Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Banyo Bitkileri Nelerdir? Nem Alan Bitkiler Hangileridir?

Banyolarda nem seviyesini korumak önemlidir ve bu konuda bitkilerden yardım alınabilir. Peki hangi bitkiler ışık olmadan yaşayabilir? İşte banyo dekorasyonu için en uygun bitkiler...

Güncellenmiş

Reklam
Banyo Bitkileri Nelerdir? Nem Alan Bitkiler Hangileridir?

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz kapalı alanlarda ideal nem seviyesinin korunması sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Özellikle banyo ve mutfak gibi sürekli ıslak olan alanlarda nem alıcı bitkiler tutarak hem nem oranını düşürebilir hem de şık bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Nemli ortamda bulunan bitkilerin de sulanması gerekir. Kuruduğunu fark ettiğiniz an çiçekleri su ile beslemelisiniz, banyo bitkileri ihtiyaç duydukları yeterli nemi her zaman havada alamayabilir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Banyonuza Renk Katacak Yemyeşil Bitkiler

  • Deve Tabanı

Philodendron, ülkemizde deve tabanı adıyla da bilinir. Genellikle salon çiçeği olarak kullanılsa da bu bitkiyi otellerde sıklıkla banyoda görebilirsiniz. Geniş yapraklı olan bu çiçek, nemi çok sevmesi ile tanınır. Bol rutubetli alanlarda yaşayabilir, üstelik gölgede yaşamaya da uygundur. Banyo için ideal değil mi? 

  • Aloe Vera

Plazada çalışanlardansanız, masalarda aloe vera yetiştirenleri görmüşsünüzdür. Loş ortamlara karşı oldukça dayanıklı olan aloe vera, az ışıkla yetinebilir. Eğer banyonuz biraz olsun gün ışığı alıyorsa aloe vera yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Neme dayanıklı olan bitki, banyonun nemi ile ihtiyacı olan suyu da kolaylıkla karşılayabilir. 

Bitkilerin karbondioksit saldığını düşünürseniz, banyonun havalanmaya ihtiyacı olduğunu aklınıza getirebilirsiniz. Belli aralıklarla havalandırma penceresini açık tutarak içerideki havanın değişmesine yardımcı olmayı ihmal etmeyin. Banyo bitkileri, nemi genellikle geniş yaprakları ile çekerler. Yaprakların ara ara tozunu alarak, nem emiciliğini destekleyebilirsiniz.
  • Orkide

Az ışıkla yetinen, sıcak ve buhardan kötü etkilenmeyen hatta bu tür ortamları seven banyo bitkileri arasında orkide de sayılabilir. Eğer yine az da olsa gün ışığı alan bir banyoya sahipseniz, bir köşeye orkide saksısı koyabilirsiniz. 

  • Aşk Merdiveni

Aşk merdiveni olarak bilinen çiçek de banyolarda yetiştirilebilir. Nem alan bitkiler arasında bulunan aşk merdiveni, havadaki nemi alır. Hem nemi dengeleyen hem de dekoratif görüntü oluşturan çiçek hızlı büyümesiyle sizleri de şaşırtacaktır. 

  • Sukulentler

Sukulentler gün ışığını minimum alan yerlerde yetişebildiği için banyoda da tercih edilebilir. Ancak bu bitkilerin nemle arası çok iyi olmadığından iyi havalanan banyolarda yetiştirmeyi deneyebilir ve nemli olan bu alanlarda çok çok az sulamayı tercih edebilirsiniz.

  • Sarmaşık

Evde sarmaşık sevenlerdenseniz, banyonuza bir sarmaşık yerleştirebilirsiniz. Yeşil yaprakları ve duvarı saran özelliği ile romantik bir görünüm oluşturan bu bitki, neme dayanıklılığı ve gölgede de yetişebilmesi ile banyoya uyum sağlayabilir.

Bunlara Dikkat

İçinde nem alan bir bitki olsa bile banyonuz hala fazla nemli olabilir. Bu durumda küf durumunu gözlemlemeli ve küfü iyice temizlemeye dikkat etmelisiniz. Unutmayın; küflü duvarlar sağlığa zararlıdır.

Aslen yayınlandı