Yorgan Nasıl Yıkanır?

Çoğu insan yorgan yıkanır mı diye düşünse de kış aylarında bizi sıcak tutan yorganımızın da düzenli olarak yıkanmaya ihtiyacı vardır. Tozlardan ve lekelerden arınması için yorgan nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin ve yorgan temizliği hakkında yorgan kaç derecede yıkanır, sararan yorganlar nasıl temizlenir gibi ipuçlarını keşfedin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Dağınık beyaz çarşaflar ve yorgan üzerinde turuncu havlu

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çoğumuz yorgan kılıflarımızı düzenli olarak değiştiririz, ama yorganın kendisini de unutmamak gerekir. Yorganlar kılıflar kadar sık temizlik gerektirmese de, yılda bir yorganlarınızı yıkamak önemlidir. Yorganınızın etiketinde profesyonel bir şekilde temizlenmesi öneriliyor olabilir, ama etiketteki bakım talimatlarına uyduğunuz sürece yorgan temizliğini evde de yapabilirsiniz. Bir de tabii yorgan yıkama işine el atacak zamanınızın ve yorgan gibi bir şeyi alacak büyüklükte bir çamaşır makinenizin olması gerekiyor. Eğer yorganlarınızı yıkamaya hazırsanız, işte uygulamanız gereken adımlar!

Maalesef yorganlar çoğu zaman ihmal edilir. Hem sağlığınız hem de uzun süreli kullanım için yorganlarınızı en az yılda bir defa yıkamayı unutmayın.

Evde Yorgan Yıkama İşleminden Önce

Yorgan yıkama işlemine başlamadan önce, yıkayacağınız yorganı hazırlamak gerekiyor. Öncelikle yorgan kılıfını çıkarın ve bunu kolaylıkla diğer çamaşırlarınızla beraber yıkayabileceğinizi unutmayın. Polyester materyaller yerine, tüy ile dolu olan yorganlara biraz daha fazla özen göstermeniz gerekecek. Yorgan makinede yıkanır mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Kaz tüyü ve benzeri yorganları yıkamadan önce etiketlerindeki bakım talimatlarını mutlaka okuyun ve yorganın makinede yıkanabildiğinden emin olun. Eğer etikette “yalnızca kuru temizleme” yazıyorsa yorganınızı profesyonel bir kuru temizlemeciye götürün. Böyle bir şey yazmıyorsa, dikkatli bir şekilde kendiniz yıkayabilirsiniz. İlk olarak yorganda delik olmadığından emin olun ve eger delik varsa, bu delikleri dikerek tüylerin dışarı çıkmasına engel olun. Bunu yaptıktan sonra, yorganınız yıkanmaya hazır demektir.

Yorgan Temizliği: Yorgan Nasıl Yıkanır?

Evde çamaşır makinesinde yorgan yıkanır mı? Bu makinenizin boyutuna ve tipine bağlıdır. Eğer yorganınız makinenize sığmıyorsa daha büyük makineleri olan bir çamaşırhaneye gitmeyi deneyebilirsiniz. Ancak, çoğu çamaşır makinesi yorgan yıkamak için yeterince büyüktür. Hatta çoğumuzun çamaşır makinesi yorgan programı da içerir. Önden doldurulan makineler, yorgan yıkamak için daha idealdir.

Yeşil duvarlı bir oda ve beyaz gri tonlarında nevresimli yatak

Yorgan Hangi Programda Yıkanır?

Yorgan makinede kaç derecede yıkanır diye merak ediyorsanız yorgan yıkamak için ılık su (30 derecede) ve hassas program kullanmanız tavsiye edilir. Yorganınızın etiketine bakarak da yorgan kaç derecede yıkanır sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz, böylece yorganınıza zarar verme riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Yorganınız çok lekeli değilse, hafif bir deterjan kullanın. Koyu ve görünür lekelerden kurtulmak için Omo Active Sıvı gibi leke çıkarıcı bir deterjan tercih edin. Leke çıkarıcı özelliğe sahip deterjanlar artık çamaşırlara daha nazik davrandığından yorganınıza zarar vermeyecektir, ama yine de bunları kullanmadan önce yorganınızın bakım önerilerini mutlaka okuyun. Yorganlar emici olduğundan deterjanlı suyu tutabilirler ve o yüzden durulama süresini uzatmak yorganınızın tamamen temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca yorganlarınızın ve diğer beyazlarınızın daima beyaz kalması için farklı yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Yorgan Nasıl Temizlenir ve Kurutulur?

Yıkanmış yorganınızı, çamaşır makinesinden çıkardığınızda korkmayın. Eğer yorgan kaz tüyüyse ıslak tüylerin rengi koyulaşır ve yorganınızın daha koyu görünmesine yol açar. Endişelenmeyin, tüyler kuruyunca yorganınız eski rengine kavuşacaktır. Yorganınızı kurutmanın en kolay yolu kurutucu kullanmaktır. Ancak bunu yapmadan önce mutlaka bakım talimatlarını okuyun. Yorgan evdeki kurutucunuza sığmıyorsa çamaşırhaneye gitmeyi deneyebilirsiniz. Bazılarımız çamaşırları asarak kurutmayı tercih ederiz. Ancak yorganlar çok uzun sürede kuruduğundan, üzerlerinde küf oluşabilir ve rutubet kokmaya başlayabilirler. O yüzden yorganlar ne kadar çabuk kurursa, o kadar iyidir. Yorganınızı tamamen kurutucuda kurutmak istemiyorsanız, kısmen kuruduktan sonra çıkarıp asabilirsiniz.

Evde Yorgan Nasıl Yıkanır?

Evde sararan yorganlar nasıl temizlenir diyorsanız yorganınızın kullanım talimatlarına göz attığınız sürece yorganlarınızı evde yıkayabilirsiniz. Bazı yorganlar kuru temizleme gerektirir ve eğer bu tür bir yorganınız varsa mutlaka profesyonel bir kuru temizlemeciye götürün. Yün yorganların yıkama talimatları da farklılık gösterebilir. Yün yorgan yıkama adımları hakkında bilgi alarak yün yorganlarınıza zarar vermeden evde yıkayabilirsiniz.

Yorgan yıkamak çok kolay ya da zevkli görünmeyebilir ama kirli yorganlarla uyumaktan daha iyidir. Sadece yorganlarınızı çok sık yıkamamaya özen gösterin çünkü çok sık yıkanan yorganların ömrü azalacaktır. Yorganları yılda bir yıkamanız yeterli olacaktır. Bunu yaz ve kış yorganlarınız arasındaki geçiş döneminde yapabilir ve yorganlarınızın daha güzel kokması için Yumoş Sprey çeşitlerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca, yalnızca yorganınızı değil yatağınızı da temizlemek istiyorsanız yatak temizleme ipuçlarını okuyarak işinizi çok daha kolay hale getirmeniz mümkün.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?