Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Banyoda Yetişen Bitkiler Nelerdir?

Banyoda yetişen çiçekler ve nemi seven bitkiler nelerdir? Banyoda hangi çiçek yetişir? Yazımızı okuyun, banyoya uygun bitkileri öğrenerek banyonuzu güzelleştirin.

Güncellenmiş

banyo lavabo tezgahında sabunluklar ve bitkiler
Reklam
Sign Up Banner

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz kapalı alanlarda ideal nem seviyesinin korunması sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Özellikle banyo ve mutfak gibi sürekli ıslak olan alanlarda nem alıcı bitkiler tutarak hem nem oranını düşürebilir hem de şık bir görünüm sağlayabilirsiniz. Peki, banyoda yetişen çiçekler ve nemi seven bitkiler nelerdir?

Nemli ortamda bulunan bitkilerin de sulanması gerekir. Kuruduğunu fark ettiğiniz an çiçekleri su ile beslemelisiniz, banyo bitkileri ihtiyaç duydukları yeterli nemi her zaman havadan alamayabilir.

Banyoda Yetişen Bitkiler

Banyoda hangi çiçek yetişir? İşte banyoya uygun bitkiler ve çiçekler:

  • Deve Tabanı

Reklam

MPU Sign Up Banner

Philodendron, ülkemizde deve tabanı adıyla da bilinir. Genellikle salon çiçeği olarak kullanılsa da bu bitkiyi otellerde sıklıkla banyoda görebilirsiniz. Geniş yapraklı olan bu çiçek, nemi seven bitkiler arasındadır. Bol rutubetli alanlarda yaşayabilir, üstelik gölgede yaşamaya da uygundur. Banyo için ideal değil mi? 

  • Aloe Vera

Plazada çalışanlardansanız, masalarda aloe vera yetiştirenleri görmüşsünüzdür. Loş ortamlara karşı oldukça dayanıklı olan aloe vera, az ışıkla yetinebilir ve karanlık banyoda yetişen bitkiler arasındadır. Eğer banyonuz biraz olsun gün ışığı alıyorsa aloe vera yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Nemi seven bitkiler arasında olan aloe vera, banyonun nemi ile ihtiyacı olan suyu da kolaylıkla karşılayabilir. 

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

banyoda lavabo, sarmaşık, havlular

Bitkilerin karbondioksit saldığını düşünürseniz, banyonun havalanmaya ihtiyacı olduğunu aklınıza getirebilirsiniz. Belli aralıklarla havalandırma penceresini açık tutarak içerideki havanın değişmesine yardımcı olmayı ihmal etmeyin. Banyo bitkileri, nemi genellikle geniş yaprakları ile çekerler. Yaprakların ara ara tozunu alarak, nem emiciliğini destekleyebilirsiniz.

  • Orkide

Az ışıkla yetinen, sıcak ve buhardan kötü etkilenmeyen hatta bu tür ortamları seven banyoya konulabilecek bitkiler arasında orkide de sayılabilir. Eğer yine az da olsa gün ışığı alan bir banyoya sahipseniz, bir köşeye orkide saksısı koyabilirsiniz. 

  • Aşk Merdiveni

Aşk merdiveni olarak bilinen çiçek de banyoda bakılabilecek bitkiler arasındadır. Nem alan bitkiler arasında bulunan aşk merdiveni, havadaki nemi alır. Hem nemi dengeleyen hem de dekoratif görüntü oluşturan bu çiçek, hızlı büyümesiyle sizleri de şaşırtacaktır. 

  • Sukulentler

Sukulent banyoda yetişir mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Sukulentler gün ışığını minimum alan yerlerde yetişebildiği için karanlık banyoda yetişen bitkiler arasındadır. Ancak bu bitkilerin nemle arası çok iyi olmadığından iyi havalanan banyolarda yetiştirmeyi deneyebilir ve nemli olan bu alanlarda çok çok az sulamayı tercih edebilirsiniz.

  • Sarmaşık

Evde sarmaşık sevenlerdenseniz, banyonuza bir sarmaşık yerleştirebilirsiniz. Yeşil yaprakları ve duvarı saran özelliği ile romantik bir görünüm oluşturan bu bitki, neme dayanıklılığı ve gölgede de yetişebilmesi ile banyoya uyum sağlayabilir.

Banyoda yaşayan bitkiler ve çiçekleri öğrendiğinize göre banyo dekorasyonuna başlayabilirsiniz.

İçinde nem alan bir bitki olsa bile banyonuz hala fazla nemli olabilir. Bu durumda küf durumunu gözlemlemeli ve küfü iyice temizlemeye dikkat etmelisiniz. Unutmayın; küflü duvarlar sağlığa zararlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Banyoda Hangi Bitkiler Yaşar?

Genellikle nemli ortamları seven deve tabanı, aloe vera, orkide, aşk merdiveni, sarmaşık ve sukulent çeşitlerini banyonuzda kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisi Nedir?

Aloe veranın anavatanı Afrika’dır. Sarısabır adıyla da anılan bitki, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Yapraklarının %90’dan fazlası sudan oluşmaktadır. Sukulent familyasından olan aloe vera bitkisi etli, uzun ve sivri yaprakları sayesinde rahatlıkla diğer türlerden ayrılmaktadır.

Sinekleri Uzak Tutan Bitkiler Nelerdir?

Nane kokusu sinekleri uzaklaştırır. Kapıların ve pencerelerin yanında, bir saksıya ektiğiniz nane bitkilerini bulundurabilirsiniz. Karasinekler lavanta kokusundan da hoşlanmaz. Bir süngere iki yemek kaşığı kaynar su ve bir çay kaşığı lavanta yağı dökün. Buharla yayılan lavanta kokusu sinekleri uzaklaştıracaktır. Bir kasede okaliptüs yaprağı, defne yaprağı ve karanfili karıştırın. Sineklerin bol bulunduğu yerlere koyun. Kokuları kayboldukça yeni yapraklarla değiştirin.

Aslen yayınlandı