Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamaşırlarınız mı küflendi? Küf lekesi nasıl çıkar ve önlenir keşfetmek istiyorsanız burayı okumalısınız!

Güncellenmiş

kıyafetlerdeki küf nasıl çıkarılır

Çamaşır sepetinde veya çamaşır makinesinde unuttuğumuz ıslak çamaşırlar kıyafetlerimizin küflenmesine sebep olur. Kıyafetlerinizi eski haline getirmek için size vereceğimiz tüyolara bir göz atalım.

Unutmayın

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Küf Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar:

  • Her zaman olduğu gibi ilk önce tişörtün etiketini kontrol edin ve üretici firmanın talimatlarını takip edin. En önemlisi de çamaşır makinesinde seçeceğiniz programı ve kumaşı yıkayabileceğiniz en yüksek sıcaklığı kontrol edin.
  • Temiz bir diş fırçası ile küfün olduğu bölgeyi fırçalayın. Aşağıdaki yollardan hangisini kullanırsanız kullanın, öncesindeki bu fırçalama işlemi işe yarayacaktır.
  • Küfün en büyük düşmanı sıcak sudur. Ürününüzün etiketindeki talimatlara uygun olarak mümkün olan en yüksek sıcaklıkta kumaşı çamaşır makinesinde yıkayın. Pamuk ve organik kumaşlarda yüksek sıcaklık sorun teşkil etmeyecektir.

Çamaşırdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar: Alternatif Yollar

Çamaşır suyu

Çok güçlü kimyasal maddelerden oluştuğu için çamaşır suları küf lekelerini çıkartmada epey etkili olabilir ama çamaşır suyu kullanırken çok dikkatli olmakta fayda var. Çamaşır suları kıyafetlerinizin mevcut renklerini açabileceği veya beyazlatabileceğinden sadece beyazlarda kullanılması en doğrusudur. Yine de renkli kıyafetlerde kullanmak istiyorsanız çamaşır suyunu mutlaka önce kıyafetinizin ufak ve çok göz önünde olmayan bir bölgesinde deneyip solmaz renk olduğundan emin olun.

Beyaz Sirke

Omo veya benzeri yüksek kalite bir deterjanın öncesinde kullanılırsa, beyaz sirke harika bir küf temizleyici olabilir. Bir kova dolusu suyun içine bir bardak beyaz sirkeyi döktükten sonra yaklaşık 1 saat boyunca kıyafetinizi kovada bekletin. Sonrasında her zaman kullandığınız Omo Active deterjanla mümkün olan en yüksek sıcaklıkta çamaşır makinesine atın. Kovada bekletmek yerine 250ml sirkeyi direkt ekleyerek kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde her zaman olduğu gibi de yıkayabilirsiniz. Çok önemli bir uyarı: Yaratabileceği zehirli gaz dolayısıyla sirkeyi sakın çamaşır suyuyla temas ettirmeyin.

Boraks

Suda çözünen bir madde olan boraks, güçlü bir küf düşmanıdır. Deterjan olarak da edinebileceğiniz boraks eğer toz halindeyse kullanma prospektüsüne uygun olarak su ile karıştırın. Karışımı çamaşırlarla beraber çamaşır makinesine dökün ve her zaman kullandığınız program ile yıkamayı gerçekleştirin.

 Küf Nasıl Önlenir

Çamaşırlardaki küf lekesinin oluşma nedeni çamaşırların rutubetli veya ıslak halde çamaşır yığınının içinde bırakılmasıdır. Bunu engellemek için:

  • Çamaşır makinenizi durduktan sonra hiç vakit kaybetmeden boşaltın.
  • Islak çamaşırlarınızı askı, çamaşır ipi ya da kaloriferin üzerine veya kurutucudan zarar görüp görmeyeceğini kontrol ettikten sonra kurutucuya yerleştirin.
  • Özellikle yaz aylarında karşılaşacağınız terli kıyafetlerinizi veya ıslak mayolarınızı ise yeterince kurutmadan çamaşır sepetine yerleştirmeyin

Evinizin her yerinde bulunan küf ve pas nasıl giderilir adım adım bu videoda öğrenin:

Aslen yayınlandı