Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evinizde Şık ve Hijyenik Banyo Düzeni

Hijyenik temizlik yapılmış ve düzenli bir banyo hepimizin ihtiyacı. İyi organize edilmiş bir banyoya nasıl kavuşacağınızı bu yazıyı okuyarak öğrenin.

Güncellenmiş

Reklam
Lavabo, sabun ve sabunluk

Banyo düzeni sağlamak şüphesiz en zorlu ev işlerinden biridir. Evin en yoğun kullanılan alanlarından biri olması nedeniyle, mikropları öldürmek için etkili bir temizlik yapılmalıdır. Ancak bunu yapmak için her zaman vakit olmayabilir.

Bu yüzden, estetik ve konfora hijyen kurallarının eşlik ettiği bir tasarım düşünmek gerekir. Peki hijyenik banyo dizaynı nasıl olmalı? Modern, az bakım gerektiren ve temizlenmesi kolay olan bir banyo tasarımı, her ev için oldukça basit. Birkaç temel malzeme kullanarak ve küçük değişiklikler yaparak yalnızca hijyenik bir banyo düzeni sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sevdiklerinizi de korumuş olursunuz. 

Hijyenik Banyo Dizaynı Nasıl Olmalı?

Temizlemesi kolay bir banyo tasarımı "az ama öz" düşüncesiyle özetlenebilir. Daha az eşya, köşe, kenar demek temizliğe ihtiyaç duyan daha az yer anlamına gelir. Bu yüzden, modern, ferah ve temiz bir banyo düzeni için atabileceğiniz ilk adım, daha az ürün ve eşya tercih etmektir. Genel olarak bir ürünün tasarımı ne kadar sade ise temizlemesi de o kadar kolaydır. Diğer bir kural da dar, ulaşılması zor noktalardan olabildiğince kaçınmaktır. İşte bazı ipuçları:

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

 • Asma Klozet ve Lavabo Tercih Edin

Zemin ve zor köşeler kir ve mikropların en çok biriktiği yerlerdir. Bu yüzden banyo düzeni için duvara asılı duran, asma klozet ve lavabo modellerini tercih edebilirsiniz. Bu modeller yere değmediği için kir toplamaz, akma veya sızıntı yapmaz, altı kolaylıkla temizlenir. Ayrıca klozetin rezervuarı duvara gömülü olduğundan banyoya yer kazandırır. Minimalist ve modern bir görünüm sağlarken aynı zamanda temizliği kolaylaştırmış olursunuz.

 • Kolay Temizlenebilir Duşlar

Banyo düzeni için gerçekten hijyenik ve sade bir çözüm arıyorsanız, en iyi seçenek zeminle aynı seviyede bir duş tasarımıdır. Böylece kir ve kötü kokuların birikebileceği gizli alanlar olmayacaktır. Ancak bu durumda verimli bir drenaj sistemine de yatırım yapmalısınız. Temizlik için çıkarılması çok kolay olan ve aynı zamanda drenaj tıkanıklığını önleyen gizli bir saç filtresi tercih edebilirsiniz. Ayrıca duşta çerçevesiz cam tercih etmeniz temizlikte kolaylık sağlayacaktır.

 • Sade ve Hijyenik Yüzeyler

Her banyoya ekstra hijyen kazandırmak için banyo yüzeylerinde kirin yapışmasını önleyen, hijyenik kaplamalar tercih edebilirsiniz. Pürüzsüz yüzeyler kir ve tortu oluşumunu önler, banyodaki temizliği kolaylaştırır. Banyodaki yüzeyleri çok daha basit ve verimli bir şekilde temiz tutmak için Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu veya dik yüzeylere daha rahat tutunabilen Domestos Hijyenik Köpük kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 • Büyük Fayanslar

Küçük ve sık döşenmiş fayanslar arasında kir, tortu ve leke oluşma ihtimali çok daha yüksektir. Pratiklik açısından büyük fayans kullanımı çok daha avantajlıdır. Daha büyük fayanslar hem daha az kir anlamına gelir, hem de kirlerin daha az fark edilir olmasını sağlar. Duşunuzun duvarlarını veya zeminleri temizlerken kolaylık sağlamak için iri fayanslar tercih edin. Çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen çok yönlü kullanımıyla banyoda kir ile savaşmayı çok daha kolay kılar ve etkili bir hijyen sağlar. 

 • Havalandırma

İster bir pencere, ister duvara entegre edilmiş bir havalandırma sistemi olsun, banyoda küf ve bakteri oluşumunu teşvik eden nemi önlemek gerekir. Büyük bir banyonuz varsa havalandırma sistemini de ona göre seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Banyo Düzeni ve Hijyen için Açık Alanlar Yaratın

Banyoda açık alan yaratmanın temizliği kolaylaştırdığını biliyoruz. Bu yöntem aynı zamanda küçük banyoları olduğundan daha büyük ve ferah gösterebilir.  Banyonuzu mümkün olduğunca geniş göstermek ve kolayca temizlemek için bazı öneriler: 

 • Dolapsız banyo düzeni ferah bir görünüm sağlayacaktır ve aynı zamanda temizlemek için daha az yer anlamına gelir. Ancak düzenlemeniz gereken çok fazla eşya varsa dolaplar kaçınılmazdır ve banyo dolabı düzenleme daha da önem kazanır. Uzun boylu bir konsol bir çok şeyi saklamak için pratik bir yoldur. Duvara asılı dolaplar da geniş bir alan sağlar.

 • Duvara gömülü veya aynalı dolaplar tercih etmek, banyonuzun daha ferah görünmesini sağlarken banyo havlu düzeni sağlama konusunda da size ekstra depolama alanı sunacaktır.

 • Duvara monte edilen lavaboların hijyenik bir alternatif olduğunu söylemiştik. Lavabonun altına boruları gizlemek için yapılan dolabı, temizlik malzemelerinizi muhafaza etmek için kullanabilirsiniz. 

Banyoda Hijyen İçin Gerekli Aksesuarlar 

Birçok kişi banyonun mümkün olduğunca hijyenik olması gerektiği konusunda hemfikirdir; ancak banyo düzeni hem hijyenik hem de stil sahibi bir şekilde sağlanabilir mi? İşte hem şık hem de temiz bir banyo düzeni için yararlanabileceğiniz aksesuarlar:

 • Sabunluk

  Araştırmalar sıvı veya köpük sabunların mikropların yayılmasını önleme konusunda, geleneksel kalıp sabunlardan daha iyi olduğunu gösteriyor. Bu kısmen formülleriyle alakalı olsa da, en önemlisi katı sabuna herkesin eli değmekte ve aynı zamanda sabun lavabo ile bir şekilde temas etmektedir. Sıvı sabun ile bu hijyen problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

 • Havlu Askısı

  Banyodaki en büyük hijyen sorunlarından biri küflenmedir. Bunun nedeni banyoların genel olarak oldukça küçük olması ve nemli ortamlar olmasıdır. Bu, küf ve bakteri oluşumu için elverişli bir ortam sunar. Ancak basit bir yöntemle bu duruma karşı önlem alabilirsiniz. Havlularınızı kullandıktan sonra nemli bir şekilde bırakmak nem seviyesini artırır.

  Havluları asacak bir askı veya kanca monte edebilirsiniz. Havluların kuruması için daha geniş bir alan yarattığından uzun havlu askılığı kullanabilirsiniz. Alternatif olarak ise ısıtmalı bir havlu askısını tercih edebilirsiniz.  Bunun yanı sıra, bir sepete misafirlerinizin kullanması için koyacağınız küçük el havluları hem kullanışlı olacak hem de banyonuzda oldukça dekoratif duracaktır.

 • Diş Fırçası Kabı

  Çoğu kişi diş fırçasını lavabonun yanına yerleştirir; ancak bu durum mikropların diş fırçasının kıllarına ulaşmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca, yere düşürme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Klozetin kapağı açık vaziyetteyken sifonu çektiğimizde de, bakteriler uzak mesafelere kadar yayılmaktadır. Bu nedenle diş fırçasını kapalı bir bölümde, mümkünse banyo dolabının içerisinde tutmak en hijyenik yoldur.

Banyonun görünen kısımlarında şıklık ve hijyen için gerekli düzenlemeleri yaparken “banyo dolabı düzeni nasıl olmalı?” diye merak ediyorsanız tıklayın.

Aslen yayınlandı