Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Yorgan Nasıl Yıkanır?

Kış aylarında bizi sıcak tutan yorganımızın da yıkanmaya ihtiyacı vardır. Tozlardan ve lekelerden arınması için yorgan nasıl yıkanır diyorsanız okumaya devam edin!

Güncellenmiş 23 Mayıs 2019

yorgan nasıl yıkanır?

Çoğumuz yorgan kılıflarımızı düzenli olarak değiştiririz, ama yorganın kendisini de unutmamak gerekir. Yorganlar kılıflar kadar sık temizlik gerektirmese de, yılda bir yorganlarınızı yıkamak önemlidir. Yorganınızın etiketinde profesyonel bir şekilde temizlenmesi öneriliyor olabilir, ama etiketteki bakım talimatlarına uyduğunuz sürece yorgan temizliğini evde de yapabilirsiniz. Bir de tabii yorgan yıkama işine el atacak zamanınızın ve yorgan gibi bir şeyi alacak büyüklükte bir çamaşır makinenizin olması gerekiyor! Eğer yorganlarınızı yıkamaya hazırsanız, işte uygulamanız gereken adımlar şunlar.

Maalesef yorganlar bazen ihmal edilirler. Yorganlarınızı en az yılda bir yıkamayı unutmayın.

Yorgan yıkamadan önce

Başlamadan önce, yıkayacağınız yorganı hazırlamak gerekiyor. Öncelikle yorgan kılıfını çıkarın ve bunu kolaylıkla diğer çamaşırlarınızla beraber yıkayabilirsiniz. Polyester materyaller yerine, tüy ile dolu olan yorganlara biraz daha fazla özen göstermeniz gerekecek. Kaz tüyü ve benzeri yorganları yıkamadan önce etiketlerindeki bakım talimatlarını mutlaka okuyun ve yorganın makinede yıkanabildiğinden emin olun. Eğer etikette “yalnızca kuru temizleme” yazıyorsa yorganınızı profesyonel bir kuru temizlemeciye götürün. Böyle bir şey yazmıyorsa, dikkatli bir şekilde kendiniz yıkayabilirsiniz. İlk olarak yorganda delik olmadığından emin olun ve eger delik varsa, bu delikleri dikerek tüylerin dışarı çıkmasına engel olun. Bunu yaptıktan sonra, yorganınız yıkanmaya hazır demektir.

Yorgan yıkamak için pratik yöntemler

Evde çamaşır makinesinde yorgan yıkanır mı?

Bu makinenizin boyutuna ve tipine bağlıdır. Eğer yorganınız makinenize sığmıyorsa daha büyük makineleri olan bir çamaşırhaneye gitmeyi deneyebilirsiniz. Ancak, çoğu çamaşır makinesi yorgan yıkamak için yeterince büyüktür. Önden doldurulan makineler, yorgan yıkamak için daha idealdir.

Yorgan yıkamaya uygun ısı ayarları ve deterjanlar

Yorgan yıkamak için, ılık su (30 derecede) ve hassas program kullanmanız tavsiye edilir. Yorganınız çok lekeli değilse, hafif bir deterjan kullanın. Koyu ve görünür lekelerden kurtulmak için, Omomatik Yumoş Parfümlü deterjan gibi leke çıkarıcı bir ürünü tercih edin. Leke çıkarıcı özelliğe sahip deterjanlar artık çamaşırlara daha nazik davrandığından yorganınıza zarar vermeyecektir, ama yine de bunları kullanmadan önce yorganınızın bakım önerilerini mutlaka okuyun. Yorganlar emici olduğundan deterjanlı suyu tutabilirler ve o yüzden durulama süresini uzatmak yorganınızın tamamen temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Yorganınızı kurutmak

Yıkanmış yorganınızı, çamaşır makinesinden çıkardığınızda korkmayın. Eğer yorgan kaz tüyüyse ıslak tüylerin rengi koyulaşır ve yorganınızın daha koyu görünmesine yol açar. Endişelenmeyin, tüyler kuruyunca yorganınız eski rengine kavuşacaktır. Yorganınızı kurutmanın en kolay yolu kurutucu kullanmaktır. Ancak bunu yapmadan önce mutlaka bakım talimatlarını okuyun. Yorgan evdeki kurutucunuza sığmıyorsa çamaşırhaneye gitmeyi deneyebilirsiniz. Bazılarımız çamaşırları asarak kurutmayı tercih ederiz. Ancak yorganlar çok uzun sürede kuruduğundan, üzerlerinde küf oluşabilir ve rutubet kokmaya başlayabilirler. O yüzden yorganlar ne kadar çabuk kurursa, o kadar iyidir. Yorganınızı tamamen kurutucuda kurutmak istemiyorsanız, kısmen kuruduktan sonra çıkarıp asabilirsiniz.

Evde yorgan yıkanır mı?

Yorganınızın kullanım talimatlarına göz attığınız sürece bunun cevabi evettir ve genelde yıkanır. Bazı yorganlar kuru temizleme gerektirir o yüzden bunları evde yıkamayı denemeyin ve profesyonel bir kuru temizlemeciye götürün.

Yorgan yıkamak çok kolay ya da zevkli görünmeyebilir ama kirli yorganlarla uyumaktan daha iyidir. Sadece yorganlarınızı çok sık yıkamamaya özen gösterin çünkü çok sık yıkanan yorganların ömrü azalacaktır. Yorganları yılda bir yıkamanız tavsiye edilir. Bunu yaz ve kış yorganlarınız arasındaki geçiş döneminde yapabilirsiniz.

Aslen yayınlandı 13 Eylül 2018