Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamaşırlarınız mı küflendi? Küf lekesi nasıl çıkar ve önlenir keşfetmek istiyorsanız yazımızın devamına mutlaka göz atın.

Güncellenmiş

elbise temizliği
Reklam
Sign Up Banner

Çamaşır sepetinde veya çamaşır makinesinde unuttuğumuz ıslak çamaşırlar kıyafetlerimizin küflenmesine sebep olur. Kıyafetlerinizi eski haline getirmek için size vereceğimiz tüyolara işinize yarayacaktır.

Küf Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Her zaman olduğu gibi ilk önce tişörtün etiketini kontrol edin ve üretici firmanın talimatlarını takip edin. En önemlisi de çamaşır makinesinde seçeceğiniz programı ve kumaşı yıkayabileceğiniz en yüksek sıcaklığı kontrol edin. Temiz bir diş fırçası ile küfün olduğu bölgeyi fırçalayın. Aşağıdaki yollardan hangisini kullanırsanız kullanın, öncesindeki bu fırçalama işlemi işe yarayacaktır.

Küfün en büyük düşmanı sıcak sudur. Ürününüzün etiketindeki talimatlara uygun olarak mümkün olan en yüksek sıcaklıkta kumaşı çamaşır makinesinde yıkayın. Pamuk ve organik kumaşlarda yüksek sıcaklık sorun teşkil etmeyecektir. Küflü çamaşırları makinede yıkarken Omo Active Sıvı gibi güçlü leke çıkarıcı etkisi bulunan kaliteli bir çamaşır deterjanı kullanmak sonuç almanızı kolaylaştıracaktır.

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce, etiketinde yazan talimatları her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik; her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Reklam

MPU Sign Up Banner

Çamaşırdaki Küf Lekesi İçin Alternatif Yollar

Eğer çamaşırlarınızdaki küf lekelerini temizlemek için alternatif yollar arıyorsanız, lekeli kumaşın rengine ve türüne uygun olan farklı yöntemler de deneyebilirsiniz. İşte iki seçenek:

Çamaşır Suyu

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Çok güçlü kimyasal maddelerden oluştuğu için çamaşır suları küf lekelerini çıkartmada epey etkili olabilir ama çamaşır suyu kullanırken çok dikkatli olmakta fayda var. Çamaşır suları kıyafetlerinizin mevcut renklerini açabileceği veya beyazlatabileceğinden sadece beyazlarda kullanılması en doğrusudur. Yine de renkli kıyafetlerde kullanmak istiyorsanız çamaşır suyunu mutlaka önce kıyafetinizin ufak ve çok göz önünde olmayan bir bölgesinde deneyip solmaz renk olduğundan emin olun.

Boraks

Suda çözünen bir madde olan boraks, güçlü bir küf düşmanıdır. İşlem sırasında kullanacağınız boraks eğer ambalajlı ve toz halindeyse kullanma prospektüsüne uygun olarak su ile karıştırın. Karışımı çamaşırlarla beraber çamaşır makinesine dökün ve her zaman kullandığınız program ile yıkamayı gerçekleştirin.

kurumakta olan renkli çamaşırlar

Küf Nasıl Önlenir?

Çamaşırlardaki küf lekesinin oluşma nedeni çamaşırların rutubetli veya ıslak halde çamaşır yığınının içinde bırakılmasıdır. Bunu engellemek için:

  1. Çamaşır makinenizi durduktan sonra hiç vakit kaybetmeden boşaltın.

  2. Islak çamaşırlarınızı askı, çamaşır ipi ya da kaloriferin üzerine veya kurutucudan zarar görüp görmeyeceğini kontrol ettikten sonra kurutucuya yerleştirin.

  3. Özellikle yaz aylarında karşılaşacağınız terli kıyafetlerinizi veya ıslak mayolarınızı ise yeterince kurutmadan çamaşır sepetine yerleştirmeyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Çamaşırlarda Küf Nasıl Önlenir?

Çamaşırlardaki küf lekesinin oluşma nedeni çamaşırların rutubetli veya ıslak halde çamaşır yığınının içinde bırakılmasıdır. Bunu önlemek için çamaşır makinenizi durduktan sonra hiç vakit kaybetmeden boşaltın. Islak çamaşırlarınızı askı, çamaşır ipi ya da kaloriferin üzerine veya kurutucudan zarar görüp görmeyeceğini kontrol ettikten sonra kurutucuya yerleştirin ve özellikle yaz aylarında karşılaşacağınız terli kıyafetlerinizi veya ıslak mayolarınızı ise yeterince kurutmadan çamaşır sepetine yerleştirmeyin.

Küf Lekesi Çıkarmak İçin Çamaşır Suyu Kullanılır mı?

Çok güçlü kimyasal maddelerden oluştuğu için çamaşır suları küf lekelerini çıkartmada epey etkili olabilir ama çamaşır suyu kullanırken çok dikkatli olmakta fayda var. Çamaşır suları kıyafetlerinizin mevcut renklerini açabileceği veya beyazlatabileceğinden sadece beyazlarda kullanılması en doğrusudur. Yine de renkli kıyafetlerde kullanmak istiyorsanız çamaşır suyunu mutlaka önce kıyafetinizin ufak ve çok göz önünde olmayan bir bölgesinde deneyip solmaz renk olduğundan emin olun.

Çamaşırlardan Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Küfün en büyük düşmanı sıcak sudur. Ürününüzün etiketindeki talimatlara uygun olarak mümkün olan en yüksek sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkayın. Pamuk ve organik kumaşlarda yüksek sıcaklık sorun teşkil etmeyecektir. Küflü çamaşırları makinede yıkarken güçlü leke çıkarıcı etkisi bulunan kaliteli bir çamaşır deterjanı kullanmak sonuç almanızı kolaylaştıracaktır.

Hangi Çamaşır Kaç Derecede Yıkanır?

Genel olarak pamuklu çamaşırları 40 derecede; yünlü, ipekli gibi narin kumaş yapısına sahip olanları 30 derecede veya soğuk suda yıkayabilirsiniz. Lacivert, siyah gibi koyu renkli çamaşırlar, renk veren çamaşırların başında gelir. Dolayısıyla koyu renk çamaşırları renkli ya da beyaz çamaşırlarla birlikte yıkamamaya özen göstermelisiniz. Siyah çamaşırların renginin solmaması için genellikle 30 derece gibi düşük sıcaklıklar tercih edilir.

Aslen yayınlandı