Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Yün yorgan nasıl yıkanır?

Değişiklik mevsimi! Yün yorgan nasıl yıkanır, saten nevresim takımı kaç derecede yıkanır? İşte cevaplar.

Güncellenmiş

yün yorgan yıkama

Tüm kışı birlikte geçirdiğimiz yorganların kullandığımız yastık veya nevresimler kadar olmasa da düzenli temizlik ve bakıma ihtiyacı var. Özellikle mevsim geçişlerinde, senede bir veya iki kez yapılan yorgan temizliği size ve sevdiklerinize hijyenik ve sağlıklı bir uyku sağlayacaktır.

Her biri ayrı yıkama talimatına sahip pek çok çeşidi olan yorganları kullanıldığı malzemeye en uygun şekilde yıkamak çok önemlidir. Bu yazıda aklınızdaki yün yorgan nasıl yıkanır, pamuk yorgan nasıl yıkanır ya da saten nevresim takımı nasıl yıkanır gibi soruların cevaplarını vereceği.

Bazı ürünlerin temizliği için sadece kuru temizleme önerilmektedir, yorganlarınızı yıkamadan önce kullanım talimatları mutlaka okunmalıdır. Çamaşır makinesinde yıkayacağınız yorganların içeriğine göre program seçmeli, yumuşatıcı kullanılmak isteniyorsa Yumoş Sensitive gibi hassas kumaşların temizliği için uygun olan ürünler tercih edilmelidir.

Yıkama öncesi uyarı

Temizliğe başlamadan önce ilk olarak yorganın yıkama talimatlarının yer aldığı etiketini okuyun ve makinede yıkanabildiğinden emin olun. Eğer makinenizin yıkama kapasitesi de yorganın ağırlık ve büyüklüğüne uygunsa yazımızdaki önerileri uyguladığınızda dışarıda yorgan yıkatma derdini geride bırakacaksınız.  

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Yün yorgan nasıl yıkanır?

Günümüzde organik ve doğal olanın tercih sebebi olmasıyla bir süredir unutulan yün yorganlar da evlerdeki yerini tekrar almaya başladı. Temizlik ve bakımı zahmetli görülse de bazı püf noktalarını uygulayarak yün yorganlarınızı uzun yıllar hijyenik olarak kullanabilirsiniz.

 1. En sağlıklı yorgan türlerinden biri olan yün yorgan yıkama için takip edilmesi gereken ilk kural yıkama işleminin mutlaka soğuk su ile yapılmasıdır. 30 derecenin üzerinde su kullanıldığı takdirde yorganın içindeki yünler topaklanacaktır.
 2. Çamaşır makinenizde eğer yünlü yıkama programı varsa bu programı kullanmanız tavsiye edilir. Eğer yoksa hassas / narin yıkama ayarı da kullanılabilir.
 3. yorganlarınızı yıkarken deterjanı seçimi ve miktarı çok önemlidir. Diğer kumaş türleri ve çamaşırlarınız için kullandığınız deterjanlar yerine yünlüler için özel üretilmiş bir çamaşır deterjanı tercih etmelisiniz. Az miktarda sıvı deterjan kullanımıyla yünlerin daha kolay durulanmasına yardımcı olursunuz.
 4. Deterjan seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise toz yerine sıvı deterjan seçmek olmalıdır. Özellikle yün yorganlarda iyi durulama yapılmadığı takdirde toz deterjan artığı alerjiye sebep olabilir.
 5. Yün yorganınız için ekstra yumuşaklık ve güzel bir kokunun yanı sıra yünlerin kabarmasını isterseniz az miktarda yumuşatıcı kullanabilirsiniz.
 6. Yıkama işlemi bittikten sonra durulama süresini uzatarak veya iki kez durulama yaparak emici özelliğe sahip olan yün yorganınızda deterjan veya yumuşatıcı kalıntısını engelleyebilirsiniz.
 7. Yorganınızı kurutmak ve yünlerin kokmasını engellemek için en iyi yöntem kurutma makinesi kullanmaktır. Makineyi kullanmadan önce yukarıda bahsettiğimiz gibi ilk yapmanız gereken yorganın yıkama etiketini dikkatlice okumak ve çamaşır makinesinde kurutabileceğinizi teyit etmektir. Kurutucunuzun kapasitesi yorganınız için yeterliyse yün yorganı düşük ısıda ve hassas programda kurutmalısınız.
 8. Eğer kurutma makinesi kullanmıyor ve doğal kurutma yöntemlerini tercih ediyorsanız, yün yorganı direkt güneş ışığı görmeyeceği şekilde düz bir zeminde, düzenli aralıklarla çevirerek açık havada kurutabilirsiniz.

Pamuk yorgan nasıl yıkanır?

Pamuk yorganların temizliği ufak farklarla yün yorgana oldukça benzemektedir. Yıkama işleminden önce yorganın etiketini kontrol ederek çamaşır makinesinde yıkanabildiğinden emin olun.

Eğer makinenizin yıkama kapasitesiyle yorganınızın büyüklüğüne yetiyorsa pamuk yorganlarınızı 30 derecede, çamaşır makinenizin hassas/narin veya pamuklu programlarından birinde yıkayabilirsiniz. Artık pamuk yorgan nasıl yıkanır çok iyi biliyorsunuz. Kolay gelsin.

Saten nevresim takımı nasıl yıkanır?

Saten nevresim takımları nasıl yıkanır diye sorduğunuzda karşınıza yün ve pamuk yorganda olduğu gibi temel yıkama talimatları çıkar. Ancak saten nevresim takımları daha narin yapıda oldukları ve kırışmaya yatkın oldukları için yüksek devirde kurutulmaması yapılarının bozulmaması açısından çok önemli olacaktır.

Aynı zamanda kullandığınız deterjan ve yumuşatıcı da hassas giysilere uygun olan özel deterjanlar olmalı. Durulama süresini uzatarak veya iki kez durulama yaparak işlemi bitirebilirsiniz. Kurutma işlemini kurutma makinesinde yapabilir ya da direkt güneş almayacakları şekilde asarak da kurutabilirsiniz.

Peki nevresim takımları kaç derecede yıkanır? Eğer yıkadığınız nevresim takımları beyaz ve pamukluysa 50 derecede yıkayabilirsiniz. Eğer satan ve renkli takımlar yıkıyorsanız derece maksimum 30 olmalıdır. Böylece hem çekme problemini ortadan kaldırmış olursunuz hem de aynı zamanda dokularına zarar vermezsiniz.    

 • Yorganlarınızın kirlilik durumuna göre senede bir veya iki kez yıkanması ve gerekli bakımının yapılması gerekir.
 • Yorganı çamaşır makinesine atmadan önce eğer varsa tüm düğme veya fermuarlarını kapamalısınız.
 • Zamanla yorgan kumaşının ve dikişlerinin zayıflamasıyla içindeki dolgu malzemesi dışarı çıkabilir. Bu nedenle yorganı makineye atmadan önce mutlaka gerekli kontrollerden geçirmeli, ihtiyaç varsa yırtık ya da dikiş söküğünün tamirini yapmalısınız. 
 • Aslen yayınlandı