Koyun Yünü Nasıl Yıkanır? Elde ve Makinede Koyun Yünü Yıkama İpuçları

Koyun yünü yıkama, eskiden beri yapılan temizlik ritüellerindendir ve özenli, dikkatli bir temizleme süreci gerektirir. Ancak telaşlanmayın! Koyun yünü nasıl yıkanır adım adım rehberimiz ile pofuduk yastık ve yorganlara güvenle sahip olacaksınız.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Koyun yünü yıkama

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Koyun yünü, soğuğu fazlasıyla hissettiğimiz kış aylarında doğal yapısıyla bizleri gece boyunca sıcak tutan bir malzemedir. Doğal yapısı nedeniyle koyun yününün temizliği ise biraz zahmetlidir. Ancak koyun yünü nasıl yıkanır konusuna geçmeden önce koyun yününün belki de aklınıza bile gelmeyecek faydalarından biraz bahsedelim.

Günümüz şartlarında aklınıza gelebilecek her yerden radyasyona maruz kalıyoruz. Yastık, yorgan ve yataklarda dolgu malzemesi olarak kullanılan koyun yününün sinyal ve radyasyon emici olduğunu biliyor muydunuz? Koyun yünü, insan vücudundaki statik elektriği alıp ısı dengeleyici yapısıyla insanların güne enerjik uyanmasını sağlar. Ayrıca alerjik reaksiyona sebep olmadığını, uzun ömürlü ve ateşe karşı dirençli olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Koyun yününün bu muhteşem özelliklerini uzun yıllar muhafaza edebilmesini sağlamak adına koyun yününün özenli ve düzgün bir şekilde temizlenmesi de oldukça önem arz eder. O halde gelin, hep birlikte koyun yünü nasıl yıkanır öğrenelim.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Adım Adım Elde Koyun Yünü Yıkama

  Koyun yünü yıkama işlemi her zaman dikkat ve özen gerektirir. Yıkama esnasında yapacağınız ufak bir yanlış uygulama, yünün kullanılamaz hale gelmesine veya etkinliğini kaybetmesine sebep olur. Özellikle yüksek yıkama sıcaklığı, yün liflerinin topaklanarak birbirine yapışmasına sebep olur. Bu yüzden temizlemek istediğiniz yünü, ister elde ister çamaşır makinesinde yıkamayı tercih edin, ılık su ile yıkamaya özen göstermek gerekir. Koyun yünü yıkama aşamasında yünün yapısını bozmayacak, yünlü kıyafetler için özel olarak üretilen bir deterjan seçmek de dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Gelin şimdi koyun yünü nasıl temizlenir adım adım anlattığımız detaylı rehberimize hep beraber bir göz atalım.

  1. 1

   Daha önce işlem görmemiş koyun yünü satın aldıysanız, üzerindeki çöp ve pislikleri temizleyerek işe başlayın.

   Koyun yünü yıkama işlemine başlamadan önce, yünü düz bir zemin üzerine serip göz ile kontrol edin. Hiç işlem görmemiş bir yün satın almışsanız koyun yünlerinin üzerinde çöp ve kir olması muhtemeldir. Öncelikle yün üzerindeki bu çöpleri temizleyerek işe başlayın. Bu işlemi, tahta bir tarakla da yapabilirsiniz. Eğer daha önce yıkanmış bir yünü temizleyecekseniz bu adımı atlayabilirsiniz.

  2. 2

   Kirli koyun yünü nasıl yıkanır? Ön yıkama işlemi yapın.

   Tarama işlemini bitirdikten sonra yünleri küvete veya büyük ve derin bir yıkama kabına alabilirsiniz. Küveti, koyun yünlerinin üzerini geçecek kadar ılık su ile doldurun ve bir gece suda bekletin. Bu yapılan işlem, yünde bulunan kirleri yumuşatarak daha kolay çıkmasını sağlayacaktır.

   Yünün büzülerek kullanılamaz duruma gelmemesi için yıkama veya durulama aşamalarında kullanacağınız suyun sıcak olmamasına dikkat edin. Her aşamada soğuğa yakın ılık su kullanmayı tercih edin.
  3. 3

   Koyun yünü hangi deterjanla yıkanır?Özel olarak üretilen sıvı deterjanları tercih edin.

   Bir gece boyunca suda bekleyen yünleri küvetten veya leğenden alıp kirli suyu boşaltın. Bu esnada küvet veya banyo giderine yün parçacıkları kaçmamasına dikkat edin. Koyun yünlerindeki fazla suyu elle akıtın. Küveti yine soğuğa yakın ılık su ile doldurun ve suya Omo Active Sıvı Deterjan gibi kaliteli bir sıvı deterjan ekleyin. Eğer toz deterjan kullanacaksanız küçük bir kap içerisinde su ile deterjanın iyice çözünmesini sağlayın. Ardından hazırladığınız deterjanlı suya yünleri bastırarak yıkayın. Bu işleme, suyu temiz görene kadar devam edin.

  4. 4

   Durulama suyuna yumuşatıcı ekleyin.

   Koyun yünlerini durularken soğuk su kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca durulama suyuna ekleyeceğiniz yumuşatıcı yünlerinize hoş bir koku ve ekstra yumuşaklık sağlar. Bu iş için Yumoş gibi hassas ciltler için uygun olan bir yumuşatıcı tercih edebilirsiniz. Üstelik durulama suyuna yumuşatıcı eklemek, yünü açma veya çırpma aşamalarını oldukça kolaylaştıracaktır.

  5. 5

   Koyun yününün suyunu süzdürün.

   Yıkadığınız yünleri tüm gece boyunca suyunu rahatça sızması için uygun bir alana yayın. Bu aşamada koyun yünlerini telis çuvallara doldurarak suyunu süzdürmek daha iyi bir seçenek olabilir.

  6. 6

   Yünleri kuruması için büyük bir alana dağıtarak yayın.

   Suyu sızan koyun yünlerinin kabarık ve bembeyaz görüntüsüne kavuşmasına az kaldı. Şimdi, temizlenmiş ve mis gibi kokan yünlerimizi kurutma zamanı. Kurutma için geniş ve açık bir alana ihtiyacınız olacak. Bunun için evinizin balkonunu veya bahçenizi kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz alanı temizleyin ve ardından bu alana temiz bir bez serin. Yünü bu bez üzerine serperek dağıtın. Yünler hafif kuruyana kadar alt üst etmeyi unutmayın.

  7. 7

   Koyun yünlerini elle veya bir değnek yardımı ile açın.

   Koyun yünü nasıl yıkanır artık biliyorsunuz. Şimdi sıra geldi bu temizliğin en son ama belki de en zor aşamasına. Bu aşamada yıkanan ve hafif nemli haldeki koyun yünlerinin sıkışmış liflerini elle açmayı tercih edebilirsiniz. İkinci ve bilinen en geleneksel yol, yünlere tahta bir değnek ile vurmak sureti ile sıkışmış lifleri açarken havalanmasını sağlamaktır. Bu süreç, biraz can sıkıcı olsa da bir süre sonra sıkışmış koyun yünlerinin puf puf bir görünüme sahip olduğunu görmenin mutluluğu paha biçilemez olacaktır.

  8. 8

   Kuruduğundan emin olduktan sonra yünleri kılıflarına yerleştirin.

   Bu aşamada açılmış yünleri elle mutlaka kontrol edin. Eğer tam olarak kuruduğundan eminseniz onları artık kılıflarına yerleştirebilirsiniz. Ancak hâlâ nemli parçalar olduğunu hissediyorsanız koyun yünleri kurumadan kılıflarına yerleştirmeyin.

  Bütün bu aşamalar size uzun ve zorlu göründüyse en azından yıkama işlemini çamaşır makinesi kullanarak kısaltabilirsiniz. O halde koyun yünü makinede nasıl yıkanır öğrenmek için okumaya devam edin.

 • Çamaşır Makinesinde Koyun Yünü Nasıl Yıkanır?

  Gelişen teknoloji sayesinde artık hemen hemen tüm çamaşır makinelerinde yünlüler için yıkama programı bulunmakta. Bu hassas ayar, koyun yünü yıkama işlemini kolaylaştırırken zamandan da tasarruf etmemizi sağlamakta. Eğer elde koyun yünü yıkamak için yeterli zamanınız yoksa çamaşır makinesinde de yün yıkayabilirsiniz. Peki çamaşır makinesine zarar vermeden koyun yünü nasıl yıkanır?

  1. 1

   Koyun yünü makinada nasıl yıkanır?

   Öncelikle koyun yünlerini, ağzını rahatça kapatabileceğiniz ama aynı zamanda yünlerin içinde rahatça hareket etmesine izin verecek bir yıkama torbasına alın. Yıkama torbasının ağzını sıkıca kapatın. Bu aşamada, yünleri yerleştirdiğiniz yıkama torbasının ağzının yıkama esnasında açılmayacak şekilde bağlandığından emin olun. Aksi takdirde, yünler makine içerisine dağılarak gider borularını tıkayabilir.

   Bu aşamada tambura yerleştirdiğiniz yün miktarının, ıslandıktan sonra makine ağırlık kapasitesini aşmayacağından emin olun. Aksi takdirde makinenizin tamburu fazla ağırlığa dayanamayarak düşebilir.
  2. 2

   Koyun yünü neyle yıkanır?

   Deterjan olarak az miktarda Omo Active Sıvı Deterjan gibi kaliteli bir sıvı deterjan kullanmayı tercih edin. Yumuşatıcı gözüne mutlaka Yumoş gibi yine kaliteli bir yumuşatıcı ekleyin. Mümkünse ekstra durulama yaptırın. Bu aşamada çok fazla deterjan eklemeyin ve yünlerin yeterince durulandığından emin olun.

  3. 3

   Çamaşır makinesinde koyun yünü hangi programda yıkanır?

   Makinenizin yünlü veya hassas yıkama ayarında, en fazla 30 derecede yıkama yapmayı tercih edin. Yünleri yıkarken asla yüksek sıcaklıklar kullanmayın. Makinenizi kesinlikle yüksek devirde sıkmaya programlamayın. Bu, yünün doğal yapısını bozar ve yününüze çok ciddi zararlar verir.

  4. 4

   Yıkanan yünleri temiz, geniş bir alanda kurumaya bırakın.

   Yünleri açık alanda, temiz bir bez üzerine sererek bir süre kurumaya bırakın. Yünler henüz nemli iken sıkışmış olan koyun liflerini elle açın. Bu işlem ellerinizi yorabileceğinden bir değnek yardımı ile yünleri dövmeyi deneyebilirsiniz. Yününüz kaliteli ise bu dövme işlemi çok fazla zamanınızı almayacak ve sıkışmış lifler hızlıca açılacaktır. Yünler, gözünüze yeterince pofuduk görünüyor mu? O halde işlem bitmiş demektir. Artık yünlerin tam olarak kuruduğundan da eminseniz onları kılıflarına doldurabilirsiniz.

   Yıkanan yünlerin açık havada iyice kuruduğundan emin olun. Nemli kalan yünlerin bakteri oluşumuna davetiye çıkaracağını unutmayın.

Koyun yünü yıkama işlemi uzun, zahmetli ve hatta biraz can sıkıcı gelebilir. Ancak kış aylarında bu doğallığın sıcacık keyfini sürmenin mutluluğu paha biçilemezdir. Zahmetli olduğunu düşünüp hemen yastık, yorgan ve yatak temizliğinden vazgeçmeyin. Zira hijyenik ve sağlıklı bir uykunun anahtarı, temiz uyku takımlarından geçer. Ayrıca farklı yastık türlerine göre yastıklar nasıl yıkanır, evde yorgan yıkama ipuçları yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

Koyun Yünü Nasıl Yıkanır: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?