Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Yün Yorgan Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış geceleri için dolaptan çıkarttığınız yün yorganlarınızı nasıl yıkayacağınızı bilemiyor musunuz? Yazımızı sonuna kadar okuyun, yorgan nasıl yıkanır öğrenin.

Güncellenmiş

Yatak yastıklar ve yorgan
Reklam
Sign Up Banner

Tüm kışı birlikte geçirdiğimiz yorganların, kullandığımız yastık veya nevresimler kadar olmasa da düzenli temizlik ve bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle mevsim geçişlerinde, senede bir veya iki kez yapılan yorgan temizliği size ve sevdiklerinize sağlıklı bir uyku sağlayacaktır.

Her biri ayrı yıkama talimatına sahip pek çok çeşidi olan yorganları, kullanıldığı malzemeye en uygun şekilde yıkamak çok önemlidir. Bu yazıda aklınızdaki yün yorgan nasıl yıkanır, pamuk yorgan nasıl yıkanır ya da saten nevresim takımı nasıl yıkanır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Bazı ürünlerin temizliği için sadece kuru temizleme önerilmektedir, yorganlarınızı yıkamadan önce kullanım talimatını okumayı ihmal etmeyin. Çamaşır makinesinde yıkayacağınız yorganların içeriğine göre program seçmeli, yumuşatıcı kullanmak gerekiyorsa Yumoş Sensitive gibi hassas kumaşların temizliği için uygun olan ürünler tercih edilmelidir.

Yıkama Öncesi Uyarı

Temizliğe başlamadan önce ilk olarak yorganın yıkama talimatlarının yer aldığı etiketini okuyun ve makinede yıkanabildiğinden emin olun. Eğer makinenizin yıkama kapasitesi de yorganın ağırlık ve büyüklüğüne uygunsa yazımızdaki önerileri uyguladığınızda dışarıda yorgan yıkatma derdini geride bırakacaksınız.  

Reklam

MPU Sign Up Banner

Yün Yorgan Nasıl Yıkanır?

  • Günümüzde organik ve doğal olanın tercih sebebi olmasıyla bir süredir unutulan yün yorganlar evlerdeki yerini tekrar almaya başladı. Temizlik ve bakımı zahmetli gözükse de bazı püf noktalarını uygulayarak yün yorganlarınızı uzun yıllar hijyenik olarak kullanabilirsiniz.

  • Yün yorgan yıkamak için takip edilmesi gereken ilk kural yıkama işleminin mutlaka soğuk su ile yapılmasıdır. 30 derecenin üzerinde su kullanıldığı takdirde yorganın içindeki yünler topaklanacaktır.

  • Çamaşır makinenizde eğer yünlü yıkama programı varsa bu programı kullanmanız tavsiye ederiz. Eğer yoksa hassas / narin yıkama ayarı da kullanabilirsiniz.

  • Yorganlarınızı yıkarken deterjanı seçimi ve miktarı da önemlidir. Diğer kumaş türleri ve çamaşırlarınız için kullandığınız deterjanlar yerine yünlüler için özel üretilmiş bir çamaşır deterjanı tercih etmeniz doğru olacaktır. Az miktarda sıvı deterjan kullanarak yünlerin daha kolay durulanmasına yardımcı olursunuz.

  • Deterjan seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise toz yerine sıvı deterjan seçmek olmalıdır. Özellikle yün yorganlarda iyi durulama yapılmadığı takdirde toz deterjan artığı alerjiye sebep olabilir. Bu nedenle, yıkama yaparken Omo Acvite Sıvı gibi etkili bir deterjan kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

  • Yün yorganınız için ekstra yumuşaklık ve güzel bir kokunun yanı sıra yünlerin kabarmasını isterseniz Yumoş Sensitive gibi bir yumuşatıcıdan az miktarda kullanabilirsiniz.

  • Yıkama işlemi bittikten sonra durulama süresini uzatarak veya iki kez durulama yaparak emici özelliğe sahip olan yün yorganınızda deterjan veya yumuşatıcı kalıntısını engelleyebilirsiniz.

  • Yorganınızı kurutmak ve yünlerin kokmasını engellemek için en iyi yöntem kurutma makinesi kullanmaktır. Makineyi kullanmadan önce yukarıda bahsettiğimiz gibi ilk yapmanız gereken yorganın yıkama etiketini dikkatlice okumak ve çamaşır kurutma makinesinde kurutulabileceğini teyit etmektir. Kurutucunuzun kapasitesi yorganınız için yeterliyse yün yorganı düşük ısıda ve hassas programda kurutmalısınız.

  • Eğer kurutma makinesi kullanmıyor ve doğal kurutma yöntemlerini tercih ediyorsanız, yün yorganı direkt güneş ışığı görmeyeceği şekilde düz bir zeminde, düzenli aralıklarla çevirerek açık havada kurutmanız da mümkün.

Yorganlarınızın kirlilik durumuna göre senede bir veya iki kez yıkanması ve gerekli bakımının yapılması gerekir. Yorganı çamaşır makinesine atmadan önce eğer varsa tüm düğme veya fermuarlarını kapamalısınız. Zamanla yorgan kumaşının ve dikişlerinin zayıflamasıyla içindeki dolgu malzemesi dışarı çıkabilir. Bu nedenle yorganı makineye atmadan önce mutlaka gerekli kontrollerden geçirmeli, ihtiyaç varsa yırtık ya da sökükler tamir edilmelidir.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Beyaz yastık ve yorgan

Pamuk Yorgan Nasıl Yıkanır?

Pamuk yorganların temizliği ufak farklarla yün yorgana oldukça benzemektedir. Yıkama işleminden önce yorganın etiketini kontrol ederek çamaşır makinesinde yıkanabildiğinden emin olun. Eğer makinenizin yıkama kapasitesiyle yorganınızın büyüklüğüne yetiyorsa pamuk yorganlarınızı 30 derecede, çamaşır makinenizin hassas/narin veya pamuklu programlarından birinde yıkayabilirsiniz. 

Saten Nevresim Takımı Nasıl Yıkanır?

Saten nevresim takımları nasıl yıkanır diye sorduğunuzda karşınıza yün ve pamuk yorganda olduğu gibi temel yıkama talimatları çıkar. Ancak saten nevresim takımları daha narin yapıda oldukları ve kırışmaya yatkın oldukları için yüksek devirde kurutulmaması, yapılarının bozulmaması açısından çok önemli olacaktır.

Aynı zamanda kullandığınız deterjan ve yumuşatıcı da hassas giysilere uygun olan özel ürünler olmalı. Durulama süresini uzatarak veya iki kez durulama yaparak işlemi bitirebilirsiniz. Kurutma işlemini kurutma makinesinde yapabilir ya da direkt güneş almayacakları şekilde asarak kurutabilirsiniz.

Peki nevresim takımları kaç derecede yıkanır? Eğer yıkadığınız nevresim takımları beyaz ve pamukluysa 50 derecede yıkayabilirsiniz. Eğer saten ve renkli takımlar yıkıyorsanız, derece maksimum 30 olmalıdır. Böylece hem çekme problemini ortadan kaldırmış olursunuz hem de aynı zamanda dokularına zarar vermezsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yorgan Hangi Programda Yıkanır?

Yorgan makinede kaç derecede yıkanır diye merak ediyorsanız yorgan yıkamak için ılık su (30 derecede) ve hassas program kullanmanız tavsiye edilir. Yorganınızın etiketine bakarak da yorgan kaç derecede yıkanır sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz, böylece yorganınıza zarar verme riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Yorgan ve Yastıklar Kuru Temizlemeye Verilir mi?

Kullanım etiketlerindeki talimatlar uygunsa yorgan ve yastıklar kuru temizlemeye verilebilir. Fakat tüylü, püsküllü malzemeler, yorganlar ve yastıklar ancak delikli bir torbaya koyulduktan sonra kuru temizleme yapılabilir.

Yorgan Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Bu makinenizin boyutuna ve tipine bağlıdır. Eğer yorganınız makinenize sığmıyorsa daha büyük makineleri olan bir çamaşırhaneye gitmeyi deneyebilirsiniz. Ancak çoğu çamaşır makinesi, yorgan yıkamak için yeterince büyüktür. Hatta çoğumuzun çamaşır makinesi yorgan programı da içerir. Önden doldurulan makineler, yorgan yıkamak için daha idealdir.

Aslen yayınlandı