Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Klozetteki Kireç Nasıl Temizlenir? Kireç Tutmuş Tuvalet Temizliği İpuçları

Klozet ve lavaboların parlaklığını kaybetmesinin ana nedeni kireçlenmedir. Peki, klozetteki kireç nasıl temizlenir? Genel tuvalet temizliği ve klozet temizliği ile ilgili püf noktalar yazımızın devamında. Pırıl pırıl bir tuvalete sahip olmak için okumadan geçmeyin.

Güncellenmiş Mergim Ozdamar tarafından yazıldı

Tuvalet temizliği
Reklam
Sign Up Banner

Banyonun temiz ve parlak olması her zaman iyi hissettirir. Temiz, pırıl pırıl bir banyo size evinizde lüks bir spa deneyimi yaşatabilir. Klozet ve lavaboların parlaklığını kaybetmesinin ana nedeni ise kireçlenmedir. Peki, klozetteki kireç nasıl temizlenir? Klozet temizliği nasıl yapılmalı? Maksimum tuvalet temizliği için neler yapılmalı inceleyelim ve kireci gidermenin en hızlı ve en kolay yollarını keşfedelim.

Klozet Temizliği: Kireç Neden Oluşur?

Günümüzde şebeke suları birden fazla filtreleme sisteminden geçmesine rağmen hala minerallerle doludur. İçerdiği maddelerle sertleşen su, tüm tesisat sisteminde ve cihazlarda kireç biriktirir. Kireç tortusunu klozetin etrafındaki, muslukların, aynaların ve diğer birçok yüzeyin üzerindeki kuru beyaz görüntüsünden tanıyabilirsiniz. Bu da bizi klozetteki kireç nasıl temizlenir sorusuyla baş başa bırakır. Kirecin tuvaletinizde kalıcı lekeler bırakmasını önlemek için kireci tuvaletinizden en kısa sürede çıkarmak ve klozet beyazlatma işlemleri uygulamak akıllıca olacaktır. Adım adım klozet kireç temizliği nasıl yapılır, gelin beraber inceleyelim.

İhtiyacın olacak:

 • Sünger
 • Bez
 • Zımpara kağıdı
 • Fırça
 • Eldiven
 • Maske
 • Su
 • Çamaşır suyu
 • Karbonat
 • Sirke

Reklam

MPU Sign Up Banner

Klozetteki Kireç Nasıl Temizlenir?

Kireç, sıhhi ekipman için son derece zararlıdır. Sadece banyonuzun görünümünü bozmakla kalmaz, aynı zamanda borularınızı da tıkar. Bu nedenle evinize daha ciddi zarar vermemek için klozet temizliği ihmal edilmemelidir. Klozet temizliği nasıl yapılır, işte yapmanız gerekenler.

 1. Tuvaletteki kireç lekeleri için ilk adım içerisindeki suyu boşaltmaktır.

  Klozet içindeki kireç temizleme işlemine başlamadan önce, ilk adım olarak klozetinizdeki suyu boşaltmayı unutmayın. Suyu boşaltmanız, kullanacağınız deterjanların klozet yüzeyi ile daha kolay temas etmesine ve kirecin daha hızlı ve daha etkili bir şekilde çıkmasına yardımcı olacaktır.

  İnternette klozetteki kireç nasıl temizlenir konusuyla ile ilgili birçok bilgi ile karşılaşabilirsiniz. Fakat maalesef sunulan alternatiflerin çoğuyla pek de etkili sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Örneğin kola ile kireç temizliği yaptığınızda sadece mevcut kireci kola rengi ile boyayacak ve klozetteki kireç lekesi sorununu ortadan kaldıramayacaksınız.

 2. Klozet temizliği için doğru ürünü seçin.

  Kireç kalıntılarını gidermeye yönelik birçok özel temizlik ürünü vardır. Örneğin Domestos, kireç lekelerini çıkarmada oldukça etkilidir. Tuvaletteki kireç lekelerini etkin bir şekilde yok eder ve yüzeyi dezenfekte eder. Ürünü yüzeye uyguladıktan sonra yaklaşık 30 dakika bekletin, ardından ovalayın. Cilt ile doğrudan temastan kaçınmak için etiketlerdeki talimatları dikkatlice takip etmeyi unutmayın.

  Banyo ve tuvalet temizlik ürünlerinde kullanılan kimyasallar çok güçlüdür. Bu nedenle çocuklardan ve hayvanlardan uzak tutmanızı öneririz. Ayrıca temizlik yaparken lastik eldiven giymeyi unutmayınız.

 3. Zımpara kağıdı ile tuvalet kireç temizliği yapın.

  Bir diğer yöntem de zımpara kağıdı ile lekelere direkt müdahale etmektir. İşlem pek keyifli olmayabilir, ama zımparalamak klozetteki kireç nasıl temizlenir sorusuna etkili bir çözüm sunar.

  Bu yöntem için iki tür zımpara kağıdı satın almanızı öneririz: Birincisi kireç birikintisini yüzeysel olarak azaltmak için, ikinci tür ise kirecin tamamen giderilmesini sağlayacak türden olmalıdır. Peki, zımpara kağıdı ile klozet nasıl temizlenir? Öncelikle zımpara kağıdıyla kireci yumuşakça ovalayın ve leke gidene kadar devam edin. Kireç tozunun geri kalanını yumuşak bir şekilde parlatmak için yeni bir zımpara kağıdı kullanın. Parçaların geri kalanını çıkarmak için tuvaleti yıkayın. Artık tuvaletinizi her zamanki gibi temizlemeye devam edebilirsiniz.

  Yüzeye zarar vermeniz durumunda garantiniz geçersiz olabileceğinden, yakın zamanda satın alınan bir tuvalette bu yöntemi kullanmanızı önermeyiz.

 4. Klozetteki kireç lekeleri için ponza taşı.

  Klozetteki kireç nasıl temizlenir sorusunun bir diğer cevabı da ponza taşı. Ancak ponza taşı kullanmayı seçerseniz temizlik sırasında hem taşın hem de tuvaletin ıslak olduğundan emin olun, aksi takdirde porselen çizilebilir. Elinizde ihtiyaç duyduğunuz kadar su olduğundan emin olun ve yıkamadan önce etkilenen kısımdaki kireci ovalamak için taşı kullanın. Yine potansiyel olarak neden olabileceğiniz herhangi bir hasar garantinizi geçersiz kılabileceğinden, bu yöntemi yakın zamanda satın alınan bir tuvalette kullanmanızı önermeyiz.

 5. Tuvalet temizliği ile işlemi noktalayın.

  Son olarak tuvaleti güzelce yıkayın ve dezenfekte edin. Zımpara kağıdını kullanırken dikkatli olmalısınız. Klozet yüzeyini zedelememek için çok sert hareketler yapmamaya ve işlemi yaparken mutlaka eldiven kullanmaya özen gösterin.

Klozetteki kireç nasıl temizlenir sorusuna karşı önlem almanın en etkili ve uzun vadeli çözüm olduğunu unutmayın. Bu yüzden düzenli klozet temizliği yapmayı ihmal etmeyin. Banyo temizliği ile ilgili sorularınız için duşakabin kireç lekesi nasıl temizlenir, tıkalı tuvalet nasıl açılır ve alaturka tuvalet temizliği yazılarımız da size yol gösterecektir.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Klozet Temizliği: Bunlara Dikkat

Kireç oluşumunu engellemek ve bakterilerden kurtulmanın en etkili yolu, bakterilerin çoğalmasına müsaade etmeden gerekli önlemleri almaktır. Bunun için tuvaletinizin her köşesinde etkili temizlik sağlayacak olan Cif Sprey Ultra Hijyen kullanabilirsiniz.

 • Klozetin dibi nasıl temizlenir? Klozet içi temizliği ayrıca dikkat gerektirir ve klor içeren bir deterjanla temizlenmelidir. Cif Sprey Ultra Hijyen bu konuda da size ideal hijyeni sağlamanızda yardımcı olacak. Tek yapmanız gereken, klozetin içine biraz püskürtüp etki etmesi için birkaç dakika beklemek. Sonrasında bir fırça yardımıyla fırçalayın ve sifonu çekin.

 • Her kullanımdan sonra oturağın temizlenmesi de önemlidir. Günlük kullanım sonrası klozet içi temizliği için klozete Domestos 5'li güç tuvalet blokları gibi bir temizleyici yerleştirmek de yararlı olacaktır.

Düzenli kireç temizleme işlemi, hem görsel hem de hijyenik olarak canımızı sıkan kireç lekelerinin kalıcı olmasını engellemek için olmazsa olmazdır. Doğru yöntemlerle yapılan tuvalet temizliği, kireçlerin yüzeylerde birikmesini ve kirlerin yüzeylere tutunmasını önleyecektir. Böylelikle sizi onarım ve yeni tuvalet armatürleri satın almak gibi dertlerden kurtaracaktır.

Klozetteki Kireç Nasıl Temizlenir: Sıkça Sorulan Sorular

Alaturka Tuvalet Nasıl Temizlenir?

Alaturka tuvaletlerin temizlenmesi genellikle diğer klozetlerden daha kolaydır. Ancak alaturka tuvalet taşının el ile ovalanması gerekiyorsa daha fazla eğilme gerektirir. Alaturka tuvaletinizi ve tuvalet zemininin geri kalanını bir paspas ve hortum kullanarak temizleyebilirsiniz. Tuvaletin içinde farklı bir fırça ve çamaşır suyu kullanmayı ihmal etmeyin.

Klozet Temizliği için Tuvalet Blokları Etkili midir?

Tuvalet blokları, sifonlu tuvaletlerde kullanılan, suda yavaş yavaş çözünen blok şeklinde bir maddedir. Tuvalet blokları ile ilgili en belirgin avantaj sundukları kolaylıktır. Tuvalet blokları sayesinde yalnızca temizlik zamanından tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda klozetinizin hijyenini de sağlarsınız. Tuvalet blokları ortalama olarak, tuvalette 4 haftayı temsil eden 250 sifona kadar dayanacaktır. Elbette bu kullanım ömrü klozet tipine bağlı olup su basıncına, su akışına ve tuvalet kullanım sıklığına göre değişmektedir.

Tuvaletteki Kireç Lekeleri Önlenebilir mi?

Kireç oluşumunu önlemenin en iyi yolu suyu kaynağında yumuşatmaktır. Yumuşatma sistemi kullanıyorsanız, su kaynağından kalsiyum ve magnezyum minerallerini tamamen temizleyebilirsiniz. Bu, tuvaletlerinizde ve diğer armatürlerinizde kireç birikimini önleyecektir.

Aslen yayınlandı