Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamaşırlarınız mı küflendi? Küf lekesi nasıl çıkar ve önlenir keşfetmek istiyorsanız yazımızın devamına mutlaka göz atın.

Güncellenmiş 27 Mayıs 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
elbise temizliği

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşır sepetinde veya çamaşır makinesinde unuttuğumuz ıslak çamaşırlar kıyafetlerimizin küflenmesine sebep olur. Kıyafetlerinizi eski haline getirmek için size vereceğimiz tüyolara işinize yarayacaktır.

Küf Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Her zaman olduğu gibi ilk önce tişörtün etiketini kontrol edin ve üretici firmanın talimatlarını takip edin. En önemlisi de çamaşır makinesinde seçeceğiniz programı ve kumaşı yıkayabileceğiniz en yüksek sıcaklığı kontrol edin. Temiz bir diş fırçası ile küfün olduğu bölgeyi fırçalayın. Aşağıdaki yollardan hangisini kullanırsanız kullanın, öncesindeki bu fırçalama işlemi işe yarayacaktır.

Küfün en büyük düşmanı sıcak sudur. Ürününüzün etiketindeki talimatlara uygun olarak mümkün olan en yüksek sıcaklıkta kumaşı çamaşır makinesinde yıkayın. Pamuk ve organik kumaşlarda yüksek sıcaklık sorun teşkil etmeyecektir. Küflü çamaşırları makinede yıkarken Omo Active Sıvı gibi güçlü leke çıkarıcı etkisi bulunan kaliteli bir çamaşır deterjanı kullanmak sonuç almanızı kolaylaştıracaktır.

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce, etiketinde yazan talimatları her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik; her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Çamaşırdaki Küf Lekesi İçin Alternatif Yollar

Eğer çamaşırlarınızdaki küf lekelerini temizlemek için alternatif yollar arıyorsanız, lekeli kumaşın rengine ve türüne uygun olan farklı yöntemler de deneyebilirsiniz. İşte iki seçenek:

Çamaşır Suyu

Çok güçlü kimyasal maddelerden oluştuğu için çamaşır suları küf lekelerini çıkartmada epey etkili olabilir ama çamaşır suyu kullanırken çok dikkatli olmakta fayda var. Çamaşır suları kıyafetlerinizin mevcut renklerini açabileceği veya beyazlatabileceğinden sadece beyazlarda kullanılması en doğrusudur. Yine de renkli kıyafetlerde kullanmak istiyorsanız çamaşır suyunu mutlaka önce kıyafetinizin ufak ve çok göz önünde olmayan bir bölgesinde deneyip solmaz renk olduğundan emin olun.

Boraks

Suda çözünen bir madde olan boraks, güçlü bir küf düşmanıdır. İşlem sırasında kullanacağınız boraks eğer ambalajlı ve toz halindeyse kullanma prospektüsüne uygun olarak su ile karıştırın. Karışımı çamaşırlarla beraber çamaşır makinesine dökün ve her zaman kullandığınız program ile yıkamayı gerçekleştirin.

kurumakta olan renkli çamaşırlar

Küf Nasıl Önlenir?

Çamaşırlardaki küf lekesinin oluşma nedeni çamaşırların rutubetli veya ıslak halde çamaşır yığınının içinde bırakılmasıdır. Bunu engellemek için:

  1. 1

    Çamaşır makinenizi durduktan sonra hiç vakit kaybetmeden boşaltın.

  2. 2

    Islak çamaşırlarınızı askı, çamaşır ipi ya da kaloriferin üzerine veya kurutucudan zarar görüp görmeyeceğini kontrol ettikten sonra kurutucuya yerleştirin.

  3. 3

    Özellikle yaz aylarında karşılaşacağınız terli kıyafetlerinizi veya ıslak mayolarınızı ise yeterince kurutmadan çamaşır sepetine yerleştirmeyin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?