Banyoda Yetişen Bitkiler Nelerdir?

Banyoda yetişen çiçekler ve nemi seven bitkiler nelerdir? Banyoda hangi çiçek yetişir? Yazımızı okuyun, banyoya uygun bitkileri öğrenerek banyonuzu güzelleştirin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
banyo lavabo tezgahında sabunluklar ve bitkiler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz kapalı alanlarda ideal nem seviyesinin korunması sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Özellikle banyo ve mutfak gibi sürekli ıslak olan alanlarda nem alıcı bitkiler tutarak hem nem oranını düşürebilir hem de şık bir görünüm sağlayabilirsiniz. Peki, banyoda yetişen çiçekler ve nemi seven bitkiler nelerdir?

Nemli ortamda bulunan bitkilerin de sulanması gerekir. Kuruduğunu fark ettiğiniz an çiçekleri su ile beslemelisiniz, banyo bitkileri ihtiyaç duydukları yeterli nemi her zaman havadan alamayabilir.

Banyoda Yetişen Bitkiler

Banyoda hangi çiçek yetişir? İşte banyoya uygun bitkiler ve çiçekler:

  • Deve Tabanı

Philodendron, ülkemizde deve tabanı adıyla da bilinir. Genellikle salon çiçeği olarak kullanılsa da bu bitkiyi otellerde sıklıkla banyoda görebilirsiniz. Geniş yapraklı olan bu çiçek, nemi seven bitkiler arasındadır. Bol rutubetli alanlarda yaşayabilir, üstelik gölgede yaşamaya da uygundur. Banyo için ideal değil mi? 

  • Aloe Vera

Plazada çalışanlardansanız, masalarda aloe vera yetiştirenleri görmüşsünüzdür. Loş ortamlara karşı oldukça dayanıklı olan aloe vera, az ışıkla yetinebilir ve karanlık banyoda yetişen bitkiler arasındadır. Eğer banyonuz biraz olsun gün ışığı alıyorsa aloe vera yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Nemi seven bitkiler arasında olan aloe vera, banyonun nemi ile ihtiyacı olan suyu da kolaylıkla karşılayabilir. 

banyoda lavabo, sarmaşık, havlular

Bitkilerin karbondioksit saldığını düşünürseniz, banyonun havalanmaya ihtiyacı olduğunu aklınıza getirebilirsiniz. Belli aralıklarla havalandırma penceresini açık tutarak içerideki havanın değişmesine yardımcı olmayı ihmal etmeyin. Banyo bitkileri, nemi genellikle geniş yaprakları ile çekerler. Yaprakların ara ara tozunu alarak, nem emiciliğini destekleyebilirsiniz.

  • Orkide

Az ışıkla yetinen, sıcak ve buhardan kötü etkilenmeyen hatta bu tür ortamları seven banyoya konulabilecek bitkiler arasında orkide de sayılabilir. Eğer yine az da olsa gün ışığı alan bir banyoya sahipseniz, bir köşeye orkide saksısı koyabilirsiniz. 

  • Aşk Merdiveni

Aşk merdiveni olarak bilinen çiçek de banyoda bakılabilecek bitkiler arasındadır. Nem alan bitkiler arasında bulunan aşk merdiveni, havadaki nemi alır. Hem nemi dengeleyen hem de dekoratif görüntü oluşturan bu çiçek, hızlı büyümesiyle sizleri de şaşırtacaktır. 

  • Sukulentler

Sukulent banyoda yetişir mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Sukulentler gün ışığını minimum alan yerlerde yetişebildiği için karanlık banyoda yetişen bitkiler arasındadır. Ancak bu bitkilerin nemle arası çok iyi olmadığından iyi havalanan banyolarda yetiştirmeyi deneyebilir ve nemli olan bu alanlarda çok çok az sulamayı tercih edebilirsiniz.

  • Sarmaşık

Evde sarmaşık sevenlerdenseniz, banyonuza bir sarmaşık yerleştirebilirsiniz. Yeşil yaprakları ve duvarı saran özelliği ile romantik bir görünüm oluşturan bu bitki, neme dayanıklılığı ve gölgede de yetişebilmesi ile banyoya uyum sağlayabilir.

Banyoda yaşayan bitkiler ve çiçekleri öğrendiğinize göre banyo dekorasyonuna başlayabilirsiniz.

İçinde nem alan bir bitki olsa bile banyonuz hala fazla nemli olabilir. Bu durumda küf durumunu gözlemlemeli ve küfü iyice temizlemeye dikkat etmelisiniz. Unutmayın; küflü duvarlar sağlığa zararlıdır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?