Masa Örtüsü Lekeleri Nasıl Çıkar?

Misafirleriniz için harika bir sofra hazırladınız ama masa örtüsünde gözünüze çarpan ve sizi rahatsız eden lekeler mi var? Masa örtüsü lekeleri nasıl çıkar öğrenin, sofranız hep tertemiz görünsün.

Güncellenmiş 5 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Masa örtüsü lekeleri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Keyifli, lezzetli ancak ufak kazalar yaşanmış bir akşam yemeği sonrasında hepimizin aklına masa örtüsü lekeleri nasıl çıkar sorusu düşer. Satın alırken ilk günkü gibi kalacağını düşündüğünüz örtüleriniz zamanla salça, yağ ve belki çaydan dolayı istenmeyen lekelere maruz kalır. Bu lekeler de örtünüzün kumaş tipine ve temizleme talimatına göre temizlenir. Örneğin, naylon masa örtüyle pamuklu örtünün temizleme şekli aynı değildir. Her ikisi için de farklı bir masa örtüsü yıkama süreci gerekir. Sizler için farklı tipteki masa örtüsü lekeleri nasıl çıkar, bu lekelerle nasıl başa çıkarsınız gibi konuları derledik.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Masa Örtüsü Lekeleri Nasıl Çıkar?

  Lezzetli yemeklerinizin ve keyifli sofralarınızın tamamlayıcısı olan masa örtüleriniz kazara lekelenebilir. Bu nedenle de farklı tipte lekelerle savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin, masa örtünüzün bir kısmına salçalı bir sos dökülebilirken bir başka tarafına şekerli çay dökülebilir. Farklı tipte lekelerle zorlanmadan başa çıkabilmeniz için birkaç önerimiz var. Önceliğimiz farklı tipteki masa örtüsü lekeleri nasıl çıkar sorusunun cevabını vermek. Hazırsanız başlayalım.

  1. 1

   Masa örtüsünden mum lekesi nasıl çıkar?

   Mum lekesi zorlu kirler arasında görünür. Ancak çözümü hiç de zor değildir. Öncelikle masa örtünüze dökülmüş mumun iyice kurumasını bekleyin. Hatta bu işi hızlandırmak için mumun üzerine buz koyabilirsiniz. Mum masa örtünüzün üzerinde iyice katılaştıktan sonra kaşık veya bıçak gibi sert ve ince yapılı bir araçla mumu örtünüzden sıyırın. Peki, mum lekesi örtüden çıktı mı? Tabii ki hayır. Burada “kalıntısından kurtuldum ama masa örtüsünden mum lekesi nasıl çıkar” sorunuzu duyar gibiyiz. Bu işlem için de masa örtünüzü bir ütü masasının üstüne serin. Eğer ütü masanız yoksa bir havlu serin ve masa örtünüzü de bu havlunun üstüne serin. Masa örtünüzün lekeli kısmına bir kâğıt havlu veya yapışmaz kağıtlardan örtün. Ütünüzün derecesini yükseltin ve lekeli bölge üzerine serilmiş havlu üzerinde ütünüzü gezdirin. Bir süre sonra mumun iyice eridiğini ve havluya sıvısının geçtiğini göreceksiniz. Masa örtüsü üzerindeki leke gidene kadar bu işlemi birkaç kez tekrar edebilirsiniz. Mum lekesi nasıl çıkar, detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

  2. 2

   Masa örtüsünden yağ lekesi nasıl çıkar?

   Kumaş masa örtülerinin en büyük düşmanları yağ lekesidir desek hiç kimse karşı çıkmaz herhalde. Hatta birçoğumuzun en büyük korkularından biridir yağ lekesi. Ancak pratik bir yöntemle karşınızdayız. Masa örtünüze yağ dökülür dökülmez yağın örtünüze işlememesi ve hızlıca kuruması için yağ lekesinin üzerini kapatacak kadar tuz dökün. Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra tuzu masa örtünüzden temizleyebilirsiniz. Sonrasında tek yapmanız gereken sadece suyla ya da Omo Active Fresh kullanarak masa örtünüzü yıkamak. Yağ lekeleri nasıl çıkar yazımız, detaylı bilgi için size yardımcı olacaktır.

  3. 3

   Masa örtüsünden çay lekesi nasıl çıkar?

   Çay lekesi en sık rastlanan lekelerdendir. Bildiğiniz gibi çay tanecikleri belli bir süre bekletilirse kına gibi temas ettiği yüzeyi renklendirir. Hemen müdahale edilmezse kumaş örtüler çayı hızlıca emecek ve masa örtüsünü lekeleyecektir. Bu durumda, şekerli veya şekersiz fark etmeksizin çay dökülen masa örtünüzü ilk önce ılık suyla ıslatın. Ardından bir miktar bulaşık deterjanını ıslak masa örtüsüne dökün. Çaylı bölgeyi hafifçe çitileyin ve örtünüzü durulayın. Lekeden eser kalmadığını göreceksiniz. Çay lekesi nasıl çıkar, detaylı bilgi için yazımızı muhakkak okuyun.

  4. 4

   Şeffaf Pvc masa örtüsü nasıl temizlenir?

   Şeffaf PVC masa örtüsü kullanım ve temizlik açısından oldukça pratiktir. Ancak yine de uzun süreli kullanım için talimatlara uygun bir şekilde örtünüzü kullanmalı ve temizlemelisiniz. Örneğin, kalın da olsa PVC örtünüzü aşırı sıcak suyla temas ettirmemelisiniz. Çünkü PVC bir plastiktir, eriyebilir veya şekli bozulabilir. Şeffaf masa örtüsünü temizlerken, ilk önce kuru bir kâğıt havlu veya bezle masanızın üstündeki artıkları temizleyin. Ardından nemli bulaşık süngerine az miktarda bulaşık deterjanı dökün ve süngeri köpürtün. Köpüklü süngerle masa örtünüzü silin. Son olarak nemli mutfak bezinizle masanızın üstündeki köpükleri silin. İşte bu kadar kolay.

  5. 5

   Sararan naylon masa örtüsü nasıl temizlenir?

   Sararan naylon masa örtüsü görüntü olarak pek de hoş görünmeyecektir. Üstelik sararmış bir plastiğin tekrar olağan şeffaflığına dönmesi çoğu zaman imkansıza yakındır. Sararan naylon masa örtüsü nasıl temizlenir diye düşünen sizler için alternatif bir çözüm bulduk. Bu çözümü denemeden masa örtünüzden vazgeçmeyin. Öncelikle 1 litre suya 1 kapak çamaşır suyu denk gelecek şekilde bir karışım hazırlayın. Bu karışımı sararan masa örtüsüne dökün ve birkaç saat bekletin. Birkaç saat sonunda masa örtünüzün sararmış kısımlarının tekrar şeffaf renge döndüğünü göreceksiniz.

  6. 6

   Masa örtüsünden yemek lekesi nasıl çıkar?

   Masa örtüsüne zeytinyağlı veya salçalı yemek döküldüğünde telaşa kapılmayan var mı? Sırf bu lekelerden kaçınabilmek için kumaş masa örtüsü almak istemiyor bile olabilirsiniz. Ancak sizler için ufak bir önerimiz var. Çoğu zaman insanlar masa örtüsünün üzerine yemek döküldükten hemen sonra tuzla müdahale ederler. Sizin için alternatif ve daha pratik bir yöntem bulduk. Üzerine yemek dökülen masa örtüsünü hemen kaldırın. Yemek artığını masa örtüsünün üzerinden alın. Ardından ılık suyun altında katı banyo sabunuyla örtünüzün lekeli bölümünü çitileyin. Sonrasında lekenin üzerine bir miktar şeker dökün ve yağı iyice emmesini sağlayın. Masa örtünüz kuruduktan sonra üzerinde hiçbir yemek lekesinin kalmadığını göreceksiniz.

 • Masa Örtüsü Yıkama Sonrası Amerikan Servis Temizliği

  Masa temizliği masa örtüsü yıkama ile bitmez. Şık ve pratik sofranın olmazsa olmazı Amerikan servis veya bir diğer adıyla supladır. Amerikan servis genellikle bambu ve hasırdan yapılır. Kullanım açısından daha pratik olduğu için de bambu ve hasır suplalar daha çok tercih edilir. Ancak hasır supla kullanmak kadar onun temizliğine de dikkat etmek önemlidir. Çünkü bambu veya hasır supla temizliği ve bakımı kumaş veya örgü masa örtülerine ve servislerine göre biraz daha farklı olacaktır. Hasır supla temizliği elde ya da çamaşır makinesinde yıkayarak yapılmaz. Hasır veya bambu Amerikan servis nasıl temizlenir sorusunun cevabı için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. 1

   Suplanızı çırpın.

   Bambu veya hasır supla temizliği ilk önce çırpma işlemiyle başlamalıdır. Çünkü suplanın arasında ekmek kırıntıları veya yemek artığı kalabilir. Temizliğe başlamadan önce suplayı hafifçe çırpın ve içinden yemek artıklarının veya ekmek kırıntılarının çıktığından emin olun.

  2. 2

   Hasır supla nasıl temizlenir: Suplanızı silmeyi tercih edin.

   Ekmek kırıntılarını temizlediğiniz suplanızı hafif nemli bir bezle silin. Eğer suplanıza yağ döküldüyse köpüklü bezle silin ve ardından durulamak için yine nemli bez kullanın. Hasır Amerikan servis temizliği işleminin en önemli noktası servisin yıkanmadan hafif nemli bezle silinmesidir. Eğer bol su altında yıkarsanız veya suya maruz bırakırsanız suplanızın yapısı bozulur veya şişebilir.

  3. 3

   Suplanızı kurutun.

   Hasır Amerikan servis nasıl temizlenir sorusunun cevabını verdik. Ancak onları hangi koşullarda kuruttuğunuz da önemli. Nemli bezle sildiğiniz suplayı direkt güneş ışığına maruz bırakmadan ve katlamadan bir süre kurutun. Kurutmadan katladığınız supla bir süre sonra kokabilir. Bu yüzden suplayı kuruduktan sonra katlayıp yerine koyun. Hasır Amerikan servis temizliği işte bu kadar kolay.

Masa Örtüsü Lekeleri Nasıl Çıkar: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?