Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Yatak Nasıl Dezenfekte Edilir?

Hijyenik yatak ve sağlıklı bir uyku için yatak temizliği hakkında püf noktaları nelerdir?

Güncellenmiş

Reklam
Yatak nasıl dezenfekte edilir

Araştırmalar hayatımızın neredeyse üçte birini uyuyarak geçirdiğimizi gösteriyor ve uzmanlara göre iyi bir gece uykusu sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından. Bu sebepten dolayı da yataklarımızın temiz ve bakımlı olması çok büyük bir önem taşıyor. Bu yazımızda sizlere hijyenik yataklara sahip olma hakkında ipuçları verirken, çarşaflarınızı ve yastıklarınızı temizleme konusunda da yardımcı olabilecek öneriler sunacağız.

Yatak temizliği söz konusu olduğunda kullanacağınız ürün ve yöntemlere karar vermeden önce yatak şiltenizin ve koruyucu pedinizin etiketinde yer alan kullanma talimatlarını okumayı unutmayın.

Yatak Nasıl Dezenfekte Edilir?

Yatak temizliği işlemini günlük, haftalık, aylık ve 6 aylık olarak planlamak işlerinizi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Böylelikle düzenli bir şekilde yatak dezenfeksiyonu yaptığınız için ekstra uğraş göstermenize gerek kalmayacaktır. Bunun yanı sıra yataktan leke çıkarma da başlı başına önemli bir konudur. Ayrıca yatak lekelerine sebep olan unsurlar arasında kusmuk, kan, ter ve idrar bulunabilir. Temizlemesi hiç de hoş olmayan bu unsurlar ne yazık ki zamanla daha çok yer edinerek koku oluşturup, inatçı lekeler haline gelebilirler. En kısa yöntem ise bu lekeleri bir an evvel temizlemektir.

Günlük Temizlik

Reklam

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Günlük rutinler yatak temizliği ve yatak dezenfeksiyonu için büyük önem taşımaktadır. Çok az bir çaba göstererek yatağınızın gün içinde hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz.     

 • Yatağınızı havalandırın.

Her gün uyandığınızda yatak nevresimini silkeleyerek havalandırmanız, tozların uzaklaşmasına yardımcı olur. Yatağı havalandırma şansınız yoksa, toplamadan açık bırakmanız, biraz olsun hava almasını sağlayacaktır. Yatak nasıl toplanır diye merak ediyorsanız bu konuda sizi aydınlatacak yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Yatağa temiz giysilerle girin.

Yatağa gün içinde giydiğiniz kıyafetlerle girmemeniz, oturmamanız hijyen açısından önemlidir. Günlük hijyen ve nevresimin temiz kalması için yatak üzerinde bir örtü kullanabilirsiniz.

Haftalık Temizlik

Nevresim takımlarının temiz olması yatağınızı temiz tutmanın kilit noktalarındandır. Peki, nevresim ne sıklıkla değiştirilir, diye soracak olursanız yanıtımız kısaca haftada bir kere olacaktır.

 • Nevresimleri makineye atın.

Çarşaflarda leke olmasa dahi kaliteli bir deterjan ile çamaşır makinesinde yıkayarak nevresimlerinizi temizlemelisiniz.

 • Rengine uygun bir deterjan seçin.

Yataklar çarşafları 30 veya 40 derecede ortalama 600 devirde, Omo Sıvı Deterjan gibi kaliteli bir deterjan ile yıkanarak temizlenebilir. Nevresimin rengine ve kumaşına göre deterjan seçmelisiniz. Mesela renkliler için Omo Color Sıvı Deterjan kullanırken, daha koyu renkli veya siyah çarşaflar için Rinso Kömür Siyahlığı gibi özel formüllü bir ürün tercih edebilirsiniz.

 • Yumuşatıcıyı unutmayın.

Yumuşatıcı olarak Yumoş Uzman Kırışıklık Karşıtı gibi ütülemeyi kolaylaştıran özel bir ürün tercih etmek, çarşafların buruşmadan kurumasına, kolay ütülenmesine ve yumuşacık olmasına yardımcı olacaktır.

Aylık Temizlik

Aylık bir temizlik ile yatağınızı kötü koku ve tozlardan arındırmanız mümkün! Hijyenik yatak için aylık temizliğin ipuçları:

 • Ayda bir elektrikli süpürgeyle temizleyin.

Yatağınızı ayda bir elektrikli süpürgeyle süpürmeniz zamanla oluşan tozu, ölü derileri ve kalıntıları temizlemenize yardımcı olur. Temiz bir süpürge başlığı kullanmak önemlidir, yoksa sadece kiri yatağınıza geri taşımış olursunuz. Eğer şilteniz elektrik süpürgesiyle yapılan temizliğe uygun değilse, temiz ve nemli bir bez yardımıyla da toz kalıntılarını temizleyip kurumaya bırakabilirsiniz.

 • Kokuları karbonatla uzaklaştırın.

Yatağınızda biriken tozlar, ter izleri gibi kirler zamanla koku yapmaya başlar. Yatağınızın yeniden temiz ve taze kokması için, üzerine karbonat döküp yarım saat boyunca bekletin ve daha sonra elektrikli süpürgeyle süpürün. Karbonat, doğal bir koku giderici olduğundan, yatağınızdaki kötü kokuları da giderecektir. Yatağınızın güzel kokmasını istiyorsanız, karbonatın içerisine beş damla lavanta yağı ekledikten sonra yatağınıza dökebilirsiniz. Mis gibi kokan yatağınız, bu sayede gece de rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Mevsimsel Temizlik

En uzun sürebilecek ama bittikten sonra da en çok rahatlatacak yatak dezenfeksiyonu ve temizlik rutini kuşkusuz 6 ayda bir yapılanlar.

 • Güneşle temizleyin.

Şiltenizi her altı ayda bir güneşe çıkarmak ve açık havada altı saat boyunca güneşin altında bırakmak her ne kadar zahmetli olsa da, emin olun buna değecektir. Güneş yatağınızdaki bakterileri öldüreceği için, tekrar temiz ve bakterisiz bir yatağa sahip olacaksınız.

 • Yastıkları unutmayın.

Yastık nasıl temizlenir diye soruyorsanız, sizinkilerin temizlenme vakti çoktan gelmiş de geçiyor demektir. Yastıkların temizlenmesi, ev tozu akarı gibi istenmeyen yatak arkadaşlarından bizi korur, yatak odamızı vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu şey olan dinlenme ve rahatlamayı sağlayacak bir mekana dönüştürebilir. Yastık kılıflarınızı diğer nevresimlerle birlikte yıkamanız gerekir. Ayrıca yastıklarınızın içini de yılda en az iki kez yıkamalısınız.

Tüy Yastık Nasıl Yıkanır?

Çoğu kuş tüyü yastığın yıkama talimatlarında sadece kuru temizleme yapılması yazar. Ancak bazı kuş tüyü yastıklar için, düşük ısıda hassas yıkama yapmak ve kurumaya bırakmak sorun yaratmaz. Yastığınızı Rinso Narin Bakım gibi yumuşak bir deterjanla yıkayın ve tamamen kuruttuğunuzdan emin olun. Yine de içinize sinmiyorsa, yastığınızı bir kuru temizlemeciye götürerek profesyonel bir şekilde yıkatabilirsiniz.

Pamuk Yastık Makinede Nasıl Yıkanır?

 • Önce yıkama ve bakım talimatlarının yazılı olduğu etiketi kontrol edin.

Birçok yastık makinede, kıyafetlere ve cilde dost yumuşak bir deterjanla yıkanabilir. Yastığınızın çamaşır makinesinde yıkanıp yıkanamayacağından emin değilseniz, kuru temizleme yöntemini tercih edin.

 • Yastığın havasını alın.

Çamaşır makinesine yerleştirmeden önce yastığınıza sımsıkı sarılarak içinde kalan havayı mümkün olduğunca çıkartın. Yapabilirseniz, makineye iki yastık koyarak yükü dengeleyebilirsiniz.

 • Makinenin yıkama ve durulama programlarını kullanın.

Yıkama programı, sonra da durulama programını çalıştırarak yastıklarınızın iyice durulandığından emin olun.

 • Kurumaya bırakın.

Yıkama programı da bittikten sonra yastıklarınızın iyice kuruduğundan emin olmalısınız. Yoksa yastıklarınız üzerinde küf oluşumunu tetikleyebilirsiniz. 

Elyaf Yastık İçi Nasıl Kabartılır?

Kurutma makinesine, temiz çoraplara sarılı halde birkaç tenis topu atarsanız yastıklarınızın yeniden kabarmasını sağlayıp topak topak olmalarını engellemiş olursunuz.

Yatak Nasıl Silinir ve Lekeli Yatak Nasıl Temizlenir?

 • Evde yatak temizlemek için, fazla olan sıvıyı ıslak bir temizlik bezi yardımıyla alın.

Yatak temizleme, evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir iştir. Temizlik sırasında protein bazlı bu sıvıların yerleşmesini engellemek için sadece soğuk su kullanın. Temizlik bezini kullanırken, lekenin üzerine bastırarak temizleyin. Bezi sürterek temizlemek, lekenin daha fazla yerleşmesine sebep olacaktır. İsteğe göre, bezin üzerine az miktarda Omo Sıvı Deterjan gibi leke çıkarmada etkili bir deterjan ekleyebilirsiniz. Yataktan leke çıkarmak için temizlik sırasında fazla ıslatmamaya özen gösterin çünkü kuruması zaman alacaktır.

 • Karbonatla lekeden kurtulun.

Yatak lekesi nasıl çıkar, evde yatak nasıl yıkanır sorularının doğal çözümlerinden biri de daha önce bahsetmiş olduğumuz gibi yatağınızın üzerine karbonat dökmektir. Bu işlem, koku gidermesinin yanında yatakta sarı leke nasıl çıkar ve baza yatak lekesi nasıl çıkar sorularının cevabıdır. Ayrıca, mekan yatak temizleme ve yatak süngeri temizleme için de en iyi çözümdür. Yatağınızın üzerine karbonat döküp, yarım saat beklettikten sonra lekelerin temizlendiğini göreceksiniz. Yine daha önce de belirttiğimiz gibi güzel kokması açısından lavanta yağını da ekleyebilirsiniz.

Yatak Nasıl Temiz Tutulur? 3 Kolay İpucu

 • Üzerini kaplayın: Şilte koruyucusu kullanmak, yatağınızı temiz tutma konusunda yapacağınız en iyi yatırımdır. Yatak koruyucuları, lekelerin şiltenin üzerine yerleşmesini engeller ve çamaşır makinesinde yıkanabildiği için de temizliği kolaydır. Su geçirmeyen ve alerji karşıtı özellikli yatak koruyucu çeşitleri de bulmanız mümkündür.

 • Çevirin: Şiltenizi mevsimsel olarak çevirin. Böylece her iki tarafının da eşit kalmasını sağlayabilirsiniz. Yatak, tek başınıza kaldırabileceğiniz bir şey değildir ve fazla ağırdır, bu yüzden bunun bir ekip çalışması olmasına özen gösterin.

 • Havalandırın: Yatağınızın kuruma süresini vantilatör kullanarak hızlandırabilirsiniz. Yatağınız tamamen kuruyana kadar üzerine çarşaf sermeyin ve uyumayın. Böylece, oluşabilecek küf riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

Aslen yayınlandı