Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru

Yorgan Nasıl Yıkanır?

Kış aylarında bizi sıcak tutan yorganımızın da yıkanmaya ihtiyacı vardır. Tozlardan ve lekelerden arınması için yorgan nasıl yıkanır diyorsanız okumaya devam edin!

Güncellenmiş

yorgan nasıl yıkanır?

Çoğumuz yorgan kılıflarımızı düzenli olarak değiştiririz, ama yorganın kendisini de unutmamak gerekir. Yorganlar kılıflar kadar sık temizlik gerektirmese de, yılda bir yorganlarınızı yıkamak önemlidir. Yorganınızın etiketinde profesyonel bir şekilde temizlenmesi öneriliyor olabilir, ama etiketteki bakım talimatlarına uyduğunuz sürece yorgan temizliğini evde de yapabilirsiniz. Bir de tabii yorgan yıkama işine el atacak zamanınızın ve yorgan gibi bir şeyi alacak büyüklükte bir çamaşır makinenizin olması gerekiyor. Eğer yorganlarınızı yıkamaya hazırsanız, işte uygulamanız gereken adımlar!

Maalesef yorganlar çoğu zaman ihmal edilir. Hem sağlığınız hem de uzun süreli kullanım için yorganlarınızı en az yılda bir defa yıkamayı unutmayın.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Yorgan Yıkamadan Önce

Başlamadan önce, yıkayacağınız yorganı hazırlamak gerekiyor. Öncelikle yorgan kılıfını çıkarın ve bunu kolaylıkla diğer çamaşırlarınızla beraber yıkayabileceğinizi unutmayın. Polyester materyaller yerine, tüy ile dolu olan yorganlara biraz daha fazla özen göstermeniz gerekecek. Kaz tüyü ve benzeri yorganları yıkamadan önce etiketlerindeki bakım talimatlarını mutlaka okuyun ve yorganın makinede yıkanabildiğinden emin olun. Eğer etikette “yalnızca kuru temizleme” yazıyorsa yorganınızı profesyonel bir kuru temizlemeciye götürün. Böyle bir şey yazmıyorsa, dikkatli bir şekilde kendiniz yıkayabilirsiniz. İlk olarak yorganda delik olmadığından emin olun ve eger delik varsa, bu delikleri dikerek tüylerin dışarı çıkmasına engel olun. Bunu yaptıktan sonra, yorganınız yıkanmaya hazır demektir.

Reklam

OMO Biocide

Yorgan Yıkamak İçin Pratik Yöntemler

Evde çamaşır makinesinde yorgan yıkanır mı? Bu makinenizin boyutuna ve tipine bağlıdır. Eğer yorganınız makinenize sığmıyorsa daha büyük makineleri olan bir çamaşırhaneye gitmeyi deneyebilirsiniz. Ancak, çoğu çamaşır makinesi yorgan yıkamak için yeterince büyüktür. Önden doldurulan makineler, yorgan yıkamak için daha idealdir.

Yorgan Nasıl Yıkanır?

Yorgan Yıkamaya Uygun Isı Ayarları ve Deterjanlar

Yorgan yıkamak için, ılık su (30 derecede) ve hassas program kullanmanız tavsiye edilir. Yorganınız çok lekeli değilse, hafif bir deterjan kullanın. Koyu ve görünür lekelerden kurtulmak için Omo Active Sıvı gibi leke çıkarıcı bir deterjan tercih edin. Leke çıkarıcı özelliğe sahip deterjanlar artık çamaşırlara daha nazik davrandığından yorganınıza zarar vermeyecektir, ama yine de bunları kullanmadan önce yorganınızın bakım önerilerini mutlaka okuyun. Yorganlar emici olduğundan deterjanlı suyu tutabilirler ve o yüzden durulama süresini uzatmak yorganınızın tamamen temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Yorganınızı Kurutmak

Yıkanmış yorganınızı, çamaşır makinesinden çıkardığınızda korkmayın. Eğer yorgan kaz tüyüyse ıslak tüylerin rengi koyulaşır ve yorganınızın daha koyu görünmesine yol açar. Endişelenmeyin, tüyler kuruyunca yorganınız eski rengine kavuşacaktır. Yorganınızı kurutmanın en kolay yolu kurutucu kullanmaktır. Ancak bunu yapmadan önce mutlaka bakım talimatlarını okuyun. Yorgan evdeki kurutucunuza sığmıyorsa çamaşırhaneye gitmeyi deneyebilirsiniz. Bazılarımız çamaşırları asarak kurutmayı tercih ederiz. Ancak yorganlar çok uzun sürede kuruduğundan, üzerlerinde küf oluşabilir ve rutubet kokmaya başlayabilirler. O yüzden yorganlar ne kadar çabuk kurursa, o kadar iyidir. Yorganınızı tamamen kurutucuda kurutmak istemiyorsanız, kısmen kuruduktan sonra çıkarıp asabilirsiniz.

Evde Yorgan Yıkanır mı?

Yorganınızın kullanım talimatlarına göz attığınız sürece bunun cevabi evettir ve genelde yıkanır. Bazı yorganlar kuru temizleme gerektirir ve eğer bu tür bir yorganınız varsa mutlaka profesyonel bir kuru temizlemeciye götürün.

Yorgan yıkamak çok kolay ya da zevkli görünmeyebilir ama kirli yorganlarla uyumaktan daha iyidir. Sadece yorganlarınızı çok sık yıkamamaya özen gösterin çünkü çok sık yıkanan yorganların ömrü azalacaktır. Yorganları yılda bir yıkamanız yeterli olacaktır. Bunu yaz ve kış yorganlarınız arasındaki geçiş döneminde yapabilirsiniz.

Aslen yayınlandı