Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Tuvalet Temizliği ve Tuvalette Oluşan Kireci Temizlemek İçin İpuçları

Temiz ve hijyenik bir tuvalete sahip olmak için bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında.

Güncellenmiş

Reklam
Tuvalet ve beyaz klozet

Kabul edelim ki tuvalet temizliği can sıkıcı bir iştir ve özellikle tuvaletteki kireç lekelerini gördüğümüzde, ayırdığımız zamanın aldığımız sonuca değmediğini düşünürüz. Ancak, bu muhtemelen tuvalet temizliği nasıl yapılır sorusunu doğru cevaplamadığımız için oluyor.

Tuvalet temizleme, klozet içi temizliği ve klozet içindeki kireç nasıl temizlenir sorusunun cevabı için yazımızı okumadan geçmeyin.

Klozet Temizliği: Kireç Neden Oluşur?

Günümüzde şebeke suları birden fazla filtreleme sisteminden geçmesine rağmen hala minerallerle doludur. İçerdiği maddelerle sertleşen su, tüm tesisat sisteminde ve cihazlarda kireç biriktirir. Kireçle suyun temas ettiği diğer birçok yüzeyde karşılaşmaktayız. Bu da bizi klozetteki kireç nasıl temizlenir sorusuyla baş başa bırakıyor.

Tuvalet Temizliği İçin İlk Adım

Kireç oluşumunu engellemek ve bakterilerden kurtulmanın en etkili yolu, bakterilerin çoğalmasına müsaade etmeden gerekli önlemleri almaktır. Bunun için tuvaletinizin her köşesinde etkili temizlik sağlayacak olan çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen kullanabilirsiniz.

Klozet içi nasıl temizlenir? Klozet içi temizliği ayrıca dikkat gerektirir ve klor içeren bir deterjanla temizlenmelidir. Cif Sprey Ultra Hijyen bu konuda da size ideal hijyeni sağlamanızda yardımcı olacak. Tek yapmanız gereken, klozetin içine biraz püskürtüp etki etmesi için birkaç dakika beklemek. Sonrasında bir fırça yardımıyla fırçalayın ve sifonu çekin.

Her kullanımdan sonra oturağın temizlenmesi de önemlidir. Günlük kullanım sonrası klozet içi temizliği için klozete Domestos 5'li Güç tuvalet blokları gibi bir temizleyici yerleştirmek de yararlı olacaktır.

Klozetteki Kireç Nasıl Temizlenir?

Kireç, banyo ve tuvaletin görünümünü oldukça bozar. Bu nedenle kirecin tuvaletinizde kalıcı lekeleri önlemek için kireci tuvaletinizden en kısa sürede çıkarmak ve klozet beyazlatma işlemleri uygulamak akıllıca olacaktır.

Kireç temizleme işlemine başlamadan önce, ilk adım olarak klozetinizdeki suyu boşaltmayı unutmayın. Suyu boşaltmanız, kullanacağınız deterjanların klozet yüzeyi ile daha kolay temas etmesine ve kirecin daha hızlı ve daha etkili bir şekilde çıkmasına yardımcı olacaktır.

İnternette klozetteki kireç nasıl temizlenir konusuyla ile ilgili birçok bilgiyle karşılaşabilirsiniz. Fakat maalesef sunulan alternatiflerin çoğuyla pek de etkili sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Örneğin kola ile kireç temizliği yaptığınızda sadece mevcut kireci kola rengi ile boyayacak ve klozetteki kireç lekesi sorununu ortadan kaldıramayacaksınız.

Klozetteki kireç lekelerini çıkartmak için çok fazla zaman ve malzeme harcamak istemiyorsanız diğer tüm malzemeleri dolaba geri koyun. Kireç kalıntılarına etkili bir çözüm için Cif Sprey Ultra Hijyen gibi etkili bir ürünü tercih edebilirsiniz.

Bir diğer yöntem de zımpara kağıdı ile lekelere direkt müdahale. İşlem pek keyifli olmayabilir, ama zımparalamak klozetteki kireç lekesi nasıl çıkar sorusuna etkili bir çözüm sunar. Zımpara kağıdıyla kireci yumuşakça ovalayın, leke gidene kadar devam edin. Kireç tozunun geri kalanını yumuşak bir şekilde parlatmak için yeni bir zımpara kağıdı kullanın.

Son olarak tuvaleti güzelce yıkayın ve dezenfekte edin. Zımpara kağıdını kullanırken dikkatli olmalısınız. Klozet yüzeyini zedelememek için çok sert hareketler yapmamaya ve işlemi yaparken mutlaka eldiven kullanmaya özen gösterin.

Tuvaletteki Kireç Lekelerine Karşı Alternatif Çözüm

Temizlik suyuna bir miktar (1.5 litre suya 3.5 damla kadar) gliserin ekleyerek lekesiz bir sonuç elde edebilirsiniz. Bir diğer yöntem de eski bir naylon çoraba birkaç damla gliserin damlatıp temizlediğiniz yüzeye uygulamaktır. Böylece özellikle cam ve seramik yüzeylerde oluşabilecek kireç ve su lekelerine karşı önleminizi almış olacaksınız.

Düzenli kireç temizleme, hem görsel hem de hijyenik olarak canımızı sıkan kireç lekelerinin kalıcı olmasını engellemek için olmazsa olmazdır. Doğru yöntemlerle yapılan tuvalet temizliği, kireçlerin yüzeylerde birikmesini ve kirlerin yüzeylere tutunmasını önleyecek; böylelikle sizi onarım, yeni tuvalet armatürlerinin satın alınması gibi dertlerden kurtaracaktır.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Aslen yayınlandı