenir sorusunun cevabı bu maddemizde. Filtre kahve makinenizin su haznesine içeceğiniz miktarda su ekleyip makinenizi çalıştırabilirsiniz. Kimi kahve makinelerinde kaç fincan kahve yapılacağı seçeneği de yer alabiliyor. Kahve makinesinde böyle bir seçenek varsa fincan sayısını makineyi çalıştırmadan önce seçmeniz gerektiğini unutmayın. Bu işlemden sonra kahveniz hazır. Filtre kahve makinesinin düzenli temizliği önemlidir. Kahve makinesi nasıl temizlenir, yazımızdan öğrenin. Aynı şekilde kahvenizi termosla yanında taşımayı sevenlerdenseniz, termosunuzu da düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Kahveden vazgeçemeyenlerdenseniz, hayatınızdan kahve lekesi eksik olmuyor diyebilir miyiz? Kahve lekesi nasıl çıkar yazımızı okuyun ve lekeler sizin için sorun olmaktan çıksın.

 • Diğer Filtre Kahve Yapımı Yöntemleri

  Filtre kahve dendiğinde aklınıza kaç farklı demleme biçimi geliyor? Filtre kahve yapımında en pratik ve sık kullanılan yöntemler french press ve filtre kahve makinesidir. Eğer bu ikisi dışındaki filtre kahve demleme yöntemlerini merak ediyorsanız, sizler için en çok tercih edilen yöntemleri derledik.

  1. 1

   Chemex ile Filtre Kahve Yapımı

   Makinesiz filtre kahve nasıl yapılır sorusunun en havalı ve en aromatik cevaplarından biri Chemex kullanmaktır. Chemex kahve demleme sürahisi ve filtre kahve makinelerine göre daha kalın yapıdaki Chemex filtre kağıdı ile kahve severlere eşsiz bir deneyim yaşatır. Chemex metodu için normale göre daha kalın öğütülmüş filtre kahveye ve 91-94℃ aralığında suya ihtiyacınız var. Filtre kağıdını sürahinin ağız kısmına düzgün bir şekilde yerleştirip 1 fincan kahveye 15g oranında kahveyi ekleyin. İlk aşamada filtre kağıdını ıslatacak şekilde sıcak suyu yavaşça sürahiye dökün. Filtre kağıdınız ıslandıktan sonra kalan sıcak suyu, çok yavaş biçimde ve daireler çizerek kahvenin üzerine dökmeye başlayın. 4-5 dakika içerisinde kahveniz hazır.

  2. 2

   Moka Pot ile Filtre Kahve Demleme

   Moka pot, buhar basıncı yardımıyla kahvenin filtrelenmesini sağlayan, hem elektrikli hem de ocak üzerinde kullanım seçenekleri olan bir filtre kahve demleme aracıdır. Chemex ne kadar havalı bir kahve demleme aracı ise moka pot da makinesiz filtre kahve nasıl yapılır sorusunun en tatlı ve en renkli cevaplarındandır. Moka potunu orta yerinden çevirerek açın ve filtre aparatını çıkarın. Alt haznesine güvenlik seviyesini geçmeyecek miktarda su koyup filtre haznesini yerine geri takın. Filtre haznesine filtre kahve ekleyip kapatın ve ocağa yerleştirin. Moka potun içindeki su kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kapatıp bekleyebilirsiniz. Buharlaşan su filtre aparatındaki filtre haznesindeki kahveye ulaşıp yavaş yavaş üst demlikte toplanacaktır. Eşsiz bir filtre kahve içimi sunan moka pot, ülkemizde ve özellikle İtalya’da en çok tercih edilen filtre kahve demleme araçlarındandır. Özellikle kamp yapmayı sevenlerdenseniz, kahve keyfinize doğada da ara vermemek için moka pot kullanmanızı tavsiye ederiz.

  3. 3

   Sifon ile Filtre Kahve Yapımı

   Kendinizi deney yapıyormuş gibi hissedeceğiniz sifon ile kahve demleme metodu, diğer metotlara göre biraz daha pahalı bir ekipman gerektirse de filtre kahve severlere oldukça keyifli ve lezzetli bir deneyim sunuyor. Sifon ile filtre kahve yapımı, size kendinizi o kadar iyi hissettirecek ki başka bir ekipman kullanmak istemeyeceksiniz. Öğütülmüş filtre kahvenizi sifonun üst tarafına ve sıcak suyu da ısıtıcının olduğu alt hazneye koyun. İki hazne arasındaki bağlantıyı kurduktan sonra ısıtıcıyı açıp suyun kaynamasını bekleyin. Birkaç dakika sonra kaynayan su basınç oluşturarak yukarı haznedeki kahveyle buluşmaya başlar. Demleme süreci sonunda hazenin üst kısmında kahve demlenmiş olacaktır. 

  4. 4

   Aeropress ile Filtre Kahve Demleme

   Aeropress yöntemi basınç uygulayarak kahve demleme yöntemlerindendir. Aeropress’i kahve içeceğiniz kupanın üzerine yerleştirin. Ardından filtre kağıdını filtre başlığına koyun. Filtrenin üzerinde çok az miktarda sıcak su gezdirin. 15 gr kadar kahveyi kahve haznesine dökün ve suyun bir kısmını üzerine doldurup bekleyin. Ardından kalan suyu yavaş ve dairesel hareketlerle kahvenin üzerine doldurun. Aeropress içerisinde belirtilen 3. seviyeyi geçmeyin ve aeropress’in itici parçasını üzerine yerleştirin. Elinizle dengeli biçimde ve çok yavaşça bu parçayı itmeye başlayın. Demlenen kahveniz içmeye hazır!

Filtre Kahvenin Faydaları

Filtre Kahve Yapımı: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?