Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Banyodaki Küf Lekeleri Nasıl Çıkar?

Banyo temizliğinin en zorlu adımı olan banyodaki küf lekeri ile başınız dertte mi? Banyo küfü nasıl temizlenir için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

mavi-beyaz fayans üzerinde bir çift mavi ojeli ayak
Reklam
Sign Up Banner

Rutubet ve banyodaki küf lekeleri birçok insanın korkulu rüyasıdır ve banyo küfü nasıl temizlenir sorusu çoğumuzun aklını kurcalayan bir konudur. Özellikle banyo gibi çoğu zaman ıslak ve nemli kalan ortamlarda oluşan rutubet, bir süre sonra küfe dönüşebilir. Bir çeşit mantar olan küf, yüksek nem ve ısının oksijenle birleşmesi sonucu çoğalır. Kötü görüntü ve koku oluşturmasının yanında sağlık için de oldukça zararlı olan küf, özellikle astım hastaları ve alerjik bünyeye sahip insanlar için tehdit oluşturmaktadır. Ayrıca küf, kısa sürede önlem alınmazsa hızla yayılıp kumaş, ahşap gibi yüzeylere kalıcı zararlar verebilir. 

Banyo Küfü Nasıl Önlenir?

Banyodaki küf lekeleri nasıl çıkar diye endişelenmeden önce işi baştan sıkı tutup küfü önlemeye çalışmaya ne dersiniz? Küfü önlemek için banyodaki nemi kontrol altına almak ve banyo temizliğini periyodik hale getirmek oldukça önemli. Alacağınız küçük önlemlerle banyodaki ve genel olarak evdeki rutubeti azaltabilirsiniz. En kolay yöntem; kış aylarında günde 3-4 defa minimum 5'er dakika, sonbaharda ise günde 3-4 defa 15-20'şer dakika kadar evinizi havalandırmaktır.

Banyoda havalandırma veya pencere yoksa, banyo nem alma cihazlarından edinebilirsiniz. Banyoda bütün önlemleri almamıza rağmen hala küfle karşılaşabiliriz. Bu durumda küf lekelerinden kurtulma yolları konusunda ipleri - bir de temizlik bezlerini- ele almamız gerekiyor. Banyodaki küf lekeleri nasıl çıkar öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Banyodaki Küfler Nasıl Temizlenir?

Küfü en sık gördüğümüz yerlerden biri duşakabin, küvet kenarları ve fayans aralarıdır. Bu bölgeler oldukça rutubetli olduğu içi küflenme bir kere başlayınca büyük hızla diğer bölgelere yayılır. Fayans ve duşakabindeki su damlacıklarını silmek ve lavaboyu kullandıktan sonra kuru bırakmak da rutubetin oluşmasını engelleyecektir.

Fakat tüm önlemlere rağmen sürekli nemli olan banyolarımızda sıklıkla küf sorunu yaşayabiliyoruz. Bu durum da banyo fayans arası küf nasıl temizlenir sorusunu sıkça sormamıza neden oluyor. Banyodaki küflerden kurtulma yöntemi için önerilerimiz herkesin uygulayabileceği kolaylıkta. Öncelikle ulaşılması zor bölgeler için diş fırçası, geniş yüzeyler içinse mikrofiber bez ya da bulaşık teline ihtiyacınız olacak. Peki banyodaki küf nasıl temizlenir? Gelin pratik karışımlarla banyodaki küflere elveda diyelim.

Banyo Tavanındaki Küf Nasıl Temizlenir?

Eğer evinizdeki banyonun tavanı küfleniyor ve hatta küf oluşumu giderek artıyorsa duruma müdahale etme zamanı çoktan gelmiş demektir. Öncelikle, banyonuzda tesisat problemi olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Çünkü, eğer varsa banyo tavanındaki küfü ne kadar temizlerseniz temizleyin yeniden oluşacaktır.

Eğer nemden kaynaklı bir küflenme problemi ile karşı karşıyaysanız işe, küflü bölgeyi temizleyerek başlayın. Bunun için küflü bölgeye bir miktar çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen sıkın. 15 dakika kadar bekledikten sonra bir bez yardımı ile küflü bölgeyi silin. Bu işlemi 2 kez uygulayın. Ardından kuru bir bezle bölgeyi kurulayın ve havalandırmayı ihmal etmeyin. Artık hijyenden yana içiniz rahat olsun.

Yoğun bir küf oluşumu varsa, küflü bölgenin zımparalanması ve temizlenmesi sonrasında lekeli bölgeyi boya yaparak kapatmanız gerekebilir. Artık banyo tavan küfü nasıl temizlenir biliyorsunuz, ancak temizlik esnasında aşağıdaki uyarılarımıza dikkat edin:

 • Yüzünüzü ve ellerinizi uygun gereçlerle korumayı unutmayın.

 • Temizlik sonrasında banyoyu iyice havalandırın.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Basit Karışımlarla Banyoda Oluşan Küfler Nasıl Temizlenir?

 1. Doğru Yüzey Temizleyici

  Daha önce banyo küfü sorunu yaşadıysanız küfün karşınıza en çok çıktığı yerin banyo duvarları olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Banyo küfü temizliğinde iyi bir sonuç elde etmek için ilk yöntem, çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen ile küflü bölgeleri ovmaktır.

  Bir miktar Cif Ultra Hijyen’i bölgeye sıkın ve bulaşık süngeri ile iyice ovun. Temizleme ürününü 20 dakika kadar küflü bölgede bekletin ve küf yok oluncaya kadar işlemi tekrarlayın. Daha sonra ılık bir suyla yüzeyi temizleyin.

 2. Karbonatlı Su Karışımı

  Sağlıklı bir alternatif arayanlar için bu karışım da oldukça işe yarayacaktır. 1 ölçek suya 3 ölçek karbonat ekleyip iyice karıştırın. Karışım macun kıvamına geldiğinde küf lekelerinin üzerine sürün ve bir süre bekletin. Küflenmiş bölgeyi nemli bir mikrofiber bez veya bulaşık teliyle güzelce ovun. Suyla temizledikten sonra iyice kurulayın. Unutmayın, küf nemli bölgelere bayılır.

 3. Çay Ağacı Yağı

  Çay ağacı yağı faydalı ve etkili bir doğal dezenfektandır. Küften kurtulmak için de çok pratik bir yöntemdir. Küf cildinize doğrudan temas ettiğinde beklenmedik reaksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle banyodaki küflerden kurtulma yöntemi konusunda hangi yöntemi seçerseniz seçin eldiven takmanız sizi koruyacaktır.  

  Eldivenlerinizi taktıktan sonra sprey şişesine 2 yemek kaşığı çay ağacı yağı ve 2 bardak suyu ekleyin, iyice karışana kadar çalkalayın. Karışımı küf oluşmuş bölgelere sıkın. Yarım saat bekleyin ve gerekirse ılık bir bezle silip bölgeyi iyice kurulayın. Sprey şişesi kullanmak, karışımın lekeler üstüne eşit bir şekilde nüfuz etmesine ve daha etkili sonuçlar elde etmenize yarayacaktır. 

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Söz konusu banyo küf temizliği olduğunda silikondaki siyah küf lekeleri can sıkıcı olabilir ve duşakabin temizliği imkansız hale gelebilir. Siyah küf nasıl temizlenir diyorsanız Cif Ultra Hijyen gibi güvenilir bir temizlik ürünüyle bu tür lekelerden kurtulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Silikondaki Siyah Lekeler Nasıl Çıkar?

Eğer küf silikonların içine sızmadıysa ve duşakabinin köşelerinde siyahlıklar yeni yeni oluşmaya başladıysa temizleyici sprey ürünü kararmaya başlayan bölgelere sıkın ve bir süre bekleyin. Sert bir fırça ya da dar alanlar için diş fırçası yardımıyla küfleri kazıyın. Ilık suyla durulayın ve kuruladığınızdan emin olun. Eğer küf silikonların içerisine iyice sızdıysa ve silikonları yıllardır kullanıyorsanız, sökmeniz gerekebilir. Silikonları söktükten sonra alt kısımları yine aynı yöntemle dezenfekte edip yeni silikon uygulayabilirsiniz. Yeni silikon uygulamadan önce ilgili bölgenin kuru olduğundan emin olun.

Silikon Her Yüzeyden Aynı Yöntemle mi Temizlenir?

Silikonun etkilediği yüzey değiştikçe müdahale araçlarınız da duruma uygun şekilde değişmelidir. Farklı özelliklere sahip alanlarda, farklı etkiler göstermesi bunun en temel sebebidir. Ayrıca her temizleme şekli ve temizlik maddesi, bütün yüzeylerin kullanım şartlarına uygun olmayabilir. Örnek vermek gerekirse, fayans için uygulamanız gereken bir işlemi giysinize uygulamanız zarar verebilir, ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle, yöntemlerin seçiminde dikkatli davranmaya özen göstermelisiniz.

Küvetteki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas lekelerini çıkarmak, sıradan kirlere göre biraz daha zahmetlidir ama yine de zor değildir. Marketlerde satılan pas için özel üretilmiş temizlik ürünleri bunun için çok etkilidir. Yalnız bu tür kimyasal ürünleri kullanırken mutlaka eldiven giymeye, cildinizden uzak tutmaya ve diğer kimyasallarla karıştırmamaya özen gösterin. Kullandığınız ürünün etiketindeki kullanım talimatlarını mutlaka dikkatlice okuyun ve temizlik sırasında banyonuzu iyi havalandırın.

Küvet Nasıl Temiz Tutulur?

Banyo yaptıktan sonra küveti temiz, ılık suyla durulayın. Su lekelerini önlemek için nemin fazlasını alın. Her banyodan sonra birkaç dakikanızı küvet bakımına ayırmak uzun dönemde size zaman kazandıracaktır. Ayrıca canınız küvette banyo yapmak istediği zaman uzun uzun temizlik yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Duşakabin Neyle Temizlenir?

Çamaşır suyu ya da tuz ruhu gibi kimyasalları kullanmanın duşakabininizin zeminine kalıcı zararlar verebileceğini unutmayın. Bunun yerine banyodaki yüzeyler için özel olarak tasarlanmış temizlik ürünlerinden faydalanın.

Duşakabin Nasıl Temiz Tutulur?

Banyodan çıkar çıkmaz duşakabin camlarında oluşan buhar izlerini bir bez yardımı ile silmeniz, duşakabin camlarının kirlenmesinin önüne geçmede faydalı olacaktır. Kir birikmemesi için haftada bir defa da bağlantı noktalarını bir fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Banyo Fayansları Nasıl Temizlenir?

Yüzey temizleyiciyi kullanmadan önce ıslak bir bezle yüzeyi temizleyin. Kolay çıkarılabilecek tozlardan kurtulmanız, kalıcı kirlere daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Daha sonra yüzey temizleyiciyi, kullanma talimatında önerilen miktarda yüzeye dökün ve yarım saat kadar emilmesini bekleyin. Yarım saatin sonunda bir temizlik fırçası veya diş fırçası ile kir birikintilerinin olduğu bölgeleri fırçalayın ve sonrasında tüm yüzeyi temiz su ile temizleyip durulayın.

Aslen yayınlandı