Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Üzerinize mum mu döküldü? Mum lekesi en kolay nasıl çıkarılır öğrenmek istiyorsanız burayı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır?

İster çocukların doğum günü partisi olsun, ister arkadaşlarla akşam yemeği, kutlamalar da genellikle mum demektir ve mumun devrilip dökülmesi gibi basit kazaların bu kutlamalarda yaşanması olağandır. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak, kıyafetlerinizden veya masa örtüsünden mum lekesi nasıl temizlenir öğrenebilirsiniz.

Mum lekesini çıkarmadan önce, kıyafetinizin yıkama talimatı etiketini mutlaka kontrol edin. Bazı kumaşlar evde hazırlayabileceğiniz solüsyonlarla temizlenebilir ancak , bazı kumaşların profesyonel yardıma ihtiyacı vardır.

5 Adımda Mum Lekesi Temizleme

  1. Hiç bir şey yapmayın

  2. Lekeyi sıyırın

  3. Mumu tekrar eritin

  4. Suya batırın

  5. Yıkayın

İlk adım, mum lekesi kuruyana kadar hiç bir şey yapmamaktır. Sıcak mum lekesini temizlemeye çalışmak, durumu daha da kötüleştirecek, lekeyi yayacak ve sizin de yanmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden lekeye müdahale etmeden önce kurumasını bekleyin.

Bir sonraki adım, kurumuş ve sertleşmiş olan mum lekesini sıyırmaktır. Mum lekesini kesecek kadar keskin olan fakat kumaşa zarar vermeyecek keskinlikte bir bıçak alın ve lekenin üzerinde delikler açın. Bıçağı kullanırken, kazaları önlemek için vücudunuzdan uzak tutmaya özen gösterin. Geriye, sadece kumaşa yerleşmiş kısım kalıncaya kadar, kurumuş olan mum lekesini olabildiğince çıkarmaya çalışın.

Bu adım birinci adımla ne kadar ters düşse de, yapılması gereken, mumu tekrar eritmektir. Masa örtüsünün ya da kıyafetinizin altına temiz bir bez yerleştirin ve mum lekesinin üzerine de iki adet kâğıt havlu koyun. Ütüyü düşük ya da orta ısı ayarına getirip, lekeli bölümü ütüleyin. Ütünün ısısından eriyen mum, kumaştan ayrılıp kâğıt havlunun üzerine yapışacaktır. Kâğıt havlunun fazlaca ıslandığını fark ederseniz, kağıt havluyu değiştirip aynı işlemi tekrar yapabilirsiniz. Kurutma kâğıdının bulunmadığı zamanlarda kâğıt havlu kullanmak işinize yarayacaktır. Ütüyü kullanırken her zaman dikkatli olun.

Bu adımda mum lekesinin kumaştan tamamen çıkmış olması gerekir. Eğer renkli mumsa, masa örtüsünde veya kıyafetinizde izi kalmış demektir. Eğer izi kalmışsa, bir kabın veya kovanın içerisine su ve oksijen bazlı leke çıkarıcı ekleyip kıyafetinizi veya masa örtüsünü bu suya bastırın. Bir kaç saat beklettikten sonra, mum lekesi çıkmış olacaktır. Aynı lekenin üzerine, az miktarda sıvı deterjan ekleyip, lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ürünleri kullanmadan önce her zaman mutlaka görünmeyen bir yerde test edin.

Son olarak, kıyafetinizi ya da masa örtünüzü normal yıkama ayarında yıkayın. Çamaşır makinesinde veya elde yıkayabilirsiniz. Bütün mum lekesi izleri çıkmış olacaktır!

Mum lekesinin döküldüğü kumaş, hassas yapıda bir kumaşsa, lekeye müdahale etmeden önce bir temizlik uzmanından ya da profesyonelinden yardım ve tavsiye alabilirsiniz.

Aslen yayınlandı