Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Üzerinize mum mu döküldü? Mum lekesi en kolay nasıl çıkarılır öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır?

İster çocukların doğum günü partisi olsun, ister arkadaşlarla akşam yemeği, her kutlamada mutlaka üflenecek bir mum bulunur ve mumun devrilip dökülmesi gibi basit kazaların bu kutlamalarda yaşanması olağandır. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak, kıyafetlerinizden veya masa örtüsünden mum lekesi nasıl temizlenir öğrenebilirsiniz.

Mum lekesini çıkarmadan önce, kıyafetinizin yıkama talimatı etiketini mutlaka kontrol edin. Bazı kumaşlar evde hazırlayabileceğiniz solüsyonlarla temizlenebilir ancak, bazı kumaşların profesyonel yardıma ihtiyacı vardır.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

5 Adımda Mum Lekesi Temizleme

Hiçbir şey Yapmayın

İlk adım, mum lekesi kuruyana kadar hiç bir şey yapmamaktır. Sıcak mum lekesini temizlemeye çalışmak, durumu daha da kötüleştirecek, lekeyi yayacak ve sizin de yanmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden lekeye müdahale etmeden önce kurumasını bekleyin.

Lekeyi Sıyırın

Bir sonraki adım, kurumuş ve sertleşmiş olan mum lekesini sıyırmaktır. Mum lekesini kesecek kadar keskin olan fakat kumaşa zarar vermeyecek tipte bir bıçak alın ve lekenin üzerinde delikler açın. Bıçağı kullanırken, kazaları önlemek için vücudunuzdan uzak tutmaya özen gösterin. Geriye, sadece kumaşa yerleşmiş kısım kalıncaya kadar, kurumuş olan mum lekesini olabildiğince çıkarmaya çalışın.

Mumu Tekrar Eritin

Bu adım birinci adımla ne kadar ters düşse de, yapılması gereken, mumu tekrar eritmektir. Masa örtüsünün ya da kıyafetinizin altına temiz bir bez yerleştirin ve mum lekesinin üzerine de iki adet kâğıt havlu koyun. Ütüyü düşük ya da orta ısı ayarına getirip, lekeli bölümü ütüleyin. Ütünün ısısından eriyen mum, kumaştan ayrılıp kâğıt havlunun üzerine yapışacaktır. Kâğıt havlunun fazlaca ıslandığını fark ederseniz, kağıt havluyu değiştirip aynı işlemi tekrar yapabilirsiniz. Kurutma kâğıdının bulunmadığı zamanlarda kâğıt havlu kullanmak işinize yarayacaktır. Ütüyü kullanırken her zaman dikkatli olun.

Suya Batırın

Bu adımda mum lekesinin kumaştan tamamen çıkmış olması gerekir. Söz konusu renkli bir mumsa, masa örtüsünde veya kıyafetinizde izi kalmış demektir. Eğer izi kalmışsa, bir kabın veya kovanın içerisine su ve oksijen bazlı leke çıkarıcı ekleyip kıyafetinizi veya masa örtüsünü bu suya bastırın. Bir kaç saat beklettikten sonra, mum lekesinin çıktığını görebilirsiniz. Aynı lekenin üzerine Omo Active Sıvı gibi lekeler üzerinde etkili bir deterjandan az miktarda ekleyip, lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Temizleyici ürünleri kullanmadan önce her zaman kumaşın görünmeyen bir yerinde test etmeyi de ihmal etmeyin.

Yıkayın

Son olarak, kıyafetinizi ya da masa örtünüzü normal yıkama ayarında yıkayın. Çamaşır makinesinde veya elde yıkayabilirsiniz. Yıkama sonrasında bütün mum lekesi izleri çıkmış olacaktır!

Mum lekesinin döküldüğü kumaş, hassas yapıda bir kumaşsa, lekeye müdahale etmeden önce bir temizlik uzmanından ya da profesyonelinden yardım ve tavsiye alabilirsiniz.

Mum lekesi sadece giysilerde değil, evdeki diğer eşyalar üzerinde de sorun yaratabilir. Eğer halınızda benzer bir leke sorunu yaşıyorsanız, "Halıdan Mum Lekesi  Nasıl Çıkar?" başlıklı yazımız size merak ettiğiniz bütün püf noktalarını verecektir.

Reklam

Aslen yayınlandı